Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να σε διορθωσω φιλτατε.το κινητο ειναι προσφορα στην Ελλαδα.σε αλλες χωρες μεχρι πριν λιγο καιρο εκανε 300$ και 250 £

Δεν ειναι λοιπον θεμα κατασκευης αυτη η τιμη..;)

 

Εντάξει δεν το ήξερα αυτό :) πάντως η κατασκευή του θα μπορούσε να ήταν καλυτερη τότε αν κοστολογείται ακριβώτερα σε άλλες χώρες.

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδες! εχω διαβασει πολλες απο τις σελιδες του θεματος αλλα ως νεος και εγω στο android δεν καταλαβαινω και πολλα.. αρα θα σας πρηξω λιγο στις ερωτησεις :lol: θα ηθελα να ρωτησω για αρχη, εχω περασει μεσω του pc ολους τους φακελους με τις φωτογραφιες απο το παλιο μου κινητο, αλλα ας πουμε ειχα εναν φακελο με κατι φακελους μεσα του με διαφορετικες φοτο.. οταν παταω πολυμεσα-συλογη πχ μου εχει ολους τους φακελους χειμα.. οπως πχ οταν πατουσες πολυμεσα στα κινητα χωρις android. Υπαρχει καποιος τροπος να μπορω να βλεπω ταξινομημενα στους φακελους και να μην γινεται μπαχαλο?
Link to comment
Share on other sites

τα notifications δεν φευγουν σε android >=2.3 απο 3rd party apps...

ετσι εχω διαβασει... μονο αμα εγκαταστησεις μια εφαμογη NotiGo (ψαξε google), θα φευγουν..

 

Thanks! Ξεκινάω ψάξιμο!

Είναι τόσο πειραγμένο το κινητό (Root, CWM, Σβησμένες stock εφαρμογές, Theme από Galaxy SII, Disable Auto Brightness, Go Launcher, Go Sms Pro) που αν μου πάθει κάτι, θέλω μια βδομάδα να το ξαναστήσω!

:p

Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Thanks! Ξεκινάω ψάξιμο!

Είναι τόσο πειραγμένο το κινητό (Root, CWM, Σβησμένες stock εφαρμογές, Theme από Galaxy SII, Disable Auto Brightness, Go Launcher, Go Sms Pro) που αν μου πάθει κάτι, θέλω μια βδομάδα να το ξαναστήσω!

:p

 

Το φλασάρεις με seus και είσαι οκ :p

 

Στην ίδια κατάσταση είμαι και γω!

Link to comment
Share on other sites

Μα και πάλι πρέπει να πληρώσουμε για τον root explorer ! :D και μάλιστα πιο ακριβά από το DisableAutoBrightness!

Υπάρχει δωρεάν και πλήρως λειτουργικός ο yaffs explorer που έχει περισσότερες δυνατότητες από τον root explorer (dump partitions κλπ).

 

Εάν δεν σας καλύπτει ούτε αυτό, περάστε adb drivers και τρέξτε τις εντολές:

adb pull /etc/hw_config.sh C:\hw_config_sh.orig

 

Κάντε τις αλλαγές και σώστε το ως νέο αρχέιο με το όνομα C:\hw_config.sh και μετά τρέξτε:

adb push C:\hw_config.sh /data/local/tmp/hw_config.sh

adb shell

su

mount -o remount,rw /dev/null /system

mount -o remount,rw /dev/null /

rm -f /etc/hw_config.sh

cp /data/local/tmp/hw_config.sh /etc/

chmod 0644 /etc/hw_config.sh

rm /data/local/tmp/hw_config.sh

reboot

 

 

Λογικά στις ρυθμίσεις των apps θα βρεις αντίστοιχη ρύθμιση για να απενεργοποιήσεις τις ειδοποιήσεις από τα stock προγράμματα.

Αν είσαι root μπορείς να κάνεις freeze τα stock ή uninstall. Οι ειδοποιήσεις φεύγουν μόνο αν υπάρχει επιλογή στην stock εφαρμογή να μην ειδοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχεις βρεί κανενάς καμιά silicon case που να ταιριάζει στο άσπρο??Η' οποιαδήποτε θήκη να κάνουμε τη δουλειά μας??
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχεις βρεί κανενάς καμιά silicon case που να ταιριάζει στο άσπρο??Η' οποιαδήποτε θήκη να κάνουμε τη δουλειά μας??

 

Εγώ πήρα αυτή από το πλαίσιο στα 9.90 είναι διαφανές γρκι λογικά θα σου κάνει.:O

 

BTW δεν ξέρω αν το πήρατε χαμπάρι αλλά σταματήσαν την προσφορά πολλά καταστήματα νομίζω μόνο η Voda την συνεχίζει... http://www.skroutz.gr/s/386029/Sony-Ericsson-Xperia-Neo-V.html

Πρέπει να έδωσα την τελευταία παραγγελία Neo V στο ΠΛΑΙΣΙΟ ενώ είχε την προσφορά :P

Edited by Romanos

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες! εχω διαβασει πολλες απο τις σελιδες του θεματος αλλα ως νεος και εγω στο android δεν καταλαβαινω και πολλα.. αρα θα σας πρηξω λιγο στις ερωτησεις :lol: θα ηθελα να ρωτησω για αρχη, εχω περασει μεσω του pc ολους τους φακελους με τις φωτογραφιες απο το παλιο μου κινητο, αλλα ας πουμε ειχα εναν φακελο με κατι φακελους μεσα του με διαφορετικες φοτο.. οταν παταω πολυμεσα-συλογη πχ μου εχει ολους τους φακελους χειμα.. οπως πχ οταν πατουσες πολυμεσα στα κινητα χωρις android. Υπαρχει καποιος τροπος να μπορω να βλεπω ταξινομημενα στους φακελους και να μην γινεται μπαχαλο?

 

Μπες στο market και κατέβασε κάποιον file manager (π.χ. ASTRO)

 

Εγώ πήρα αυτή από το πλαίσιο στα 9.90 είναι διαφανές γρκι λογικά θα σου κάνει.:O

 

BTW δεν ξέρω αν το πήρατε χαμπάρι αλλά σταματήσαν την προσφορά πολλά καταστήματα νομίζω μόνο η Voda την συνεχίζει... http://www.skroutz.gr/s/386029/Sony-Ericsson-Xperia-Neo-V.html

Πρέπει να έδωσα την τελευταία παραγγελία Neo V στο ΠΛΑΙΣΙΟ ενώ είχε την προσφορά :P

 

Στο Πλαίσιο δεν μου το εμφανίζει καν! Στα υπόλοιπα μαγαζιά ήταν ακριβότερα ούτως ή άλλως.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μπες στο market και κατέβασε κάποιον file manager (π.χ. ASTRO)

 

 

 

Στο Πλαίσιο δεν μου το εμφανίζει καν! Στα υπόλοιπα μαγαζιά ήταν ακριβότερα ούτως ή άλλως.

 

Ναι το Πλαίσιο δεν το φέρνει πια.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχεις βρεί κανενάς καμιά silicon case που να ταιριάζει στο άσπρο??Η' οποιαδήποτε θήκη να κάνουμε τη δουλειά μας??

 

Εγώ πήρα αυτή

και είμαι πολύ ευχαριστημένος.:)

Link to comment
Share on other sites

επιχείρησα προ ολίγου να το συνδέσω με το ασύρματο δικτυο του σπιτιου...αρχικά ενεργοποίησα το τελευταίο καθώς και το wifi του neo v, βρίσκει η συσκευή το δίκτυο, ανοίγω το μενού σύνδεσης, βαζω τον κωδικό όμως το κουμπί της σύνδεσης είναι ανενεργό...γιατί συμβαίνει αυτό; μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

 

Κανονικα επρεπε να ειχες συνδεθει

 

Για αρχη κανε ενα restart και το κινητό και το router,συγουρεψου πως ο κωδικος ειναι σωστος(επιβεβαίωσε το με αλλη συσκευη) και αν δεν γινει τιποτα δοκιμασε να βρεις ενα αλλο δυκτιο να συνδεθεις.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανεις γιατι οταν παω στην μουσικη μου και διαλεγω το Καλλιτεχνη και ανοιγω εχει τυχ. αναπ. ολω. , καλυτερα κομμ. , και music , παταω το music και μου βγαζει ενα σωρο ασχετα τραγουδια ???

 

Ενω στα καλύτερα κομμ. εχει οσα αντιστοιχούν πραγματικά στον καλλιτέχνη...

Link to comment
Share on other sites

πως να μην τελειώνει η μπαταρία συνεχεια? ...σίγουρα η οθόνη τραβάει το περισσότερο.

αν πάτε ρυθμίσεις wi-fi θα δείτε ότι δεν σταματα στιγμή να ψάχνει για καινούρια δίκτυα όση ώρα είναι συνδεδεμένο με το "ρουτερακι" μου.

ξέρει κανεις πως θα το απενεργοποιήσω?

Edited by mike28
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μιάς και ποτέ δεν είχα σε συμπάθεια τις θήκες "σιλικονης" , σήμερα αγόρασα απο Αθήνα αυτη, http://i913.photobucket.com/albums/ac335/johnovelix/00313177448434e8b30cb5550d.jpg

 

Φυσικά είναι γνωστή η ποιότητα της εταιρίας! ;)

 

μονο που αντί για το case-mate θα μπορούσε να γραφε bgaze-mate η ga-mate :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ρε παιδια μια απορια γελια δεν μπορω να βρω πως να αλλαξω ηχο στο μήνυμα παω ρύθμισης ηχος και βρίσκω βλέπω τον ηχο ειδοποιήσεις αλλα δεν ειναι αυτό..... πως το κάνουνε κόλλησα !!! ευχαριστώ εκ τον προτέρων για την απαντήσει !!!! :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Βρήκα τα παρακάτω και λέω να τα παραγγείλω.

http://www.ebay.co.uk/itm/BLACK-SILICONE-SKIN-CASE-COVER-STYLUS-PEN-SONY-ERICSSON-XPERIA-NEO-V-/230704865870?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item35b714e24e

http://www.ebay.co.uk/itm/6-new-anti-scratch-screen-cover-guard-film-Sony-Ericsson-Xperia-Neo-V-phone-/300621768419?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item45fe7426e3

Το στυλό που το δίνουν σαν δώρο στο link που ποσταρα κάνει καμία δουλειά ή τζάμπα θα το πάρω? Επίσης η θήκη είναι χρηστική (δεν με νοιάζει το όμορφη)?

 

Πηρα σχεδον την ιδια θηκη σε ασπρο.ειναι πολυ καλη. το πενακι δουλευει τελεια. οσο για το screen protector, ειχε μεσα η θηκη, οποτε δε χρειαστηκε να παραγγειλω ξεχωριστα. πηρα επισης και μια δερματινη θηκη που με βολεψε πολυ.

οι διευθυνσεις και οι τιμες ειναι:

a.silicon case,stylus,screen protector:http://www.ebay.co.uk/itm/WHITE-S-LINE-WAVE-GEL-SKIN-CASE-STYLUS-PEN-SONY-ERICSSON-XPERIA-NEO-V-/150712319510?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item2317277e16

b.leather pouch: http://www.ebay.co.uk/itm/PU-LEATHER-CASE-SONY-ERICSSON-XPERIA-NEO-V-WHITE-/330631065923?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item4cfb25b143

Υ.Γ. ολα μαζι με μεταφορικα μου κοστισαν 19 και κατι ευρω. τα ελαβα μια βδομαδα μετα την παραγγελια ακριβως. παραγγελια Δευτερα 2/1 ,παραλαβη Δευτερα 9/1.

βαζω και μερικες φοτογραφιες.ελπιζω να σε βοηθησα.

panasonic g600 - sony ericsson t18s - nokia 3310 -panasonic gd75 - nokia 8310 - sony ericsson t68ι - sony ericsson κ750 - sony ericsson κ800 - sony ericsson κ850 - samsung i8910 hd - xperia x10 mini - xperia x8 - xperia neo v - xperia sp
Link to comment
Share on other sites

To εδωσα το τηλεφωνο και ησυχασα!

Ετρωγα πολυ χρονο να προσπαθω να το κραταω γρηγορο,οποιος πει οτι παει σφαιρα μονιμα μαλλον ειναι τυχερος και εχει....μεγαλυτερο επεξεργαστη.....

"Μπουκωνε",μικροκοληματα σε εντολες,ενοχλητικα μηνυματα απο εφαρμογες(εδω φταιει η φιλοσοφια android).

Ενω ζαλιζεσαι απο την πληθωρα εφαρμογων,τελικα πολλες ειναι απλα κοντα σε αυτο που θες,η τελος παντων που να ψαχνεις σε τοσες χιλιαδες.......

Σε μαγευει εξωτερικα (σε μια εβδομαδα πανω απο 60 ειχαν που το ζητησαν στην αγγελια),φοβερη οθονη,αλλα κατι λειπει εσωτερικα,και δεν ειμαι και κανενας ψειρας.

Ευχαριστω οσους βοηθησαν αυτες τις μερες να μαθω πραγματα για το android,και εμαθα πολλα.

Καλη συνεχεια!:lol:

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα συγκεκριμενα, μου εχουνε δωσει την anniversary εκδοση, που φοραει διπυρηνο στα 2Ghz και 1GB RAM.

 

Αφου να φανταστεις, αναγκαζομαι και το κανω underclock, για να μην στενοχωρω τον κολλητο που εχει 4S.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα συγκεκριμενα, μου εχουνε δωσει την anniversary εκδοση, που φοραει διπυρηνο στα 2Ghz και 1GB RAM.

Αφου να φανταστεις, αναγκαζομαι και το κανω underclock, για να μην στενοχωρω τον κολλητο που εχει 4S.

 

To εψαχνα και εγω αυτο.αλλα βγηκανε μονο 10 κομματια,αμα εχεις ακρες......:lol:

Τελος παντων,επιδει τα ειχα διπλα διπλα 45 μερες το 600αρακι vivaz δουλευει με ιδιες ταχυτητες και με πολλες εφαρμογες να τρεχουν,και σχεδον ιδια μνημη ελευθερη χωρις task killer ολη την ωρα,να μεταφερεις εφαρμογες στην καρτα και να μην σου τρεχουν,και δωσε ποσες χιλιαδες εφαρμογες θα ξεκινανε η οχι για οικονομια μνημης,και ποια εφαρμογη τρωει πολυ μνημη,και καντο root με οποια ρισκα,και σβησε μαμα εφαρμογες αλλα μην κανεις κατι λαθος για λιγα mb μνημη,νομιζω οτι γυρισα στο σχολειο με μονιμο μαθημα τα μαθηματικα :-) τωρα αν βρισκει το neo-v σε χρονο dt δορυφορους,η εχει οθοναρα ειναι θεμα.....βιασυνης και γουστου :D

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

To εδωσα το τηλεφωνο και ησυχασα!

Ετρωγα πολυ χρονο να προσπαθω να το κραταω γρηγορο,οποιος πει οτι παει σφαιρα μονιμα μαλλον ειναι τυχερος και εχει....μεγαλυτερο επεξεργαστη.....

"Μπουκωνε",μικροκοληματα σε εντολες,ενοχλητικα μηνυματα απο εφαρμογες(εδω φταιει η φιλοσοφια android).

Ενω ζαλιζεσαι απο την πληθωρα εφαρμογων,τελικα πολλες ειναι απλα κοντα σε αυτο που θες,η τελος παντων που να ψαχνεις σε τοσες χιλιαδες.......

Σε μαγευει εξωτερικα (σε μια εβδομαδα πανω απο 60 ειχαν που το ζητησαν στην αγγελια),φοβερη οθονη,αλλα κατι λειπει εσωτερικα,και δεν ειμαι και κανενας ψειρας.

Ευχαριστω οσους βοηθησαν αυτες τις μερες να μαθω πραγματα για το android,και εμαθα πολλα.

Καλη συνεχεια!:lol:

 

το δικο μου με root,απεγκατασταση εφαρμογων κσι autostarts μαζι με autodisable brightnees,δεν το ξανααγγιζω και πηγαινει φωτια παντως

Ενταξει μπαταρια το χω ξαναπει,μια μερα χρηση αρκετη,μιαμιση με λιγο χρηση

ποσο το εδωσες και το ζητουσαν τοσοι πολλοι?

τι θα παρεις τωρα?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...