Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μολις ανοιξα το κουτακι με το κινητο.

εξωτερικη εντυπωση, πανεμορφο. ευτυχως που το πηρα σε ασπρο.

η μνημη που εχει εμσα, εχει περιεχομενο? εχω παρει μια 8αρα. αν εχει περιεχομενο η αρχικη, απλα μεταφερω τα αρχεια στην καινουρια?

http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Περασα σημερα με το PCCompanion την 4.0.3 (δεν ημουν root) κατευθειαν πανω στην 2.3.4. χωρις format. Στην πρωτη εκκινηση το κινητο σερνοταν, μεχρι να "παρει πρεφα" τι ειχε γινει:p. Εσβησα κατευθειαν κατι Foursquare κτλ που μπηκαν με την 4.0.3. το περιεργαστηκα λιγο και το εκανα επανεκκινηση. Κατα περιεργο τροπο το κινητο συμπεριφεροταν λες και το ανοιγα παλι πρωτη φορα μετα την αναβαθμιση + οτι επανηλθαν οι εφαρμογες που ειχα σβησει:confused:

 

Τελικα με την 3η εκκινηση, το κινητο εστρωσε και δουλευει μια χαρα και του εκανα και μια 4η για σιγουρια. Μην απογοητευτειτε αν αρχικα δεν πανε καλα τα πραγματα, θελει το χρονο του το μηχανημα για να συνελθει απο το σοκ:p

 

Τονιζω πως μιλαω για update σε απειραχτο απο root κινητο

Link to comment
Share on other sites

μολις ανοιξα το κουτακι με το κινητο.

εξωτερικη εντυπωση, πανεμορφο. ευτυχως που το πηρα σε ασπρο.

η μνημη που εχει εμσα, εχει περιεχομενο? εχω παρει μια 8αρα. αν εχει περιεχομενο η αρχικη, απλα μεταφερω τα αρχεια στην καινουρια?

 

Δεν χρειαζεται να κανεις κατι. Βαλε κατευθειαν την 8αρα. Το κινητο θα δημιουργησει καποιος φακελους απο μονο του στη νεα καρτα.

Με γειαααα!!

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις και από εμένα να τα ξεκαθαρίσω γιατί έχω μπερδευτεί:

1) Τελικά με την ics μπορούμε να στείλουμε μνματα με 160 χαρακτήρες (χωρίς root)? Από αυτό θα εξαρτηθεί αν θα την περάσω σε πρώτη φάση.

2) Για να περάσουμε την ics χωρίς ενδεχόμενα προβλήματα πρέπει πρώτα να κάνουμε επαναφορά εργοστ. δεδομ. και μετά pc companion ή το αντίθετο? και αντί για αυτά μπορούμε να την περάσουμε από SEUS που είναι σα να κάνουμε και τα 2 μαζί, γι'αυτό και την προτιμάμε?

Ευχαριστώ.

 

2)αν δεν εχεις πειραξει καν το κινητο ουτε ρουτ ουτε τιποτα μπορει να μην χρειαστεις την αναβαθμηση απο seus

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια εχω 2 Neο v το ενα ειναι root το αλλο οχι με ics και τα 2..το root δεν εχει εξοικονομηση κοστους στα μηνυματα ενω το αλλο εχει...και επισης δεν μπορω να επαναφερω εφαρμογες με titanium backup..μηπως εχω παλια εκδοση?ξερει καποιος κατι?
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια εχω 2 Neο v το ενα ειναι root το αλλο οχι με ics και τα 2..το root δεν εχει εξοικονομηση κοστους στα μηνυματα ενω το αλλο εχει...και επισης δεν μπορω να επαναφερω εφαρμογες με titanium backup..μηπως εχω παλια εκδοση?ξερει καποιος κατι?

 

Ανά δύο σελίδες θα γράφουμε τα ίδια;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4003691#post4003691

 

Χωρίς root πώς να δουλέψει το Titanium; Αν μιλάς για αυτό που είναι ήδη root κάνε update να δεις. Αν δεν είναι εκεί το πρόβλημα ξαναρώτα.

Edited by exelix
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, προσπαθώ να αναβαθμιστώ μέσω PC Companion και βγάζει συνέχεια μήνυμα ότι προέκυψε σφάλμα προετοιμασίας ενημέρωσης, λόγω υπερφόρτωσης του server, να προσπαθήσω αργότερα ξανά, κτλ. Φταίει κάτι ή όντως υπάρχει υπερφόρτωση του server;

Η νέα έκδοση είναι η 4.1.Α.0.562 ;

Edited by CDR
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, προσπαθώ να αναβαθμιστώ μέσω PC Companion και βγάζει συνέχεια μήνυμα ότι προέκυψε σφάλμα προετοιμασίας ενημέρωσης, λόγω υπερφόρτωσης του server, να προσπαθήσω αργότερα ξανά, κτλ. Φταίει κάτι ή όντως υπάρχει υπερφόρτωση του server;

Η νέα έκδοση είναι η 4.1.Α.0.562 ;

 

Αυτη ειναι η εκδοση. Κανε λιγη υπομονη....:)

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ οτι οσοι περασατε την ελληνικη αναβαθμιση με pc companion ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να κανετε επανεγκατασταση με SEUS!!!!! Οντως το εχω κανει απο το μεσημερι και το κινητο ειναι διαφορετικο, ρολλαρει χωρις κολληματα. Μαλιστα παρατηρω και κατι ψιλοαλλαγες στα μενου (δηλαδη το edit contact γινεται με πατημα του δεξιου hardware κουμπιου, περισσοτερες πληροφοριες για καθε app στα settings, κτλ). Και επαναλαμβανω οτι στα sms οι χαρακτηρες ειναι 160. Πληροφοριακα λεω δεν ειμαι rooted. Edited by chrisdental
Link to comment
Share on other sites

Ανά δύο σελίδες θα γράφουμε τα ίδια;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4003691#post4003691

 

Χωρίς root πώς να δουλέψει το Titanium; Αν μιλάς για αυτό που είναι ήδη root κάνε update να δεις. Αν δεν είναι εκεί το πρόβλημα ξαναρώτα.

 

Χαιρω πολυ φιλε μου αλλα η ερωτηση μου ειναι γιατι σε αυτο που δεν ειναι ροοτ υπαρχει η εξοικονομηση και σ αυτο που ειναι δεν υπαρχει...

και προφανως μιλαω γ αυτο που ειναι ηδη ροοτ...

Edited by panoutsi
Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ οτι οσοι περασατε την ελληνικη αναβαθμιση με pc companion ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να κανετε επανεγκατασταση με SEUS!!!!! Οντως το εχω κανει απο το μεσημερι και το κινητο ειναι διαφορετικο, ρολλαρει χωρις κολληματα. Μαλιστα παρατηρω και κατι ψιλοαλλαγες στα μενου (δηλαδη το edit contact γινεται με πατημα του δεξιου hardware κουμπιου, περισσοτερες πληροφοριες για καθε app στα settings, κτλ). Και επαναλαμβανω οτι στα sms οι χαρακτηρες ειναι 160. Πληροφοριακα λεω δεν ειμαι rooted.

 

Σε εμενα οι χαρακτηρες ΔΕΝ ειναι 160. Μ'αρεσει η ics, εχει χαρακτηρα! Στη καθε συσκευη εχει αλλη συμπεριφορα!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα οι χαρακτηρες ΔΕΝ ειναι 160. Μ'αρεσει η ics, εχει χαρακτηρα! Στη καθε συσκευη εχει αλλη συμπεριφορα!:lol:

Ησουν ποτε root και τετοια;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να κανεις κατι. Βαλε κατευθειαν την 8αρα. Το κινητο θα δημιουργησει καποιος φακελους απο μονο του στη νεα καρτα.

Με γειαααα!!

 

η 2αρα, εχει πολλα περισσοτερα πραγματα απο οτι η καινουρια.

μηπως να την κανω φορματ πρωτα? κ με το φορματ να δημιουργει ολους τους φακελους-αρχεια?

http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

η 2αρα, εχει πολλα περισσοτερα πραγματα απο οτι η καινουρια.

μηπως να την κανω φορματ πρωτα? κ με το φορματ να δημιουργει ολους τους φακελους-αρχεια?

 

κρατα απο την παλια οτι χρειαζεσαι περασε τα στη κινουργια και οτι χρειαστει το συστημα θα τα δημιουργησει μονο του αο φακελους

 

και φορματ να την κανεις μολις μπει στο κινητο παλι θα δημιουργηθουν οι φακελοι

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει από τον οδηγού του lousou76 βήμα 8 για την ρύθμιση του automemory killer στο hw_config.sh και μου έχει τις παλιές τιμές στο minifree. Τις αλλάζω και βάζω αυτές που λέει o zxr και όταν κάνω επανεκκίνηση μου τις αλλάζει στις παλιές πάντα. Είμαι στην GB .62 roooted. Καμία ιδέα;
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει από τον οδηγού του lousou76 βήμα 8 για την ρύθμιση του automemory killer στο hw_config.sh και μου έχει τις παλιές τιμές στο minifree. Τις αλλάζω και βάζω αυτές που λέει o zxr και όταν κάνω επανεκκίνηση μου τις αλλάζει στις παλιές πάντα. Είμαι στην GB .62 roooted. Καμία ιδέα;

 

για ριξε ενα βλεφαρο εδω

Link to comment
Share on other sites

για ριξε ενα βλεφαρο εδω

 

Αυτά έκανα και εγώ και μου έλεγε μάλιστα ότι το minifree αποθηκεύτηκε επιτυχώς αφότου άλλαξα τις τιμές, όμως μετά από επανεκκίνηση μου τις αλλάζει στις παλιές :mad:

Παρατήρησα επίσης ότι στο /etc/ υπάρχει το hw_config.sh κανονικά αλλά υπάρχει και ένα pre_hw_config.sh. Μήπως παίζει τίποτα με αυτό; εκτός και αν υπάρχει σε όλους....

Edited by yiannis_volos
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά έκανα και εγώ και μου έλεγε μάλιστα ότι το minifree αποθηκεύτηκε επιτυχώς αφότου άλλαξα τις τιμές, όμως μετά από επανεκκίνηση μου τις αλλάζει στις παλιές :mad:

 

Σταδιακά θα δείτε ότι η ελεύθερη μνήμη του κινητού θα αρχίσει να αυξάνεται. Δυστυχώς όμως αν κάνετε restart τότε θα διαπιστώσετε ότι οι τιμές επιστρέφουν στα αρχικά τους μεγέθη.

Για να το απογύοσυμε αυτό γράφουμε την παρακάτω γραμμή "κώδικα"

Κώδικας

"echo "6144,9216,12288,18432,21504,24576" > /sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree"

στο τέλος του /system/etc/hw_config.sh

Με τον τρόπο αυτό ακόμα και μετά από restart οι τιμές δεν θα αλλάζουν διατηρώντας τη μνήμη μας σε υψηλά επίπεδα!

Link to comment
Share on other sites

Σταδιακά θα δείτε ότι η ελεύθερη μνήμη του κινητού θα αρχίσει να αυξάνεται. Δυστυχώς όμως αν κάνετε restart τότε θα διαπιστώσετε ότι οι τιμές επιστρέφουν στα αρχικά τους μεγέθη.

Για να το απογύοσυμε αυτό γράφουμε την παρακάτω γραμμή "κώδικα"

Κώδικας

"echo "6144,9216,12288,18432,21504,24576" > /sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree"

στο τέλος του /system/etc/hw_config.sh

Με τον τρόπο αυτό ακόμα και μετά από restart οι τιμές δεν θα αλλάζουν διατηρώντας τη μνήμη μας σε υψηλά επίπεδα!

 

Και αυτό το έκανα!!! Αλλά τίποτα......

 

Edit: Tο έφτιαξα....

Edited by yiannis_volos
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

τα widget με το wifi την φωτεινοτητα το ρολοι το ψηφιακο το bleutooth τον ηχο και το data monitor το εχει η ics?θα χασω φοντα και τετοια με αναβαθμηση?

η εφαρμογες που εκτελουνται μεσα απο τις ρυθμισεις που παω?

αγαπημενες επαφες υπαρχουν?

υπαρχουν πολλες εφαρμογες που δεν υποστιριζονται?

ας μου απαντησει καποιος καθως αυτα ειναι τα κριτιρια για το αν θα βαλω ics στο κινητο;)

θελω να ειναι σχεδον ολα οπως πριν για αυτο:p

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

μολις το συνδεσα στο νετ για να περασω τις επαφες μου (δεν εχω wifi και ειναι με καλωδιο), μου εβγαλε μηνυμα για αναβαθμιση.

να την κανω?

http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

τα widget με το wifi την φωτεινοτητα το ρολοι το ψηφιακο το bleutooth τον ηχο και το data monitor το εχει η ics?θα χασω φοντα και τετοια με αναβαθμηση?

η εφαρμογες που εκτελουνται μεσα απο τις ρυθμισεις που παω?

αγαπημενες επαφες υπαρχουν?

υπαρχουν πολλες εφαρμογες που δεν υποστιριζονται?

ας μου απαντησει καποιος καθως αυτα ειναι τα κριτιρια για το αν θα βαλω ics στο κινητο;)

θελω να ειναι σχεδον ολα οπως πριν για αυτο:p

 

- τα έχει

- ναι

- τι εννοείς;

- δεν είναι θέμα ics, αλλά εφαρμογής

- πού να ξέρουμε;

 

μολις το συνδεσα στο νετ για να περασω τις επαφες μου (δεν εχω wifi και ειναι με καλωδιο), μου εβγαλε μηνυμα για αναβαθμιση.

να την κανω?

 

... Εμάς ρωτάς...; :confused:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

- τα έχει

- ναι

- τι εννοείς;

- δεν είναι θέμα ics, αλλά εφαρμογής

- πού να ξέρουμε;

 

σε ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση σου;)

εννοω αν πας στην gb στις επαφες ειχε μια 3η καρτελα με αγαπημενες επαφες;)

οκ σε ευχαριστω θα το ψαξω για το θεμα των εφαρμογων

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

η εφαρμογες που εκτελουνται μεσα απο τις ρυθμισεις που παω?

 

Σε αυτό πήγαινε το "τι εννοείς".

Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...