Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει ένας καλός file manager που να βλέπει και τη μνήμη του κινητού και την κάρτα μνήμης (γιατί από ότι κατάλαβα ο Astro βλέπει μόνο την κάρτα μνήμης) και να μου προτείνετε έναν καλό task killer. Δεν είμαι root. Επίσης υπάρχει δυνατότητα στις επαφές να εμφανίζεται πρώτα το επίθετο και μετά το όνομα; Ευχαριστώ.

 

Υπάρχει δωρεάν στο market ο yaffs explorer. Είναι πάρα πολύ καλός, root explorer βλέπει τα πάντα και έχει πολλές πολλές επιλογές γι ανα κάνεις τα πάντα. Για μένα είναι καλύτερος απ τον root explorer που είναι εμπορικός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπάρχει δωρεάν στο market ο yaffs explorer. Είναι πάρα πολύ καλός, root explorer βλέπει τα πάντα και έχει πολλές πολλές επιλογές γι ανα κάνεις τα πάντα. Για μένα είναι καλύτερος απ τον root explorer που είναι εμπορικός.

Αρα προτεινεις καλυτερα αυτον απο τον astro απο αποψη δυνατοτητων και αξιοπιστιας; Γιατι αν δουμε τα downloads, τον δευτερο εχει κατεβασει ο ...μισος πλανητης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κινητο απο θεμα browser,πως ειναι γρηγορος?

και θελω να ρωτησω ανα υπαρχουν ελληνικες συσκευες χωρις vodafone branded?

...Δικαιωμά μου να γυρνώ στο σπίτι Τα χαράματα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κινητο απο θεμα browser,πως ειναι γρηγορος?

και θελω να ρωτησω ανα υπαρχουν ελληνικες συσκευες χωρις vodafone branded?

 

ετσι και αλλιως δεν ειναι branded..

απο browser μια χαρα ειναι... εγω παντως χρησιμοποιω τον dolphin hd

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δωρεάν στο market ο yaffs explorer. Είναι πάρα πολύ καλός, root explorer βλέπει τα πάντα και έχει πολλές πολλές επιλογές γι ανα κάνεις τα πάντα. Για μένα είναι καλύτερος απ τον root explorer που είναι εμπορικός.

 

Όχι ρε παιδιά και ο Astro βλέπει τα πάντα, όχι μόνο την sd.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια απορια! κανει βιντεοκλησεις μεσω δικτυου κινητης τηλεφωνιας? ή αναγκαστικά μέσω skype ή καποιου άλλου προγράμματος?

σωστα μεσω δικτυου οχι..μονο skype και παρομοια προγραμματα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατάλάθος έκλεισα μια εφαρμογή του συστήματος android το VPNservicebilder κάτι τέτοιο θα πάθει τίποτα η συσκευή?Έκλεισα το κινητό και το ξανάάνοιξα αλλά επειδή ξαναμπήκά στις ρυθμίσεις VPN ξανά άνοιξε η εφαρμογή μπορώ να την κλείσω άμα θέλω...ελπίζω να μην έπαθα κάτι από το κλείσιμο

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανενα κινητο με android που να κανει απλες βιντεοκλησεις?

 

oχι νομιζω πως ειναι θεμα του android αυτο...

Link to comment
Share on other sites

oχι νομιζω πως ειναι θεμα του android αυτο...

 

αυτο βεβαια σημαινει οτι πρεπει και ο αλλος που καλεις να εχει android ή μπορεί να έχει άλλο λογισμικό και να έχει skype και να μιλαμε με βιντεοκληση?

Link to comment
Share on other sites

αυτο βεβαια σημαινει οτι πρεπει και ο αλλος που καλεις να εχει android ή μπορεί να έχει άλλο λογισμικό και να έχει skype και να μιλαμε με βιντεοκληση?

 

αρκει να εχει skype sto κινητο του

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανενα κινητο με android που να κανει απλες βιντεοκλησεις?

 

Σίγουρα γίνεται στο LG Optimus 2X και νομίζω και σε μερικά Samsung αλλά δεν ξέρω σε ποια.....

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατάλάθος έκλεισα μια εφαρμογή του συστήματος android το VPNservicebilder κάτι τέτοιο θα πάθει τίποτα η συσκευή?Έκλεισα το κινητό και το ξανάάνοιξα αλλά επειδή ξαναμπήκά στις ρυθμίσεις VPN ξανά άνοιξε η εφαρμογή μπορώ να την κλείσω άμα θέλω...ελπίζω να μην έπαθα κάτι από το κλείσιμο

 

δεν παθαινει κατι φιλε μου,απλα τη σταματησες προσωρινα, με την επανεκιννηση που εκανες λειτουργει κανονικα και παλι:D

Link to comment
Share on other sites

δεν παθαινει κατι φιλε μου,απλα τη σταματησες προσωρινα, με την επανεκιννηση που εκανες λειτουργει κανονικα και παλι:D

 

Ευχαριστώ υπερβολικά απλά τρόμαξα επειδή ήταν του συστήματος και παλιά δεν έβγαινε στις υπηρεσίες που εκτελούνταν αλλά μάλλον βγαίνει εκεί αυτή η υπηρεσία όταν μπω σε εκείνες τις ρυθμίσεις και πάλι ευχαριστώ:D

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

zxr THANKS!!!

Τις όποιες αλλαγές στο αρχείο έχει σημασία που τις γράφουμε;

Στην αρχή, στη μέση του αρχείου, αδιάφορο;;;;

Και κάτι που παρατήρησα, μήπως μετά το # πρέπει να μπαίνει κενό και να λείπει η άνω κάτω τελεία;

Ας πούμε, #Internet Speed Enhancement: => # Internet Speed Enhancement

 

Το ρωτάω γιατί έχω την εντύπωση πως έτσι είναι γραμμένο όλο το build.prop!

Να δοκιμάσω κανά δυο και να προσφέρω feedback για τυχόν προβλήματα ή παρατηρήσεις;

Όχι, η θέση δεν παίζει κανένα ρόλο. Προσωπικά τα έγραψα στο τέλος για να τα βρίσκω εύκολα.

Μετά την # ότι και να γράψεις δεν έχεις σημασία! Λαμβάνεται ως σχόλιο οπότε δεν έχει καμία σημασία, δεν συμμετέχει στον κώδικά. Είναι σαν το ' στην Visual Basic, το // στη C και τη Java κτλ.

Να δώσεις feedback αν και όλα να τα περάσεις δεν θα έχεις πρόβλημα. Μέχρι τώρα δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Απλά θέλω να το δοκιμάσω κι άλλο προτού το επισημοποιήσω. Κάνε ένα backup το πρωτότυπο.

Αρα προτεινεις καλυτερα αυτον απο τον astro απο αποψη δυνατοτητων και αξιοπιστιας; Γιατι αν δουμε τα downloads, τον δευτερο εχει κατεβασει ο ...μισος πλανητης.

Ένας root explorer κάνει πιο καλά τη δουλειά όσον αφορά τα αρχεία συστήματος από ότι ένας file manager. Με τον astro βλέπεις αρχεία συστήματος αλλά προτιμώ έναν root explorer για αυτή τη δουλειά.

Ποιον από τους δύο προτείνετε;

Προτείνω να κατεβάσεις και τους δυο και να τους δοκιμάσεις. Μόνο έτσι θα δεις αν σου κάνουν. Προσωπικά έχω προτίμηση στον Astro αλλά αυτό δεν λεει τίποτα.

ρε παιδια ξερει κανεις γτ ενω εκανα διαμορφωση μου εριξε τη χωρητικοτητα της καρτας?

Τι file system είχες πρίν και τι file system επέλεξες μετά τη διαμόρφωση;

Παιδιά κατάλάθος έκλεισα μια εφαρμογή του συστήματος android το VPNservicebilder κάτι τέτοιο θα πάθει τίποτα η συσκευή?Έκλεισα το κινητό και το ξανάάνοιξα αλλά επειδή ξαναμπήκά στις ρυθμίσεις VPN ξανά άνοιξε η εφαρμογή μπορώ να την κλείσω άμα θέλω...ελπίζω να μην έπαθα κάτι από το κλείσιμο

Αν την χρειαστεί το λειτουργικό θα την ξανά ανοίξει. Αγχώνεσαι πολύ και δεν είναι καλό!

υπαρχει κανενα κινητο με android που να κανει απλες βιντεοκλησεις?

Δες προς Samsung μεριά.

 

CDR όπως έχω ξανά, ξανά, ξανά, ξανά, ξανά, ξανά, ξανά, ξανά, ξανά, πει απαγορεύεται να ρωτάμε το ίδιο πράγμα μέσα σε λίγες ώρες. Το post σου διαγράφηκε και αν κάτι τέτοιο επαναληφθεί θα υπάρξει ποινή.

Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα στην μπαταρία σου ή την εφαρμογή. Αυτό που αναφέρεις για το κενό των 55 λεπτών με ένα screenshot θα ήταν πιο κατανοητό.

Edited by zxr
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ ΖΧR μία απάντηση έψαχνα απελπισμένα.... λίγη κατανόηση ζητώ, μία στάλα από τη σοφία σας... και εδώ ποινή;;; ας είναι, χτύπα κι εσύ, αλύπητα... ευχαριστώ πάντως ! δεν ξαναενοχλώ...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ υπερβολικά απλά τρόμαξα επειδή ήταν του συστήματος και παλιά δεν έβγαινε στις υπηρεσίες που εκτελούνταν αλλά μάλλον βγαίνει εκεί αυτή η υπηρεσία όταν μπω σε εκείνες τις ρυθμίσεις και πάλι ευχαριστώ:D

 

τιποτα φιλε μου!

 

επισης να πω οτι εχω βαλει την καρτα μνημης samsung 16 gb Class 10 Microsd στο κινητο μας και οι ταχητητες ειναι οι εξης:

write speed:12.1 mb/s

read speed: 16.6 mb/s

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Μόλις έκανα ένα tweak στο Neo V μου και είπα να το μοιραστώ μαζί σας, ορισμένους ίσως σας αφορά!

Επειδή ταλαιπωρούμαι από συχνές αποσυνδέσεις με το router μου, έψαξα πώς θα αλλάξω τα "ασύρματα κανάλια" που βλέπει το Neo V - τώρα αναγνωρίζει και συνδέεται και στο 12 και στο 13!

Απαιτεί Root.

1) Πηγαίνουμε με το Root Explorer στο \system - φροντίζουμε να είναι ενεργοποιημένο το Mount R/W (πάνω δεξιά)

2) Κρατάμε πατημένο το δάχτυλο μας πάνω στο build.prop και μετά πατάμε Open With -> Text Editor

3) Βρίσκουμε τις γραμμές:

ro.product.locale.region=GB

ro.wifi.channels=

 

και τις αλλάζουμε σε:

ro.product.locale.region=EU

ro.wifi.channels=14

4) Πατάμε το Πίσω, αποθηκεύουμε το αρχείο, κάνουμε Reboot και έτοιμοι!

:happy::happy::happy:

 

zxr και lousou76, τι άλλα "tweaks" μπορούμε να κάνουμε σε αυτό το αρχείο;

 

Τι κάνουμε εδώ ακριβώς φίλε μου,γιατί και εγώ έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με συχνές αποσυνδέσεις απο το rooter μου.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια απλή ερώτηση θα σας κάνω, πιθανόν να έχει ξαναρωτηθεί απλά διάβασα 100 σελίδες ως τωρα και δεν την βρήκα ... Πως μπορώ να αλλάζω την γλώσσα όταν στέλνω μηνύματα ή όταν γράφω κάτι πχ στο google από ελληνικά σε αγγλικά? Οταν το αλλάζω υπάρχει επιλογή γιαπωνέζικα και κινέζικα και αναγκαστικά επιλέγω κινέζικα που έχει και αγγλική γραμματοσειρά μέσα!!!! Λίγο κουφό δεν έιναι? Πρέπει να κατεβάσω κανένα πρόγραμμα ή είναι κάτι στις ρυθμίσεις? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια απλή ερώτηση θα σας κάνω, πιθανόν να έχει ξαναρωτηθεί απλά διάβασα 100 σελίδες ως τωρα και δεν την βρήκα ... Πως μπορώ να αλλάζω την γλώσσα όταν στέλνω μηνύματα ή όταν γράφω κάτι πχ στο google από ελληνικά σε αγγλικά? Οταν το αλλάζω υπάρχει επιλογή γιαπωνέζικα και κινέζικα και αναγκαστικά επιλέγω κινέζικα που έχει και αγγλική γραμματοσειρά μέσα!!!! Λίγο κουφό δεν έιναι? Πρέπει να κατεβάσω κανένα πρόγραμμα ή είναι κάτι στις ρυθμίσεις? Ευχαριστώ

 

Ανοίγεις το πληκτρολόγιο,κάτω δεξιά έχει το κλειδακι παρέα με την υδρόγειο.πατάς παρατεταμενα κ πηγαίνεις Γλώσσες πληκτρολογιου.τσέκαρε τα Αγγλικά κ είσαι έτοιμος

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...