Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά σορυ αν εχει απαντηθει αλλά εχω την εξης απορία.

Αποσο καταλαβα τα sms αποθηκευονται στο κινητο.Βρηκα πως να δω αυτα που ειναι αποθηκευμενα στη sim αλλά υπάρχει τροπος να αποθηκευονται κατευθειαν ολα στη sim και οχι στο κινητο?

 

Κανείς??Κανείς που να ξερει αν γινετε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μια ερώτηση κι από μένα προς τους χρήστες του GO Launcher. Έχετε παρατηρήσει ότι με τον συγκεκριμένο launcher η απόκριση του κινητού γίνεται πιο αργή;

εγω δεν ειμαι ροοτ αλλα οταν το έβαλα μου φάνηκε αργώ σαν κατι να μην πηγενε καλά ... και το διεγραψα !!!!

 

ρε αεκαρα 3 προγραματα πλοήγησης τη τα κανείς άδειασε λιγο το κινητό καλο κανείς κακο δεν κανείς !! κρατά αυτο που σε βολεύει ;;; εγω εχω το aura

Link to comment
Share on other sites

Celeste SE (Paid): Απλά προσνατολίστε το κινητό σας κάτω από τον έναστρο ουρανό και η εφαρμογή θα εμφανίσει αστέρια και πλανήτες στην οθόνη σας!

γιατι δεν το βρισκω?

Link to comment
Share on other sites

Celeste SE (Paid): Απλά προσνατολίστε το κινητό σας κάτω από τον έναστρο ουρανό και η εφαρμογή θα εμφανίσει αστέρια και πλανήτες στην οθόνη σας!

γιατι δεν το βρισκω?

 

Αν πας από το pc τη βρίσκεις εδώ. Από το κινητό δεν μπορούμε να δούμε όλες τις paid εφαρμογές λόγω γεωγραφικών περιορισμών.:)

 

Aν είσαι root δοκίμασε αυτό!

Edited by tasoscor
Link to comment
Share on other sites

Ποια εφαρμογή χρησιμοποιείτε για overclock της cpu; Και τι τιμές δίνετε ώστε να λειτουργεί σωστά; Αξίζει να ασχοληθεί κανείς με το θέμα;
Link to comment
Share on other sites

Παιδία πώς μπόρω να το έχω μόνο στο 2g για εξικονόμηση μπαταρίας?

 

Ρυθμίσεις-Ασύρματο και δίκτυα-Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας-Λετουργία δικτύου

Εκεί επέλεξε μόνο gsm:)

Link to comment
Share on other sites

τι καρτα μνημης πρεπει να παρω για το neo v?δεν εχω καταλαβει αν παιρνει sdhc.θελω μια 16gb ή 32gb class 10.υπαρχουν ασυμβατοτητες?
Link to comment
Share on other sites

τι καρτα μνημης πρεπει να παρω για το neo v?δεν εχω καταλαβει αν παιρνει sdhc.θελω μια 16gb ή 32gb class 10.υπαρχουν ασυμβατοτητες?

 

παίρνει άφοβα μέχρι και 32gb micro sdhc χωρίς κανένα πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

είναι μικρο bug που έχουν ολα τα android φίλε μην το ψάχνεις δεν ειναι πρόβλημα του κινητού! βρές με κάποιον file manager το αρχείο φωτογραφίας και σβησε το ωστε να μην υπάρχει σε κανενα album.

 

 

παιδιά μια ερωτησούλα, ενας φίλος έδωσε κάποιες σελίδες πισω ΑΥΤΗ την κάρτα μνήμης..και έχω να θέσω το εξής ερώτημα..είναι δυνατών 32gb κάρτα Class 10 και να χει μονο 10 ευρό; είναι αξιόπιστη η θα ανοίξουμε καμια μέρα το κινητό και θα βρεθούμε με τα μισά αρχεία;:blink:

 

 

edit:

 

 

φιλε όταν παραλάβεις πές μας και μάς!ειναι πραγματική ευκαιρία αν σου έρθει όντως!!

 

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε ,αλλα την διεγραψα την φωτογραφια και μετα περασε μονο του αλλη απο πανω ,ελεος : /

Δηλαδη δεν παιζει να απαλαγω απο αυτο ?

CFX65 > w810i > 5530 > Neo V / 3GS > G2 > Oneplus 3 > Mi9T Pro > S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

παιδιά χωρίς πλακα κερνάω καφέ γλυφάδα οποιος έχει όρεξη να μου δείξει το κινητό από κοντά το έχω 3-4 μέρες είμαι προχωρημένος και χειρίζομαι άψογα προγράμματα που με ενδιαφέρουν! όμως δεν ξέρω βασικά όπως πως κλείνει ένα πρόγραμμα το οποιο έχεις ανοίξει ώστε να μην σου τρώει μνήμη και μπαταρία ή πως δουλεύει το μικρόφωνο που βγάζει όταν ξεκλειδώνουμε το κινητό ;-)

Αν εννοεις στη lock screen αυτο που ειναι δεξια δεν ειναι μικροφωνο,απλα αν το συρεις προς τα αριστερα το κινητο μπαινει σε λειτουργια σιγασης,ειναι ενας ποιο συντομος τροπος απενεργοποιησης των ηχων.

ericsson t39m-nokia 3230-sony ericsson xperia neo v
Link to comment
Share on other sites

Άμα γράφεις στα κινέζικα ναι.:)

 

Εγω δεν εχω καταλαβει που χρησιμεύει το secureclockservice!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που παντα η σχεδον παντα εχουμε ram πανω απο 100mb ελευθερα, ειναι αναγκη να απεγκαθισταμε προγραμματα?

Ποσο πιο γρηγορο μπορει να γινει το neo v αν αντι 100mb ελευθερα, εχουμε 140mb? Ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση κι από μένα προς τους χρήστες του GO Launcher. Έχετε παρατηρήσει ότι με τον συγκεκριμένο launcher η απόκριση του κινητού γίνεται πιο αργή;

Οχι,ειναι σφεντονα

Celeste SE (Paid): Απλά προσνατολίστε το κινητό σας κάτω από τον έναστρο ουρανό και η εφαρμογή θα εμφανίσει αστέρια και πλανήτες στην οθόνη σας!

γιατι δεν το βρισκω?

 

Μηπως θελεις κατι τετοιο?

https://market.android.com/details?id=com.google.android.stardroid&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Οχι,ειναι σφεντονα

 

 

Μηπως θελεις κατι τετοιο?

https://market.android.com/details?id=com.google.android.stardroid&hl=el

ευχαριστω πολυ

 

πως κλείνει ένα πρόγραμμα το οποιο έχεις ανοίξει ώστε να μην σου τρώει μνήμη και μπαταρία ?

έχω προσπαθήσει από της εφαρμογές υπηρεσίες που εκτελούνται και μετά πατάς πάνω στο πρόγραμμα και διακοπή αυτό είναι το σωστό υπάρχει κάτι πιο εύκολο, σου τρώει μνήμη αν είναι ανοιχτά 20 προγράμματα η είναι φυσιολογικό?

kai η εφαρμογή διεθνές πληκτρολόγιο δεν κλείνει.?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που παντα η σχεδον παντα εχουμε ram πανω απο 100mb ελευθερα, ειναι αναγκη να απεγκαθισταμε προγραμματα?

Ποσο πιο γρηγορο μπορει να γινει το neo v αν αντι 100mb ελευθερα, εχουμε 140mb? Ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα?

 

Μη μπερδεύεσαι. Άλλο η ram και άλλο η εσωτερική μνήμη ή καλύτερα, αποθηκευτικός χώρος.

Αν θέλεις να ελευθερώσεις ram, θα πρέπει να τερματίσεις (κανείς kill) μια εφαρμογή. Αν την απεγκαταστήσεις απλά ελευθερώνεις τον αποθηκευτικό χώρο του κινητού.

 

Και για την 2η ερώτησή σου, το να ελευθερώσεις ram βοηθάει στο να "τρέχει" το κινητό χωρίς να κολλάει. Λογικά θα έχεις παρατηρήσει κάποιες φορές, σε άσχετα σημεία να κολλάει, πηγαίνει πιο αργά, αργεί να σου φορτώσει shortcuts στην επιφάνεια εργασίας κλπ. Ε αυτό συμβαίνει γιατί έχεις λίγη διαθέσιμη ram. Τότε θα πρέπει να κάνεις kill κάποια άχρηστη εφαρμογή που τρέχει στο background.

Αν πας να κατεβάσεις κάποια εφαρμογή από το market kαι σου γράψει "δεν υπάρχει αρκετός διαθέσιμος χώρος" ή κάτι σχετικό, τότε θα πρέπει να απεγκαταστήσεις κάποια εφαρμογή.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μη μπερδεύεσαι. Άλλο η ram και άλλο η εσωτερική μνήμη ή καλύτερα, αποθηκευτικός χώρος.

Αν θέλεις να ελευθερώσεις ram, θα πρέπει να τερματίσεις (κανείς kill) μια εφαρμογή. Αν την απεγκαταστήσεις απλά ελευθερώνεις τον αποθηκευτικό χώρο του κινητού.

 

Και για την 2η ερώτησή σου, το να ελευθερώσεις ram βοηθάει στο να "τρέχει" το κινητό χωρίς να κολλάει. Λογικά θα έχεις παρατηρήσει κάποιες φορές, σε άσχετα σημεία να κολλάει, πηγαίνει πιο αργά, αργεί να σου φορτώσει shortcuts στην επιφάνεια εργασίας κλπ. Ε αυτό συμβαίνει γιατί έχεις λίγη διαθέσιμη ram. Τότε θα πρέπει να κάνεις kill κάποια άχρηστη εφαρμογή που τρέχει στο background.

Αν πας να κατεβάσεις κάποια εφαρμογή από το market kαι σου γράψει "δεν υπάρχει αρκετός διαθέσιμος χώρος" ή κάτι σχετικό, τότε θα πρέπει να απεγκαταστήσεις κάποια εφαρμογή.

 

πως κανεις kill?

Link to comment
Share on other sites

Μη μπερδεύεσαι. Άλλο η ram και άλλο η εσωτερική μνήμη ή καλύτερα, αποθηκευτικός χώρος.

Αν θέλεις να ελευθερώσεις ram, θα πρέπει να τερματίσεις (κανείς kill) μια εφαρμογή. Αν την απεγκαταστήσεις απλά ελευθερώνεις τον αποθηκευτικό χώρο του κινητού.

 

Και για την 2η ερώτησή σου, το να ελευθερώσεις ram βοηθάει στο να "τρέχει" το κινητό χωρίς να κολλάει. Λογικά θα έχεις παρατηρήσει κάποιες φορές, σε άσχετα σημεία να κολλάει, πηγαίνει πιο αργά, αργεί να σου φορτώσει shortcuts στην επιφάνεια εργασίας κλπ. Ε αυτό συμβαίνει γιατί έχεις λίγη διαθέσιμη ram. Τότε θα πρέπει να κάνεις kill κάποια άχρηστη εφαρμογή που τρέχει στο background.

Αν πας να κατεβάσεις κάποια εφαρμογή από το market kαι σου γράψει "δεν υπάρχει αρκετός διαθέσιμος χώρος" ή κάτι σχετικό, τότε θα πρέπει να απεγκαταστήσεις κάποια εφαρμογή.

Το να εχεις 150mb ελευθερα, δεν αξιζει να αρχισεις να σβηνεις εφαρμογες πιστευω.

 

Aρα δεν ειναι απαραιτητο να σβησουμε εφαρμογες αν εχουμε ενα σεβαστο ποσο μνημης διαθεσιμο. Αυτο καταλαβαινω.

Το συζητω αυτο ετσι πληροφοριακα γιατι γινετε πολυς λογος για την μνημη του τηλ.

Δηλαδη το βλεπω πιο χρησιμο να αφαιρεσω μια εφαρμογη μονο και μονο για να μην ξεκινα συνεχως και καταναλωνει μπαταρια απο το να την αφαιρεσω μονο και μονο για ελαχιστα mb ενω εχω 150mb ελευθερα.

Edited by jimmys
Link to comment
Share on other sites

Eπειτα απο αρκετο διαβασμα για το android εχω καπιες απωριες για καπια πραγματα θα χρειαστω την καθοδηγησει σας.

 

1.Αποφασισα να γινω root,διαβασα τα πλεονεκτηματα αλλα και μειονεκτηματα που μπορει να εχει...

μπορω να γινω απο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319799 εαν δεν κανω λαθος;

 

2.Αξιζει να βαλω στο κινητο κιαπια αξιοπιστη costum rom;

 

3.Θελω να κανω απεγκατασταση καπιες εφαρμογες απο το κινητο που κατεβασα απο το market και ισως καπιες του τηλεφωνου,πρεπει να ειμαι root μονο;

 

4.Εχω κατι βιντεο τυπου .mkv,κατεβασα αρκετους player... o καλυτερος ηταν ο dice player αλλα κανει κατι μικροκολληματα με αποτελεσμα να μην ειναι συγχρονισμενα οι υποτιτλοι! υπαρχει κατι καλυτερο;

 

5.Εκπληκτικο το android market απο οτι βλεπω απο το κινητο,υπαρχει ομως καπιο προγραμμα γιο pc απο την SE ή δεν ξερω απο που αλλου που να συνδεεται με το κινητο και να κατεβασω απο εκει; π.χ ειχα δει απο εναν φιλο το samsung kies ή καπως ετσι :p

 

Αυτες οι "λιγες" απωριες για τωρα :O

 

ευχαριστω για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

 

Πηρα το κινητο πριν 2 μερες και ειμαι προς το παρον πολυ ευχαριστημενος απο την οθονη και τις λοιπες λειτουργιες του.

 

Αφενος θελω και εγω να ρωτησω με τη σειρα μου για ποιο λογο να το κανω root κτλ.

 

Αφετερου θελω να μου πειτε ποιες εφαρμογες κρινετε αναγκαιες για το κινητο?πχ το advanced task killer ειναι χρησιμο κ σε αυτο το κινητο?Δε βλεπω να κανει kill ολες τις εφαρμογες που τρεχουν.

 

Γενικα οτι αλλες προτασεις για ρυθμισεις/εφαρμογες/παιχνιδια που θεωρειτε χρησιμες για το εν λογω κινητο πειτε τις!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...