Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Lupus kernel η επόμενη μέρα.

Μια μέρα με νορμάλ χρήση μου κρατάει με το Lupus το οποίο είναι σαφώς καλύτερο από τον stock CM kernel.Ακόμα και έτσι βέβαια είμαι στο ντεμί του κρατάω ή αλλάζω.Η μια μέρα είναι λίγο σε σύγκριση με τις 2-2,5 μέρες με την Pureness αλλά σαν rom είναι όμορφη. Κολλάει περισσότερο από Ultimate αλλά λιγότερo/το ίδιο με την Pureness.

 

Ηταν θεμα kernel δλδ η bad flash kernel.Αφου λυθηκε οκ.Κατσε γιατι και εγω ειχα περασει pureness αλλα 2 μερες δεν ειδα ουτε στον υπνο μου.Γενικα με καμια ICS based Rom.Και επειδη το θεμα μπαταρια ειναι παρεξηγημενο γιατι ο καθενας το ερμηνευει οπως θελει,με ποσες ωρες οθονη σου εβγαζε 2 μερες?Εγω ας πουμε με φωτεινοτητα στο ~30% και μονο με Wifi βγαζω 4 -4,5 ωρες οθονη με κλησεις κανα 20λεπτο και web browsing αρκετο χωρις παιχνιδια.Με Suave V6 Kernel και OC στο 1,6 και Ondemand-noop.Θα την ξαναβαλω την CM ετσι για το ****το παντως.Και για να πουλαω τρελα σε φιλαρακια με ICS :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

Έχω την 4.0.4 (4.1.Β.0.587), είμαι ρουτ, θέλω να σβήσω κάποιες από τις μαμίσιες εφαρμογές αλλά έχω το εξής πρόβλημα.

Με τον root explorer επιλέγοντας delete π.χ στο chinesetextinput.apk ή στο EventStreamPluginTwitter.apk μου βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορούν να διαγραφτούν γιατί είναι "read only".

Πήγα να δοκιμάσω με τον Root uninstaller αλλά εκεί δεν μου εμφανίζει όλες τις μανίσιες εφαρμογές. Π.χ αυτές που προανέφερα δεν τις εμφανίζει...

Any ideas?:O

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω την 4.0.4 (4.1.Β.0.587), είμαι ρουτ, θέλω να σβήσω κάποιες από τις μαμίσιες εφαρμογές αλλά έχω το εξής πρόβλημα.

Με τον root explorer επιλέγοντας delete π.χ στο chinesetextinput.apk ή στο EventStreamPluginTwitter.apk μου βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορούν να διαγραφτούν γιατί είναι "read only".

Πήγα να δοκιμάσω με τον Root uninstaller αλλά εκεί δεν μου εμφανίζει όλες τις μανίσιες εφαρμογές. Π.χ αυτές που προανέφερα δεν τις εμφανίζει...

Any ideas?:O

 

Κατεβασε το Titanium Backup και βγαλε οποια θες...Στον οδηγο του ZXR γραφει και ποιες ειναι safe to remove.Αλλιως κλικαρε πανω αριστερα στον Root Explorer εκει που γραφει Mount as R/O για να γραφει Mount as R/W και κανεις το ιδιο...Καλυτερα ομως με Titanium αφου πρωτα παρεις και κανα backup σε οποια δεν εισαι σιγουρος αν χρειαζεται να κανεις uninstall για να μπορεις να την επαναφερεις μετα.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε το Titanium Backup και βγαλε οποια θες...Στον οδηγο του ZXR γραφει και ποιες ειναι safe to remove.Αλλιως κλικαρε πανω αριστερα στον Root Explorer εκει που γραφει Mount as R/O για να γραφει Mount as R/W και κανεις το ιδιο...Καλυτερα ομως με Titanium αφου πρωτα παρεις και κανα backup σε οποια δεν εισαι σιγουρος αν χρειαζεται να κανεις uninstall για να μπορεις να την επαναφερεις μετα.

Εννοείται ότι με βάση τον οδηγό του ZXR πήγα να προχωρήσω!

Επειδή εκεί έγραφε για αυτά τα δύο είπα να τα "προτιμήσω".

Σ'ευχαριστώ. Θα δοκιμάσω καταρχήν ξανά με τον Root Explorer.:)

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε το Titanium Backup και βγαλε οποια θες...Στον οδηγο του ZXR γραφει και ποιες ειναι safe to remove.Αλλιως κλικαρε πανω αριστερα στον Root Explorer εκει που γραφει Mount as R/O για να γραφει Mount as R/W και κανεις το ιδιο...Καλυτερα ομως με Titanium αφου πρωτα παρεις και κανα backup σε οποια δεν εισαι σιγουρος αν χρειαζεται να κανεις uninstall για να μπορεις να την επαναφερεις μετα.

 

Εγώ κάνω απεγκατάσταση με Titanium Backup, αλλά οι εφαρμογές παραμένουν στην θέση τους και άμα τις κλικάρω ανοίγουν πάλι. Δοκίμασα αρχικά με Root Explorer και επαναφορά με TB και μετά απεγκατάσταση με TB.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω την 4.0.4 (4.1.Β.0.587), είμαι ρουτ, θέλω να σβήσω κάποιες από τις μαμίσιες εφαρμογές αλλά έχω το εξής πρόβλημα.

Με τον root explorer επιλέγοντας delete π.χ στο chinesetextinput.apk ή στο EventStreamPluginTwitter.apk μου βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορούν να διαγραφτούν γιατί είναι "read only".

Πήγα να δοκιμάσω με τον Root uninstaller αλλά εκεί δεν μου εμφανίζει όλες τις μανίσιες εφαρμογές. Π.χ αυτές που προανέφερα δεν τις εμφανίζει...

Any ideas?:O

 

Οταν μπαίνεις με root explorer, μόλις θα μπείς στο /system το R/W κάνε το R/O και μετά θα μπορείς να διαγράψεις ότι θέλεις. Αλλά πρώτα κάνε ένα .zip όλο το φάκελλο μετεφερέ τον στην SD σου για να έχεις ένα Back Up σε περίπτωση που χρειαστείς κάτι κάποια στιγμή απο το /system

 

 

Εγώ κάνω απεγκατάσταση με Titanium Backup, αλλά οι εφαρμογές παραμένουν στην θέση τους και άμα τις κλικάρω ανοίγουν πάλι. Δοκίμασα αρχικά με Root Explorer και επαναφορά με TB και μετά απεγκατάσταση με TB.

 

Ομοίως και εσύ με τον απο πάνω, με αυτό τον τρόπο θα σβηστούν απο το /system ολοκληρωτικά......

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Οταν μπαίνεις με root explorer, μόλις θα μπείς στο /system το R/W κάνε το R/O και μετά θα μπορείς να διαγράψεις ότι θέλεις. Αλλά πρώτα κάνε ένα .zip όλο το φάκελλο μετεφερέ τον στην SD σου για να έχεις ένα Back Up σε περίπτωση που χρειαστείς κάτι κάποια στιγμή απο το /system

 

 

 

 

Ομοίως και εσύ με τον απο πάνω, με αυτό τον τρόπο θα σβηστούν απο το /system ολοκληρωτικά......

 

Έκανα αυτό που μου λες αρχικά, διαγράφοντάς το από το system/app και συνεχίζονται τα 2 εικονίδια του Street View να εμφανίζονται στο μενού και να τρέχουν όταν τα κλικάρω.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αυτό που μου λες αρχικά, διαγράφοντάς το από το system/app και συνεχίζονται τα 2 εικονίδια του Street View να εμφανίζονται στο μενού και να τρέχουν όταν τα κλικάρω.

 

Μήπως με κάποιο τρόπο είναι περασμένα και στο data/app......παράξενο μου φαίνεται να τα έχεις σβήσει από το system/app και αυτά να τρέχουν ακόμη.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου ποσταρει ή να μου στειλει καποιος/α τις οδηγιες πως θα κανω ροοτ και custom rom?:) eyxaristw

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου ποσταρει ή να μου στειλει καποιος/α τις οδηγιες πως θα κανω ροοτ και custom rom?:) eyxaristw

 

Διάβασε εδώ Και εδώ Για αρχή.Και εδώ διαβάζεις τον τρόπο που μπορείς να περάσεις την ultimate HD.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

αξιότιμοι συναγωνιστές,

 

εδώ και καιρό το κινητό μου δουλεύει μια χαρά, χωρίς ιδιαίτερα κολλήματα, καθυστερήσεις κλπ. έκανα αναβάθμιση στην 4.0.4 το έκανα και root, άρα έσβησα και ότι περιττό υπήρχε μέσα από εφαρμογές. το περίεργο είναι ότι μια στο τόσο η συσκευή επαναφέρει από μόνη της όλες τις αρχικές εφαρμογές που είχα σβήσει χωρίς όμως να πειράζει όσες έχω εγκαταστήσει εγώ. πώς μπορώ να το σταματήσω αυτό; υπάρχει κάποια ρύθμιση κάπου; σημειωτέον ότι το αντίγραφο ασφαλείας που έχω στην κάρτα περιλαμβάνει μόνο τις εφαρμογές που θέλω. όποιος ξέρει τι φταίει παρακαλώ να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα

μολις το πηρα το κινητο κ θελω να το ροοταρω.. μεχρι τωρα ειχα το το htc hd2 κ μου ταν παιχνιδακι να αλλαζω Ρομ δλδ Νανδ/Νατιβε..η wp7 κ τα λοιπα κ βοηθουσε οτι το Ηd2 ηταν hdh ρουταρισμενο, αλλα εδω αλλαζουν καπος τα πραγματα.. κ μπερδευομαι καπως.. εχω βρει στο ποστ τους οδηγους διαβαζοντας της 100 τελευταιες σελιδες κ .. τωρα θα κανω χαζες ερωτησεις :p... : Το κινητο εχει 2αρα sD κ εγω θελω να βαλω 16αρα πια ειναι η διαδικασια πρπει να τα φορματαρω ολα κ να ξανα περασω ? εχω βρει κ κατεβασει την ultimate HD 2.0.3 στο xda γ να περασω αργοτεραειναι ιδια με τη 2.0 ? αλλιως πεφτω πανω στην ultimate 2.3 που ειναι διαφορετικη νμιζω...

Ευχαριστώ. είστε όλοι σούπερ!!! :rolleyes:

ευα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως με κάποιο τρόπο είναι περασμένα και στο data/app......παράξενο μου φαίνεται να τα έχεις σβήσει από το system/app και αυτά να τρέχουν ακόμη.

 

Με το E-mail τα κατάφερα (δεν το βλέπω πουθενά). Θα δοκιμάσω να απεγκαταστήσω και τους χάρτες μήπως συσχετίζονται.

Link to comment
Share on other sites

αξιότιμοι συναγωνιστές,

 

εδώ και καιρό το κινητό μου δουλεύει μια χαρά, χωρίς ιδιαίτερα κολλήματα, καθυστερήσεις κλπ. έκανα αναβάθμιση στην 4.0.4 το έκανα και root, άρα έσβησα και ότι περιττό υπήρχε μέσα από εφαρμογές. το περίεργο είναι ότι μια στο τόσο η συσκευή επαναφέρει από μόνη της όλες τις αρχικές εφαρμογές που είχα σβήσει χωρίς όμως να πειράζει όσες έχω εγκαταστήσει εγώ. πώς μπορώ να το σταματήσω αυτό; υπάρχει κάποια ρύθμιση κάπου; σημειωτέον ότι το αντίγραφο ασφαλείας που έχω στην κάρτα περιλαμβάνει μόνο τις εφαρμογές που θέλω. όποιος ξέρει τι φταίει παρακαλώ να βοηθήσει.

Δες το ποστ #3319 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=330113&page=222

+ στο system/app

 

Με προσοχη.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ διαβάζεις τον τρόπο που μπορείς να περάσεις την ultimate HD.

Μπορεις εν συντομία να μου εξηγήσεις τι ειναι η ultimate HD;;;

Link to comment
Share on other sites

Δες το ποστ #3319 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=330113&page=222

+ στο system/app

 

Με προσοχη.

 

 

μαλλον με εσωσες! χιλια ευχαριστω! :)

Link to comment
Share on other sites

^ @mary19

Ένας προγραμματιστής (οχι απαραίτητα) πήρε την βασική της google android (ανοιχτού λογισμικό), την τροποποιείσαι στης ανάγκες του, η αναλόγως της συσκευής λόγω χαμηλής ram CPU για γρήγορη απόκρισή, αφαίρεσε περιττές εφαρμογές (bloatware).

Η ultimatHD στην περίπτωση είναι custom rom για κινητά Xperia NeoV Xperia Arc & Xperia arc S & Sony Xperia Pro, όπως αναφέρει ο δημιουργός.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις εν συντομία να μου εξηγήσεις τι ειναι η ultimate HD;;;

 

^ @mary19

Ένας προγραμματιστής (οχι απαραίτητα) πήρε την βασική της google android (ανοιχτού λογισμικό), την τροποποιείσαι στης ανάγκες του, η ανΗ ultimaia Pro, όπως αναφέρει ο δημιουργός.

 

Σου απάντησε περιληπτικά ο maarinos φίλη μου mary19.........

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΕΣ στο play store και κκατέβασε το app quarantine. Η στο search βάλε freeze applications και θα σου βγάλει ένα σωρού εφαρμογές που κάνουν τη δουλειά ποΥ ζητάς.

 

καταρχην ευχαριστω για την απαντηση...

Α. το κινητο μου δεν ειναι ROOT και δεν θελω να το κανω

Β. η εφαρμογη και αυτο που μου προτεινεις δεν ειναι αυτο αυτο που θελω να κανω

 

θελω ...

πχ εχω εγκαταστήσει την εφαρμογη "Soccer Scores - FotMob" και την ανοιγω και την χρησιμοποιώ.

Οταν την κλείσω και οσες φορες αν χρησιμοποιησω το τα killer (task & ram) αυτη κανει επανεκκινηση και εξακολουθει να τρεχει και κλεινει ΜΟΝΟ αν παω στο ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ>εφαρμογές>σε εκτέλεση και κανω ΔΙΑΚΟΠΗ

 

τι εχετε να προτεινετε ωστε να μην πηγαινω καθε φορα στο ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ>εφαρμογές>σε εκτέλεση και να κανω διακοπη εφαρμογης;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω και τους 2!

Αλλά τι διαφορά έχει απο το να γινεις root , να αφαιρεσεις οτι εφαρμογες δε θες με το titanium και να εχεις ετσι πιο ελευθερη τη ram;;;

Link to comment
Share on other sites

^ @ELCRETAN

Στην εφαρμογή ρύθμισε να μην κάνει refresh των αποτελεσμάτων κάθε τόσο, αν υπάρχει επιλογή για καθόλου επέλεξε το.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω και τους 2!

Αλλά τι διαφορά έχει απο το να γινεις root , να αφαιρεσεις οτι εφαρμογες δε θες με το titanium και να εχεις ετσι πιο ελευθερη τη ram;;;

 

Απλώς μία custom rom περιέχει και διάφορα tweaks για καλύτερη απόκριση,απόδοση, διαχείριση της ram, εξοικονόμηση μπαταρίας κτλ...

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω και τους 2!

Αλλά τι διαφορά έχει απο το να γινεις root , να αφαιρεσεις οτι εφαρμογες δε θες με το titanium και να εχεις ετσι πιο ελευθερη τη ram;;;

 

Έχεις εν μέρη δίκιο, αλλά θα καταλάβεις τη διαφορά μόλις αλλάξεις Rom.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εν μέρη δίκιο, αλλά θα καταλάβεις τη διαφορά μόλις αλλάξεις Rom.

 

Δεδομενου του ιστορικου μου:p, θα προτεινατε να την εβαζα;;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...