Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οταν δουλευα το 3g παλιοτερα ειμαι 100% σιγουρος οτι το κινητο μαυριζε η οθονη και ηθελε ρεσταρτ σε ειχα ρωτησει κιολας και μου ειπες το κολπακι με το πληκτρο κλειδωματος και το σβησιμο που ηταν σαν να εβγαζες την μπαταρια οποτε εγω τωρα πρεπει να το παω σε nokia care και να ζητησω αντικατάσταση? ευτυχως εχω εδω στην ζακυνθο ετσι ειναι μοραλας?

Δυστυχώς είσαι άτυχος. Το πας, τους λες το πρόβλημα, δείχνεις και τη σχετική ανακοίνωση από nokia και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Γεια σας ρε παλικαρια.Ειπα να πω την ιστορια μου εδω, μιας και πιστευω οτι θα με καταλάβετε.Λοιπον πριν απο 2 περιπου χρονια αγορασα το Ε7 απο το οποιο ημουν αρκετα ευχαριστημενος σε γενικες γραμμες.Ελα ομως που με ετρωγε κατι μεσα μου και ηθελα να γνωρισω το περιβόητο android?Ετσι πριν απο κανα 3μηνο το εδωσα και πηρα το Note 1.Μου εκανε εντυπωση η μεγαλη οθονη-αναλυση του (ηταν ακομα ενας λογος που το πηρα) και η καλη αυτονομια της μπαταριας.Οι εφαρμογες πραγματικα ηταν παρα πολλες σε σχεση με το Nokia αλλά κατι δε μου ερχεται καλα.Η οθονη κατω απο εντονη ηλιοφανια με δυσκολευει πολυ στην αναγνωση,η ολη απόκριση ωρες ωρες δε με αφηνει και με το στομα ανοιχτο (και εχω περασει ολες και ολες 6 εφαρμογες).Για root και τετοιες ιστοριες ουτε κατα διανοια αφου δε το κατεχω και πολυ το αντικειμενο.Εδω να σημειωσω οτι σα δευτερη συσκευη δουλευω το Ν8, το οποιο καθε φορα με κανει να αναπολω τις παλιες καλες στιγμες της Nokia.Ετσι εχω φτασει στο σημειο να σκεφτομαι πλεον αρκετα σοβαρα το ενδεχομενο πωλησης του Νote (ισως αυτο που με κραταει λιγο πριν το δωσω ειναι η επερχομενη αναβαθμηση σε jb,οπου εχω διαβασει οτι θα αποκτύσει το 90% των δυνατοτητων του Note 2) και αγορας του 808!Δε ξερω αν ειναι η συνήθεια ή η απλότητα του symbian που με τραβαει, αλλά βλεπω οτι στη καθημερινότητα χρειαζομαι μια συσκευη που να ειναι πρωτα απο ολα Τηλέφωνο(και τονίζω αυτη τη λεξη).Ξερω οτι η αναλυση του 808 δεν ειναι και οτι καλυτερο, καθως και το sar (ναι με απασχολει οσο να ειναι) ειναι σε επιπεδα ψησταριας (σχεδον παντα βεβαια χρησιμοποιώ bt ενσυρματο).Ελα όμως που αυτα που μου χρειάζονται πιο πολυ ειναι η καμερα, το gps και η καλη ποιοτητα στις κλησεις?Με το Ε7 με επιανε ωρες ωρες το παραπονο που δεν ειχε αρκετες εφαρμογες στο καταστημα της Nokia.Ελα ομως που η καρδια λεει Nokia...:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες, αγόρασα πρόσφατα μια sandisk 32gb class 10 αλλά αρκετές φορές μου βγάζει αυτό το πρόβλημα http://img441.imageshack.us/img441/6199/scr000004m.jpg

 

κυρίως στην έκθεση.Πατώντας τερματισμό το κινητό δεν την βλέπει μετά παρά μόνο αν κάνω restart..Έχω δοκιμάσει όλα τα φορματ αλλά τίποτα..Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις Ν8 ή 808? ΓΙατί βλέπω το avatar N8. Απλά αν έχεις Ν8 είσαι σε λάθος θέμα. Σε κάθε περίπτωση η απάντηση είναι παρόμοια. Επίσημα μέχρι class4 (νομίζω) υποστηρίζεται λένε.
Link to comment
Share on other sites

808 είναι,αλλά έχω διαβάσει και από άλλους ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα :/

Τυχαίνει, είσαι άτυχη.:(

Link to comment
Share on other sites

808 είναι,αλλά έχω διαβάσει και από άλλους ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα :/

εχω 64αρα class 1 (10) εδω και 6 μηνες και δεν εχω/ειχα κανενα προβλημα, μαλλον καπου αλλου ειναι το θεμα

κανε copy paste φωτογραφιες βιντεο μουσικη και οτι αλλο data θες (εκτος απο φακελους συστηματος) στον υπολογιστη και κανε ενα format στη καρτα μεσα απο το μενου της συσκευης.......

Link to comment
Share on other sites

πάντως και μένα που είχα πάρει μια 64άρα sandisk 10 μου τα έκανε αυτά τα error + ότι ήταν πολύ χαμηλή η ταχύτητα. Την έστειλα πίσω (όπως λέω και μερικά ποστ πιο πάνω) και πήρα μια kingston 64gb class 10 πάλι. Τις δυο βδομάδες που την δοκίμασα (βίντεο κλπ) μέχρι να γυρίσω το κινητό στο nokia store (λόγω 3g bug - άσχετο όμως), δούλευε (χτύπα ξύλο) μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. απο σημερα κι εγω κατοχος του 808. (τελικα η οθονη πιξελιαζει λιγοτερο απο το λουμια 800:lol:) Το ανοιξα χωρις να βαλω σιμ και παρατηρησα οτι δεν υπαρχει η ελληνικη γλωσσα. τι να κανω????
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. απο σημερα κι εγω κατοχος του 808. (τελικα η οθονη πιξελιαζει λιγοτερο απο το λουμια 800:lol:) Το ανοιξα χωρις να βαλω σιμ και παρατηρησα οτι δεν υπαρχει η ελληνικη γλωσσα. τι να κανω????

 

Από που το αγόρασες? Αν είναι από ελληνικό μαγαζί θα έπρεπε να έχει ελληνικό μενού παρόλο που είναι (σίγουρα) παραεισαγωγής. Αν είναι ευρωπαικής προέλευσης, έχεις δύο επιλογές, ή το πας πίσω και τους λες ότι δεν έχει ελληνικό μενού, ή του περνάς κατευθείαν την cfw του συμφορουμήτη μας lagoskon , με όση βοήθεια χρειαστείς από εμάς εδώ. Αν δεν είναι ευρωπαικής προέλευσης, κατά την γνώμη μου έχεις μόνο μία επιλογή: το πας πίσω και ζητάς αλλαγή με κάποιο ευρωπαικής προέλευσης ή τα λεφτά σου πίσω, για τον απλό και σημαντικό λόγο ότι δεν έχεις εγγύηση στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

απο birdphone.(εχω κανει κι αλλες αγορες απο εκει και δεν εχω παραπονο.) Απ οτι καταλαβα ειναι γαλλικο...

Euro-2: English, French, German, Turkish, Dutch, Italian (οι γλωσσες που εχει), και γαλλικα στην συσκευασια της συσκευης.

Δεν υπαρχει καποιος οδηγος βημα-βημα για να περασω ελληνικα???? Δεν εχω ασχοληθει ποτε μου με κατι παρομοιο. Βασικα αυτο που με ενοχλει περισσοτερο ειναι η γλωσσα για τα μνμτα. το μενου δεν με ενοχλει.

Link to comment
Share on other sites

Να και ο οδηγός. Από birdphone περίεργο που δεν έχει ελληνικά, ή θα το ξέχασαν ή δε θα πρόλαβαν (?).
Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα! Πως θα το τεσταρω αυτό; Επίσης το κουφο ειναι ότι πήγα σε Nokia shop και μου είπαν ότι το ΚΙΝΗΤΟ δεν έχει εγγύηση αλλά ειναι ελληνικό πως γίνετε να μην έχει εγγύηση αφού έχουν 2 χρόνια από την αγορά;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Γράφω πρώτη φορά στο forum, καθώς είμαι πλέον κάτοχος του 808 pureview.

Είναι το πρώτο μου smartphone και η επιλογή έγινε συνειδητά κυρίως για τη φωτογραφική μηχανή, αφού θέλω να τραβάω ποιοτικές φωτο & video τις κορούλες μου (και όχι μόνο).

Έχω λάβει από τον lagoskon την αναβαθμισμένη έκδοση (pureslim 2) και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι πρέπει να κάνω.

Απλώς περνάω την αναβάθμιση?

Χρειάζεται να flashαρω το κινητό πριν?

Τι άλλο μπορώ να κάνω (mods, patches, εφαρμογές, κλπ) για να έχω βέλτιστη λειτουργία?

 

Στην ουσία δεν θέλω οδηγίες, αλλά ενημέρωση για το τι κάνει τι:O (ή τι θεωρείτε ότι λειτουργεί καλύτερα)

 

Αν κάποιος συνφουρουμίτης έχει όρεξη ας μου απαντήσει.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Η PureSlim που σου έστειλα περιέχει τα κατάλληλα mods , updates και αφαιρέσεις πολλών περιτών αρχείων για να γίνει το 808 πολύ πιο γρήγορο, βελτιωμένο στην αυτονομία αλλά να μη χάσει σε αξιοπιστία και αψεγαδιαστη καθημερινή χρήση. Απλά την φλασαρεις σύμφωνα με τον οδηγό στην υπογραφή μου.

 

Σαν πρώτο σου σμαρτ φον ξεκίνα έτσι και μετά αποκτώντας εμπειρία αλλά και διαβάζοντας στο daily mobile forum θα δεις αν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο ή να κάνεις και δικους σου πειραματισμούς.

 

Το να σου εξηγήσει κάποιος αναλυτικά τι κάνει το κάθε πράγμα το βλέπω δύσκολο.

Επιπλέον ένα μεγάλο κομμάτι από τη χαρά της γνωριμίας με ένα λειτουργικό είναι και η αναζήτηση και σταδιακή εκμάθησή του διαβάζοντας αρκετά στο ιντερνετ.

Κάνε φίλο σου το Γκούγκλη και θα το καταλάβεις στην πορεία.

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Φίλε lagoskon για άλλη μία φορά σε ευχαριστώ!

 

Δεν ήθελα να σε ενοχλήσω περαιτέρω, αλλά από ότι φαίνεται είσαι "μάχιμος" συνεχώς...:)

 

Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και αφού τελειώσω την αναβάθμιση θα εστιάσω στη χρήση του φοβερού κινητού και στο γκούγκλη...

Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα! Πως θα το τεσταρω αυτό; Επίσης το κουφο ειναι ότι πήγα σε Nokia shop και μου είπαν ότι το ΚΙΝΗΤΟ δεν έχει εγγύηση αλλά ειναι ελληνικό πως γίνετε να μην έχει εγγύηση αφού έχουν 2 χρόνια από την αγορά;

 

Για θέματα εγγύησης κοίτα στο πρώτο link της υπογραφής μου για να δεις τί ισχύει περί εγγυήσεων. Αν έχεις οποιαδήποτε απορία εδώ είμαστε...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα τη συσκευή απο nokia care service για το γνωστό θέμα του 3g bug.

Όταν παραλαμβανα τη συσκευή απο τον υπάλληλο, Ρώτησα τι διορθώθηκε και μου λέει: software update έκαναν, όλα ειναι οκ τώρα. Φυσικά νόμισε οτι αναφερόταν σε άσχετο και δεν είχε ιδέα οτι του είχα φορέσει 3 custom roms και άπειρα mods, ώστε να έχω μια αρκετά καλη εικόνα του λογισμικού και του υλισμικου.

 

Και όπως περίμενα...*******... Στην πρώτη ωρα λειτουργιας του (με original rom .1507) έκανε παλι random restart. Τη Δευτερα το ξαναπαω ...με αλλες διαθέσεις.

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα τη συσκευή απο nokia care service για το γνωστό θέμα του 3g bug.

Όταν παραλαμβανα τη συσκευή απο τον υπάλληλο, Ρώτησα τι διορθώθηκε και μου λέει: software update έκαναν, όλα ειναι οκ τώρα. Φυσικά νόμισε οτι αναφερόταν σε άσχετο και δεν είχε ιδέα οτι του είχα φορέσει 3 custom roms και άπειρα mods, ώστε να έχω μια αρκετά καλη εικόνα του λογισμικού και του υλισμικου.

 

Και όπως περίμενα...*******... Στην πρώτη ωρα λειτουργιας του (με original rom .1507) έκανε παλι random restart. Τη Δευτερα το ξαναπαω ...με αλλες διαθέσεις.

Σε τσακάλι έπεσες! Δείξε του την ανακοίνωση με το link που δείχνει ακριβώς το πρόβλημα γιατί δε θα βγάλεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Σε τσακάλι έπεσες! Δείξε του την ανακοίνωση με το link που δείχνει ακριβώς το πρόβλημα γιατί δε θα βγάλεις άκρη.

 

Όταν λες ανακοίνωση, εννοείς αυτό το λινκ ή υπάρχει και κάτι άλλο;

 

 

http://www.nokia.com/gb-en/support/troubleshooting/?action=singleFAQ&caseid=FA140286_en_US

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ανακοίνωση, εννοείς αυτό το λινκ ή υπάρχει και κάτι άλλο;

 

 

http://www.nokia.com/gb-en/support/troubleshooting/?action=singleFAQ&caseid=FA140286_en_US

Αυτό φυσικά, μια χαρά φαίνεται και επίσημο. Τα δικά μας αλάνια θα έπρεπε να ξέρουν πρώτοι τέτοιες ανακοινώσεις, links κτλ, αλλά είπαμε... επαγγελματίες όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...