Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα από τα πλεονεκτήματα του να είσαι root στη συσκευή σου είναι ότι σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις αλλαγές σε κομμάτια του συστήματος που αντιτίθενται στα συμφέροντα της εταιρίας που στην πούλησε.

 

Έτσι μπορείς να εγκαταστήσεις

1) To Location Cache απ το market (δωρεάν) το οποίο μπλοκάρει το location tracking και τo anonymous data colection με 3g χρεώσεις όπου υπάγονται.

 

2) Το Droidwall (δωρεάν απ το market) και να ενεργοποιήσεις το εσωτερικό Linux firewall προστατεύοντας τα προσωπικά σου δεδομένα και μπλοκάροντας όλες τις άσχετες με το internet εφαρμογές που μπορεί να στέλνουν και να παίρνουν δεδομένα απ το ίντερνετ χωρίς την άδειά σου. Επίσης μπορείς να δείς τι ακριβώς προσπαθούν να στείλουν οι εφαρμογές μελετώντας το Log.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είμαι εξαιρετικά εντυπωσιασμένος από την Vodafone. Το παράγγειλα από το internet χθες το πρωί, καθώς δεν μπορούσα να το βρώ πουθενά στην θεσσαλονίκη. Μου ήρθε πριν δέκα λεπτά!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Λοιπον θελω τα φωτα σας. Πηρε ο μικρος το τηλεφωνο και αρχισε να το σκαλιζει.

Αποτελεσμα να μην εμφανιζονται καθολου τα Ελληνικα στο πληκτρολογιο παροτι ειναι επιλεγμενα μαζι με τα αγγλικα στις ρυθμισεις πληκτρολογιου. Επιπλεον το πληκτρολογιο εχει τωρα και κινεζικα-γιαπωνεζικα συμβολα γραμματα.....:wacko:

Οριστε δυο screenshots:

 

http://img341.imageshack.us/img341/6916/screenshot201201131201.png

http://img839.imageshack.us/img839/8135/screenshot2012011312011.png

Edited by asikis
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Λοιπον θελω τα φωτα σας. Πηρε ο μικρος το τηλεφωνο και αρχισε να το σκαλιζει.

Αποτελεσμα να μην εμφανιζονται καθολου τα Ελληνικα στο πληκτρολογιο παροτι ειναι επιλεγμενα μαζι με τα αγγλικα στις ρυθμισεις πληκτρολογιου. Επιπλεον το πληκτρολογιο εχει τωρα και κινεζικα-γιαπωνεζικα συμβολα γραμματα.....:wacko:

Οριστε δυο screenshots:

 

 

Παρατεταμένο πάτημα εκεί που γράφεις τα μηνύματα- επιλογή μεθόδου εισόδου- διεθνές πληκτρολόγιο:)

Edited by tasoscor
Link to comment
Share on other sites

Είμαι εξαιρετικά εντυπωσιασμένος από την Vodafone. Το παράγγειλα από το internet χθες το πρωί, καθώς δεν μπορούσα να το βρώ πουθενά στην θεσσαλονίκη. Μου ήρθε πριν δέκα λεπτά!

 

σοβαρα??εγω το παρηγγειλα τριτη και ακομα...

Link to comment
Share on other sites

σοβαρα??εγω το παρηγγειλα τριτη και ακομα...

 

Σοβαρα! Αφού χτύπησε το κούριερ και έψαχνα στο πορτοφόλι να δω αν έχω το χρήμα!

Πάντως στο site τους η παραγγελία "εκκρεμεί", ό,τι και αν σημαίνει αυτό.

Πάντως το κινητό σκίζει. Άντε τώρα με root, θήκες, handsfree....

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα! Αφού χτύπησε το κούριερ και έψαχνα στο πορτοφόλι να δω αν έχω το χρήμα!

Πάντως στο site τους η παραγγελία "εκκρεμεί", ό,τι και αν σημαίνει αυτό.

Πάντως το κινητό σκίζει. Άντε τώρα με root, θήκες, handsfree....

 

Το παρήγγειλα 10/1 ξημερώματα 3 το πρωί από το ΠΛΑΙΣΙΟ και να λεεί αναμένεται σύντομα, με παίρνουν το πρωί κατά τις 12 και μου λένε το προϊόν δεν υπάρχει φεύγει σαν ζεστό ψωμί και θα έχουμε απόθεμα στα μέσα της επόμενης βδομάδας και λέω δεν πειράζει και μου στέλνουν email 11/1 ότι αύριο έχω παραλαβή αφού τους πήρα στις 12/1 για να επιβεβαιώσω πως όντως έχω, και ο Courrier ήρθε μόλις έκλεισα το τηλέφωνο μέσα στις ώρες που έλεγε το email. :confused: . Εντάξει δεν λέω χάρηκα που ήρθε πιο γρήγορα από το αναμενόμενο αλλά εκεί στο ΠΛΑΙΣΙΟ αποθήκη 0; Δεν ξέρουν πότε παραλαμβάνουν και πότε όχι; :X

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ποιον τρόπο προτείνετε, που να μην περιλαμβάνει gmail, για sync των επαφών, tasks και notes με το outlook?

 

Για δοκίμασε το MyPhoneExplorer!

http://www.fjsoft.at/en/downloads.php

 

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάτι.

Λοιπόν, έχω βρει ένα θέμα για το κινητό στο XDA, το οποίο είναι σε zip αρχείο.

Από όσο κατάλαβα, το μετονομάζω σε update.zip και το εγκαθιστώ μέσω CWM Recovery.

Οι απορίες μου είναι:

1) Το CWM Recovery το εγκαθιστώ μέσω του Rom Manager από το Market; Δουλεύουν όλες οι εκδόσεις με το Neo V;

Ή με αυτόν τον τρόπο: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1364509

2) Έστω ότι εγκατέστησα το CWM. Χάνεται η εγγύηση; Αν φλασάρω το κινητό με το SEUS σβήνεται και το CWM (άρα "επανέρχεται" η εγγύηση) ή θα έχω θέματα;

3) Με το CWM Recovery μπορώ να κάνω backup στη stock rom μου και σε ό,τι βρίσκεται στο κινητό (εφαρμογές, επαφές, ρυθμίσεις κινητού/εφαρμογών), έτσι δεν είναι; Και αποθηκεύεται στη SD σαν ένα αρχείο ονομαζόμενο update.zip;

4) Θα έχω πρόβλημα με αναβαθμίσεις (σε .62 ή σε Ice Cream Sandwich);

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια!

Edited by myweca
Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε το MyPhoneExplorer!

http://www.fjsoft.at/en/downloads.php

 

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάτι.

Λοιπόν, έχω βρει ένα θέμα για το κινητό στο XDA, το οποίο είναι σε zip αρχείο.

Από όσο κατάλαβα, το μετονομάζω σε update.zip και το εγκαθιστώ μέσω CWM Recovery.

Οι απορίες μου είναι:

1) Το CWM Recovery το εγκαθιστώ μέσω του Rom Manager από το Market; Δουλεύουν όλες οι εκδόσεις με το Neo V;

Ή με αυτόν τον τρόπο: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1364509

2) Έστω ότι εγκατέστησα το CWM. Χάνεται η εγγύηση; Αν φλασάρω το κινητό με το SEUS σβήνεται και το CWM (άρα "επανέρχεται" η εγγύηση) ή θα έχω θέματα;

3) Με το CWM Recovery μπορώ να κάνω backup στη stock rom μου και σε ό,τι βρίσκεται στο κινητό (εφαρμογές, επαφές, ρυθμίσεις κινητού/εφαρμογών), έτσι δεν είναι; Και αποθηκεύεται στη SD σαν ένα αρχείο ονομαζόμενο update.zip;

4) Θα έχω πρόβλημα με αναβαθμίσεις (σε .62 ή σε Ice Cream Sandwich);

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια!

 

1) Με τη διαδικασία στο λινκ που δίνεις (δεδομένου ότι πρώτα είσαι root

 

2) Λογικά η εγγύηση χάνεται αν είσαι root αλλάξεις recovery ή ξεκλειδώσεις τον boot loader γιατί φυσικά χρησιμοποιείς παράνομο τρόπο για να τα κάνεις αυτά (δηλαδή ένα exploit που παρεμβαίνει στην επίσημη ROM). Επειδή όμως φυσικά αυτά μόνο στην Ελλάδα γίνονται (ψάχνουν τρόπους στη Sony να ισχυριστούν εκτός εγγύησης γι ανα βγάλει λεφτά το service και τα ανταλλακτικά - άθλιοι), στο εξωτερικό θα ελέγξουν απλά αν έχεις κλειδωμένο bootloader άσχετα αν το ξεκλείδωσες, το ξανακλέιδωσες, του βγαλες τα μάτια κλπ. Αν φλασάρεις με το SEUS το κάνεις μαμά και η εγγύησή σου δουλέυει.

 

3) Δεν ονομάζεται update.zip είναι ένας φάκελος μέσα στο /sdcard/clockworkmod/backup. Παίρνει backup όλη τη ROM εκτός από το boot partition επειδή είναι κλειδωμένος ο boot loader.

 

4) Αναβαθμίσεις επίσημες μπορείς φυσικά να κάνεις αλλά θα χάσεις τις δυνατότητες root κλπ. Επίσης δεδομένου ότι δε θα μπορείς μετά να μπείς στο recovery που μάλλον θα απεγκατασταθεί θα χάσεις και τη δυνατότητα να ξαναγίνεις root να περάσεις το CWM κλπ.

Link to comment
Share on other sites

 

Οπότε προχωράω κανονικά (root είμαι ήδη!) και με φλασάρισμα με SEUS όλα καλά!

Και αναβαθμίσεις κανονικά - απλώς πάλι από την αρχή το Root και το CWM (όταν με το καλό βγουν για αυτές τις εκδόσεις!)

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

:):):)

Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μόλις απέκτησα το ΣΕ neo V με λίγα λόγια το ψαχουλεύω … όταν κραταω πατημένο το μεσαίο κουμπί “HOME” μου ανοίγει τα πρόσφατα προγράμματα κλπ π έχω κάνει αλλά δεν μπορώ να τα σβήσω γιατί νομίζω μου τρώει μπαταρία… ξέρει κανένας τι παίζει??? Μπορώ να τα σβήσω κάπως ??
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ απο χθές έκανα αλλαγή έδωσα το Neo V και έγινα κάτοχος ενός Ray!!

 

κανείς δεν είναι τέλειος :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ απο χθές έκανα αλλαγή έδωσα το Neo V και έγινα κάτοχος ενός Ray!!

 

Με γεια σου φίλε, για πες, έχει τόσες πολλές διαφορές που να δικαιολογεί τα λεφτά του?

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μόλις απέκτησα το ΣΕ neo V με λίγα λόγια το ψαχουλεύω … όταν κραταω πατημένο το μεσαίο κουμπί “HOME” μου ανοίγει τα πρόσφατα προγράμματα κλπ π έχω κάνει αλλά δεν μπορώ να τα σβήσω γιατί νομίζω μου τρώει μπαταρία… ξέρει κανένας τι παίζει??? Μπορώ να τα σβήσω κάπως ??

 

Δεν μπορεις να τα σβησεις γιατι ετσι ειναι η φιλοσοφια του λειτουργικου να ειναι σε καποιο ειδος αναμονης για γρηγορη επανεκκινηση της εκαστοτε τελευταιας χρησιμοποιημενης εφαρμογης...

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που εδωσα το μινι προ για το neo v εχω να πω οτι σαν συσκευη το μινι προ σαν κατασκευη δειχνει πιο συμπαγης και ανωτερη απο το neo v

αρα πιστευω οτι και το ray ειναι καλυτερο σαν κατασκευη

Link to comment
Share on other sites

Με γεια σου φίλε, για πες, έχει τόσες πολλές διαφορές που να δικαιολογεί τα λεφτά του?

 

Λοιπόν το Ray έχει ποιοτικότερα υλικά κατασκευής γενικά σαν συσκευή είναι πιο στιβαρή έχωντας και τα μεταλλίκα στοιχεία στο πλάι. Είναι πιο κομψή σαν σχεδιασμός και για μένα το μέγεθος του είναι πιο λειτουργικό στην τσέπη. Η οθόνη του έχει μπορώ να πώ 50% περισσότερη φωτεινώτητα στο full από ότι του Neo και λόγω του μεγέθους της μου φαίνεται ότι έχει περισσλοτερη λεπτομέρεια. (Το μέγεθος της οθόνης το θεωρώ ιδάνικό πάντως για μένα). Το GPS έχει την ίδια απόκριση με του Neo. To 3g παρατήρησα οτί μου φορτώνει πιο γρήγορα επίσης από οτι στο Neo. H κάμερα του είναι αρκετά καλύτερη ειδικά όταν βγάζεις φωτογραφία με χαμηλό φωτισμό και γενικά στις φωτογραφίες και στο video. H κατανάλωση μπαταρίας είναι ίδια με του Neo. Επίσης μαρέσει που έχει το notification led πάνω από το home button και που τα άλλα 2 πλήκτρα είναι αφής. Αρνητικό είναι πως δεν έχει κάποιο κουμπί για την φωτογραφική όπως είχε το Neo. To οτί δεν έχει hdmi δεν το βρήκα αρνητικό γιατί εγώ δεν το χρήσιμοποιώ. Επίσης το πληκρτολόγιο του για το μεγεθός του είναι το ίδιο λειτουργικό για μένα δεν έιχα κανένα πρόβλημα. Γενικά άξιζε τον κόπο για τα λεφτά που το αγόρασα.

 

εγω παντως που εδωσα το μινι προ για το neo v εχω να πω οτι σαν συσκευη το μινι προ σαν κατασκευη δειχνει πιο συμπαγης και ανωτερη απο το neo v

αρα πιστευω οτι και το ray ειναι καλυτερο σαν κατασκευη

 

πολύ καλύτερη σε θέμα κατασκευής το καταλαβαίνεις μόλις την σφίγγεις στα χέρια σου δεν τρίζει τίποτα και νιώθεις και τα μεταλλίκα στα πλάγια. Και το πίσω πλαστικό καπάκι είναι από καλύτερο υλικό το βλέπεις αρκετά πιο εύκαμπτο.

Απλά το Neo V για τα λευτά του είναι πάρα πολύ καλό :)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ απο χθές έκανα αλλαγή έδωσα το Neo V και έγινα κάτοχος ενός Ray!!

 

:lol::lol:ρε συ μας προδοσες??? αλαξες μοντελο???(αγαπουλα την κουκουλα ):lol::lol:

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλύτερη σε θέμα κατασκευής το καταλαβαίνεις μόλις την σφίγγεις στα χέρια σου δεν τρίζει τίποτα και νιώθεις και τα μεταλλίκα στα πλάγια. Και το πίσω πλαστικό καπάκι είναι από καλύτερο υλικό το βλέπεις αρκετά πιο εύκαμπτο.

Απλά το Neo V για τα λευτά του είναι πάρα πολύ καλό :)

 

για τα λεφτα του ισως το καλυτερο!

αν δεν ετριζε και πανω αριστερα:)

Link to comment
Share on other sites

για τα λεφτα του ισως το καλυτερο!

αν δεν ετριζε και πανω αριστερα:)

 

για αυτό έιναι μειώμενη και η τιμή του πιστεύω για την ποιότητα κατασκευής του..

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

για τα λεφτα του ισως το καλυτερο!

αν δεν ετριζε και πανω αριστερα:)

 

όντος έτριζε, εγώ πήρα αυτή την θήκη http://www.e-click.gr/index.php?target=categories&category_id=1957 με 15 ευρώ και σταμάτησε το τρίξιμο και έγινε και ποιο στiβαρό στο χέρι.

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι για το neo v πάντως εδώ. Οι συγκρίσεις με άλλες συσκευές ανήκουν σε άλλη κατηγορία στο forum (φιλικά πάντα).

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

όντος έτριζε, εγώ πήρα αυτή την θήκη http://www.e-click.gr/index.php?target=categories&category_id=1957 με 15 ευρώ και σταμάτησε το τρίξιμο και έγινε και ποιο στiβαρό στο χέρι.

 

Φιλε μου ποια πηρες με 15 ευρω, δεν υπαρχει καμια με τοσα λεφτα για να καταλαβουμε ποια πηρες.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι για το neo v πάντως εδώ. Οι συγκρίσεις με άλλες συσκευές ανήκουν σε άλλη κατηγορία στο forum (φιλικά πάντα).

 

Εντάξει μια κουβέντα κάναμε με τα παιδιά σαν παλιός χρήστης του Neo V και μέσα στο θέμα ήταν και το Neo V

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...