Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι επαφές μου βρίσκονται στην κάρτα sim αλλά δεν εμφανίζονται στο xperia neo v τι πρέπει να κάνω για να βλέπω τις επαφές μου?

 

Μπες στις επαφές, πατά το κουμπί μενού, επίλεξε εισαγωγή επαφών, από κάρτα sim

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά συγχωρήστε με για την ερώτηση αλλά μου είναι αδύνατον να ξαναδιαβάσω όλες τις σελίδες:(

 

έχω πρόβλημα με τη σκοτεινότητα της οθόνης, παρόλο που έχω ορίσει φωτεινότητα 100%...

έχω εγκατεστημένο το παγωτό...

και δεν είμαι root...

Τι κάνω???

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν είσαι ικανοποιημένος με τη φωτεινότητα, root.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν είσαι ικανοποιημένος με τη φωτεινότητα, root.

 

ευχαριστώ φίλε:) Υπάρχει οδηγός που μπορώ να ακολουθήσω;

είναι ασφαλής η διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ενημερωτικά να σας πω ότι τα tweaks για την RAM δουλεύουν κανονικά εδώ και καιρό, άπό την 1η στιγμή που βγήκε η prerooted Nordic και την πέρασα.

(όλες οι εντολές περασμένες, όλα τα bak σβησμένα κλπ)

Ότι δουλεύουν το ξέρουμε. Που να δεις επίσης τί άλλα tweaks ετοιμάζω και θα ανεβάσω τις επόμενες μέρες στον οδηγό μου!!! Το θέμα είναι γιατί δεν μπορούμε να βρούμε το .bak αρχείο στις επίσημες εκδόσεις...

Μπορει στην prerooted επειδη να ειναι πειραγμενη γι αυτο! ;) στην επισημη οπως ακριβως την περασαμε απο το pc companion η SUS, δεν μπορουμε να βρουμε το .bak αρχειο του minfree ωστε να το σβησουμε!!!! Και γι αυτο τα νουμερα των pages μετα απο restart επανερχονται στα default!

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι γιατί από τη στιγμή που έχουμε γράψει στο build.prop την εντολή echo δεν γράφονται οι καινούριες τιμές. Θα έπρεπε δηλαδή με την εντολή echo με το που γίνεται η εκκίνηση να γράφονται οι καινούριες τιμές.

 

Το έψαξα λίγο χθες και διαπίστωσα ότι μέσα στο φάκελο sys δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Ούτε δημιουργία αρχείου, ούτε δημιουργία φακέλου, ούτε επικόλληση, τίποτα. Κάτι άλλο παίζει λοιπόν. Αν δεν μου λέγατε κι εσείς ότι έχετε το ίδιο πρόβλημα θα είχα κάνει recovery.

Σωστά. Προσπάθησα με το rom toolbox να αλλάξω τις τιμές στο minfree και επέλεξα apply on boot μπας και τις κρατήσει. Έκανα ένα restart και με την εκκίνηση έτρεξε από μόνο του το rom toolbox και τις άλλαξε. Άρα δεν τις κρατάει αλλά τις αλλάζει με το boot. Μπορεί κάποιος πάντως να το επιλέξει σαν προσωρινή λύση μέχρι να βρούμε το :X το minfree.bak

Έτσι δουλεύει το rom toolbox. Άρα από τη στιγμή που μπορεί το toolbox να γράψει θα πρέπει κι εμείς να μπορέσουμε με κάποιο τρόπο. Θα το βρούμε, έχω σκυλιάσει!

 

Και δυο ερωτήσεις. Έχει κανείς το πρόβλημα με την εφαρμογή της Συλλογής και τον Music player; Οι εφαρμογές ξεκινάνε κανονικά αλλά δεν μπορούν να βρούν και να φορτώσουν τις φωτογραφίες μου και τα τραγούδια μου. Έχω βάλει φωτογραφίες σε όλους τους πιθανούς φακέλους αλλά τίποτα.

 

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω και με τους ήχους κλήσης. Το λειτουργικό δεν μπορεί να βρει ακόμα και τους εργοστασιακούς προεγκατεστημένους ήχους κλήσης.

Το έχετε προσέξει αυτό; Είναι γενικό το κακό ή δεν το γλυτώνουμε το SEUS; (πάνω που κατάφερα να το ξανά κάνω τηλέφωνο!!!)

 

@Green_dragon

Root

Οδηγός

Εφαρμογή

Edited by zxr
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δουλεύουν σε 'μενα zxr.

Πάντως ούτε το toolbox γράφει στο φάκελο sys. Απλώς αλλάζει το αρχείο σε κάθε εκκίνηση για να μην το κανείς χειροκίνητα

Edited by Fick

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη ερώτηση. Ένας φίλος πάτησε αναγκαστική διακοπή στην εφαρμογή της μουσικής από το μενου των ρυθμίσεων και εξαφάνισε από παντου την εφαρμογή. Μετά από reboot, του την εμφανίζει στο μενου των ρυθμίσεων αλλά όχι στο συρτάρι των εφαρμογών. Τι παίζει; Το κινητό είναι εντελώς stock...

 

ενμερωτικα εγω κλεινω την εφαρμογη απο τις ρυθμισεις και δεν εχω παθει τιποτα

 

 

Οι επαφές μου βρίσκονται στην κάρτα sim αλλά δεν εμφανίζονται στο xperia neo v τι πρέπει να κάνω για να βλέπω τις επαφές μου?

 

πατας στο 3ο κουμπι εισαγωγη επαφων απο καρτα σιμ

αν εισαι 2.3

4.0 δεν ξερω

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Εχω το xperia neo v.Πριν 2 μερες εβαλα την καινουρια εκδωση του android και απο τοτε δεν μου δειχνει στην αρχικη οθονη και ουτε ακουγετε κανενας ηχος ειδοποιησεις για τις ενημερωσεις του facebook. Γιατι το κανει αυτο.... μου εχουν σπασει τα νευρα... κανονικα δεν πρεπει να το κανει? Εχω επιλεξει να εχει ηχο και δεν το κανει.Να πω την αληθεια ουτε και πριν,( με την παλια εκδωση) δεν με ειδοποιουσε. Κατι δεν κανω σωστα?
Link to comment
Share on other sites

Ότι δουλεύουν το ξέρουμε. Που να δεις επίσης τί άλλα tweaks ετοιμάζω και θα ανεβάσω τις επόμενες μέρες στον οδηγό μου!!! Το θέμα είναι γιατί δεν μπορούμε να βρούμε το .bak αρχείο στις επίσημες εκδόσεις...

 

Απλώς είπα να το αναφέρω, πιο πολύ για το γεγονός ότι είχα βρει όταν τα έκανα τα .bak και τα διάγραψα.

 

Αναμένουμε εναγωνίως τα καινούργια κόλπα!! ;)

Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην GB και όταν κάνω αντικατάσταση το hw_config.sh που υπάρχει και βάζω αυτό με τα tweaks όταν κάνω επανεκκίνηση μου χαλάει την αυτόματη φωτεινότητα (αν και υπάρχουν κανονικά οι ρυθμίσεις για την αυτόματη φωτεινότητα στο αρχείο, εννοώ τα 255 κτλ) και τις τιμές στο minifree τις επιστρέφει στις αρχικές. Γιατί γίνεται αυτό???

Ο μόνος τρόπος να το επαναφέρω είναι να ξανακάνω το βήμα 8 από τον οδηγό του lousou76, αλλά δεν μπορώ να έχω τα tweaks. Παραμένουν μόνο στο build.prop, πρέπει οπωσδήποτε να είναι και στο config???

Edited by yiannis_volos
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγχωρήστε με για την ερώτηση αλλά μου είναι αδύνατον να ξαναδιαβάσω όλες τις σελίδες:(

 

έχω πρόβλημα με τη σκοτεινότητα της οθόνης, παρόλο που έχω ορίσει φωτεινότητα 100%...

έχω εγκατεστημένο το παγωτό...

και δεν είμαι root...

Τι κάνω???

 

κανε root Και κατεβασε απο το market το disable auto brightness :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι

 

Μπορεί να επιλέξει αναγκαστική διακοπή αλλά επιμένει να μην εμφανίζεται το πρόγραμμα στο menu των εφαρμογών..

Link to comment
Share on other sites

Με επίσημη ICS και μετά από δυο repair με SUS, το κινητό συνεχίζει κατά καιρούς να παγώνει για κάποια δευτερόλεπτα και μετά να κάνει restart μόνο του. Χωρίς να χρησιμοποιώ κάποιο launcher ή κάποια ύποπτη εφαρμογή. Μετά το τελευταίο repair, τη Δευτέρα, το έχει κάνει δύο φορές. Άλλος με το ίδιο πρόβλημα ή με πιθανή λύση;
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να επιλέξει αναγκαστική διακοπή αλλά επιμένει να μην εμφανίζεται το πρόγραμμα στο menu των εφαρμογών..

 

Ίσως με καμία εκκαθάριση δεδομένων στρώσει;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καπου το original build.prop της .0.42 ??? μπορεις να το ποσταρεις σε παρακαλω?εχω φαει τον τοπο να το βρω!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Servers are busy στα ελληνικά! Υπομονή μέχρι να ξεμπλοκάρουν..

 

Ένα παλικάρι μόλις έκανε το update με την πρώτη..

Εγώ προσπαθώ εδώ και μέρες..

Link to comment
Share on other sites

Ένα παλικάρι μόλις έκανε το update με την πρώτη..

Εγώ προσπαθώ εδώ και μέρες..

 

Έχεις δοκιμάσει να πας κάπου αλλού να το κάνεις update? ;)

Link to comment
Share on other sites

έψαξα λίγο πίσω αλλα δεν βρήκα κάτι σχετικό

 

είμαι σε ICS 4.0 την τελική version, κανονικά από PC Companio, είμαι root και θέλω να περάσω ClockworkMod Recovery menu με κάποιο απλό και εύκολο τρόπο χωρίς unlock-bootloader η kernel

Edited by pgpmx5

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ενας φιλος μου πουλαει το κινητο αυτο αλλα δεν ξερω πολλα αξιζει το συγκεκρημενο α και κατι αλο υποστηριζει adobe video flash player Edited by Giross
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...