Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καλησπερα

σημερα ανακαλυψα πως το τηλεφωνο μου δεν κλειδωνει

τι εννοω.....εκεινη η μπαρα που την κανεις δεξια και ξεκλειδωνει για να εισαι στην αναμονη δεν υπαρχει καν

κι οταν παταω την εφαρμογη quick lock σβηνει μεν η οθονη αλλα οταν πατησω το μεσαιο πληκτρο κατω αναβει και δεν εχει την μπαρα να την κανω δεξια

τι μπορει να εγινε στα καλα καθουμενα και πως την επαναφερω

θελω να πω πως αυτες τις μερες δεν εβγαλα καμια εφαρμογη που να σχετιζεται μ αυτο και το τηλεφωνο εχει την ics rom 587 και κερνελ 587 και ειναι root

οποιος ξερει ας μου απαντησει τι να κανω

ευχαριστω

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πριν λιγο περασα την Jelly Sandwich 7.3, περασα κι ολες τις εφαρμογες που εχω! Εκανα ολες τις ρυθμησεις...και βλεπω τωρα οτι βγηεκ η 7.4!!!! Ελεος.... :mad::mad::mad:

Πέρνα την από πάνω χωρίς wipe user data και είσαι έτοιμος..!

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

σημερα ανακαλυψα πως το τηλεφωνο μου δεν κλειδωνει

τι εννοω.....εκεινη η μπαρα που την κανεις δεξια και ξεκλειδωνει για να εισαι στην αναμονη δεν υπαρχει καν

κι οταν παταω την εφαρμογη quick lock σβηνει μεν η οθονη αλλα οταν πατησω το μεσαιο πληκτρο κατω αναβει και δεν εχει την μπαρα να την κανω δεξια

τι μπορει να εγινε στα καλα καθουμενα και πως την επαναφερω

θελω να πω πως αυτες τις μερες δεν εβγαλα καμια εφαρμογη που να σχετιζεται μ αυτο και το τηλεφωνο εχει την ics rom 587 και κερνελ 587 και ειναι root

οποιος ξερει ας μου απαντησει τι να κανω

ευχαριστω

παιδια ολα καλα, εκανα επαναφορα με το titanium και επανηλθε η μπαρα

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο! Εσας η μπαταρια πεφτει τοσο γρηγορα; 25 λεπτα και επεσε απο το 100% στο 93% :/ εκανα και wipe baterry stats :/

 

ααα επισης δεν εχω guick panel settings για να ρυθμησω τι εικονιδια θελω να εχω στην στατους μπαρ!

 

Κι εγώ το παρατήρησα αυτό κι όντως είναι σπαστικό!!! Επίσης, δεν μπορώ με τίποτα να συνδεθώ μέσω 3G, ότι κι αν έχω δοκιμάσει δεν είχε αποτέλεσμα...

 

Λέω να δοκιμάσω την 7.4 μήπως και λύνει αυτά τα bug.... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά λόγω υποχρεώσεων πλέον σας διαβάζω για κανά-δυο μέρες το μήνα και έχω χάσει τις εξελίξεις. Τώρα βρίσκομαι στην 762 σελ. Έχει βγει εύκολος τρόπος για root της 4.1.Β.0.431? :O :O

 

Κανείς απάντηση για το παραπάνω ερώτημα για one click root στην 4.1.Β.0.431? Τώρα είμαι στην 778 σελ και δεν είδα τίποτα γι αυτό

Link to comment
Share on other sites

Κανείς απάντηση για το παραπάνω ερώτημα για one click root στην 4.1.Β.0.431? Τώρα είμαι στην 778 σελ και δεν είδα τίποτα γι αυτό

 

Δεν εχει βγει εύκολος αλλά δεν είναι και πακέτο. Δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως αλλαξα πολλα στοιχεια της Jelly Sandwich με αυτα της Ice Cream Pureness, και οχι μονο οπτικα αλλα και καποιες απο τις ρυθμησεις....την εφερα οπως ηθελα...! Οποιος θελει μπορει να με ρωτησει για να αλλαξει κατι που ισως να θελει!!!! :)

 

 

 

Βαλε την 7.4 εγω παντως ειδα μεγαλη διαφορα....!!!! Τι κερνελ εχεις; Γιατι στην προηγουμενη ρομ (Ice Cream Pureness) ειχε θεμα ο κερνελ (elf-kernel) και μολις τον αλλαξα (Suave 5v εχει βγει και η 6v) πηγαινε ρολοι! Παντως τωρα που περασα την 7.4 ειδα καποια διαφορα! Απλα θελω να σιγουρευτω πρωτα με φουλ μπαταρια και με wipe baterry stats! Eπισης, να κανεις ενα wipe baterry stats οταν η μπαταρια ειναι στο 100% και με τον φορτιστη ακομα πανω!

 

Αξιζει η μεταφορά απο pureness σε jelly sandwich??ειμαι με τον κερνελ του elf εδω και καιρο,ποσο καλυτερα θα ναι με jelly sandwich και τον κερνελ που λες?:p ρωταω γτ περίμενω να βαλω jelly bean,μην αλλαζω Παλι:p

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως αλλαξα πολλα στοιχεια της Jelly Sandwich με αυτα της Ice Cream Pureness, και οχι μονο οπτικα αλλα και καποιες απο τις ρυθμησεις....την εφερα οπως ηθελα...! Οποιος θελει μπορει να με ρωτησει για να αλλαξει κατι που ισως να θελει!!!! :)

 

Βαλε την 7.4 εγω παντως ειδα μεγαλη διαφορα....!!!! Τι κερνελ εχεις; Γιατι στην προηγουμενη ρομ (Ice Cream Pureness) ειχε θεμα ο κερνελ (elf-kernel) και μολις τον αλλαξα (Suave 5v εχει βγει και η 6v) πηγαινε ρολοι! Παντως τωρα που περασα την 7.4 ειδα καποια διαφορα! Απλα θελω να σιγουρευτω πρωτα με φουλ μπαταρια και με wipe baterry stats! Eπισης, να κανεις ενα wipe baterry stats οταν η μπαταρια ειναι στο 100% και με τον φορτιστη ακομα πανω!

 

Είχα τον stock Kernel .587 και πάνω σε αυτόν πέρασα την 7.3 όπου δεν μου δούλεψε το 3G? Σου παρουσίασε κι εσένα το ίδιο πρόβλημα, με την 7.4 λύνεται?

 

Πριν κάνω το install, έκανα όπως έλεγαν και οι οδηγίες wipe battery stats αλλά εξακολουθούσε να πέντει σαν τρελή μόλις το χρησιμοποιούσα...

 

Προτείνεις να περάσω την 7.4? Αν ναι, με ποιον kernel (ο original .587 είναι καλός?) και ποιες ρυθμίσεις προτείνεις από αυτές που έκανες και είδες αποτέλεσμα?

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει η μεταφορά απο pureness σε jelly sandwich??ειμαι με τον κερνελ του elf εδω και καιρο,ποσο καλυτερα θα ναι με jelly sandwich και τον κερνελ που λες?:p ρωταω γτ περίμενω να βαλω jelly bean,μην αλλαζω Παλι:p

 

Για μένα δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να αναφέρω κι εγώ ότι έβαλα την .587 και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Ειδικά το εκνευριστικό θέμα με το dialer έχει βελτιωθεί πολύ. Νομίζω ότι κάνει λιγότερο από το μισό χρόνο για να ανοίξει σε σύγκριση με την .431.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Μια ερώτηση θα ήθελα να σας κάνω εσείς που ξέρετε. Υπάρχει τρόπος να αποθηκεύουμε τα e-mail μας στην Sd και όχι στην κύρια μνήμη του τηλεφώνου? Και αν ναι πως??? ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

μόλις έβαλα την JS 7.4 από 6 κάτι (δεν θυμάμαι)..Τέτοια ταχύτητα έχω να δω από την codaname σε GB 2.3!!!Έχω αλλάξει αρκετές.Αν θέλετε απόκριση την προτείνω ανεπιφύλαχτα
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, αν το έχεις ξεκλείδωτο δοκίμασε να περάσεις άλλον κερνελ! Οι ρυθμίσεις που έχει ο installer aroma δεν είναι τίποτα άλλο πέρα από οπτικά εφέ! Εμένα δουλεύει μια χαρά και σε 3g! Μμ δοκίμασε να περάσει την 7.4, αφού μπήκες στο χορό πρέπει να χορέψεις! Πάντως μην σε ανησυχεί, υπάρχουν κι άλλες Rom που είναι εξίσου ωραίες! Αν δεν σου κάτσει όπως θες αυτή!

 

Όσο για την μπαταρία θα σου πω αύριο μόλις έφτασε 100% έκανα wipe και θα δούμε!

 

 

 

 

 

 

 

Για μένα, αν θες σ αρέσει η pure κυρίως στο οπτικό κομμάτι τότε υπάρχει λύση! Αλλά δεν είναι σαν την jelly sandwich, είναι πιο γρήγορη πιο άνετη στο χειρισμό από την pure! Εγώ την έχω φέρει στα μέτρα μου με τα οπτικά της pure και γουστάρω! ;-)

 

Για κερνελ σου προτείνω να βάλεις τον suave! Παρά πολύ καλύτερος! Τώρα θα δω ποιος ταιριάζει στην jelly! Ο 6v η ο 5v? Τώρα έχω τον 5v!!! Θα σου στείλω αύριο screen να δεις πως το έχω κάνει ;-)

 

Μην μπεις στον κοπο,θα τη βαλω τωρα :p

Link to comment
Share on other sites

Βαλε την 7.4 εγω παντως ειδα μεγαλη διαφορα....!!!! Τι κερνελ εχεις; Γιατι στην προηγουμενη ρομ (Ice Cream Pureness) ειχε θεμα ο κερνελ (elf-kernel) και μολις τον αλλαξα (Suave 5v εχει βγει και η 6v) πηγαινε ρολοι! Παντως τωρα που περασα την 7.4 ειδα καποια διαφορα! Απλα θελω να σιγουρευτω πρωτα με φουλ μπαταρια και με wipe baterry stats! Eπισης, να κανεις ενα wipe baterry stats οταν η μπαταρια ειναι στο 100% και με τον φορτιστη ακομα πανω!

 

Θα δοκιμάσω να περάσω τον kernel Suave 6 και μετά intall την 7.4 πάνω στην 7.3 που έχω τώρα.

 

Ερώτηση: Θα πρέπει να κάνω πάλι wipe όλα τα στοιχεία που είχα κάνει περνώντας την JS 7.3 ή εν είναι απαραίτητο και κάνω μόνο εγκατάσταση μέσα από το CWM?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. από τις 9 το πρωί δεν μπορώ από το κινητό να μπω στο Facebook από την εφαρμογή του κινητού και μου βγάζει αυτό το μήνυμα

 

παρουσιάστηκε μη αναμενόμενο σφάλμα. προσπαθήστε ξανά αργότερα. http//API.Facebook.com refused

 

τι μπορώ να κάνω; δεν μου το έχει ξανακάνει ποτέ. του έκανα και ενημέρωση και πάλι τα ιδια. το κινητό είναι root τώρα και 4 μήνες χωρίς να έχω αλλάξει τίποτα από το σύστημα του. ξέρει κανείς;;;

ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!! Β.Π.
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο την εγκατάσταση της jelly sandwich 7.4 με τον suave v6,παρατηρώ οτι μετα απο επανεκκίνηση δεν κρατάει τις τιμές του sd booster και cpu no frills...καμιά Ιδέα??
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα θέμα με το τηλέφωνο.Έιχα την 2.3 gingerbread όπως ακριβώς το πήρα δηλαδή, χωρίς root χωρίς τίποτα εντελώς μαμά το τηλέφωνο.Τους τελευταίους 2 μήνες ένω όλα δουλέυουν ρολόι, ξαφνικά η μπάρα που ξεκλειδώνει το τηλέφωνο δεν ρολάρει καλά.Σαν να κολλάει.Μετά από 3-4 προσπάθεις ξεκολλάει και είνια οκ. Το ίδιο γίνεται και στο scrolarisma από οθόνη σε οθόνη ή και πάνω κάτω σε κάποια λίστα π.χ επάφες. Μετά από 3-4 δευτερολεπτα ξεκολάει και είναι μια χαρά. Το αναβάθμισα μέσω pc companion και έχω την 4.0.4

4.1.Β.0.587 ελπίζωντας πως θα ληθεί το πρόβλημα αλλά τίποτα. Το τηλέφωνο κολλάει ξανά στο σκρολάρισμα για 3-4 δευτερόλεπτα και μετά είναι οκ.Είναι σπαστικό όμως γιατι αν με πάρουν τηλέφωνο προσπαθώ να το ανοίξω και δεν μπορώ.

Καμία ιδέα κανείς? Επαναλαμβάνω πως δεν το έχω πειράξει καθόλου.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Πάω να εγκαταστήσω Jelly sanndwich 7.4 Πάω να κάνω τα βήματα όπως λέει και εκεί που πάω να κάνω backup μου γράφει, can't mount backup path.

Πάω να κάνω instal χωρις backup και γράφει, Ε:can't mount /sdcard/update.zip

Τι κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

καποια εφαρμογη για την ρυθμιση του led εχουμε βρει που να δουλευει? δοκιμασα το light flow lite αλλα δεν δουλευει...

 

Αυτός ήταν ένας από τους λόγους που γύρισα στην GB. To light flow δουλεύει μια χαρά με αυτή τη version. Και μέχρι στιγμής δεν έχω βρεί τίποτα πιο αξιόλογο για τη διαχείρηση του led.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα θέμα με το τηλέφωνο.Έιχα την 2.3 gingerbread όπως ακριβώς το πήρα δηλαδή, χωρίς root χωρίς τίποτα εντελώς μαμά το τηλέφωνο.Τους τελευταίους 2 μήνες ένω όλα δουλέυουν ρολόι, ξαφνικά η μπάρα που ξεκλειδώνει το τηλέφωνο δεν ρολάρει καλά.Σαν να κολλάει.Μετά από 3-4 προσπάθεις ξεκολλάει και είνια οκ. Το ίδιο γίνεται και στο scrolarisma από οθόνη σε οθόνη ή και πάνω κάτω σε κάποια λίστα π.χ επάφες. Μετά από 3-4 δευτερολεπτα ξεκολάει και είναι μια χαρά. Το αναβάθμισα μέσω pc companion και έχω την 4.0.4

4.1.Β.0.587 ελπίζωντας πως θα ληθεί το πρόβλημα αλλά τίποτα. Το τηλέφωνο κολλάει ξανά στο σκρολάρισμα για 3-4 δευτερόλεπτα και μετά είναι οκ.Είναι σπαστικό όμως γιατι αν με πάρουν τηλέφωνο προσπαθώ να το ανοίξω και δεν μπορώ.

Καμία ιδέα κανείς? Επαναλαμβάνω πως δεν το έχω πειράξει καθόλου.

Ευχαριστώ!

 

Συμβαινει και σε μενα κολλαει η μπαρα στο ξεκλειδωμα του τηλεφωνου με αποτελεσμα να εχω χασει αρκετες γι'αυτό ..δυστυχώς εχω δοκιμασει διαφορα και .587 ειμαι και rooted και το ξαναέκανε δυστυχώς χθες.... θα περασω τωρα σε jelly sadwitch 7.4 μηπως βελτιωθει κατι απ'αυτό...Εμηνερωτικα στο ray ( .587) δεν το κανει αυτό και γενικοτερα ειναι πιο smooth το ρολαρισμα παντου !

 

Υ.Γ Βοηθεια απο τους ειδικους τωρα : πατωντας power + vol (-) αφου εχω κλεισει το τηλ. δεν μπaινω σε cwm recovery mode αλλά κανονικα bootarei στο home και μου γραφει κατω δεξια στα ελληνικα " ασφαλής λειτουργια "

ενω μεσα απο το x-parts & επιλογη reboot recovery όλα κανονικά .

Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Πάω να εγκαταστήσω Jelly sanndwich 7.4 Πάω να κάνω τα βήματα όπως λέει και εκεί που πάω να κάνω backup μου γράφει, can't mount backup path.

Πάω να κάνω instal χωρις backup και γράφει, Ε:can't mount /sdcard/update.zip

Τι κάνω λάθος;

 

Αν ακολουθήσεις αυτά τα βήματα που έχουν ειπωθεί, δεν χρειάζεται να κάνεις backup (τουλάχιστον δεν έκανα εγώ)

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ...

1st: proper install of rom and kernel .587 with PCC or with flashtool (you can use TFT NORDIC for MT11i)

2nd flash kernel .562 with fastool

3rd root withDoomlord V& Xperia 2011

4th flash kernel .587 with fastool

5th install CWM

6th download the rom and put the zip on sd card

7th start into CWM

8th in CWM wipe full factory reset, dalkik and cache, wipe bat stat

9th in CWM format system then format data then format cache

10th install Zip on sd card

11th select options in AROMA and DON'T select wipe dalvik, cache, bat stat...

12th wait for install, reboot and enjoy. It works for me

"""για να μην σου κολλησει στο logo δωσε βαση στο 11th ειναι το πιο σημαντικο"""

Link to comment
Share on other sites

Συμβαινει και σε μενα κολλαει η μπαρα στο ξεκλειδωμα του τηλεφωνου με αποτελεσμα να εχω χασει αρκετες γι'αυτό ..δυστυχώς εχω δοκιμασει διαφορα και .587 ειμαι και rooted και το ξαναέκανε δυστυχώς χθες.... θα περασω τωρα σε jelly sadwitch 7.4 μηπως βελτιωθει κατι απ'αυτό...Εμηνερωτικα στο ray ( .587) δεν το κανει αυτό και γενικοτερα ειναι πιο smooth το ρολαρισμα παντου !

 

Υ.Γ Βοηθεια απο τους ειδικους τωρα : πατωντας power + vol (-) αφου εχω κλεισει το τηλ. δεν μπaινω σε cwm recovery mode αλλά κανονικα bootarei στο home και μου γραφει κατω δεξια στα ελληνικα " ασφαλής λειτουργια "

ενω μεσα απο το x-parts & επιλογη reboot recovery όλα κανονικά .

 

πρώτα ανοίγεις το κινητό και μόλις δείξει το έμβλημα της sony πατάς πολλές φορές το volume down

Link to comment
Share on other sites

πρώτα ανοίγεις το κινητό και μόλις δείξει το έμβλημα της sony πατάς πολλές φορές το volume down

 

δεν ουτε αυτο ...

Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

δεν ουτε αυτο ...

 

Τότε μάλλον δεν έχεις περάσει σωστά το CWM...

 

Όταν είχα προσπαθήσει κι εγώ, μου το έβγαζε συνέχεια σε safe mode!!! Το ξαναπέρασα κι όλα καλά μετά...:happy:

Link to comment
Share on other sites

Τότε μάλλον δεν έχεις περάσει σωστά το CWM...

 

Όταν είχα προσπαθήσει κι εγώ, μου το έβγαζε συνέχεια σε safe mode!!! Το ξαναπέρασα κι όλα καλά μετά...:happy:

 

Το περασα ,αλλα μεσω της x-parts "xperia cwm auto installer" που τη βρηκα πιο βολικη ,μεσα απ'αυτη περνω σε recovery mode και εχω menu ολα οκ ! μαλιστα εριξα και ενα backup της rom μολις τωρα για να προχωρησω σε jelly ...αλλα το σκεφτομαι ..θα δω διαφορα ή ? τι προτεινεις ή ua trexoyme ... xa xa

Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...