Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια παρατηρηση....:lol:

Καθως πηγα να αφαιρεσω το καλωδιο απο τον φορτιστη ενω ειναι στην πριζα πηγα καπως κοντα το αυτι μου στον φορτιστη και παρατήρησα πως κανει εναν πολυ χαμηλο *τσιριχτο* (να το πω) ηχο.Ακομα και για περιπου ενα λεπτο αφου τον εβγαλα απο την πριζα συνεχισε να το κανει.:lol:

Η εχω αυτια σκυλου η ετσι ειναι ο φορτιστης η εχω ελλατωματικο φορτιστη.Ενα απο τα 5....:p

Edited by georgis_4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μια παρατηρηση....:lol:

Καθως πηγα να αφαιρεσω το καλωδιο απο τον φορτιστη ενω ειναι στην πριζα πηγα καπως κοντα το αυτι μου στον φορτιστη και παρτηρησα πως κανει εναν πολυ χαμηλο *τσιριχτο* (να το πω) ηχο.Ακομα και για περιπου ενα λεπτο αφου τον εβγαλα απο την πριζα συνεχισε να το κανει.:lol:

Η εχω αυτια σκυλου η ετσι ειναι ο φορτιστης η εχω ελλατωματικο φορτιστη.Ενα απο τα 5....:p

 

Και μένα έτσι κάνει, και στα 2 neo v που έχω.

Link to comment
Share on other sites

micro hdmi to Hdmi

1

2

Έχω την εντύπωση οτι το δεύτερο καλώδιο Hdmi που προτείνεις δεν κάνει , γιατι είναι mini Hdmi , ενω η συσκευή μας δέχεται micro Hdmi

Link to comment
Share on other sites

Επισης,για ονομα του θεου οχι 15Ε για καλωδιο.ψαξτε ελαχιστα στο σκρουτζ και βρειτε.μην τα δινετε ετσι χυμα στο πλαισιο.εγω με 10Ε πηρα και καλωδιο hdmi και ανταπτορα για το usb.
Link to comment
Share on other sites

Επισης,για ονομα του θεου οχι 15Ε για καλωδιο.ψαξτε ελαχιστα στο σκρουτζ και βρειτε.μην τα δινετε ετσι χυμα στο πλαισιο.εγω με 10Ε πηρα και καλωδιο hdmi και ανταπτορα για το usb.

 

απο το ebay γερμανιας 1.5 ευρωω :P

το λινκ το εχω χασει τωρα αλλα ειναι πολλα ποστ πριν:p

και δουλευει αριστα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες 3χ3, αν καταλαβαίνω καλά, εννοείς το κλασσικό σύστημα που είχαμε συνηθίσει τόσα χρόνια με τα παλιά κινητά, σωστά; (στο 2 Α,Β,Γ στο 3 Δ,Ε,Ζ κλπ).

Ναι έχει τέτοια επιλογή το εργοστασιακό πληκτρολόγιο (100 στην ICS, λογικά και στην GB).

T9 εννοείται πως έχει.

Τώρα για τους 160 χαρακτήρες/SMS, δεν έχει να κάνει με το πληκτρολόγιο αλλά με την εφαρμογή μηνυμάτων (εξ όσων γνωρίζω). Η εφαρμογή για τα SMS υποστηρίζει την αποστολή 160 χαρακτήρων (εννοείται πως στον παραλήπτη το SMS εμφανίζεται με κεφαλαία).

 

Καλησπέρα. Πείτε μου σας παρακαλώ πως θα γυρίσω το πληκτρολόγιο στο κλασσικό σύστημα και να υποστηρίζει ελληνικούς χαρακτήρες και Τ9? Στο XPERIA πληκτρολόγιο δεν μπορώ να το βρω.. Έχω κατεβάσει το go keyboard και το any soft keyboard αλλά υποστηρίζουν μόνο αγγλικούς χαρακτήρες με το κλασσικό σύστημα..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. έχω ξεκλειδώσει το bootloader και επειδή μου αρέσει να πειραματίζομαι με το κινητό με το flashtool ξαναπέρασα την 0.42. άνοιξα το seus και μου έβγαλε μήνυμα ότι υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση και μου εγκατέστησε την 4.03 . η sony δεν μας έλεγε ότι αν ξεκλειδώσουμε τον bootloader δεν θα έχουμε επίσημες ενημερώσεις?
Link to comment
Share on other sites

γεια σας. έχω ξεκλειδώσει το bootloader και επειδή μου αρέσει να πειραματίζομαι με το κινητό με το flashtool ξαναπέρασα την 0.42. άνοιξα το seus και μου έβγαλε μήνυμα ότι υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση και μου εγκατέστησε την 4.03 . η sony δεν μας έλεγε ότι αν ξεκλειδώσουμε τον bootloader δεν θα έχουμε επίσημες ενημερώσεις?

 

με ποιο τροπο τον ξεκλειδωσες?

Edited by panoutsi
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι γίνομαι λίγο... πεζός :p, αλλά θα το ρωτήσω:

Με το ICS είδα ότι η εφαρμογή του facebook δεν έχει πλέον επιλογή για εμφάνιση πληροφοριών ή φωτογραφικών άλμπουμ κανενός φίλου: Επιλέγοντας έναν οποιοδήποτε φίλο από τη λίστα φίλων βλέπεις μόνο τον τοίχο του. Το δοκίμασα σε 2 neoV (4.0.3 και 4.04) και σε ένα ray (4.0.3). Αντίθετα, σε Galaxy S2 οι επιλογές εμφανίζονται. Προφανώς δεν έχει να κάνει με δικαιώματα πρόσβασης στα albums.

Δε βρήκα καμία αναφορά στο πρόβλημα - μήπως η επιλογή υπάρχει κάπου και δεν τη βλέπω; :O

 

Και για να επανέλθω σε πιο σοβαρά θέματα, ένα από τα πολλά καλά του ICS που διαπίστωσα και δεν είχα διαβάσει κάπου είναι ότι λειτουργεί πλέον σωστά με το handsfree MW-600: δείχνει και το όνομα του καλούντα στην οθόνη του Handsfree (από τον κατάλογο του κιντού), κάτι που δε γινόταν με τη 2.3, ενώ γινόταν με παλιά SE κινητά.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα αυτό http://www.ebay.com/itm/390398838633?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Τώρα οσο αφορά την έκδοση 4.0.4 εγώ την θεωρό για τα μπάζα γιατί κάνει το κινητό να λαγκαρει έχει πρόβλημα με την εγγραφή βίντεο κολαει στα παιχνίδια...καμιά σχέση με την 2.3.4.. και μην μου πείτε αν έκανα επαναφορά με SEUS και PCC γιατι το έκανα και διπλές φορές.

Εγώ προσωπικά γύρισα στην 2.3.4 και δεν ξανασχολουμε με θέμα αναβάθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αξίζει να ξαναγυρίσω σε 2.3.4...? Η ICS είναι εμφανώς πιο βαριά και το βίντεο σε 720p είναι πραγματικά πολύ κακό...Καλά που έχω βάλει GO Launcher και το κινητό δείχνει λίγο πιο γρήγορο....Λέτε άμα βγει το root για την 4.0.4, σβήσω τη σαβούρα που μας ξαναέβαλε η Sony και βάλω και τα tweaks να δω διαφορά..?
Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

Παντως για Hdmi καλωδια που μιλανε τα παιδια πιο πανω θελει όντως ψαξιμο...

Το απογευμα περασα μια βολτα απο media markt και πηρα €6.99 μια θηκη universal με φερμουαρ και μια βαση *ψευτικη* αυτοκινητου που μπαινει στον αεραγωγο επισης €6.99.Λεω αφου ειμαι εδω ας δω και για καλωδιο.Ειχαν κλασικο Hdmi €6.99 και αφου ειδα οτι δεν επαιζε ανταπτορας λεω ας ρωτησω...ενα παλικαρι πολυ ευγενικα μου ειπε ναι εχουμε micro σε Hdmi και με παει στο αναλογο ραφι βγαζει μια συσκευασια και με το που με την δινει στο χερι σαν λιγο βιαστικα εφυγε.....το καταλαβα το γιατι οταν ειδα την τιμη.....€34!:lol::lol:

Aν καποιος χριστιανος εχει δει σε κανενα φυσικο καταστημα θεσσαλονικη καλωδιο ας ενημερωσει :) (μιλαμε για το πολυ €10 δεν αξιζει παραπανω για ενα καλωδιο ελεος)

Link to comment
Share on other sites

όχι με τον official , αυτον με το test point

 

τοτε δουλευεις κανονικα με pc companion k seus αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ:μην κανεις αναβαθμιση OTA γιατι θα το brickαρεις (διορθωνετε βεβαια αλλα ποτε δεν ξερεις)!

Link to comment
Share on other sites

όχι με τον official , αυτον με το test point

 

εσυ εχεις ξεκλειδωσει τον bootloader αλλα στη σονυ φαινεται κλειδωμενος...

Link to comment
Share on other sites

τοτε δουλευεις κανονικα με pc companion k seus αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ:μην κανεις αναβαθμιση OTA γιατι θα το brickαρεις (διορθωνετε βεβαια αλλα ποτε δεν ξερεις)!

ευχαριστώ για την απάντηση ! πάντως μου φαίνεται αδιανόητο να brickαρει το κινητό γιατί οποιαδήποτε στιγμή φλασάρεις kernel που υποστηρίζει cmd και περνάς όποια rom θέλεις

Link to comment
Share on other sites

Παντως για Hdmi καλωδια που μιλανε τα παιδια πιο πανω θελει όντως ψαξιμο...

Το απογευμα περασα μια βολτα απο media markt και πηρα €6.99 μια θηκη universal με φερμουαρ και μια βαση *ψευτικη* αυτοκινητου που μπαινει στον αεραγωγο επισης €6.99.Λεω αφου ειμαι εδω ας δω και για καλωδιο.Ειχαν κλασικο Hdmi €6.99 και αφου ειδα οτι δεν επαιζε ανταπτορας λεω ας ρωτησω...ενα παλικαρι πολυ ευγενικα μου ειπε ναι εχουμε micro σε Hdmi και με παει στο αναλογο ραφι βγαζει μια συσκευασια και με το που με την δινει στο χερι σαν λιγο βιαστικα εφυγε.....το καταλαβα το γιατι οταν ειδα την τιμη.....€34!:lol::lol:

Aν καποιος χριστιανος εχει δει σε κανενα φυσικο καταστημα θεσσαλονικη καλωδιο ας ενημερωσει :) (μιλαμε για το πολυ €10 δεν αξιζει παραπανω για ενα καλωδιο ελεος)

 

Γιατι δεν παιρνεις αυτο απο ebay που κανει 7.20 ευρω και ειναι και γνησιο sony ericsson?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν παιρνεις αυτο απο ebay που κανει 7.20 ευρω και ειναι και γνησιο sony ericsson?

Εμ ελεγα να μη κανω αγορα απο ebay μονο και μονο για ενα καλωδιο αλλα για εκει την βλεπω την δουλεια....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα tweak εχουν νόημα να μπουν στην 4.0.4 ροοτ? γιατι εκανα την αναβαθμιση κ μου φενεται οτι κραταει λιγοτερο η μπαταρια απο οτι με την 4. 03 με τα tweak πανω..
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα...ειμαι νεος σε σχεση με τα smartphones και φυσικα με το android λειτουργικο.

εχω το εξης πρόβλημα....συνεδεσα το κινητο με τον υπολογιστη μου ειπε οτι υπάρχει update και πάω να το κανω και μου βγαζει σφάλμα....κάποια βοηθεια;:(

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση ! πάντως μου φαίνεται αδιανόητο να brickαρει το κινητό γιατί οποιαδήποτε στιγμή φλασάρεις kernel που υποστηρίζει cmd και περνάς όποια rom θέλεις

 

κ ομως brickαρει!!!ξεχαστηκα εγω κ εκανα OTA αναβαθμιση κ εκλασε!!!με το FOTA unbrick ομως επανηρθε σε ενα λεπτο!!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση οτι το δεύτερο καλώδιο Hdmi που προτείνεις δεν κάνει , γιατι είναι mini Hdmi , ενω η συσκευή μας δέχεται micro Hdmi

 

εχεις δικιο,λαθος to link εδωσα

 

Επισης,για ονομα του θεου οχι 15Ε για καλωδιο.ψαξτε ελαχιστα στο σκρουτζ και βρειτε.μην τα δινετε ετσι χυμα στο πλαισιο.εγω με 10Ε πηρα και καλωδιο hdmi και ανταπτορα για το usb.

 

Παντως για Hdmi καλωδια που μιλανε τα παιδια πιο πανω θελει όντως ψαξιμο...

Το απογευμα περασα μια βολτα απο media markt και πηρα €6.99 μια θηκη universal με φερμουαρ και μια βαση *ψευτικη* αυτοκινητου που μπαινει στον αεραγωγο επισης €6.99.Λεω αφου ειμαι εδω ας δω και για καλωδιο.Ειχαν κλασικο Hdmi €6.99 και αφου ειδα οτι δεν επαιζε ανταπτορας λεω ας ρωτησω...ενα παλικαρι πολυ ευγενικα μου ειπε ναι εχουμε micro σε Hdmi και με παει στο αναλογο ραφι βγαζει μια συσκευασια και με το που με την δινει στο χερι σαν λιγο βιαστικα εφυγε.....το καταλαβα το γιατι οταν ειδα την τιμη.....€34!:lol::lol:

Aν καποιος χριστιανος εχει δει σε κανενα φυσικο καταστημα θεσσαλονικη καλωδιο ας ενημερωσει :) (μιλαμε για το πολυ €10 δεν αξιζει παραπανω για ενα καλωδιο ελεος)

 

εγω εχω παρει αυτο απο ελλαδα 6.90 ευρω αλλα φαινεται τελιωσαν,ποτε θα φερει...

εδω εχει πολλα

π.χ. αυτο

Link to comment
Share on other sites

μετά την τελευταία αναβάθμιση κλείνει το κινητό την ώρα ΠΟΥ ΜΙΛΑΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2-5 -10 ΛΕΠΤΑ HELP!

Ξανά πέρνα την αναβάθμιση

 

Και για να επανέλθω σε πιο σοβαρά θέματα, ένα από τα πολλά καλά του ICS που διαπίστωσα και δεν είχα διαβάσει κάπου είναι ότι λειτουργεί πλέον σωστά με το handsfree MW-600: δείχνει και το όνομα του καλούντα στην οθόνη του Handsfree (από τον κατάλογο του κιντού), κάτι που δε γινόταν με τη 2.3, ενώ γινόταν με παλιά SE κινητά.

Το κακό όμως είναι ότι κάτι ψιλοκολλήματα που τρώει το ακουστικό δεν τα έχουν διορθώσει.

παιδια τα tweak εχουν νόημα να μπουν στην 4.0.4 ροοτ? γιατι εκανα την αναβαθμιση κ μου φενεται οτι κραταει λιγοτερο η μπαταρια απο οτι με την 4. 03 με τα tweak πανω..

Το λες και μόνος σου! Προφανώς και έχει.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...