Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λιγο εκτος θεματος αυτο που θα ρωτησω αλλα μιας και πηρα και εγω το Neo V ειπα να ποσταρω εδω!Ποιον mp3 downloader χρησημοποιειται γτ εχω ψαξει και δεν εχω βρει καποιον που να δουλευει καλα!

 

music junk...;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εχτες ειχα βαλει ξυπνητηρι και flight mode. το πρωι που ξυπνησα επιασα το κιν και ηταν κλειστο! παταω το power button δεν ανοιγε. το εβαλα στον φορτιστη δεν φορτιζε. βγαζω και βαζω την μπαταρια και ειναι ενταξει τωρα. καμια ιδεα?
θα φαγε καμια φλασια

εβαλες καποια εφαρμογη τελευταια; ισως αυτη να δημιουργησε το κρασαρισμα

Link to comment
Share on other sites

θα φαγε καμια φλασια

εβαλες καποια εφαρμογη τελευταια; ισως αυτη να δημιουργησε το κρασαρισμα

 

airdroid και mp3 ringtones. αν θυμαμαι καλα

Link to comment
Share on other sites

εχτες ειχα βαλει ξυπνητηρι και flight mode. το πρωι που ξυπνησα επιασα το κιν και ηταν κλειστό! παταω το power button δεν ανοιγε. το εβαλα στον φορτιστη δεν φορτιζε. βγαζω και βαζω την μπαταρια και ειναι ενταξει τωρα. καμια ιδεα?

 

Κάτι που έχει να κάνει με τις επανεκκινήσεις.

Πρώτα απ’ όλα να πω πως από την πρώτη ημέρα που το πήρα, το πρώτο πράγμα

που έκανα ήταν πλήρη φόρτιση της μπαταρίας και μετά σκάλισμα.

Μετά ακολούθησα πιστά της οδηγίες από ΕΔΩ

και από ΕΔΩ

Το επόμενο βήμα ήταν ένα Backup για κάθε ενδεχόμενο, και ρυθμίσεις εγκατάσταση

προγραμμάτων κλπ.

Πρώην αλλά και νυν ακόμη κάτοχος Χ8 μπορώ να πω πως το ευχαριστήθηκα.

Ταχύτατο, άνετο, με εξαιρετική αίσθηση σε όλα τα επίπεδα.

Φυσικά δεν υπάρχει λόγος σύγκρισης…!

Έπειτα λοιπόν από μια εβδομάδα απροβλημάτιστης λειτουργίας, χθες το απόγευμα

άρχισε να κάνει επανεκκινήσεις συνεχώς τη μία πίσω από την άλλη.

Μετά από δύο ώρες ψάξιμο, απεγκαταστάσεις, ρυθμίσεις, καθαρισμό Dalvik

πολλά νεύρα…! Βρήκα το πρόβλημα.

Χρησιμοποιώ πολύ το (Quick Settings) και μέσω του προγράμματος αυτού

ενεργοποιώ και απενεργοποιώ αρκετά συχνά την επιλογή (Airplane mode)

όταν δεν έχω καλό σήμα από τη sim για εξοικονόμηση ενέργειας.

Λοιπόν εδώ είναι το πρόβλημα όταν ενεργοποιώ τη συγκεκριμένη εντολή

αρχίζει τις επανεκκινήσεις και όταν την απενεργοποιώ τις σταματάει μαχαίρι.

Το πρωί όπως και ο (giannhsd87) πατάω το menu και το βρήκα κλειστό.

Είχα ενεργοποιήσει το Airplane mode και η μπαταρία του στο 98%.

Το τσεκάριζα από χθες μέχρι και σήμερα για να είμαι σίγουρος.

Για παν ενδεχόμενο δηλαδή να ευθύνεται η συγκεκριμένη εφαρμογή, δοκίμασα

και από της (ρυθμίσεις/Ασύρματο και δίκτυα/Λειτουργία πτήσης) με το ίδιο αποτέλεσμα.

Γι αυτό που δεν είμαι σίγουρος είναι αν το έκανε εξ αρχής ή φταίει το Root.

Tablet : Samsung Galaxy Tab S5e SM-T720

Smartphone : Moto Razr 2022

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες σημερα με πηραν απο την courier,το κινητακι εφτασε!Παρασκευη το παρηγγειλα μεσω του site της vodafone και σημερα ηρθε Σαντορινη!!Περιττο να σας πω οτι διαβαζω οτι δεν το βρισκετε και σκαω στα γελια!!Σορρυ ε πλακα κανω:p!

Αυριο το πρωι θα παω να το παρω και αρχιζω σκαλισμα και ποσταρισματα!

Link to comment
Share on other sites

οταν την κατεβασες και την ανοιξες συνδεθηκε στο internet?? πρεπει να κατεβασει δεδομενα αρκετα mb φακελο ndrive -poi- φωνες χαρτη κ.λ.π η εφαρμογη ndrive κανει για ολα τα τηλεφωνα και ολες τις αναλυσεις ....

 

Μου απαντησαν οτι η εκδοση που εχω κατεβασει ηταν παλια.....και μου ειπαν να παω στην καρτα μνημης να σβησω απο τον φακελο του ndrive τον φακελο του setup και θα δουλεψει.

Το εκανα και το προγραμμα δουλεψε κανονικα και τωρα ειναι μια χαρα:).

 

Αυτο που μου κανει μεγαλη εντυπωση ειναι οτι ειχα κατεβασει το ndrive απο το market αυτο που ειναι free για τα experia ARC & 8 και δεν δουλευε ουτε αυτο.

Ετσι αποφασισα να το αγορασω οπως και το εκανα 29,9€ μονο για greece .

Μολις λοιπον ελυσα το προβλημα με τον τροπο που σασ ειπα ποιο πανω για το αγορασμενο ξαφνικα δουλεψε και το αλλο to free.

 

Τυχαιο???? δεν νομιζω:happy:

Link to comment
Share on other sites

παιδια το πηρα και εγω το κινητακι.....ειναι κινηταρα μαλλον. εχει οτι εφαρμογες κ λειτουργειες μπορεις να φανταστεις. ενα με ζορισε μονο.... δεν εχει ταχεια κληση και για να κανεις επανακληση κλπ ειναι λιγο φασαρια δεν ειναι οπως το vivaz που ειχα. βεβαια φταιει το οτι δεν εχει τα αντιστοιχα κουμπια. κατεβασα εφαρμογη για τις ταχειες γιατι οδηγωντας δεν ηταν οτι πιο ευκολο να βρισκεις απο τα αγαπημενα. η μπαταρια ειναι λιγο προβλημα τρωγεται ευκολα....

εγω αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης. εχω βαλει μια καρτουλα 8gb και αυτο τις εφαρμογες που κατεβαζω τις βαζει στην μνημη του τηλεφωνου, με αποτελεσμα να γεμιζει τωρα. μπορω να του δηλωσω να τα αποθηκευει στην sd? αν ναι πως γιατι το ψαχνω...επισης στο μενου τα εικονιδια των προγραμματων που εχω μπορω να τα μετακινησω να τα οργανωσω οπως θελω? σερνοντας δε γινεται γιατι μου το βγαζει στην οθονη αναμονης να το πω...

ευχαριστω πολυ! παιδια για τα λεφτα του τα σπαει το τηλεφωνο.δε ζηλευω με τιποτα το Iphone πλεον.οτι θελω το εχει κ για αυτο. και το vivaz ηταν καλο τηλ αλλα το symbian ηταν 20 χρονια πισω....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες σημερα με πηραν απο την courier,το κινητακι εφτασε!Παρασκευη το παρηγγειλα μεσω του site της vodafone και σημερα ηρθε Σαντορινη!!Περιττο να σας πω οτι διαβαζω οτι δεν το βρισκετε και σκαω στα γελια!!Σορρυ ε πλακα κανω:p!

Αυριο το πρωι θα παω να το παρω και αρχιζω σκαλισμα και ποσταρισματα!

 

Περιττό να σου πω πως σε μισώ, όπως και πολύς κόσμος ακόμη! Μεγιά και καλά σκαλίσματα!

Ξεκίνησα κι εγώ σήμερα (μάλλον λάθος μέρα διάλεξα) για να ψάξω. Νταξ, δεν υπάρχει πουθενά όμως! Ήλπιζα μιας και είμαι σε μικρή σχετικά πόλη να υπάρχει κάτι, αλλά δεν!

Μέχρι και στην Sony λέει έχουν έλλειψη (lol;). Αυτό που έμαθα όμως είναι πως αύριο, μεθαύριο το πολύ Παρασκευή θα κυκλοφορήσουν στην αγορά κάποια κομμάτια (vodafone), οπότε όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

παιδια το πηρα και εγω το κινητακι.....ειναι κινηταρα μαλλον. εχει οτι εφαρμογες κ λειτουργειες μπορεις να φανταστεις. ενα με ζορισε μονο.... δεν εχει ταχεια κληση και για να κανεις επανακληση κλπ ειναι λιγο φασαρια δεν ειναι οπως το vivaz που ειχα. βεβαια φταιει το οτι δεν εχει τα αντιστοιχα κουμπια. κατεβασα εφαρμογη για τις ταχειες γιατι οδηγωντας δεν ηταν οτι πιο ευκολο να βρισκεις απο τα αγαπημενα. η μπαταρια ειναι λιγο προβλημα τρωγεται ευκολα....

εγω αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης. εχω βαλει μια καρτουλα 8gb και αυτο τις εφαρμογες που κατεβαζω τις βαζει στην μνημη του τηλεφωνου, με αποτελεσμα να γεμιζει τωρα. μπορω να του δηλωσω να τα αποθηκευει στην sd? αν ναι πως γιατι το ψαχνω...επισης στο μενου τα εικονιδια των προγραμματων που εχω μπορω να τα μετακινησω να τα οργανωσω οπως θελω? σερνοντας δε γινεται γιατι μου το βγαζει στην οθονη αναμονης να το πω...

ευχαριστω πολυ! παιδια για τα λεφτα του τα σπαει το τηλεφωνο.δε ζηλευω με τιποτα το Iphone πλεον.οτι θελω το εχει κ για αυτο. και το vivaz ηταν καλο τηλ αλλα το symbian ηταν 20 χρονια πισω....

Για μεταφορα των εφαρμογων στην sd μπορεις να κατεβασεις το app2sd εκει σου βγαζει ποιες εφαρμογες εχουν δυνατοτητα μετακινησης στην sd (δεν την εχουν ολες),διφορετικα πας ρυθμισεις<εφαρμογες<διαχειριση εφαρμογων και απο εκει επιλεγεις την εφαρμογη που θες και πατας μετακινηση στην sd.Για να μετακινησεις τα εικονιδια στο μενου πατας το εικονιδιο που ειναι στην κατω δεξια γωνια και υστερα πατας παρατεταμενα το εικονιδιο που θες και το σερνεις με το δαχτυλο σου εκει που θες.Ελπιζω να σε βοηθησα!

ericsson t39m-nokia 3230-sony ericsson xperia neo v
Link to comment
Share on other sites

Μου απαντησαν οτι η εκδοση που εχω κατεβασει ηταν παλια.....και μου ειπαν να παω στην καρτα μνημης να σβησω απο τον φακελο του ndrive τον φακελο του setup και θα δουλεψει.

Το εκανα και το προγραμμα δουλεψε κανονικα και τωρα ειναι μια χαρα:).

 

Αυτο που μου κανει μεγαλη εντυπωση ειναι οτι ειχα κατεβασει το ndrive απο το market αυτο που ειναι free για τα experia ARC & 8 και δεν δουλευε ουτε αυτο.

Ετσι αποφασισα να το αγορασω οπως και το εκανα 29,9€ μονο για greece .

Μολις λοιπον ελυσα το προβλημα με τον τροπο που σασ ειπα ποιο πανω για το αγορασμενο ξαφνικα δουλεψε και το αλλο to free.

 

Τυχαιο???? δεν νομιζω:happy:

 

πρεπει να εχεις μονο 1 προγραμα ndrive και ενα φακελο μεσα στην sd για αυτο τωρα δηλαδει εχεις 2 και δουλευουνε και τα 2?? μυστηριο ...:confused:

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

οπως ποσταρε ο φιλος uncommandable 3 links για θηκες αυτες απο τι διαβασα ειναι μονο για να καλυπτουν το <<σωμα>> του κινητου εχει βρει κανενας και για την οθονη? αν ναι ας τις ποσαρει απο ελλαδα εννοω οχι απο ebay

:ninja:

 

Εγω και θηκη και ζελατινα για την οθονη πηρα απο την Vodafone.

Η θηκη ειναι διαφανης απλη.

τα πληρωσα και τα 2 μαζι 11 ευρω αν θυμαμαι καλα!(7 κατι και 3 κατι).

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω και θηκη και ζελατινα για την οθονη πηρα απο την Vodafone.

Η θηκη ειναι διαφανης απλη.

τα πληρωσα και τα 2 μαζι 11 ευρω αν θυμαμαι καλα!(7 κατι και 3 κατι).

 

Είχε η vodafone θήκη για το Neo V?:blink:

Link to comment
Share on other sites

Είχε η vodafone θήκη για το Neo V?:blink:

 

Ω ναι!! Τωρα αν ηταν για το σκετο Neo θα σε γελασω!

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

Μολις το πηρα και εγω και ειναι τουμπανακι !! Γλυτωσα απο την παντοφλα επιτελους (Galaxy S II)

και το μωρο μου φαινεται κορυφη !!

 

Καποια προταση για θηκη ;

Link to comment
Share on other sites

Μολις το πηρα και εγω και ειναι τουμπανακι !! Γλυτωσα απο την παντοφλα επιτελους (Galaxy S II)

και το μωρο μου φαινεται κορυφη !!

 

Καποια προταση για θηκη ;

 

http://viewitem.eim.ebay.gr/PU-LEATHER-CASE-FOR-SONY-ERICSSON-XPERIA-NEO-V--BLACK/320781193595/item?transId=812033788011

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που έχει να κάνει με τις επανεκκινήσεις.

Πρώτα απ’ όλα να πω πως από την πρώτη ημέρα που το πήρα, το πρώτο πράγμα

που έκανα ήταν πλήρη φόρτιση της μπαταρίας και μετά σκάλισμα.

Μετά ακολούθησα πιστά της οδηγίες από ΕΔΩ

και από ΕΔΩ

Το επόμενο βήμα ήταν ένα Backup για κάθε ενδεχόμενο, και ρυθμίσεις εγκατάσταση

προγραμμάτων κλπ.

Πρώην αλλά και νυν ακόμη κάτοχος Χ8 μπορώ να πω πως το ευχαριστήθηκα.

Ταχύτατο, άνετο, με εξαιρετική αίσθηση σε όλα τα επίπεδα.

Φυσικά δεν υπάρχει λόγος σύγκρισης…!

Έπειτα λοιπόν από μια εβδομάδα απροβλημάτιστης λειτουργίας, χθες το απόγευμα

άρχισε να κάνει επανεκκινήσεις συνεχώς τη μία πίσω από την άλλη.

Μετά από δύο ώρες ψάξιμο, απεγκαταστάσεις, ρυθμίσεις, καθαρισμό Dalvik

πολλά νεύρα…! Βρήκα το πρόβλημα.

Χρησιμοποιώ πολύ το (Quick Settings) και μέσω του προγράμματος αυτού

ενεργοποιώ και απενεργοποιώ αρκετά συχνά την επιλογή (Airplane mode)

όταν δεν έχω καλό σήμα από τη sim για εξοικονόμηση ενέργειας.

Λοιπόν εδώ είναι το πρόβλημα όταν ενεργοποιώ τη συγκεκριμένη εντολή

αρχίζει τις επανεκκινήσεις και όταν την απενεργοποιώ τις σταματάει μαχαίρι.

Το πρωί όπως και ο (giannhsd87) πατάω το menu και το βρήκα κλειστό.

Είχα ενεργοποιήσει το Airplane mode και η μπαταρία του στο 98%.

Το τσεκάριζα από χθες μέχρι και σήμερα για να είμαι σίγουρος.

Για παν ενδεχόμενο δηλαδή να ευθύνεται η συγκεκριμένη εφαρμογή, δοκίμασα

και από της (ρυθμίσεις/Ασύρματο και δίκτυα/Λειτουργία πτήσης) με το ίδιο αποτέλεσμα.

Γι αυτό που δεν είμαι σίγουρος είναι αν το έκανε εξ αρχής ή φταίει το Root.

 

Η αγορά smartphone είναι σαν να παίζεις lotto. Οι πιθανότητες να ειναι απροβλημάτιστο απο την αρχή αλλα και σε βάθος χρόνου ειναι μέτριες. Δεν μου κάνει εντύπωση βέβαια. Τα σημερινά κινητά ειναι λαπτοπ σε μικρογραφία. Φτηνές (σε σχεση με εναν υπολογιστή) μικροσκοπικές κατασκευές που οριακά μπορούν να αντεπεξέλθουν με απόλυτη αξιοπιστία. Ισως στα μελλοντικά τηλέφωνα να μην υπάρχουν προβλήματα. Μέχρι τοτε ομως...σε δουλειά να βρισκόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Πρίν λίγο όταν πήγα να βγάλω φωτογραφία σε σχετικά απόλυτο σκοτάδι με φλας παρατήρησα κάτι μπλέ μωβ πιτσιλιές πάνω στην φωτογραφία αλλά όταν ενεργοποίησα την νυχτερινή λήψη με φλας όλα ήταν μια χαρά. Ξέρει κανείς τι παίζει?
nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη με ματιάξετε είναι και Τρίτη και 13 αλλά το πήρα και εγώ σήμερα.Πήγα στην Καστοριά, έκανα 100 χιλιόμετρα και υπήρχε μόνο ένα. Από Παρασκευή θα αρχίσουν να κυκλοφορούν κι άλλα κομμάτια απ ότι έμαθα σ όλη την Ελλάδα.

 

Σχετικά με το κινητό, εντάξει, τεράστια διαφορά από το χ10 που έχω.Στο youtube απλά έμεινα με ανοιχτό το στόμα. Είναι πολύ γρήγορο και η οθόνη απλά δεν υπάρχει.

Ζελατίνα δεν είχε ούτε εμένα.Αύριο οπως και δήποτε πάω να βάλω οπως και μια θήκη.

Μεγεία μου και μεγειά σε όλους....

Galaxy Note 4 SM-N910F
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το άσπρο με μάγεψε από την 1η στιγμή που το είδα. Δυτική μακεδονία δεν υπάρχει πουθενά. Πως το βρήκα είναι άλλο θέμα.

Από Πέμπτη και βλέπουμε.Για αλλού δεν ξέρω. Θεσσαλονίκη ένας στην Μαρτίου μου είπε μετά τις γιορτές.

 

Απλά παίδες μην το πάρετε πολλοί.....χαχαχαχα Θα γίνει σούπα το κινητάκι!!!!

Galaxy Note 4 SM-N910F
Link to comment
Share on other sites

Μου προέκυψε ένα πρόβλημα. Επειδή το είχα παραφορτώσει με εφαρμογές του κανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ώστε να μου ερθει όπως ήταν καινούριο. Πλεόν ομως μετά την συνδεση κανονικά στο google λογαριασμό η ιστοσελίδα του Android Market δεν βλέπει το τηλέφωνο παρά μόνο το παλιό μου. Ενώ από το τηλέφωνο κατεβάζω κανονικά εφαρμογές από το Μαρκετ συνδεμένος κανονικά στον google λογαριασμό. Εκανα ξανα και ξανα είσοδο και συχρονισμό στο google λογαριασμό αλλά τίποτα. Εκλεισα τον browser τον ξαναάνοιξα αλλά τίποτα. Μια βοήθεια κανείς?
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1364509

 

τι προσφερει δηλαδη αυτο στο κινητο?

 

btw, η θηκη σιλικονης ειναι πολυ καλη!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη με ματιάξετε είναι και Τρίτη και 13 αλλά το πήρα και εγώ σήμερα.Πήγα στην Καστοριά, έκανα 100 χιλιόμετρα και υπήρχε μόνο ένα. Από Παρασκευή θα αρχίσουν να κυκλοφορούν κι άλλα κομμάτια απ ότι έμαθα σ όλη την Ελλάδα.

 

Σχετικά με το κινητό, εντάξει, τεράστια διαφορά από το χ10 που έχω.Στο youtube απλά έμεινα με ανοιχτό το στόμα. Είναι πολύ γρήγορο και η οθόνη απλά δεν υπάρχει.

Ζελατίνα δεν είχε ούτε εμένα.Αύριο οπως και δήποτε πάω να βάλω οπως και μια θήκη.

Μεγεία μου και μεγειά σε όλους....

 

Καλησπέρα και μεγειά σου!

Σε τι χρώμα το πήρες καθώς έχω πάνω από 10 μέρες που περιμένω να με ειδοποιήσουν για διαθέσιμο σε ασπρο(το θέλω για δώρο) από το κατάστημα της Καστοριάς για διαθέσιμη συσκευή και τίποτα...

Edited by kastorakos84

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...