Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως είχα αναφέρει σε προηγούμενο ποστ είχα πρόβλημα με το go sms pro, το ξανά έκανε πριν από λίγο! Και τσι αναγκάστηκα να επαναφέρω την στοκ εφαρμογή! Το πρόβλημα που έχω τώρα είναι το εξής, όταν πάω να στείλω ένα μήνυμα και πατάω το κουμπί προσθήκη παραλήπτη μου βγάζει μόνο τους file manager και όχι την εφαρμογή για τις επαφές! Για τις επαφές χρησιμοποιώ το ex-dialer!! Καμία λύση;

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

 

για κλεισε και το ex-dialer...

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπέρα.. γίνεται να κάνω ξεκλειδώσω την ΡΑΜ?? αν ναι τι κερδίζω και πως γίνεται αυτό?

Αξίζει να κάνω κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εφαρμογές που κάνουν αυτή τη δουλειά. Θα πρέπει να κάνεις τις δοκιμές σου να δεις ποια δουλεύει σωστά στη συσκευή σου.

 

ευχαριστω πολυ!!!

δοκιμασα μερικες αλλα ο συνομιλητης ακουγεται "μεσα απο πηγαδι"

ενω εγω "καμπανα"

τελος παντων να εισαι καλα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλησπέρα.. γίνεται να κάνω ξεκλειδώσω την ΡΑΜ?? αν ναι τι κερδίζω και πως γίνεται αυτό?

Αξίζει να κάνω κάτι τέτοιο?

 

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι ζητάς. Ψάξτο λίγο πρώτα...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι ζητάς. Ψάξτο λίγο πρώτα...

 

η ΡΑΜ στο κινητό ειναι 340ΜΒ δε μπορώ να την ξεκλειδώσω για να έχει καλύτερη απόδοση? κάτι τέτοιο είχα ακούσει!!

 

με λίγα λόγια θέλω να κάνω τη συσκευή πιο γρήγορη.. αν γίνεται κάτι τέτοιο!!

Link to comment
Share on other sites

οταν σβηνουμε εφαρμογες απο το κινητο μενουν καταλοιπα?

και αν ναι που? για να τα σβηνω χειροκινητα?

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

οταν σβηνουμε εφαρμογες απο το κινητο μενουν καταλοιπα?

και αν ναι που? για να τα σβηνω χειροκινητα?

ευχαριστω!!

 

Μπορείς πριν διαγράψεις μια εφαρμογή να πας στις ρυθμίσεις, να βρεις της εφαρμογή και να κάνεις μια εκκαθάριση δεδομένων. Έτσι δε μένουν κατάλοιπα και μετά σβήνεις την εφαρμογή κανονικά..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

 

Αποφασισα να βαλω επιτελους το χερακι μου στον bootloader:p

Ο λογος που το κανω ειναι να εγκαταστησω custom ROM (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1567189) και kernel (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1566871)

 

Μετα απο ακρετο ψαξιμο πιστευω οτι ειναι απο τα καλυτερα αν οχι το καλυτερο (Αν εχετε αλλες προτασεις εννοειται πως τις λετε)

 

Το θεμα μου ειναι.. Αφοτου ξεκλειδωσω τον bootloader τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω ακριβως και επισης αν ο kernel ειναι συμβατος με την συγκεκριμενη ROM:wacko:

 

Επισης να πω οτι εχω την 2.3.. θα πρεπει να παω σε 4.0 official για να βαλω την custom rom?

 

απο αυτη τη rom μη βαλεις ακομα τη KA17 γιατι εχει καποια προβληματα,βαλε τη ΚΑ16 που ειναι μια χαρα και λειτουργει αψογα

Link to comment
Share on other sites

παιδια,την παρασκευη περελαβα για την συζυγο το εργαλειο,ενω τις πρωτες φωτο τις εβγαζε κανονικα απο το πλαινο πληκτρο,μετα τζιφος το πληκτρο...μολις το πατησω κανει πως παει να εστιασει αλλα δεν τερματιζει να βγαλει φωτο και αν το κρατησεις ωρα πατημενο παλι κανει πως εστιαζει,αναβει και το φλας και παπαλα,τιποτα.φωτο τωρα βγαζει μονο με την επιλογη με το αγγιγμα οθονης...φοραει στοκ GB....καμμια ιδεα μην τρεχω σε σερβις?...θα στρωσει με ρεσετ???

ευχαριστω.

Απο αυτο που διαβαζω εχεις καταλαβει και δουλευεις σωστα το κουμπι, οπως γραφω απο κατω.

Το κουμπι της καμερας εχει 2 σταδια πατηματος οπως στης φωτογραφικες μηχανες, στο πρωτο που ειναι αλαφρυ εστιαζεις και χωρις να το αφησεις το πατας βαθια για να παρεις τη φωτογραφια.

 

Μηπως εχεις αλλαξει της ρυθμισεις στο μενου της καμερας? αν και δεν πιστευω γιατι δεν θα εστιαζε καν.

Κανε μια επανεκινιση μηπως φτιαξει.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δουλεύουν σε 'μενα zxr.

Πάντως ούτε το toolbox γράφει στο φάκελο sys. Απλώς αλλάζει το αρχείο σε κάθε εκκίνηση για να μην το κανείς χειροκίνητα

Πάμε για repair δηλαδή γιατί νομίζω ότι ξέρω τι βλακεία έχω κάνει.

Μα αν δεν γράφει στο sys τότε πώς αλλάζει το αρχείο; Κάποιο λάθος κάνεις...

Μπορεί να επιλέξει αναγκαστική διακοπή αλλά επιμένει να μην εμφανίζεται το πρόγραμμα στο menu των εφαρμογών..

Απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση;

υπαρχει καπου το original build.prop της .0.42 ??? μπορεις να το ποσταρεις σε παρακαλω?εχω φαει τον τοπο να το βρω!!

Στείλε μου ένα mail να σου το στείλω.

Είμαι στην GB και όταν κάνω αντικατάσταση το hw_config.sh που υπάρχει και βάζω αυτό με τα tweaks όταν κάνω επανεκκίνηση μου χαλάει την αυτόματη φωτεινότητα (αν και υπάρχουν κανονικά οι ρυθμίσεις για την αυτόματη φωτεινότητα στο αρχείο, εννοώ τα 255 κτλ) και τις τιμές στο minifree τις επιστρέφει στις αρχικές. Γιατί γίνεται αυτό???

Ο μόνος τρόπος να το επαναφέρω είναι να ξανακάνω το βήμα 8 από τον οδηγό του lousou76, αλλά δεν μπορώ να έχω τα tweaks. Παραμένουν μόνο στο build.prop, πρέπει οπωσδήποτε να είναι και στο config???

Νομίζω ότι έχω πει να μην επαναλαμβάνουμε τις ίδιες ερωτήσεις.... Τίποτα άλλο δεν λέω...

Γιατί θέλεις να κάνεις αντικατάσταση το hw_config.sh; Ποιο hw_config έχεις και ποια έκδοση της GB έχεις;

Ειχα ξαναρωτησει αλλα δεν πηρα απαντηση....

Το κινητο μου δεν στελνει sms βγαζει συνεχεια σφαλμα...Εχω βαλει πακετο μυνηματων και δεν μπορει να στειλει..Εχει την ics πανω!!

Καμια ιδεα τι μπορει να ειναι?Εχω whatsup

Βάλε το handcent και πες μας αν κάνει τα ίδια.

παιδια,την παρασκευη περελαβα για την συζυγο το εργαλειο,ενω τις πρωτες φωτο τις εβγαζε κανονικα απο το πλαινο πληκτρο,μετα τζιφος το πληκτρο...μολις το πατησω κανει πως παει να εστιασει αλλα δεν τερματιζει να βγαλει φωτο και αν το κρατησεις ωρα πατημενο παλι κανει πως εστιαζει,αναβει και το φλας και παπαλα,τιποτα.φωτο τωρα βγαζει μονο με την επιλογη με το αγγιγμα οθονης...φοραει στοκ GB....καμμια ιδεα μην τρεχω σε σερβις?...θα στρωσει με ρεσετ???

ευχαριστω.

Πίεσε παραπάνω.

οταν σβηνουμε εφαρμογες απο το κινητο μενουν καταλοιπα?

και αν ναι που? για να τα σβηνω χειροκινητα?

ευχαριστω!!

Μένουν μόνο κάποια δεδομένα-ρυθμίσεις. Μην σε ανησυχεί όμως. Το Android και γενικότερα το Linux δεν έχουν registry οπότε ότι μένει δεν επιβαρύνει το σύστημα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

θελω να ρωτησω 2-3 πραγματακια σαν νεος κατοχος του neo v.

 

1) καπου διαβασα (αλλα δεν λεει ποια) πως υπαρχει μια εφαρμογη για να αυξησεις την φωτεινοτητα του κινητου μεσω android

2) ποτε θα μου ερθει η αναβαθμιση ιcs 4? ειναι στανταρ η οχι..?

Link to comment
Share on other sites

1) Disable Auto Brigtness. Απαιτεί root.

2) Ναι θα σου έρθει. Σύνδεσέ το στον υπολογιστή, άνοιξε το PC Companion και λογικά θα σε ενημερώσει.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορειτε δοκιμαστε κατι και πειτε μου.

1)Οταν τραβατε photo νυχτα και η καμερα ειναι στο auto lagαρει η εικονα ή λειτουργει κανονικα;

2)Οταν τραβατε photo και εχετε τη καμερα στο normal και μετα επιλεξετε nigth scene/potrait η εικονα λειτουργει κανονικα ή lagαρει;

3)Στη καταγραφη βιντεο η κινηση ειναι ομαλη η ψιλοκολλαει σε HD

 

Ευχαριστω.Μιλαω παντα για ICS.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχω πει να μην επαναλαμβάνουμε τις ίδιες ερωτήσεις.... Τίποτα άλλο δεν λέω...

Γιατί θέλεις να κάνεις αντικατάσταση το hw_config.sh; Ποιο hw_config έχεις και ποια έκδοση της GB έχεις;

 

Εννοώ να αντικαταστήσω το υπάρχων αρχείο με αυτό του οδηγού για να μην κάθομαι να γράφω να tweaks με το χέρι.

Την .62 stock GB έχω....

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Το κουμπι της καμερας εχει 2 σταδια πατηματος οπως στης φωτογραφικες μηχανες, στο πρωτο που ειναι αλαφρυ εστιαζεις και χωρις να το αφησεις το πατας βαθια για να παρεις τη φωτογραφια.

αυτο ηταν τελικα...ηθελε παραπανω πιεση...ευχαριστω ολα τα παιδια για τις απαντησεις...:)

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση;

 

Λύθηκε. Το συνέδεσε στο pc και του έβγαλε επιλογή για ενεργοποίηση..

Link to comment
Share on other sites

Πάμε για repair δηλαδή γιατί νομίζω ότι ξέρω τι βλακεία έχω κάνει.

Μα αν δεν γράφει στο sys τότε πώς αλλάζει το αρχείο; Κάποιο λάθος κάνεις...

 

Όταν λέω δε γράφει εννοώ ότι δεν σώζει τις τιμές που θέλουμε μετά από επανεκκίνηση αλλά τις αλλάζει κάθε φορά που κάνουμε εκκίνηση του κινητού. Ότι θα κάναμε κι εμείς χειροκίνητα δηλαδή αφού δεν έχουμε βρει το .bak

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, διαβάζω σε διάφορα fora και στη google ότι πλέον εδώ και καιρό είναι διαθέσιμη η νεα αναβάθμιση σε ice cream sandwitch για το Neo V (MT11i).. Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι όταν το συνδέω με το pc companion κάθε μέρα λέει ότι είναι ενημερωμένο, ξέρει κανείς να με βοηθήσει σε αυτό?

υ.γ. επίσης, όταν ψάχνω εδώ δε βλέπω πουθενά το νούμερο μου (1256-4014) και με αγχώνει.. Μήπως δε θα βγει για μένα τελικά? :cry::cry: Και ακόμα δε θέλω να το "πειράξω" μόνη μου μιας και ακούω συνέχεια ότι βγαίνει επίσημα κτλ κτλ.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε απάντηση :)

Edited by linaki_gr

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

συγκριτικά είναι πιο καλό από το arc s; (Πέρα από την 2πύρινη cpu κάτι άλλο και την μπροστινή κάμερα :P και την μικρότερη κάμερα του; )

 

με ένα γρήγορο search βρήκα ότι έχει 3.5” Reality Display στα 854 x 480 pixels, RAM 512MB και μπαταρία: 1320 mAh και βγαίνει και σε ροζάκι!:happy:

... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, διαβάζω σε διάφορα fora και στη google ότι πλέον εδώ και καιρό είναι διαθέσιμη η νεα αναβάθμιση σε ice cream sandwitch για το Neo V (MT11i).. Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι όταν το συνδέω με το pc companion κάθε μέρα λέει ότι είναι ενημερωμένο, ξέρει κανείς να με βοηθήσει σε αυτό?

υ.γ. επίσης, όταν ψάχνω εδώ δε βλέπω πουθενά το νούμερο μου (1256-4014) και με αγχώνει.. Μήπως δε θα βγει για μένα τελικά? :cry::cry: Και ακόμα δε θέλω να το "πειράξω" μόνη μου μιας και ακούω συνέχεια ότι βγαίνει επίσημα κτλ κτλ.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε απάντηση :)

κανε ενα back up και δες αν σου μπορεις να κανεις την αναβαθμιση με sony update service

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.υπάρχει τρόπος να αφαιρέσουμε screen panels από την main οθόνη?

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

1) Disable Auto Brigtness. Απαιτεί root.

2) Ναι θα σου έρθει. Σύνδεσέ το στον υπολογιστή, άνοιξε το PC Companion και λογικά θα σε ενημερώσει.

 

 

οκ. οποτε το ενα αστο.

οσο για το 2 πρεπει οπωσδηποτε να το συνδεσω με τον υπολογιστη..;

γιατι αν το ακνω αυτο ταυτοχρονα φοριζει κιολας ειναι καλο αυτο μιας και ειναι ουσιαστικα η δευτερη φορτιση του..;

Link to comment
Share on other sites

Με τον stock launcher, όχι.

αλλά?έχεις κάποιο link να δω πως?

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

οταν σβηνουμε εφαρμογες απο το κινητο μενουν καταλοιπα?

και αν ναι που? για να τα σβηνω χειροκινητα?

ευχαριστω!!

 

οπως σου ειπε και ο αλκης κανε πρωτα μια εκκαθαριση δεδομενων και εισαι οκ

αυτα για να ξερεις τα καταλοιπα συνηθως πανε στην καρτα μνημης

 

Έβαλα και τον στοκ dialer κι όλα οκ! Αλλά ο στοκ dialer είναι πολύ χάλια στην πληκτρολόγηση ενός αριθμού! Εμφανίζονται πάνω στα νούμερα οι επαφές :-( πφφφ

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

 

ναι αυτο ειναι ομως κατι καλο της ics..επισης ισως φταει η ics που ειχες προβλημα με την εφαρμογη...να ηθελε update..μολις ερθει καντο και ξαναδοκιμασε

 

οκ. οποτε το ενα αστο.

οσο για το 2 πρεπει οπωσδηποτε να το συνδεσω με τον υπολογιστη..;

γιατι αν το ακνω αυτο ταυτοχρονα φοριζει κιολας ειναι καλο αυτο μιας και ειναι ουσιαστικα η δευτερη φορτιση του..;

 

το συνδεεις με υπολογιστη ανοιγεις pc companion αρχιζεις την ενημερωση

θα σου διξει οδηγιες για να το κανεις

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...