Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το handcent sms εχει τετοια ρυθμιση φιλε μου!

 

που ειναι αυτη η ρυθμιση φιλε μου? μπορει να ρυθμιστει στα ελληνικα η εφαρμογη? εχει επιλογη βλεπω αλλα δεν ενεργοποιειται...

"Music Is My Life"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kατεβαζεις ενα προσθετο του handcent με την ελληνικη γλωσσα και εισαι οκ! Γραψε στο Market, handcent greek και λογικα θα το βρεις!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πολύ χρήσιμα όλα αυτά που συζητάτε εδώ. Έχουν λυθεί αρκετές απορίες μου. Θα ήθελα να σας ρωτήσω επίσης τα εξής:

 

2) Οι εφαρμογές Χάρτες, Πλοήγηση και wisepilot τρέχουν offline και χωρίς να απαιτείται συνδρομή ή σύνδεση σε δίκτυο; Υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή δωρεάν για πλοήγηση offline;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Όχι στην πρώτη ερώτηση, πήγαινε στο Android - προτάσεις: GPS και Πλοήγηση για τη 2η.

 

ΥΓ. Το google search βρισκει καλυτερα αποτελεσματα και απο τις εσωτερικες μηχανες πολλων σελιδων

 

Οfftopic: καλά αυτό είναι γνωστό μιας και ο τρόπος αναζήτησης είναι εντελώς διαφορετικός (βλέπε και την αναζήτηση του forum).

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Kατεβαζεις ενα προσθετο του handcent με την ελληνικη γλωσσα και εισαι οκ! Γραψε στο Market, handcent greek και λογικα θα το βρεις!

 

σε ευχαριστω αδερφε !

"Music Is My Life"
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πολύ χρήσιμα όλα αυτά που συζητάτε εδώ. Έχουν λυθεί αρκετές απορίες μου. Θα ήθελα να σας ρωτήσω επίσης τα εξής:

 

1) Είναι φυσιολογικό στο 3-D ημικυκλικό πανόραμα να είναι αρκετά σκοτεινή η φωτογραφία ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην 3-D κάμερα; (η επισκόπηση της φωτογραφίας γίνεται πάντα στο κινητό τηλέφωνο με φωτεινότητα μέγιστη)

 

2) Οι εφαρμογές Χάρτες, Πλοήγηση και wisepilot τρέχουν offline και χωρίς να απαιτείται συνδρομή ή σύνδεση σε δίκτυο; Υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή δωρεάν για πλοήγηση offline;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Και εμενα σε διαφορετικο κινητο,βεβαια,σκοτινιαζει στο πανοραμα..:/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει προγραμμα που οταν ερχεται μημυμα να αναβει η οθονη και να βγαζει 'συννεφακι' αλα giota-phone

 

κατέβασε το handcent sms κι ενεργοποίησε την ρύθμιση pop up και έχει διάφορα παράμετροποίησιμα πράγματα..

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Aντι να το κλεινεις, μπορεις να το βαζεις σε λειτουργια πτησης!;)

Παντως πολυ καλη διαρκεια μπαταριας!!

 

εγω σημερα το χρησημοποιησα λιγακι εχασα πολυ λιγο ποσοστο μπαταριας...θα το αφησω χωρις πολυ χρηση να δω ποσο θα αντεξει..παντως αντεχει πολυ και το δικο μου

 

Ποια η διαφορα στη λειτουργια πτησης με το να το κλεινω το κινητο? Μονο στη διαφορα οτι δεν περιμενω να ανοιξει αν το κλεισω, ειναι κατι αλλο? Γιατι το να μην μπορουν να με παρουν, οταν κοιμαμαι , τοτε το κλεινω, οταν κοιμαμαι δεν θα το χειριστω για να το εχω stand by. Ειναι κατι αλλο που δεν γνωριζω?

 

δεν παιρνει τοση πολυ ακτινοβολια...νομιζω η ακτινοβολια και η χρηση λιγης μπαταριας ειναι τα μειωνεκτηματα της λειτουργιας πτησης και του κλεισιματος

μπορει επισης να λειτουργει το ξυπνιτηρι και καποιες εφαρμογες λογικα;)

 

γιατί μου βγάζει το αξεσουάρ δεν υποστηρίζεται με το που συνδέω ακουστικά?

 

εχει μπει ολο το βισμα μεσα στην υποδοχη...ισως δεν υποστιριζει καποια ακουστικα..και μενα το κανει αυτο

αλλα περνει κανονικα του ipod τα ηχεια..ισως πρεπει να τα ξανασυνδεσεις;)

μπες στο liveware και δες αν το βρισκει η οχι

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορα στη λειτουργια πτησης με το να το κλεινω το κινητο? Μονο στη διαφορα οτι δεν περιμενω να ανοιξει αν το κλεισω, ειναι κατι αλλο? Γιατι το να μην μπορουν να με παρουν, οταν κοιμαμαι , τοτε το κλεινω, οταν κοιμαμαι δεν θα το χειριστω για να το εχω stand by. Ειναι κατι αλλο που δεν γνωριζω?

 

Η διαφορα ειναι οτι μπορει να τρεχουν καποια προγραμματα. Το μονο που δεν εχεις ειναι κλησεις/3g/ραδιοφωνο. Ολα τα υπολοιπα δουλευουν κανονικα. Και σε περιπτωση αναγκης εχεις κινητο σε δευτερολεπτα. Εγω για παραδειγμα που ακουω μουσικη για να κοιμηθω βαζω λειτουργεια πτησης και sleep timer και με παιρνει ο υπνος και δεν χανω και ολη τη μπαταρια με το να παιζει η μουσικη ολο το βραδυ και παραλληλα να χαλαω και μπαταρια τσαμπα για συνδεσιμοτητα...

 

εγω σημερα το χρησημοποιησα λιγακι εχασα πολυ λιγο ποσοστο μπαταριας...θα το αφησω χωρις πολυ χρηση να δω ποσο θα αντεξει..παντως αντεχει πολυ και το δικο μου

 

δεν παιρνει τοση πολυ ακτινοβολια...νομιζω η ακτινοβολια και η χρηση λιγης μπαταριας ειναι τα πλεονεκτηματα της λειτουργιας πτησης και του κλεισιματος

μπορει επισης να λειτουργει το ξυπνιτηρι και καποιες εφαρμογες λογικα;)

 

Εμενα εχει τυχει και να μην χασω ουτε 1% απο τη μπαταρια που ειχα το προηγουμενο βραδυ!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και αυτα λιγο ποιο φτηνα http://www.clove.co.uk/sony-ericsson-livesound-hifi-headset

το καλο ειναι (οπως τα διαφημιζουν) οτι δεν μπερδευονται τα καλωδια λογο του σχηματος τους, ειναι ιδιου τυπου με αυτα που προεγραψε ο zxr αλλα δεν ειναι ασυρματα!

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Με την βοηθεια του οδηγου του zxr εχω φερει επιτελους το κινητο στα μετρα μου...μην πουμε παλι τα ιδια οτι αξιζει τα λεφτα του και με το παραπανω :) .

 

Ωστοσω εχω μια απορια πολλες φορες βλεπω το προγγραμα μουσικης και το Power Amp να τρεχουν χωρις να τα εχω εκκινήσει ή ισως να το ειχα κανει χτες πχ.

Γινετε να μην τρεχουν μονα τους τουλαχιστον ?

Link to comment
Share on other sites

Sorry αν αυτά που θα ρωτήσω έχουν απαντηθεί αλλά αυτό τον καιρό δεν έχω και πολύ χρόνο..

 

1. H δική μου συσκευασία δεν είχε ακουστικά :confused:...? το κινητό ήταν μέσα σε ένα υφασμάτινο pouch χωρίς ζελατίνες.

 

2. Ενώ έχω απενεργοποιήσει το Data Plan κάθε φορά μετά απο restart μου πετάει message στη Notification Bar ότι το Data Plan είναι off. Συμβαίνει και σε εσάς?

Link to comment
Share on other sites

Sorry αν αυτά που θα ρωτήσω έχουν απαντηθεί αλλά αυτό τον καιρό δεν έχω και πολύ χρόνο..

 

1. H δική μου συσκευασία δεν είχε ακουστικά :confused:...? το κινητό ήταν μέσα σε ένα υφασμάτινο pouch χωρίς ζελατίνες.

 

2. Ενώ έχω απενεργοποιήσει το Data Plan κάθε φορά μετά απο restart μου πετάει message στη Notification Bar ότι το Data Plan είναι off. Συμβαίνει και σε εσάς?

 

1)κοιταξες εκει που εχει τα manuals??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Sorry αν αυτά που θα ρωτήσω έχουν απαντηθεί αλλά αυτό τον καιρό δεν έχω και πολύ χρόνο..

 

1. H δική μου συσκευασία δεν είχε ακουστικά :confused:...? το κινητό ήταν μέσα σε ένα υφασμάτινο pouch χωρίς ζελατίνες.

 

2. Ενώ έχω απενεργοποιήσει το Data Plan κάθε φορά μετά απο restart μου πετάει message στη Notification Bar ότι το Data Plan είναι off. Συμβαίνει και σε εσάς?

 

1. Το κινητο δεν εχει ζελατινες και ειναι σε αυτο το υφασματινο που λες. Το handsfree θα υπαρχει ή απο κατω απο το κινητο εκει που ηταν και το καλωδιο με τον μετασχηματιστη ή στο περιστρεφομενο παραλληλογραμμο που καπακωνε το κινητο και εχει τα manuals.

 

2. Ναι και καθε φορα κανω εκκαθαριση. Δεν ξερω αν απενεργοποιουνται αυτα τα μηνυματα.

Link to comment
Share on other sites

Με την βοηθεια του οδηγου του zxr εχω φερει επιτελους το κινητο στα μετρα μου...μην πουμε παλι τα ιδια οτι αξιζει τα λεφτα του και με το παραπανω :) .

 

Ωστοσω εχω μια απορια πολλες φορες βλεπω το προγγραμα μουσικης και το Power Amp να τρεχουν χωρις να τα εχω εκκινήσει ή ισως να το ειχα κανει χτες πχ.

Γινετε να μην τρεχουν μονα τους τουλαχιστον ?

 

Βρές απο το Market και πέρνα το Startup Cleaner Pro,και θα κάνεις την δουλειά που θές!

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι root...

 

@sakiss

 

Τότε μέσα απο την Διαχείριση Εφαρμογών κάνεις με την σειρά: Clear Cache (αν έχει), Clear Data & Uninstall.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να αναφερει το μοντελο των ακουστικων και του φορτιστη που υπαρχουν μεσα στην αρχικη συσκευασια; Ευχαριστω

 

δυστυχως διαπιστωσα πως και εγω προβλημα με τη συσκευη (1η μερα που το εχω σημερα)

οι φωτογραφιες που ειναι με φλας εχουν μεσα ενα μωβ light leakage περιπου οπως στη φωτο -->

http://www.screeny.demon.nl/toycamera/Light%20leak%20Bronica%20Bugger_001.jpg

αλλα δημιουργειται απο το φλας... thank god που εχει DOA 7 ημερων και αυριο πρωι πρωι θα το παω πισω

ειχε κανεις καποιο αλλο προβλημα για το οποιο θα πρεπει να προσεξω?

 

Και το δικο μου εχει κατι μωβ μεσα. Ειναι θεμα του κινητου; Αν το παω στο σερβις διορθωνεται; Γιατι με αναβαθμιση δεν διορθωθηκε

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να αναφερει το μοντελο των ακουστικων και του φορτιστη που υπαρχουν μεσα στην αρχικη συσκευασια; Ευχαριστω

 

για τον φορτιστη EC450 και τα ακουστικα ΜΗ410

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα.

Χθες δοκιμασα ενα προγραμματακι, για να περασει η ωρα πιο πολυ..

Ειναι το wifi analyzer.

Ε λοιπον, αφου εκατσα να ποσταρω για αυτο, θεωρω οτι αξιζει να το εχετε!

Κανει σαρωση της περιοχης για ασυρματα δικτυα, δειχνει τα ασθενεστερα και τα ισχυροτερα. Επισης δειχνει ποια καναλια ειναι βαρυφορτωμενα, ωστε να αλλαξετε το δικο σας, και να πιανετε σημα καμπανα χωρις διακοπες και χαμηλες ταχυτητες!

Επισης εχει εργαλειακι με μετρητη και ηχητικο σημα (που κανει σαν "μπιπ"), το οποιο ειναι επαναλαμβανομενο και ακουγεται πιο συχνα οταν γινεται πιο δυνατο το σημα!

Χθες αλλαξα ολη την διαρρυθμιση του σπιτιου (καλωδια-ρουτερ-τηλεφωνα), με βαση το εργαλειο αυτο, και πλεον το ασυρματο μου ειναι σουπερ! Εχω πολλα στην γειτονια μου, με αποτελεσμα να αλληλοκαλυπτονται μεταξυ τους και να υπαρχει συχνα προβλημα αποσυνδεσεων και χαμηλων ταχυτητων.

Σας το προτεινω ανεπιφυλακτα!

 

https://market.android.com/details?id=com.farproc.wifi.analyzer&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5mYXJwcm9jLndpZmkuYW5hbHl6ZXIiXQ..

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

καποιοσ απο δω μεσα ειχε πει πως παραγγειλε αυτην εδω http://www.ebay.com/itm/130610299752?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

του ήρθε?λειτουργει κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

καποιοσ απο δω μεσα ειχε πει πως παραγγειλε αυτην εδω http://www.ebay.com/itm/130610299752?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

του ήρθε?λειτουργει κανονικα?

 

Εγω από τον ιδιο πωλητή πήρα την (αντίστοιχη?) LEXAR (σε παραπλήσια τιμή), λειτουργεί κανονικότατα.

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]23640[/ATTACH]

 

το πρόβλημα που αναφέρω με τα μωβ που εμφανίζονται στην λήψη φωτογραφίας το βράδυ με φλας φαίνεται στην εικόνα. Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα? πως διορθώθηκε? το έκανα αναβάθμηση αλλά τίποτα...

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Πέταξα το "Easy Battery Saver" και το αντικατέστησα με το "2x Battery Saver".

Το "2Χ" έχει ειδική ρύθμιση για την σύνδεση ή φραγή με δίκτυα κινητής. Η διαφορά τεράστια!!! Ούτε Kb χαμένο, καμία αυτόβουλη "σύνδεση στο παρασκήνιο"! Η δε μπαταρία καταναλώνει τουλάχιστον 30-35% λιγότερη ενέργεια μέσα σε 8άωρο.

-

Σε προηγούμενη ανάρτηση είχα πει ότι η κάμερα του παλιού Lg Viewty είναι -λίγο- καλύτερη από του neo V, μετά από σύγκριση φωτογραφιών, υπό τις ίδιες συνθήκες, το αναιρώ. Η καμερούλα του V με προσεκτική ρύθμιση είναι στο όριο μιας αξιοπρεπούς φωτογραφίας όταν δεν υπάρχει κάτι καλύτερο. Σηκώνει και λίγες βελτιώσεις, επιμένω πως η συμπίεση είναι υπερβολική και θα πρέπει να αναβαθμισθεί σε επιλογή της συμπίεσης των φωτογραφιών από τον χρήστη.

-

Ένας απλός τρόπος φόρτισης της μπαταρίας όταν βρίσκεστε μακριά από το δίκτυο είναι το "AA to USB". Το γκατζετάκι το είχα από παλιά στο backpack και είπα να το δοκιμάσω με το τηλέφωνο. Ένα φρεσκο-φορτισμένο σετ 4ΑΑ(NiMH-2000mAh), έδωσε +50%(από13% στο 63%), στα πρώτα 40 λεπτά!!! Σε 90' είχε πάει στο 100%. Tο ίδιο σετ(χωρίς επαναφόρτιση) ήταν αρκετό για μέχρι +70% σε 5-6 ώρες την επόμενη μέρα. Εάν χρησιμοποιείτε ΑΑ είναι μια καλή λύση(ανάγκης) καθότι υπάρχουν παντού και οι τιμές είναι πλέον χαμηλές(από 2€/4άδα αλκαλικών).Θα βρείτε πολλές παραλλαγές του στο ebay/internet, εγώ το είχα αγοράσει από το intershop/Λάρισας, το 2007, κάπου 10-11€.

AAtoUSB photo

--

photo neo V και μετά από επεξεργασία σε Lr3.6

 

Κατέβασα κι εγω το 2x Battery Saver μετα απο τα καλα σου λογια. Τι ρυθμίσεις εχεις κανει; Το δουλεύεις παράλληλα και με άλλα αντίστοιχα προγράμματα οπως advanced task killer, autokiller memory optimizer κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Μολις το πηρα 140Ε με ανταλλαγη του νοκια 6110... αλλα πηγα να το συνδεσω με το bluetooth nokia που εχω και δεν το εβλεπε κοθολου...θελει ειδικη ρυθμιση ή προγραμμα? η να κανω reset to blutooth, Πως?
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

έχει πάρει κανένας hdmi καλωδιο? το συνδέουμε στην TV και βλέπουμε το κινητό μας σε μεγάλη οθόνη, ή είναι απλά για να βλέπουμε τις φωτό μας?

επίσης κανενα link για καλώδιο hdmi?

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...