Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά!!! Είμαι νέα στο φόρουμ κ νέα σε ό,τι αφορά τα smartphones. Χθες αγόρασα το συγκεκριμένο μοντέλο, το οποίο μέχρι στιγμής λειτουργεί μια χαρά. Έχω την εξής απορία όμως: συνδέθηκα στο ίντερνετ μέσω wi-fi κ σέρφαρα λίγο (facebook) κ κατέβασα 1 δωρεάν εφαρμογή. Το πρωί όμως μου ήρθε μνμ από την εταιρεία καρτοκινητής (Wind-Mo'mad) ότι χρεώθηκα με 1 mobile internet daily αξίας 1 ευρώ για χρήση στο κινητό μου έως 20 mb. Όποτε μπαίνω δλδ με wi-fi σε free δίκτυο (στο δίκτυο του σπιτιού μου συνδέθηκα) θα με χρεώνει; Δε μπορώ να καταλάβω τι έγινε. Μήπως πρέπει να αλλάξω κάτι από τις ρυθμίσεις δικτύου (εκεί που λέει λειτουργία δικτύου); Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

noraki10 καλώς ήρθες στο forum!

 

Μιας και δεν έχεις μεγάλη εμπειρία στο Android δες τον Οδηγό αρχαρίων. Θα σε βοηθήσει αρκετά. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τι είναι το Facebook στο Xperia που μου ζητάει να το ενεργοποιήσω κάθε φορά που μπένω στο fb από το κιν.? Έχει extra χρεώσεις?
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το Facebook στο Xperia που μου ζητάει να το ενεργοποιήσω κάθε φορά που μπένω στο fb από το κιν.? Έχει extra χρεώσεις?

 

οχι...απλα σου παει στις επαφες το fb κανεις κοινη χρηση καποια πραγματα που κανεις στο κινητο και τα νεα της αρχικης σου σελιδας μπαινουν στο timescape...επισης τα αλμπουμ τον φιλων σου μπαινουν στο αλμπουμ φωτογραφιων

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω root στην έκδοση με το flashtool (το οποίο κατέβασα από εδώ: http://androxyde.github.com/Flashtool/), αλλά όσες φορές και αν το εγκατέστησε, μόλις η διαδικασία τελειώνει δεν υπάρχει πουθενά εγκατεστημένο. Προσπάθησα να εγκαταστήσω το Update και πάλι μου λέει πως δεν έχει εγκατασταθεί...

Πραγματικά έχω παιδευτεί πάρα μα πάρα πολύ με το root σε αυτή την έκδοση...

Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι πρέπει να κανω επιτέλους γιατί κουράστηκα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει αγοράσει κανείς το κινητό από το birdphone στον Άλιμο? :O

 

Έχω αγοράσει 2ή3 τηλέφωνα, τα παιδιά πολύ εξυπηρετικά αλλά η μεταφορική που χρησιμοποιούσαν (ΓΕΝΙΚΗ) είναι για κλάματα ή για γέλια στην περιοχή μου...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα ηρθε μυνημα εκεινη την ωρα...δεν το εχει ξανακανει..γιατι αυτο τωρα...:(

δηλαδη το ανοιξα και ειδα μυνημα...

στο κανει συνεχεια??καποιος αλλος να ξερει τι γινεται?

δεν μου το εχει ξανακανει..ελεος :(

παλια την ειχα φτασει πιο κατω την μπαταρια..θα δουμε στην πορεια μακαρι να ηταν τυχαιο και να μην το κανει..το κινητο ηταν ανοικτο πανω απο 100 ωρες ισως φταει αυτο?

μου το εχει κανει οσες φορες εχω φτασει στο 31 % τον τελευταιο μηνα,δηλαδη 4-5 φορες...

αυτο που λενε οι υπολοιποι για επανεκινηση του κινητου δεν νομιζω να ισχυει...πρωτον επειδη ετσι κι αλλιως κανω επανακκινηση και σε μικροτερο διαστημα απο δυο μερες και δευτερον μια φορα που μου εκλεισε ετσι το φορτισα 2 λεπτα ισα ισα για να ανοιξει και ελεγε περιπου 37 % και μετα απο λιγο μου ηρθε μηνυμα και εκλεισε παλι στο 31 %....

 

 

αυτο που ειπε καποιο παιδι πιο πριν οτι εκανε, wipe battery stats απ' το CWM,πως γινεται και τι ακριβως κανει?

Nokia 3310,Nokia 3510i,Nokia 6820,SE K700,Motorola SLVR L7,SE W700,SE K770,LG GT505,HTC Wildfire,SE Xperia neo V,LG Optimus L9 II,Samsung Galaxy S3 Neo,Xiaomi Redmi 4X,Honor Play,Xiaomi Redmi Note 9 Pro,Apple iPhone 12

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω root στην έκδοση με το flashtool (το οποίο κατέβασα από εδώ: http://androxyde.github.com/Flashtool/), αλλά όσες φορές και αν το εγκατέστησε, μόλις η διαδικασία τελειώνει δεν υπάρχει πουθενά εγκατεστημένο. Προσπάθησα να εγκαταστήσω το Update και πάλι μου λέει πως δεν έχει εγκατασταθεί...

Πραγματικά έχω παιδευτεί πάρα μα πάρα πολύ με το root σε αυτή την έκδοση...

Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι πρέπει να κανω επιτέλους γιατί κουράστηκα;;;;

 

Αν κατάλαβα σωστά, τσεκάρεις να δεις αν είσαι root με το που τελειώνεις την διαδικασία του flashtool; Αν ναι, πολύ απλά κάνεις ένα μικρό λαθάκι. Το flashtool ΔΕΝ κάνει root την συσκευή σου.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά, τσεκάρεις να δεις αν είσαι root με το που τελειώνεις την διαδικασία του flashtool; Αν ναι, πολύ απλά κάνεις ένα μικρό λαθάκι. Το flashtool ΔΕΝ κάνει root την συσκευή σου.

λάθος κατάλαβες...

Εγκαθιστώ το πρόγραμμα flashtool στον υπολογιστή και δεν υπάρχει πουθενά...ενώ δείχνει ότι η διαδικασία έχει ολοκληρωθεί σωστά...

Δεν μπορώ να το βρω για να ξεκινήσω τη διαδικασία με τους kernel και επιτέλους να καταφέρω να κάνω τη τελική διαδικασία για να γίνω root...

Link to comment
Share on other sites

μου το εχει κανει οσες φορες εχω φτασει στο 31 % τον τελευταιο μηνα,δηλαδη 4-5 φορες...

αυτο που λενε οι υπολοιποι για επανεκινηση του κινητου δεν νομιζω να ισχυει...πρωτον επειδη ετσι κι αλλιως κανω επανακκινηση και σε μικροτερο διαστημα απο δυο μερες και δευτερον μια φορα που μου εκλεισε ετσι το φορτισα 2 λεπτα ισα ισα για να ανοιξει και ελεγε περιπου 37 % και μετα απο λιγο μου ηρθε μηνυμα και εκλεισε παλι στο 31 %....

 

 

αυτο που ειπε καποιο παιδι πιο πριν οτι εκανε, wipe battery stats απ' το CWM,πως γινεται και τι ακριβως κανει?

 

εγω δεν ξερω τι εγινε γιατι ηταν στην τσεπη μου...και μετα το βρηκα κλειστο...θα δουμε τι θα γινει οταν ξαναφτασω 13%

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Ότι πρότεινε ο φίλος παραπάνω,battery calibration

 

τι ακριβως κανει δεν εχω καταλαβει....πρεπει καθε φορα που το φωρτιζεις να κανεις το καλιμπραρισμα???η μια φορα φτανει??

Link to comment
Share on other sites

ειμαι με GB τωρα..αν περασω kernel και μια custom rom ICS λετε να μην δουλεψει..?επειδη εχει επανω την GB το λεω..
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

ειμαι με GB τωρα..αν περασω kernel και μια custom rom ICS λετε να μην δουλεψει..?επειδη εχει επανω την GB το λεω..

 

οχι δε θα δουλεψει

Link to comment
Share on other sites

λάθος κατάλαβες...

Εγκαθιστώ το πρόγραμμα flashtool στον υπολογιστή και δεν υπάρχει πουθενά...ενώ δείχνει ότι η διαδικασία έχει ολοκληρωθεί σωστά...

Δεν μπορώ να το βρω για να ξεκινήσω τη διαδικασία με τους kernel και επιτέλους να καταφέρω να κάνω τη τελική διαδικασία για να γίνω root...

Μετά την εγκατάσταση του exe που κατέβασες θα πρέπει να έχει δημιουργηθεί ένας φάκελος με το όνομα FlashTool στον C:\ σου. Δεν υπάρχει εκεί κάτι;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μετά την εγκατάσταση του exe που κατέβασες θα πρέπει να έχει δημιουργηθεί ένας φάκελος με το όνομα FlashTool στον C:\ σου. Δεν υπάρχει εκεί κάτι;

όχι...έκανα και αναζήτηση...αλλά τίποτα...το έκανα αρκετές φορές εγκατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά όταν μπαίνεις σε WiFi απενεργοποιείται το 3G και δεν χρεώνεσαι κάτι, Πρέπει να έχασες μάλλον το WiFi κάποια στιγμή και χρεώθηκες.

 

Σε ICS πας Settings->Mobile Networks-> και εκεί που λέει Data Enabled το ξετσεκάρεις. Έτσι θα έχεις Internet μόνο όταν είσαι σε WiFi

 

Ακριβώς τα ίδια με το noraki 10 μόνο που εγώ δεν συνδέθηκα καν. Από εφαρμογές sky map άνοιξα. Τα δεδομένα κινητής κλειστά και το πρωί μου 'ρθε το ίδιο μήνυμα: χρέωση 1 ευρώ κλπ

Νόμιζα πως δεν χρειάζεται να μπαίνω στο δίκτυο για το sky map. Με τα δεδομένα κινητής απενεργοποιημένα όμως, πως γινεται να χρεώνομαι;

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα παιδιά!!! Νομίζω πως το έλυσα το πρόβλημα (μέχρι στιγμής έτσι φαίνεται τουλάχιστον). Όταν πρωτοάνοιξα το κινητό παρέλειψα τον οδηγό ρυθμίσεων για αργότερα κ το μεσημέρι που το θυμήθηκα κ το τσέκαρα είδα πως στη σελίδα που λέει <<Σύνδεση στο ίντερνετ>> ήταν τσεκαρισμένο το πεδίο που έλεγε <<Κινητό δίκτυο ή wi-fi>> και το άλλαξα σε <<Μόνο wi-fi>>. Εξαφανίστηκε το σήμα 3G από το πάνω μέρος της οθόνης κ ως τώρα όλα βαίνουν κανονικά. Κατέβασα εφαρμογές, μπήκα face κ δε χρεώθηκα καθόλου. Ελπίζω να κρατήσει....:)

 

Θεωρητικά όταν μπαίνεις σε WiFi απενεργοποιείται το 3G και δεν χρεώνεσαι κάτι, Πρέπει να έχασες μάλλον το WiFi κάποια στιγμή και χρεώθηκες.

 

Σε ICS πας Settings->Mobile Networks-> και εκεί που λέει Data Enabled το ξετσεκάρεις. Έτσι θα έχεις Internet μόνο όταν είσαι σε WiFi

 

Έχω την έκδοση 2.3, αλλά με τις ρυθμίσεις που έκανα όπως έγραψα κ παραπάνω κ κοιτώντας τον οδηγό αρχαρίων που μου πρότεινε ο φίλος zxr, απενεργοποιήθηκε η επιλογή <<Δεδομένα ενεργά>> κ έτσι μάλλον λύθηκε το πρόβλημά μου! Σας ευχαριστώ πολύ κ τους 2 σας!:)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

μα θα φλασαρω την νεα rom μεσω CWM γιατι να μην δουλεψει?

 

Είχα την official 4.0.3, ξεκλείδωσα τον bootloader με την διαδικασία του test point, πέρασα τον kernel για την KA Ice Cream και στην συνέχεια έκανα εγκατάσταση την KA 20.1 (4.0.4). Φυσικά ΔΕΝ δούλεψε! Έπρεπε να ήμουν στην 4.0.4 για να δουλέψει!

Σε αντίθεση με την Polish Blood (4.0.4) που δούλεψε κανονικά. Μετά ξανά πέρασα την KA 20.1 και δούλεψε και αυτή.

 

Οπότε, μπορεί να δουλέψει, αλλά υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να μη δουλέψει (συνήθως το αναφέρουν οι developers (?) στα thread's στους).

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως προτιμησα την επισημη απαντηση της Sony πανω στο θεμα του screen protector.

 

Ετσι οπως ηταν το κινητο out of the box,ηταν μη χρηστικο για μενα. Η οθονη λερωνοταν με δακτυλιες και σκονες σε χρονο μηδεν και το δακτυλο μου δεν κυλουσε ομαλα. Με το παρεχομενο screen protector που τοποθετησα τα πραγματα βελτιωθηκαν δραματικα.

 

Προτεινω σε οσους εχουν το κινητο να το τοποθετησουν αμεσως:)

 

Το Manual εγραφε οτι καλο ειναι να μπει το screen protector που εχει στο κουτι πανω απο το εργοστασιακο screen protector;

Σε πολλα reviews λενε οτι το κινητο φοραει εργοστασιακο screen protector απο μαμα και σου δινουν ακομη 1 ανταλακτικο.

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Είχα την official 4.0.3, ξεκλείδωσα τον bootloader με την διαδικασία του test point, πέρασα τον kernel για την KA Ice Cream και στην συνέχεια έκανα εγκατάσταση την KA 20.1 (4.0.4). Φυσικά ΔΕΝ δούλεψε! Έπρεπε να ήμουν στην 4.0.4 για να δουλέψει!

Σε αντίθεση με την Polish Blood (4.0.4) που δούλεψε κανονικά. Μετά ξανά πέρασα την KA 20.1 και δούλεψε και αυτή.

 

Οπότε, μπορεί να δουλέψει, αλλά υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να μη δουλέψει (συνήθως το αναφέρουν οι developers (?) στα thread's στους).

 

εμενα δουλεψε...εχω βαλει την jj hybrid δοκιμαστικα με τον κερνελ του nightelf και δουλεψε κανονικα...βεβαια η cm9 που ειχα δοκιμασει δεν επαιξε και ας εβαλα τον κερνελ που ηθελε...ισως ειναι αυτο που λες..θα ψαξω πολυ μεχρι να κατασταλαξω σε καποια

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη μου αρεσει πολυ το κινητο...και εχω επιδοτηση cosmote....γινεται καπως να την χρησιμοποιησω για να το παρω???

 

Mέσω Πλαισίου. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την επιδότηση σου εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...