Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρωτη εκδοση ειναι αυτη για το κινητο. Πιστευω σε λίγο καιρό θα υπάρξει αναβάθμιση που θα εξαλείψει κάποια ψιλά bug που έχει η ICS.

Υπάρχει ένα ψιλοlag αλλά προσωπικά το παραβλέπω. Δεν εχω δηλαδή παράπονο απο το συνολο της λειτουργίας σε σχέση με την GB. Σε εμενα το lag παρουσιαζεται οταν πάω να πάρω τηλεφωνο που αργεί να ανοιξει το πληκτρολογιο και τις τελευταιες κλήσεις. Μια καθυστέρηση 3-4 δευτερολέπτων. Σε όλα τα υπόλοιπα πάει σφαίρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Power button + volume down

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

 

το δοκίμασα και εγώ τώρα που το είδα αλλά δεν κάνει κάτι, το μονο που κάνει είναι να μπαίνει σε δόνηση η αθόρυβο, μήπως θέλει κάτι άλλο.

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

το δοκίμασα και εγώ τώρα που το είδα αλλά δεν κάνει κάτι, το μονο που κάνει είναι να μπαίνει σε δόνηση η αθόρυβο, μήπως θέλει κάτι άλλο.

 

πατησετα ταυτοχρονα

Link to comment
Share on other sites

πατησετα ταυτοχρονα

 

:up: αυτό ήτανε τώρα οκ, πατάς ταυτόχρονα και κρατάς για λίγα δευτερόλεπτα

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγω την ICS προχτές και σημερα πρόσεξα ότι πλέον στη lock screen δεν εμφανίζονται notification όπως missed calls και new messages. Υπάρχει τρόπος να εμφανίζονται? η έστω καποια εφαρμογή που να το κανει αυτο?
Link to comment
Share on other sites

thanks για τις απαντησεις.

η Lockscreen ποια ειναι?

ποιον file manager να κατεβασω?

 

Η οθόνη όταν είναι κλειδωμένο το κινητό.

Astro. Ο καλύτερος!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τυχαιο που το προγραμα που χρησιμοπιουν στα service δεν εχει ακομη την αναβαθμηση .πιθανον θελουν να δουν τα προβληματα να τα διορθωσουν και μετα οταν συγουρευτουν να την περασουν ,λεω εγω τωρα

η αληθια ειναι οτι εμενα η αναβαθμηση αυτη μου θυμισε το χ8 που ειχα πριν στην ταχυτητα

Edited by LAMPROSXARA
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.

Εβαλα και εγω την καινουργια εκδωση ics στο κινητο αλλα δεν ειμαι ευχαριστημενος με πολλα πραγματα.

Μπορω να περασω την προηγουμενη εκδοση που ειχα με τον ιδιο τροπο που περασα και την ics η θα πρεπει να κανω root και να επεμβω σε πραγματα και καταστασει που δεν γνωριζω.

Ευχαριστω.

sehlen
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους φίλους.

Εγώ μόλις έβαλα την 4.0. Δεν την έχω πολυψάξει σίγουρα θα με ξενίσει στην αρχή αλλα θεωρώ ότι με τον καιρό θα την γουστάρω (όπως γίνετε πχ και με το facebook άλλωστε :D).

 

Έχω απλά 1 ερώτημα... Είχα ένα πινακάκι με τις φαβορίτες επαφές μου καθώς και τις κλήσεις κτλ στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ οθόνη.. δεν μπορώ να το βρω με τίποτα. Υπάρχει κάπου η υπάρχει κάτι εναλλακτικό?

 

Ευχαριστω πολύ

Edited by jvp4ant
Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Με ICS απο Sony companion, στην lockscreen έχει πλεον το Ανοιγμα και την Φωτογραφική. Πως βγάζω την Φωτογραφικη και βάζω το 'Σιγανο' που έιχε πριν?

Στα settings δεν μπορω να βρω κατι σχετικό.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Έχω ψάξει σε όλα τα μενού και υπομενού του κινητού και πριν που είχα την GB και τώρα που έβαλα την ICS και δεν μπορώ να βρω που έχει συνολικό χρόνο κλήσεων εισερχόμενων και εξερχόμενων. Μήπως κάποιος ξέρει που μπορεί να βρίσκεται αν υπάρχει. Τώρα έχω την ICS.

 

Επίσης το πολύ βολικό φωτάκι που αναβόσβηνε με τις αναπάντητες και τα μηνύματα τώρα πλεόν δεν λειτουργεί. Αυτό μονο με άλλη εφαρμογή να το κάνω πάλι να δουλεύει; Ας ελπισουμε ότι σε μελλοντική αναβάθμιση θα το φτιάξουν.

 

Τέλος μερικές φορές μου λέει ότι δεν έχει καθόλου χώρο στην κάρτα ενώ άλλες φορές μου λέει ότι έχει γύρω στα 130 Mb. Τί μπορεί να συβαίνει;

 

Edit : στα μηνύματα δουλεύει το led στα μηνύματα δεν δουλεύει.

 

Ευχαριστώ.

Edited by GeOVaG
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται root. Πας ρυθμίσεις - εφαρμογές - όλα και επιλέγοντας κάποια εφαρμογή π.χ. χάρτες, πατάς απενεργοποίηση. οι περισσότερες την έχουν αυτή την επιλογή. πρόσεξε όμως και τι θα κλείσεις
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Έχω ψάξει σε όλα τα μενού και υπομενού του κινητού και πριν που είχα την GB και τώρα που έβαλα την ICS και δεν μπορώ να βρω που έχει συνολικό χρόνο κλήσεων εισερχόμενων και εξερχόμενων. Μήπως κάποιος ξέρει που μπορεί να βρίσκεται αν υπάρχει. Τώρα έχω την ICS.

 

Γράψε στον dialer το *#*#7378423#*#* πήγαινε στο Service tests και στη συνέχεια θα βρεις το total call time (φυσικά θα σου εμφανίζει το χρόνο των κλήσεων μετά από το update που έκανες και όχι πιο πριν)

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Γράψε στον dialer το *#*#7378423#*#* πήγαινε στο Service tests και στη συνέχεια θα βρεις το total call time (φυσικά θα σου εμφανίζει το χρόνο των κλήσεων μετά από το update που έκανες και όχι πιο πριν)

 

Ευχαριστώ έτσι φαίνεται. Περίεργο δεν είναι να μην το έχει σαν επιλογή σε κάποιο μενού;

Link to comment
Share on other sites

παιδια

1)για να περασουμε kernel πρεπει να ξεκλειδωσουμε τον bootloader πρωτα???

 

2)αν ναι πρεπει να παρουμε ενα key απο την SE?? αλλα θελει ιμει με 14 χαρακτηρες ενω σε εμενα εχει 15...

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

1. στην μπαρα στην κορυφη της οθονης, εχει βγαλει ενα εικονιδο ενα Η με δυο βελακια. ενα πανω κ ενα κατω. τι ειναι αυτο? ο οδηγος δεν ειναι ιδιαιτερα κατατοπιστικος.

 

2. οι αναφορες μηνυματων, ειναι οταν βγαινει ενα σημαδι σαν τικαρισμα σε καθε μηνυμα?

 

3. δεν εχει καπου επιλογη για το ποσο φορτισμενη ειναι η μπαταρια?

 

4. οι συνολικες οθονες, ειναι 5? δεν μπορει να εχει παραπανω?

1) To Η σημαίνει HSDPA. Γρήγορο internet δηλαδή, λίγο πιο γρήγορο από το 3G.

2) Ναι

3) Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το elixir ή οποιοδήποτε άλλο battery widget. Σε αυτό ο οδηγός είναι κατατοπιστικός.

4) Ναι. Αν θες περισσότερες αλλάζεις launcher. Και σε αυτό ο οδηγός είναι κατατοπιστικός.

 

Έχω απλά 1 ερώτημα... Είχα ένα πινακάκι με τις φαβορίτες επαφές μου καθώς και τις κλήσεις κτλ στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ οθόνη.. δεν μπορώ να το βρω με τίποτα. Υπάρχει κάπου η υπάρχει κάτι εναλλακτικό?

Δεν υπάρχει στην ICS το συγκεκριμένο widget. Θα πρέπει να κοιτάξεις για κάτι εναλλακτικό.

Καλημέρα,

 

Έχω ψάξει σε όλα τα μενού και υπομενού του κινητού και πριν που είχα την GB και τώρα που έβαλα την ICS και δεν μπορώ να βρω που έχει συνολικό χρόνο κλήσεων εισερχόμενων και εξερχόμενων. Μήπως κάποιος ξέρει που μπορεί να βρίσκεται αν υπάρχει. Τώρα έχω την ICS.

 

Επίσης το πολύ βολικό φωτάκι που αναβόσβηνε με τις αναπάντητες και τα μηνύματα τώρα πλεόν δεν λειτουργεί. Αυτό μονο με άλλη εφαρμογή να το κάνω πάλι να δουλεύει; Ας ελπισουμε ότι σε μελλοντική αναβάθμιση θα το φτιάξουν.

 

Τέλος μερικές φορές μου λέει ότι δεν έχει καθόλου χώρο στην κάρτα ενώ άλλες φορές μου λέει ότι έχει γύρω στα 130 Mb. Τί μπορεί να συβαίνει;

Δεν υπάρχει συνολικός χρόνος στην ICS. Δοκίμασε το PhoneUsage. Έχει και widgets!

Για το φωτάκι ίσως το NoLed ή το BubbleBuzz σε βολέψει.

Όταν λες κάρτα εννοείς την εξωτερική;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται root. Πας ρυθμίσεις - εφαρμογές - όλα και επιλέγοντας κάποια εφαρμογή π.χ. χάρτες, πατάς απενεργοποίηση. οι περισσότερες την έχουν αυτή την επιλογή. πρόσεξε όμως και τι θα κλείσεις

 

 

Με την απενεργοποίηση δεν γίνεται απεγκατασταση, απλά σταματάει να τρέχει η εφαρμογή και εξοικονομούμε σε μνημη και ταχύτητα;

Περίπου πόσο ποσοστό κερδίζουμε και είναι εμφανής η διαφορά;

Ποιες εφαρμογές απενεργοποιούνται χωρίς κίνδυνο; Πχ εγώ κάτι χάρτες δεν τους χρησιμοποιώ, αλλά αν δεν τρέχουν κιόλας απο πίσω και δεν τρώνε πόρους γιατι να τους απενεργοποιήσω;

Link to comment
Share on other sites

πηγα να περασω την custom notification bar απο τον οδηγο του Lousou σε ics και το κινητο κανει συνεχομενα restart... υπαρχει τροπος να το επαναφερω??

 

πηγα να περασω την custom notification bar απο τον οδηγο του Lousou σε ics και το κινητο κανει συνεχομενα restart... υπαρχει τροπος να το επαναφερω??

 

 

//μαλλον τα καταφερα με seus..

 

//sorry για το 2πλο ποστ.. μπερδευτικα και πατησα παραθεση

Edited by zxr
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Με την απενεργοποίηση δεν γίνεται απεγκατασταση, απλά σταματάει να τρέχει η εφαρμογή και εξοικονομούμε σε μνημη και ταχύτητα;

Περίπου πόσο ποσοστό κερδίζουμε και είναι εμφανής η διαφορά;

Ποιες εφαρμογές απενεργοποιούνται χωρίς κίνδυνο; Πχ εγώ κάτι χάρτες δεν τους χρησιμοποιώ, αλλά αν δεν τρέχουν κιόλας απο πίσω και δεν τρώνε πόρους γιατι να τους απενεργοποιήσω;

Περισσότερη μπαταρία θα χρησιμοποιήσεις όσο θα έχεις την οθόνη ανοιχτή προκειμένου να πλοηγηθείς στο μενού, να δουλέψει ο επεξεργαστής για να σου κλείσει την εφαρμογή και να ελευθερώσει πόρους παρά από ότι να την αφήσεις να τρέχει. Αφήστε το λειτουργικό να κάνει τη διαχείριση.

Πειράξτε το minfree αρχείο για να απελυθερώνει από μόνο του περισσότερη μνήμη και δεν χρειάζεστε ούτε task managers, ούτε task killer ούτε τίποτα.

Με την 2.3 είχα μονίμως πάνω από 100ΜΒ ελεύθερα ότι κι αν έκανα. :)

πηγα να περασω την custom notification bar απο τον οδηγο του Lousou σε ics και το κινητο κανει συνεχομενα restart... υπαρχει τροπος να το επαναφερω??

Με το SEUS δοκίμασες;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εχετε παρατηρησει, στον συγχρονισμο να σας βγαζει σφαλμα που να λεει "Ο συγχρονισμος αντιμετωπιζει προβληματα αυτην την στιγμη.Θα ειναι διαθεσιμος ξανα συντομα" και μετα μπαινω στις "Ρυθμισεις συγχρνισμου" και βλεπω στην επιλογη "Συγχρονισμος Ιnternet" εκει που εχει το κυκλακι, εχει και ενα θαυμαστικο. Τι συμβαινει?

 

Επισης, με την 2.3.4, ειχα γινει root, οπως και τωρα με την ICS.

Βλεπω διαφορα ομως στην ενταση της οθονης (με root-ics ειναι μικροτερη η φωτεινοτητα) και δεν θυμαμαι αν εκανα κατι παραπανω παλια για να ειναι η ενταση φωτεινοτητας πολυ μεγαλη οπως πριν η αρκει μονο το root.

Link to comment
Share on other sites

πως μπαινουμε σε recovery mode?? δοκιμασα διαφορους συνδυασμους που ειδα αλλα δεν επιασαν...

 

κατι ακομα, το patch που εχει ο lousou για honeycomb notification bar δουλευει σε ics?? υπαρχει κατι εναλλακτικο??

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

μόλις έβαλα τον Apex Launcher. δεν μου έχει ούτε το timescape widget oute to widgwt με τις εικόνες. δεν τα υποστηρίζει καθόλου?
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος ακριβώς πως μπαίνουμε στο cwm με πάτημα πάνω στην οθόνη; γιατί άλλες φορές το πετυχαίνω και άλλες όχι.....
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...