Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υπάρχει κάποια εφαρμογή στο μάρκετ να κάνει κάποιο ήχο όταν έχω αναπάντητη?Πέρα από το led που αναβοσβήνει.

Πχ αν είμαι στο μπάνιο και δεν το ακούσω μετά από ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα που δεν δω την κλήση να με ειδοποιεί

 

Εχω δοκιμασει μερικα και κατεληξα στο https://market.android.com/details?id=androidcap.bubblebuzz.activity&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImFuZHJvaWRjYXAuYnViYmxlYnV6ei5hY3Rpdml0eSJd, απλα φοβερο αν το ρυθμισεις εσυ κανει και ηχο που θες η αθορυβο, με εικονιδια για οτι συμβει και δεν το καταλαβες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τα πάντα. Θα είναι όπως το άνοιξες την πρώτη φορά

 

+1

Ενα μηνα πλεον στα χερια μου, και ουτε μια επανεκκινηση...

 

εγω με την .42 ειχα επαννακινησεις απο την 2η μερα...με την .62 δοξα τον θεο ακομα δεν εκανε τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ξήλωσες; Ακολούθησες το Οδηγός επιβίωσης για νέους χρήστες Android; Ρωτάω γιατί μέχρι τώρα δεν έχει κάνει ούτε ένα restart το κινητό μου (παράπονο το έχω δηλαδή!!!)

 

 

Δεν κάνει restart, απλά μερικές εφαρμογές κρασάρουν ανεξήγητα, φαντάζομαι επειδή έχω ξηλώσει και μερικές απαραίτητες υπηρεσίες.

 

Το λινκ το είδα αφού είχα κάνει το ξήλωμα, και όντως, έχω αφαιρέσει πολύ περισσότερα από τη λίστα αυτή.

 

Μάλλον θα πάω σε .62 μόλις βγει root για αυτήν και θα εφαρμόσω τη λίστα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα ερθει η φωτο με mms πατα παρατεταμενα στη φωτο.βγαζει αποθήκευση εικονας

 

ήταν πραγματικά πανεύκολο...νιώθω χαζός που δεν το έκανα μόνος μου...ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

χτες ειχα στα χερια μου ενα Χ8..γιατι αυτο εχει χρονομετρο και σημειωσεις και το δικο μας οχι...δεν ειναι πολυ οργανωμενο...αν υπαρχει καποιος να μου πει πως μπορω να μπαινω 0.facebook ας μου το πει..please:O

επισης οταν ερχεται ενημερωσω πως μπορω να αφαιρεσω το εικονιδιο απο την μπαρα ειδοποιησεων?

αμα δεν θελω να την κανω

εχω ξαναγραψει αυτο το μυνημα αλλα δεν απαντησε κανεις

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

έψαξα λίγο προ στα πίσω αλλα δεν βρήκα το ζητούμενο, το McAfee Security που έχει μέσα περασμένο είναι full version η είναι και αυτό trial όμως στο market γιατί στο market γραφει είναι για 7 μέρες

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

χτες ειχα στα χερια μου ενα Χ8..γιατι αυτο εχει χρονομετρο και σημειωσεις και το δικο μας οχι...δεν ειναι πολυ οργανωμενο...αν υπαρχει καποιος να μου πει πως μπορω να μπαινω 0.facebook ας μου το πει..please:O

επισης οταν ερχεται ενημερωσω πως μπορω να αφαιρεσω το εικονιδιο απο την μπαρα ειδοποιησεων?

αμα δεν θελω να την κανω

εχω ξαναγραψει αυτο το μυνημα αλλα δεν απαντησε κανεις

 

 

 

Πλέον έχεις κινητό με Android, άμα σου λείπει μια εφαρμογή μπαίνεις στο Market και κατεβάζεις την ανάλογη που σε βολεύει. Σαν να λες πήρα υπολογιστή με Windows και δεν είχε το Skype...

 

Με το Facebook δεν ασχολούμαι, αλλά υπάρχει εφαρμογή και την έχει (δυστυχώς:p) ήδη μέσα. Αν ρωτάς κάτι άλλο δεν ξέρω.

 

Για να αφαιρέσεις ένα εικονίδιο από την μπάρα την κατεβάζεις και πατάς εκκαθάριση. Αν δε βγαίνει έτσι πας στις ρυθμίσεις της ανάλογης εφαρμογής, όπου λογικά έχει επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

έψαξα λίγο προ στα πίσω αλλα δεν βρήκα το ζητούμενο, το McAfee Security που έχει μέσα περασμένο είναι full version η είναι και αυτό trial όμως στο market γιατί στο market γραφει είναι για 7 μέρες

 

Trial είναι για 7ημέρες και αυτό που είναι ήδη προεγκατέστημενο. Γνώμη μου, πεταξέ το δεν χρειάζεται AntiVirus το Android.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

χτες ειχα στα χερια μου ενα Χ8..γιατι αυτο εχει χρονομετρο και σημειωσεις και το δικο μας οχι...δεν ειναι πολυ οργανωμενο...αν υπαρχει καποιος να μου πει πως μπορω να μπαινω 0.facebook ας μου το πει..please:O

επισης οταν ερχεται ενημερωσω πως μπορω να αφαιρεσω το εικονιδιο απο την μπαρα ειδοποιησεων?

αμα δεν θελω να την κανω

εχω ξαναγραψει αυτο το μυνημα αλλα δεν απαντησε κανεις

Ρυθμισεις > Εφαρμογες > Διαχειριση εφαρμογων > Update Center > Eκκαθαριση Δεδομενων .

Αν δε θελεις να στο ξαναβγαλει ( οταν συνδεθεις στο Internet θα το κανει) και εισαι root μπλοκαρε την προσβαση του update center στο internet το με το autostarts.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που το χρησιμοποιώ για πολλές ώρες internet με wifi το φορτίζω κάθε μέρα, καμιά φορά και παραπάνω. Τις φορές που το άφηνα στην ησυχία του, μόνο με καμιά κλήση και κανένα μηνυματάκι... και λίγο internet:O κρατούσε 2 μέρες εύκολα. Επίσης το gps το ξεζουμίζει, αλλά είναι γνωστό για σχεδόν όλες τις συσκευές.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εσάς κατα μέσο όρο η μπαταρία πόσο σας κρατάει???

 

Σχετικό είναι πάντα, αναλόγως τη χρήση. Εμένα μου έχει πάει και 4 ημέρες με πολύ περιορισμένη χρήση και έχοντας και το καταπληκτικό juice defender pro. Αλλά με πήγε και 12ώρες διότι του έβγαλα το λάδι μέχρι να το μάθω.

Ερώτηση το BusyBox Pro v7.2, έχει κάνεις ιδέα το τι κάνει και αν το χρειαζόμαστε στο κινητό; Γιατί με τα λίγα Αγγλικά που δεν ξέρω δεν πολυκατάλαβα.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

έψαξα λίγο προ στα πίσω αλλα δεν βρήκα το ζητούμενο, το McAfee Security που έχει μέσα περασμένο είναι full version η είναι και αυτό trial όμως στο market γιατί στο market γραφει είναι για 7 μέρες

 

trial ειναι και αυτο που εχει. Μια που το ενεργοποιησα και μια που το απεγκατεστησα

 

Edit δεν ειχα δει οτι σου ειχαν απαντησει.

 

Ρε παιδιά εσάς κατα μέσο όρο η μπαταρία πόσο σας κρατάει???

 

Εμενα με σκληρη χρηση παει 1 μερα αντε max 1,5. Με νορμαλ χρηση βγαζει χαλαρα τις 2 μερες και με ελαφρια χρηση εχει φτασει και τις 3μερες. Οταν λεω ελαφρια χρηση εννοω καθολου παιχνιδια, καθολου gps, ελαχιστο internet, 1 ωρα σχεδον κλησεις και καμια 20αρια sms. Δηλαδη χρηση συμβατικου κινητου. Αυτα χωρις να το κλεινω καθολου το βραδυ.

 

Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι με τις 2-2,5 μερες αναμονη, η προβολη του κινητου φθανει συνηθως τις 6-6,5 ωρες. Δηλαδη το "σκαλιζω" 6,5 ωρες και τις υπολοιπες ωρες ειναι κλειστη η οθονη. Αυτο το βλεπω απο το "Χρηση Μπαταριας"-->πατωντας στο "Προβολη".

 

Ολα αυτα σε gsm δικτυο και χωρις widget. Σημερα του εβαλα το JuiceDefender για να δω τι θα πιασει παραπανω.

Edited by runner70
Link to comment
Share on other sites

trial

 

Σημερα του εβαλα το JuiceDefender για να δω τι θα πιασει παραπανω.

 

Εγώ πάντως με το που το έβαλα είδα τεράστια διαφορά στν αυτονομία του κινητού. Και το είχα με τις πιο απλές ρυθμίσεις, σήμερα το ανέβασα ένα επίπεδο ακόμα να δω τι αυτονομία θα έχω.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Σχετικό είναι πάντα, αναλόγως τη χρήση. Εμένα μου έχει πάει και 4 ημέρες με πολύ περιορισμένη χρήση και έχοντας και το καταπληκτικό juice defender pro. Αλλά με πήγε και 12ώρες διότι του έβγαλα το λάδι μέχρι να το μάθω.

Ερώτηση το BusyBox Pro v7.2, έχει κάνεις ιδέα το τι κάνει και αν το χρειαζόμαστε στο κινητό; Γιατί με τα λίγα Αγγλικά που δεν ξέρω δεν πολυκατάλαβα.

 

ποιο juice ακριβως ςχεις?κανει καλη δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

ποιο juice ακριβως ςχεις?κανει καλη δουλεια?

 

JuiceDefender Ultimate 3. 9. 4, Κάνει δουλειά, αν και δε το πίστευα.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

JuiceDefender Ultimate 3. 9. 4, Κάνει δουλειά, αν και δε το πίστευα.

 

Με τι ρυθμίσεις;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμος για αφαίρεση προγραμμάτων, βάσει του εξαιρετικού οδηγού στο φόρουμ, με την "Fast Uninstaller & Installer" για non-root συσκευές.

Ψάχνοντας στο σύνολο των εγκατεστημένων εφαρμογών βλέπω μία "sound recorder", μήπως γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς είναι;

Δεν υπάρχει πουθενά σαν app στο τηλέφωνο, χρησιμοποιείται μήπως από την videocamera;

http://s9.postimage.org/mkhlel09b/screenshot_2012_01_22_2034_1.png

Link to comment
Share on other sites

Με τι ρυθμίσεις;

 

Enable και aggressive, δεν έχει και πολλά να πειράξεις.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις > Εφαρμογες > Διαχειριση εφαρμογων > Update Center > Eκκαθαριση Δεδομενων .

Αν δε θελεις να στο ξαναβγαλει ( οταν συνδεθεις στο Internet θα το κανει) και εισαι root μπλοκαρε την προσβαση του update center στο internet το με το autostarts.

 

ευχαριστωω:D:D

 

Πλέον έχεις κινητό με Android, άμα σου λείπει μια εφαρμογή μπαίνεις στο Market και κατεβάζεις την ανάλογη που σε βολεύει. Σαν να λες πήρα υπολογιστή με Windows και δεν είχε το Skype...

 

Με το Facebook δεν ασχολούμαι, αλλά υπάρχει εφαρμογή και την έχει (δυστυχώς:p) ήδη μέσα. Αν ρωτάς κάτι άλλο δεν ξέρω.

 

Για να αφαιρέσεις ένα εικονίδιο από την μπάρα την κατεβάζεις και πατάς εκκαθάριση. Αν δε βγαίνει έτσι πας στις ρυθμίσεις της ανάλογης εφαρμογής, όπου λογικά έχει επιλογή.

 

το 2ο δεν ειναι εφαρμογη:p

οσο για το 1ο αυτο κανω εχω κατεβασει color note αλλα παραξενευτικα γιατι και τα 2 ανδροιδες sony ericsson ειναι

εννοω για το 0.facebook το δωρεαν αλλα πρεπει να ανοιξω δεδομενα..το εκανα σημερα και εχασα το ευρω μου της μερας απο βοντα (δεν πειραζει) αλλα τουλαχιστον αμα τα ενεργοποιω να μην χανω τα λεφτα..πως γινεται αυτο?

 

Ρε παιδιά εσάς κατα μέσο όρο η μπαταρία πόσο σας κρατάει???

 

αναλογα την χρηση που κανεις φιλε

 

Έτοιμος για αφαίρεση προγραμμάτων, βάσει του εξαιρετικού οδηγού στο φόρουμ, με την "Fast Uninstaller & Installer" για non-root συσκευές.

Ψάχνοντας στο σύνολο των εγκατεστημένων εφαρμογών βλέπω μία "sound recorder", μήπως γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς είναι;

Δεν υπάρχει πουθενά σαν app στο τηλέφωνο, χρησιμοποιείται μήπως από την videocamera;

 

ισως για την φωνιτικη αναζητηση

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για το "Neo V (σε αντίθεση με το Samsung) βρίσκει και αλλα δυο κινητα (φανταζομαι απο διπλανα διαμερισματα)" πιθανότατα το samsung σου να μην είναι συμβατό με εκείνα τα κινητά που σου δείχνει το neo V ή η εμβέλεια του Bluetooth να είναι μεγαλύτερη στο neo V. Τώρα για το ακουστικό σου για θυμήσου λίγο πώς ζευγαρώνεις το ακουστικό με μια συσκευή μερικά ακουστικά έχουν κουμπί για να τα “ζευγαρώσεις” και μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία γυρνάμε σε μη ορατή λειτουργία δηλαδή επικοινωνεί με τη ζευγαρωμένη συσκευή αλλά δε το βλέπουν άλλες bluetooth συσκευές! Κάνε λοιπόν τι διαδικασία που θέλει το ακουστικό σου για να γίνει “pair/αντιστοίχιση/ζευγάρωμαα” και μετα θα το δει και το neo V, αν πάλι δε, τότε κοίταξε μήπως το ακουστικό σου είναι Bluetooth 3.0 (Λίγο δύσκολο δεν έχω πέσει πάνω σε ακουστικό με κάτι παραπάνω από 2.1 ως τώρα) το neo V παίρνει μέχρι 2.1.

Ειχες δικαιο. Το ειδε. 1000 ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμος για αφαίρεση προγραμμάτων, βάσει του εξαιρετικού οδηγού στο φόρουμ, με την "Fast Uninstaller & Installer" για non-root συσκευές.

Ψάχνοντας στο σύνολο των εγκατεστημένων εφαρμογών βλέπω μία "sound recorder", μήπως γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς είναι;

Δεν υπάρχει πουθενά σαν app στο τηλέφωνο, χρησιμοποιείται μήπως από την videocamera;

http://s9.postimage.org/mkhlel09b/screenshot_2012_01_22_2034_1.png

Είναι για τις φωνητικές εντολές της Google. Εγώ όταν το είχα ξηλώσει είχα και θέμα κρασαρίσματος (από τότε έμαθα ότιέχει σχέση με google δεν το πειράζουμε) :D

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμος για αφαίρεση προγραμμάτων, βάσει του εξαιρετικού οδηγού στο φόρουμ, με την "Fast Uninstaller & Installer" για non-root συσκευές.

 

Δεν γραφεις και που ειναι αυτο το link γιατι το ψαχνω και δεν το βρισκω :lol: Εχω χαθει με τοσα πολλα πραγματα. Θελω και εγω να διαγραψω περιττες εφαρμογες που δεν γινονται απεγκατασταση χωρις να ειμαι root.

Ευχαριστω

Edited by runner70
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα προβλημα με το facebook, μόλις ανοιγω την εφαρμογή κολαει το router και θέλει επανεκκίνηση για να δουλεψει το internet. Αν ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει και πως διορθώνεται.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...