Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσεχτε λιγο με την Jelly γιατι και το δικο μου κολλησε στο λογοτυπο της SONY...Το να εκανα κατι λαθος δεν παιζει απλα γιατι ειχα ξαναπερασει και παλαιοτερες εκδοσεις χωρις κανενα προβλημα..Με λιγο ψαξιμο στο web βρηκα οτι αυτο το παθαινουν οι περισσοτεροι οι οποιοι περασαν την Nordic εκδοση χωρις να ξερει καποιος το γιατι..Αυτη τη στιγμη κανω επαναφορα με Seus και μου εβγαλε και ειδοποιηση για update...Αιντε να δουμε...Καταραμενε Maxxio φτου και απτην αρχη ολα και ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΕΛΛΕΕΙΝΑ!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Ρε παιδιά πριν περάσω την ICS έβλεπα στο κινητό αγώνες (http://www.streambeam.org, http://www.vipboxsports.eu, http://www.frombar.tv κλπ). Για την ακρίβεια ξεσκίστηκα να παρακολουθώ αγώνες. Από τότε που πέρασα την ICS (από Ιούνιο και μετά) δεν μπορώ να δω :mad: :mad: . Καμιά ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ρε παιδιά πριν περάσω την ICS έβλεπα στο κινητό αγώνες (http://www.streambeam.org, http://www.vipboxsports.eu, http://www.frombar.tv κλπ). Για την ακρίβεια ξεσκίστηκα να παρακολουθώ αγώνες. Από τότε που πέρασα την ICS (από Ιούνιο και μετά) δεν μπορώ να δω :mad: :mad: . Καμιά ιδέα?

 

Η ICS δεν υποστηριζει flash στους browser...Εγκατεστησε το και ξαναδοκιμασε...Στειλε ενα mail με pm για να στο στειλω αν θες...

Link to comment
Share on other sites

Προσεχτε λιγο με την Jelly γιατι και το δικο μου κολλησε στο λογοτυπο της SONY...Το να εκανα κατι λαθος δεν παιζει απλα γιατι ειχα ξαναπερασει και παλαιοτερες εκδοσεις χωρις κανενα προβλημα..Με λιγο ψαξιμο στο web βρηκα οτι αυτο το παθαινουν οι περισσοτεροι οι οποιοι περασαν την Nordic εκδοση χωρις να ξερει καποιος το γιατι..Αυτη τη στιγμη κανω επαναφορα με Seus και μου εβγαλε και ειδοποιηση για update...Αιντε να δουμε...Καταραμενε Maxxio φτου και απτην αρχη ολα και ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΕΛΛΕΕΙΝΑ!

 

Μολις σε μενα εγινε το ιδιο ......μαμωτο μου...γιατι όμως :mad:

εμενα δεν εκλεινε κιολας ,μονο βγαζοντας τη μπαταρια....ε ρε βραδιατικα...

Edited by tpapo
Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Μολις σε μενα εγινε το ιδιο ......μαμωτο μου...γιατι όμως :mad:

εμενα δεν εκλεινε κιολας ,μονο βγαζοντας τη μπαταρια....ε ρε βραδιατικα...

 

Ακριβως το ιδιο μου γινε..Εν τω μεταξυ λες ρε γμτ να ηθελε να το αφησουμε αρκετη ωρα μεχρι να ανοιξει?Γιατι λεει μεχρι και 5 λεπτακια μπορει να κανει σε νεα rom...Αλλα τις αλλες εκδοσεις που ειχα περασει ανοιξε τακα τακα..Τελος καλο ολα καλα,εκανα επαναφορα και επιδιορθωση με SEUS rootαρα περασα CWM και ξαναξεκιναω σκαλισμα!Οχι που θα το αφηνα:lol:!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο μου γινε..Εν τω μεταξυ λες ρε γμτ να ηθελε να το αφησουμε αρκετη ωρα μεχρι να ανοιξει?Γιατι λεει μεχρι και 5 λεπτακια μπορει να κανει σε νεα rom...Αλλα τις αλλες εκδοσεις που ειχα περασει ανοιξε τακα τακα..Τελος καλο ολα καλα,εκανα επαναφορα και επιδιορθωση με SEUS rootαρα περασα CWM και ξαναξεκιναω σκαλισμα!Οχι που θα το αφηνα:lol:!

 

εγω ειχα παρει backup πριν με το cwm,αλλά μαλλον θα δοκιμασω την pureness 13 ...μου τη βιδωσε και μενα η js ..

Υ.Γ μου περασε και μενα απο το μυαλο να το αφησω κανα 10λεπτο ...( χα χα ) στο bootarisma ,Λες...να βιαστηκαμε ???:lol:

Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλούνται οι κάτοχοι να απαντήσουν τότε...

 

εχω την 587 ειμαι root και μενα γυρναει μονο του στο WCDMA/GSM ενω εγω επιλεγω το GSM

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

μετα την 4η προσπάθεια τα κατάφερα και έβαλα την jelly Για αυτούς προσπαθήσουνε, προσοχή στα βήματα 8 και 9 που έγραψε ο φίλος Nikell

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ...

1st: proper install of rom and kernel .587 with PCC or with flashtool (you can use TFT NORDIC for MT11i)

2nd flash kernel .562 with fastool

3rd root withDoomlord V& Xperia 2011

4th flash kernel .587 with fastool

5th install CWM

6th download the rom and put the zip on sd card

7th start into CWM

8th in CWM wipe full factory reset, dalkik and cache, wipe bat stat

9th in CWM format system then format data then format cache

10th install Zip on sd card

11th select options in AROMA and DON'T select wipe dalvik, cache, bat stat...

12th wait for install, reboot and enjoy. It works for me

"""για να μην σου κολλησει στο logo δωσε βαση στο 11th ειναι το πιο σημαντικο"""

Επίσης να ευχαριστήσω τον NIKELL για τον οδηγό.:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη που ξαναρωταω αλλα δεν πηρα απαντηση.Τα πληκτρα του κινητου εχουν ξεβαψει και ψαχνω μια θηκη σιλικονης που να τα καλυπτει και να μην φαινονται καλα ή κάποια άλλη λύση.Σας παρακαλω ειναι επειγον.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καμια pure android rom (AOSP,AOKP) λειτουργικη υπαρχει να περασω?Αν οχι απο αλλες ποια προτεινετε γιατι η μαμα με τα λαγκς εχει αρχισει να με κουραζει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη που ξαναρωταω αλλα δεν πηρα απαντηση.Τα πληκτρα του κινητου εχουν ξεβαψει και ψαχνω μια θηκη σιλικονης που να τα καλυπτει και να μην φαινονται καλα ή κάποια άλλη λύση.Σας παρακαλω ειναι επειγον.

 

Αμάν ρε μεγάλε....ψάξε και λίγο στο ίντερνετ...εγώ αυτό κάνω...δες εδώ για καινούρια κουμπιά.

http://www.parts-shop.gr/c.XPERIA-Neo.160423.html

 

Και αν δε θες.Βάζεις μια εφαρμογή που λέγεται on screen buttons

http://www.onebitzero.com/wp-content/uploads/2012/02/Enable-On-Screen-Buttons-For-Any-Ice-Cream-Sandwich-Android-Phone-How-To.jpg

Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

μετα την 4η προσπάθεια τα κατάφερα και έβαλα την jelly Για αυτούς προσπαθήσουνε, προσοχή στα βήματα 8 και 9 που έγραψε ο φίλος Nikell

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ...

1st: proper install of rom and kernel .587 with PCC or with flashtool (you can use TFT NORDIC for MT11i)

2nd flash kernel .562 with fastool

3rd root withDoomlord V& Xperia 2011

4th flash kernel .587 with fastool

5th install CWM

6th download the rom and put the zip on sd card

7th start into CWM

8th in CWM wipe full factory reset, dalkik and cache, wipe bat stat

9th in CWM format system then format data then format cache

10th install Zip on sd card

11th select options in AROMA and DON'T select wipe dalvik, cache, bat stat...

12th wait for install, reboot and enjoy. It works for me

"""για να μην σου κολλησει στο logo δωσε βαση στο 11th ειναι το πιο σημαντικο"""

Επίσης να ευχαριστήσω τον NIKELL για τον οδηγό.:)

 

Μισο ρε παιδια ,δηλ. να κανεις wipe πριν ( στο 8 -9 δηλ) απο το cwm και οχι μεσα απο τις επιλογες του AROMA ? ( 11) το ιδιο δεν ειναι :O

εγω παντως εκανα wipe μεσα απο τις επιλογες του aroma ...λες να ...

 

Υ.Γ παρεπιμπτοντως για 3η φορα επιχειρηθηκε να φορτωθει η js 7.4 και κολλησαμε στο Logo ( >10min...) και ενω πηγαιναν prima...και με τη παραπάνω μεθοδο ,αντε τωρα ξανα με το SEUS.. :(

Edited by tpapo
update
Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.Μηπως θα μπορουσες να μου πεις πως να βαλω την εφαρμογη αυτη 'screen buttons';
Link to comment
Share on other sites

Προσεχτε λιγο με την Jelly γιατι και το δικο μου κολλησε στο λογοτυπο της SONY...Το να εκανα κατι λαθος δεν παιζει απλα γιατι ειχα ξαναπερασει και παλαιοτερες εκδοσεις χωρις κανενα προβλημα..Με λιγο ψαξιμο στο web βρηκα οτι αυτο το παθαινουν οι περισσοτεροι οι οποιοι περασαν την Nordic εκδοση χωρις να ξερει καποιος το γιατι..Αυτη τη στιγμη κανω επαναφορα με Seus και μου εβγαλε και ειδοποιηση για update...Αιντε να δουμε...Καταραμενε Maxxio φτου και απτην αρχη ολα και ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΕΛΛΕΕΙΝΑ!

 

φιλε δεν παιζει αυτο που λες...

εγω την Nordic ειχα και περασα την jelly 7.4

αρκει να τηρησεις πιστα τις οδηγιες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά εγώ τελικά έκανα wipe data/cache και μετά απο το advanced μενού έκανα format/data/cache/system. Όταν πήγα στο AROMA έκανα και εκεί wipe data/cache και μπήκε κανονικά.Και χρησιμοποιούσα την 587 Nordic.Μπαίνει κανονικά η rom.
Link to comment
Share on other sites

Όσοι βάλαμε την JS 7.4 πάνω στον stock Kernel Nordic .587, δεν μπορούμε να γράψουμε μηνύματα με 160 χαρακτήρες. Ευτυχώς διορθώνεται εύκολα με αυτήν την μέθοδο: υποστήριξη 160 χαρακτήρων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ρε παιδιά πριν περάσω την ICS έβλεπα στο κινητό αγώνες (http://www.streambeam.org, http://www.vipboxsports.eu, http://www.frombar.tv κλπ). Για την ακρίβεια ξεσκίστηκα να παρακολουθώ αγώνες. Από τότε που πέρασα την ICS (από Ιούνιο και μετά) δεν μπορώ να δω :mad: :mad: . Καμιά ιδέα?

 

Ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να ψάξεις για απάντηση σε ολόκληρο το νήμα της συζήτησης, κι εγώ το έχω πάθει.

Η απάντηση είναι η εγκατάσταση μιας έκδοσης του flash player που να δουλεύει.

Το λινκ είναι 2-3 σελίδες πιο πίσω, στην 969, μηνύματα υπ'αριθμ. 14529 και 14532.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πάνω από ένα χρόνο κυκλοφορίας, παραθέτω ένα από τα πρώτα ποστ για το κινητάκι μας.

Σόρι vezyro, δεν το κάνω κοροϊδευτικά, ούτε για να σου την πω.

Απλώς παίρνω αφορμή από το ποστ αυτό, για να πω ότι το νήμα αυτής της συζήτησης έχει ξεπεράσει τα 14500 ποστ (πάει για 15000+, χαλαρά-χαλαρά αφού είναι ακόμα ζωηρότατο το ενδιαφέρον) και τις 880000 εμφανίσεις!!!

 

Από μόνα τους τα νούμερα αυτά (ή αν θέλετε συγκρινόμενα με άλλα μοντέλα της Sony ή άλλων εταιρειών) καθιστούν το κινητάκι μας ένα από τα πιο πολυσυζητημένα και ίσως επιτυχημένα μοντέλα, αν και δεν έχω συγκριτικά νούμερα πωλήσεων για επαλήθευση.

Εντελώς προσωπική άποψη βέβαια, να πω ότι το θεωρώ ένα από τα κορυφαία value for money κινητά, ειδικά τον τελευταίο καιρό της κυκλοφορίας του. Τι λέτε;

Το post του vezyro σε καμία περίπτωση ωστόσο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί άστοχο! Το αντίθετο μάλιστα. Η εκτίμηση που έκανε για την τιμή είναι σχεδόν η ίδια με την αρχική τιμή που ανακοινώθηκε, άσχετα αν εμείς το πήραμε στα 200 Ευρώ λόγω της προσφοράς.

 

Το έχουμε πει πολλάκις ότι το κινητό είναι ίσως το καλύτερο value for money, ίσως, όλων των εποχών αλλά συνήθως προτιμώ να βλέπω τα πράγματα απο διαφορετικές οπτικές γωνίες από ότι ο υπόλοιπος κόσμος.

Και στην προκειμένη περίπτωση θα αναφερθώ στο γιατί ένα κινητό πουλιέται στα 350 Ευρώ ενώ άνετα μπορεί να πουληθεί στα 200 εξασφαλίζοντας πωλήσεις και φυσικά κέρδη; Κέρδη που ίσως να είναι και περισσότερα όταν έχεις χαμηλότερη τιμή και πουλάς πολλά από το να έχεις υψηλή τιμή και να πουλάς λιγότερα.

 

Αλλά θα μου πεις αν το καταλάβαινες θα ήσουν μηχανικός; Μάλλον όχι!!!:p:lol:

Αμάν ρε μεγάλε....ψάξε και λίγο στο ίντερνετ...εγώ αυτό κάνω...δες εδώ για καινούρια κουμπιά.

http://www.parts-shop.gr/c.XPERIA-Neo.160423.html

Και αν δε θες.Βάζεις μια εφαρμογή που λέγεται on screen buttons

http://www.onebitzero.com/wp-content/uploads/2012/02/Enable-On-Screen-Buttons-For-Any-Ice-Cream-Sandwich-Android-Phone-How-To.jpg

Δεν χρειάζεται τέτοιος τρόπος αντιμετώπισης προς τους υπόλοιπους χρήστες. Ας είμαστε λίγο πιο ευγενικοί κι ας κρατήσουμε το επίπεδό μας απέναντι στους άλλους ειδικά σε αυτές τις εποχές που ζούμε όπου όλοι κοιτάνε να μας φάνε! :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.Μηπως θα μπορουσες να μου πεις πως να βαλω την εφαρμογη αυτη 'screen buttons';

μπες πουλακι μου στο μαρκετ και κανε αναζητηση screen buttons και θα σου βγαλει πολλα κι οποιο θες επιλεγεις να κατεβασεις

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Και στην προκειμένη περίπτωση θα αναφερθώ στο γιατί ένα κινητό πουλιέται στα 350 Ευρώ ενώ άνετα μπορεί να πουληθεί στα 200 εξασφαλίζοντας πωλήσεις και φυσικά κέρδη; Κέρδη που ίσως να είναι και περισσότερα όταν έχεις χαμηλότερη τιμή και πουλάς πολλά από το να έχεις υψηλή τιμή και να πουλάς λιγότερα.

 

Αλλά θα μου πεις αν το καταλάβαινες θα ήσουν μηχανικός; Μάλλον όχι!!!:p:lol:

 

Θα αναφέρω απλά ένα σχόλιο του διευθύνονται της ΙΚΕΑ Αθήνας - όσο ο Έλληνας είναι διατεθειμένος να δώσει το ποσό που ζητιέται για ένα προϊόν, τόσο αυτό θα κρατάει την τιμή του. Μόλις πει - δεν δίνω (π.χ.) 350 ευρώ για ένα τραπεζάκι (το οποίο πουλιέται στην Σουηδία ας πούμε 150 ευρώ), τότε η τιμή θα πέσει.

Έτσι, αγαπητοί μου φίλοι , όσο πληρώνουμε για σουβλάκι (το παραδοσιακό φαστ φουντ) 2-2.5 ευρώ, ποτέ δεν πρόκειται να πέσει η τιμή του (και δεν πιστεύω ότι πουλώντας το με 1,5 ευρώ δεν υπάρχει κέρδος, απλά κάποιοι μας κατακλέβουν). Όσο δίνουμε 350-700 ευρώ για ένα κινητό, τόσο αυτοί θα συνεχίζουν να μας γδέρνουν...

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις sold out στα iphone και ο κάθε (απαράδεκτος για μένα) γονιός πέρνει στο 13χρονο παιδί του iphone καλά κάνουν και μας ζητάνε τόσα για κινητά, γιατί πας εσύ ο βλάκας και τα δίνεις!

 

Ontopic:

Μου σύστησαν μία εφαρμογή "FMR Memory Cleaner" που σου καθαρίζει την μνήμη από άσκοπες εφαρμογές (μέχρι να τις ανοίξεις, όχι μόνιμο delete)

Ξέρετε κάτι, αν είναι καλό π.χ.?

Link to comment
Share on other sites

οσοι εχετε την jelly sandwich 7.4 ,ποια εφαργομη εχετε για overclocking,γιατι το no frills δεν μου κραταει τις αλλαγες μετα απο επανεκκινηση...εκτος εαν ειναι θεμα της ρομ...:worry:
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται τέτοιος τρόπος αντιμετώπισης προς τους υπόλοιπους χρήστες. Ας είμαστε λίγο πιο ευγενικοί κι ας κρατήσουμε το επίπεδό μας απέναντι στους άλλους ειδικά σε αυτές τις εποχές που ζούμε όπου όλοι κοιτάνε να μας φάνε! :)

 

Έχεις δίκιο και ζητώ συγνώμη. :( Είχα νεύρα από κάτι άλλο και ξέσπασα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...