Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πριν κανα δίμηνο είχα αναφέρει στην κοπέλα μου πόσο καλό κινητάκι ήταν το neo-v, όταν με έπιασε να βλέπω ένα hands-on video, και τελικά μου το έκανε δώρο πριν μια βδομάδα :D

 

Προερχόμενος από το blade, είναι χαοτική η διαφορά απόδοσης! Έκανα root φυσικά και ξεφορτώθηκα πολύ σαβούρα της ericsson με TitaniumBackup και Root Uninstaller, και απέφυγα το .062 update μετά από αυτά που διάβασα.

 

Ψάχνομαι τώρα για καμιά καλή θήκη, από amazon.co.uk ή και από εντός Ελλάδας, αλλά δε βρίσκω μαγαζί με λογικά μεταφορικά. Για προτείνετε κανένα γνωστό;

Link to comment
Share on other sites

Όταν εγκαθιστάς από μαρκετ δεν υπάρχει το .apk για να το βρεις.

 

Μπορείς όμως να "τσιμπήσεις" το .apk κάνοντας backup την εφαρμογή που έχεις ήδη εγκαταστήσει με το Titanium. Κατόπιν πηγαίνεις στο φακέλο TitaniumBackup στην κάρτα και εκεί βρίσκεις το .apk. ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς όμως να "τσιμπήσεις" το .apk κάνοντας backup την εφαρμογή που έχεις ήδη εγκαταστήσει με το Titanium. Κατόπιν πηγαίνεις στο φακέλο TitaniumBackup στην κάρτα και εκεί βρίσκεις το .apk. ;)

α ρε zxr , εγραψες παλι ...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς όμως να "τσιμπήσεις" το .apk κάνοντας backup την εφαρμογή που έχεις ήδη εγκαταστήσει με το Titanium. Κατόπιν πηγαίνεις στο φακέλο TitaniumBackup στην κάρτα και εκεί βρίσκεις το .apk. ;)

Επισης το root uninstaller κραταει αυτοματα backup στην sd τα .apk των εφαρμογων που κανεις εγκατασταση.Πρεπει να εισαι root.

ericsson t39m-nokia 3230-sony ericsson xperia neo v
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς όμως να "τσιμπήσεις" το .apk κάνοντας backup την εφαρμογή που έχεις ήδη εγκαταστήσει με το Titanium. Κατόπιν πηγαίνεις στο φακέλο TitaniumBackup στην κάρτα και εκεί βρίσκεις το .apk. ;)

 

Και μετά την επιστρέφεις.:X

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να περάσεις το MyBackup και να τα σώσεις στην κάρτα και να τα στείλεις.

Τα apk αποθηκεύονται στο /data/data/app.

Αν έχεις root πρόσβαση μπορείς εύκολα να τα βρείς με το root explorer.

Επίσης αν θέλεις να τα στείλεις με mail, bluetooth κλπ θα πρέπει αν μη τι άλλο τουλάχιστον να τα μετονομάσεις σε .jpg γιατί καμία android εφαρμογή δε σ αφήνει να στείλεις εγκαταστάσημα πακέτα, είναι ενάντια στην πολιτική.

 

Μπορείς όμως να "τσιμπήσεις" το .apk κάνοντας backup την εφαρμογή που έχεις ήδη εγκαταστήσει με το Titanium. Κατόπιν πηγαίνεις στο φακέλο TitaniumBackup στην κάρτα και εκεί βρίσκεις το .apk. ;)

 

Επισης το root uninstaller κραταει αυτοματα backup στην sd τα .apk των εφαρμογων που κανεις εγκατασταση.Πρεπει να εισαι root.

 

Πολύ σωστοί όλοι οι φίλοι! Μπράβο σας!

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνω μια ερώτηση κι εγώ.

Συνδέουμε το κινητό με το καλώδιο στον υπολογιστή. Ανοίγουμε τον Astro προκειμένου να πλοηγηθούμε στα αρχεία της κάρτας.

Αρχίζει να σας κάνει διάφορα παλαβά ο Astro; (zoom in, zoom out, δεν ανοίγει φακέλους κτλ)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ας κάνω μια ερώτηση κι εγώ.

Συνδέουμε το κινητό με το καλώδιο στον υπολογιστή. Ανοίγουμε τον Astro προκειμένου να πλοηγηθούμε στα αρχεία της κάρτας.

Αρχίζει να σας κάνει διάφορα παλαβά ο Astro; (zoom in, zoom out, δεν ανοίγει φακέλους κτλ)

 

Εμένα κάτι τέτοια μου έκανε όταν σύνδεα usb sticks στο usb host cable.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνω μια ερώτηση κι εγώ.

Συνδέουμε το κινητό με το καλώδιο στον υπολογιστή. Ανοίγουμε τον Astro προκειμένου να πλοηγηθούμε στα αρχεία της κάρτας.

Αρχίζει να σας κάνει διάφορα παλαβά ο Astro; (zoom in, zoom out, δεν ανοίγει φακέλους κτλ)

 

γενικά εχω παρατηρήσει οτι όταν το συνδέω στο pc ισως επειδή φορτίζει ταυτόχρονα, γενικα δεν μπορεί να κάνει περιήγηση , δεν πατιούνται πεδια, δυσκολεύεται σε αλλαγή οθονών κτλ γενικά παίρνει πρωτοβουλίες :D

 

Δικη μου ερώτηση γίνεται να κανεiς διαγραφή μεμονωμένου μηνύματος και οχι ολοκλήρου thread??

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνω μια ερώτηση κι εγώ.

Συνδέουμε το κινητό με το καλώδιο στον υπολογιστή. Ανοίγουμε τον Astro προκειμένου να πλοηγηθούμε στα αρχεία της κάρτας.

Αρχίζει να σας κάνει διάφορα παλαβά ο Astro; (zoom in, zoom out, δεν ανοίγει φακέλους κτλ)

 

 

ο Astro φταίει ή ότι "χάνει" την SD όταν συνδέεται στο PC?

 

το έχω ξαναπεί, έχω θέμα με τα διάφορα καλώδια κ την USB σύνδεση.

 

με το καλώδιο της SONY δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι χθες, που φλάσαρα με SEUS (κακώς κ με τον κηδεμόνα μου) κ φορτώθηκα την .62. κάθε φορά πια που το συνδέω στον υπολογιστή ή στο φορτιστή αποσυνδέει την SD.

Link to comment
Share on other sites

ο Astro φταίει ή ότι "χάνει" την SD όταν συνδέεται στο PC?

 

το έχω ξαναπεί, έχω θέμα με τα διάφορα καλώδια κ την USB σύνδεση.

 

με το καλώδιο της SONY δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι χθες, που φλάσαρα με SEUS (κακώς κ με τον κηδεμόνα μου) κ φορτώθηκα την .62. κάθε φορά πια που το συνδέω στον υπολογιστή ή στο φορτιστή αποσυνδέει την SD.

 

Ισχύει νομίζω..επειδη διαβάζει την κάρτα το πισι κολλάνε τα file manager.

 

sent εύκολα και γρήγορα via my hardware keyboard...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο ES File Explorer δεν χαμπαριάζει πάντως! Δουλεύει κανονικά.

 

Μακράν ο καλύτερος file manager, γνώμη μου φυσικά μιας και έχω δοκιμάσει πολλούς.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Το εβγαλα το αλουμινοχαρτακι λοιπον μην εχουμε κανα θεμα, και μια ερωτηση ακομα.. Ειδα οτι η sd που εχει μεσα ειναι σε FAT, οταν πηγα να διαμορφωσω την καινουρια μου ειχε επιλογη μονο για FAT32 παιζει κανα προβλημα με αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Το εβγαλα το αλουμινοχαρτακι λοιπον μην εχουμε κανα θεμα, και μια ερωτηση ακομα.. Ειδα οτι η sd που εχει μεσα ειναι σε FAT, οταν πηγα να διαμορφωσω την καινουρια μου ειχε επιλογη μονο για FAT32 παιζει κανα προβλημα με αυτο?

Όχι προχωράς κανονικά.:)

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός αρχαρίων ολοκληρώθηκε και για το λόγο αυτό μεταφέρθηκε στη σωστή ενότητα.

Θα συνεχίσει να εμπλουτίζεται ώστε να βοηθά σε ακόμα περισσότερα θέματα. Παρατηρήσεις, σχόλια, κριτικές, προτάσεις αναμένονται ώστε να γίνει ακόμα καλύτερος. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ηχογραφιση πως κανουμε?

 

δεν γινεται μονο με εφαρμογη

 

εβαλα την 0.62 αν και δεν καταλαβα καμια διαφορα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

δεν γινεται μονο με εφαρμογη

 

εβαλα την 0.62 αν και δεν καταλαβα καμια διαφορα

 

οι διαφορες δεν ειναι πολυ ορατες

καποια fix se restarts και στην μπαταρια λενε

μονο που δεν εχεις ρουτ τωρα

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σε ολους το εχω και γω το κινητο τωρα και 2 μερες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

απλα μια ερωτηση το widget καιρου που ερχετε με το κινητο δουλευει?

το παταω του γραφω τη πολη μου (Κρητη Χανια) αλλα δε βρισκει τιποτα.

 

προερχομενος απο htc με ειχε βολεψει πολυ το συγκεκριμενο widget.

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σε ολους το εχω και γω το κινητο τωρα και 2 μερες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

απλα μια ερωτηση το widget καιρου που ερχετε με το κινητο δουλευει?

το παταω του γραφω τη πολη μου (Κρητη Χανια) αλλα δε βρισκει τιποτα.

 

προερχομενος απο htc με ειχε βολεψει πολυ το συγκεκριμενο widget.

 

και εμενα δεν εβρισκε την πατρα

αλλα υπαρχουν πολυ καλυτερα στο μαρκετ

βαλε απο εκει

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σε ολους το εχω και γω το κινητο τωρα και 2 μερες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

απλα μια ερωτηση το widget καιρου που ερχετε με το κινητο δουλευει?

το παταω του γραφω τη πολη μου (Κρητη Χανια) αλλα δε βρισκει τιποτα.

 

προερχομενος απο htc με ειχε βολεψει πολυ το συγκεκριμενο widget.

 

Eγώ κατέβασα το 3D Digital Weather Clock και παίζει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα αυτη την θηκη φιλε μου

http://www.extreme-mobile.gr/p.Sony-Ericsson-XPERIA-Neo-S-THiki-silikonis-hydro-black-mayri.543060.html

Εχω το ασπρο το κινητο, και η διχρωμια τα σπαει! Την προτεινω ανεπιφυλακτα.

 

Τυχαια παρηγγειλα χτες την ιδια απο ebay. Ελπιζω να μου την φερουν. :P Επειδη σε επομενο post σου γραφεις οτι δεν εχεις πιστωτικη, μπορεις και με χρεωστικη με σηματακι visa να κανεις την δουλεια σου.

 

http://www.ebay.co.uk/itm/270844960027?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

 

-------------------------------------

 

Καποιος φιλος παραπανω ρωταει πως να διαγραψεις ενα sms και οχι ολοκληρη τη συνομιλια με την stock εφαρμογη. Πατας παρατεταμενα το sms που θελεις να διαγραψεις και πατας διαγραφη. (Εχασα το post του για να το κανω quote)

 

------------------------

 

Υπαρχει ρυθμιση οταν εχουμε ανοιχτο το google maps να μην σβηνει η οθονη αυτοματα μετα απο καποιο χρονικο διαστημα ή θα πρεπει να αλλαζουμε την χρονικη υπερβαση της οθονης καθε φορα που ανοιγουμε το google maps;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...