Jump to content

Ly-F1 tablet


firiel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ το πήρα μέσω DHL china. Πάρείγειλα 2 και ήρθε το 1ο στον μήνα και το 2ο ενα μήνα μετα. Στο 1ο είχε ενα χαρτί μέσα από το τελωνείο που χρέωνε 20$ και για τα 2. Αλλά προφανώς το πλήρωσαν οι κινέζοι.

 

Το μόνο κακό του tablet είναι η οθόνη του. Είναι τόσο χάλια που στο 2ωρο σε πιάνει το κεφάλι σου.

Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσωπικά αυτό που με χαλάει περισσότερο στην οθόνη είναι η γωνία θέασης.

Ένα άλλο πρόβλημα που έχω είναι με τα βίντεο στο youtube.

Όταν βάζω να δω ένα βίντεο μέσω της εφαρμογής youtube σε HD ανάλυση.. αργεί να φορτώσει το βίντεο και κάθε 10 δευτερόλεπτα περίπου κάνει παύσεις. Η σύνδεση πάντως δεν φταίει.

Επίσης μέσω της σελίδας του youtube από τον ενσωματωμένο browser δεν παίζει τα βίντεο, ενώ σε άλλες σελίδες που έχουν βίντεο από youtube τα παίζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα τα 4αρια ver. 10/03/2012

http://www.pandawillforum.com/showthread.php?9325-Android-4-0-3-Firmware-for-LY-F1-tablet-Beta-Version-3-3-2012

 

 

Απλά γράφω πριν το δω καλά για να προλάβω τον φίλο που θα το γύρναγε. Έφτιαξε το autorotate οπότε ήταν σίγουρα στη rom

 

Πρώτες εντυπώσεις

+auto rotation fixed

+pre rooted

-no pre-installed flash player. Ακόμα δεν το έχω ψάξει στο market.

-Το market είναι μισό. 99% θα το φτιάξω αφού είμαι root.

 

more to come ...

Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

@firiel άκυρο το πμ που σου έστειλα. Μόλις την πέρασα και όντως λειτουργεί ο αισθητήρας!!

 

Είσαι σίγουρος ότι πέρασες την 10/03/2012? Εμένα έχει flash player και παίζει μια χαρά.

Λοιπόν ακόμα δεν έχω δει πολλά πράγματα.. θα πω εντυπώσεις αύριο. Μέχρι στιγμής οι εντυπώσεις είναι θετικές.

Link to comment
Share on other sites

Το market δουλεύει αλλά λείπουν αρκετές εφαρμογές και υπάρχουν ασυμβατότητες.

 

Επιτέλους χαίρομαι το tablet. Πέρα από το πρόβλημα με τον αισθητήρα κίνησης, είχα μεγάλο πρόβλημα και με restarts και κολλήματα.. Επίσης όταν πήγαινα να ανοίξω κάποια βαριά σελίδα με πετούσε από τον browser. Παρεμπιπτόντως για σελίδες που δεν χρειάζεται κάποιος να βλέπει/χρησιμοποιεί flash περιεχόμενο, μπορεί να χρησιμοποιεί τον opera mini next που πραγματικά πετάει! Πλέον αυτή η rom είναι σταθερή και γρήγορη.. και υπάρχει ενδιαφέρον από χρήστες να κάνουν διορθώσεις!

 

Ένα ακόμα + για μένα είναι ότι η μαύρη μπάρα με τα πλήκτρα, την ώρα κλπ κρύβεται όταν παίζεις παιχνίδια ή βλέπεις βίντεο, σε αντίθεση με την παρακάτω rom.. η οποία όμως φαίνεται καλύτερη σε γενικές γραμμές και με υποστήριξη στο market.

http://www.pandawillforum.com/showthread.php?9325-Android-4-0-3-Firmware-for-LY-F1-tablet-Beta-Version-3-3-2012&p=55360&viewfull=1#post55360

Link to comment
Share on other sites

Το market δουλεύει αλλά λείπουν αρκετές εφαρμογές και υπάρχουν ασυμβατότητες.

 

Επιτέλους χαίρομαι το tablet. Πέρα από το πρόβλημα με τον αισθητήρα κίνησης, είχα μεγάλο πρόβλημα και με restarts και κολλήματα.. Επίσης όταν πήγαινα να ανοίξω κάποια βαριά σελίδα με πετούσε από τον browser. Παρεμπιπτόντως για σελίδες που δεν χρειάζεται κάποιος να βλέπει/χρησιμοποιεί flash περιεχόμενο, μπορεί να χρησιμοποιεί τον opera mini next που πραγματικά πετάει! Πλέον αυτή η rom είναι σταθερή και γρήγορη.. και υπάρχει ενδιαφέρον από χρήστες να κάνουν διορθώσεις!

 

Ένα ακόμα + για μένα είναι ότι η μαύρη μπάρα με τα πλήκτρα, την ώρα κλπ κρύβεται όταν παίζεις παιχνίδια ή βλέπεις βίντεο, σε αντίθεση με την παρακάτω rom.. η οποία όμως φαίνεται καλύτερη σε γενικές γραμμές και με υποστήριξη στο market.

http://www.pandawillforum.com/showthread.php?9325-Android-4-0-3-Firmware-for-LY-F1-tablet-Beta-Version-3-3-2012&p=55360&viewfull=1#post55360

 

Από την στιγμή που πούλησα το αγαπημένο μου Quicksilver C7, αισθανόμουνα ένα τεράστιο κενό και έτσι αποφάσισα να τσιμπήσω και εγώ ένα. :)

 

Αφού το έσκισα 2 μέρες προσπαθώντας να του βάλω full market, γιατί αυτό που έχει είναι για τα μπάζα, τελικώς το κατάφερα.

 

Χρησιμοποίησα αυτήν την rom, που είναι στα αγγλικά και ρουταρισμένη και μάλλον η ίδια με αυτή που ανέφερε ο Navi55, αλλά το market της επίσης είναι χάλια.

 

Στη συνέχεια κατέβασα το Android SDK και το Aurora Market Fix, και με αναμμένο και συνδεμένο το tablet στο PC(Win XP) ακολούθησα τις οδηγίες και απλά έγινε.

 

Το video review κατά το τέλος της επόμενης εβδομάδας.

Edited by Tabletistas
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα χθες το βράδυ το Aurora Market Fix.. σχεδόν οκ με τις εφαρμογές. Απλά η rom είναι τέτοια που κάποια παιχνίδια δεν τα υποστηρίζει. Για προσωρινή λύση είναι οκ.

Επίσης δημιουργήθηκε ένα bug.. κατά την εγκατάσταση εφαρμογών εμφανίζονται για λίγο οι επιλογές επιβεβαίωση/ακύρωση εγκατάστασης και εξαφανίζονται. Πατάς στα τυφλά μετά.

 

Πριν λίγο είδα βγήκε και νέα έκδοση, αλλά πάλι υπάρχουν προβλήματα.

http://www.pandawillforum.com/showthread.php?9325-Android-4-0-3-Firmware-for-LY-F1-tablet-Beta-Version-3-3-2012&p=55721&viewfull=1#post55721

 

Προς το παρόν δεν την δοκιμάζω. Ελπίζω να βγει μία καλή rom χωρίς προβλήματα σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα χθες το βράδυ το Aurora Market Fix.. σχεδόν οκ με τις εφαρμογές. Απλά η rom είναι τέτοια που κάποια παιχνίδια δεν τα υποστηρίζει. Για προσωρινή λύση είναι οκ.

Επίσης δημιουργήθηκε ένα bug.. κατά την εγκατάσταση εφαρμογών εμφανίζονται για λίγο οι επιλογές επιβεβαίωση/ακύρωση εγκατάστασης και εξαφανίζονται. Πατάς στα τυφλά μετά.

 

Πριν λίγο είδα βγήκε και νέα έκδοση, αλλά πάλι υπάρχουν προβλήματα.

http://www.pandawillforum.com/showthread.php?9325-Android-4-0-3-Firmware-for-LY-F1-tablet-Beta-Version-3-3-2012&p=55721&viewfull=1#post55721

 

Προς το παρόν δεν την δοκιμάζω. Ελπίζω να βγει μία καλή rom χωρίς προβλήματα σύντομα.

 

Αυτό το bug πράγματι υπάρχει και όχι μόνο στην εγκατάσταση εφαρμογών αλλά και αλλού όπου υπάρχει αναδυόμενο παράθυρο ή μενού. Η λύση είναι να πατάς την οθόνη στο παράθυρο για να εμφανίζεται ώστε να γίνει σωστά η επιλογή. Όσα παιχνίδια δοκίμασα παίζανε κανονικά, απλώς το accelerometer δεν μπορεί καθόλου. Επίσης το youtube δεν εμφανιζεται με το νέο 3D interface.

Link to comment
Share on other sites

Από παιχνίδια δεν μου έπαιζαν το asphalt 6, modern compact 3, fruit ninja.. δεν θυμάμαι κάποιο άλλο τώρα. Τώρα για angry birds, ceramic destroyer κλπ παίζουν μια χαρά. Με τον αισθητήρα κίνησης δοκίμασα μόνο το Drop το οποίο παίζει απροβλημάτιστα!!

 

Για το youtube δεν ξέρω αν εμφανίζεται το 3D interface αλλάζοντας το μέγεθος των εικονιδίων.

 

Χθες το είχα δοκιμάσει αλλά ξέχασα να τσεκάρω το youtube και το άλλαξα όπως ήταν πάλι διότι μου είχε αλλάξει τον opera mini next σε mobile έκδοση! Πέρα από αυτά είχε αλλάξει την προβολή από το market και τον ενσωματωμένο browser ο οποίος εμφανιζόταν με τις καρτέλες στο πάνω μέρος. Επειδή όμως χρησιμοποιώ κυρίως opera mini γύρισα πίσω.

 

Έχω ένα πρόβλημα, δεν μπορώ να μπω στις ρυθμίσεις της οθόνης. Έχω την εντύπωση ότι πριν την αλλαγή του market έμπαινε κανονικά (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος).

 

Επίσης δεν έχω βρει video player που να εμφανίζει σωστά τους Ελληνικούς υπότιτλους. Δοκίμασα τον Mobo player και τον Mx video player. Με τον Mobo player στην έκδοση 2,3 δεν υπήρχε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

To Asphalt 6 δεν έχει παίξει σε κανένα tablet που έχω δοκιμάσει.

 

Παιχνίδια που δοκίμασα και παίζουν είναι το Air Attack HD, Gun Bros, PES2012, Asphalt 5, Meteor Blitz. Το Ηeavy Gunner είναι αδύνατο να παιχτεί λόγω του accelerometer. Μπορεί να έχει να κάνει με κάθε παιχνίδι ξεχωριστά σε σχέση με το tablet.

 

Στις ρυθμίσεις της οθόνης μπαίνω κανονικά. Ο mobo μου εμφανίζει κανονικά ελληνικούς χαρακτήρες στο character set windows-1253. Βέβαια σε κάποιες πρόσφατες ταινίες που δοκίμασα μου τους έβγαζε κινέζικους και ελληνικούς ταυτόχρονα όταν είχα την επιλογή "Show Subtitle" ενεργοποιημένη και μόνο κινέζικους με την επιλογή απενεργοποιημένη. Το ίδιο συνέβαινε και με τον stock player και με τον mVideo Player, MX Video Player. Ή πρόκειται για κάποιο από τα bugs που υπάρχουν ή οι υπότιτλοι στις ταινίες που δοκίμασα είναι και εγώ δεν ξέρω πως κωδικοποιημένοι παρ'ότι είναι srt.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίνε οι υπότιτλοι. Και σε μένα εμφανίζει τους υπότιτλους κινέζικα με ελληνικά μαζί. Τις ίδιες ταινίες είχα δοκιμάσει και όταν είχα την 2,3 και έπαιζαν μια χαρά, έχοντας μάλιστα την κωδικοποίηση στο αυτόματο.

 

Beta rom είναι, οπότε υπομονή..

Link to comment
Share on other sites

για τους υπότιτλους δοκιμάστε αυτο (είχα ίδιο πρόβλημα με mx στο κινητο μου) βάλτε την ταινία και τον υπότιτλο με το ίδιο όνομα σε ξεχωριστό φάκελο την κάθε ταινία/srt και όχι χύμα στην sd μαζί με άλλους srt, μήπως μπερδεύεται με πολλούς subs στο root.

τελικά λίγο πριν κάνω το κλικ για checkout συνειδητοποίησα το ...αυτονόητο οι 7" (17,8 cm) είναι πολύ λίγες για να με βολέψει σαν e-reader :( κρίμα γιατί το γούσταρα τρελά το συγκεκριμένο για τα λεφτα του ήταν άψογο, αλλά μάλλον θα πάω για 10άρι. ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας καλή συνέχεια

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με το Wifi τι κάνατε?

 

Δεν μπορώ με τίποτα να το φτιάξω να μένει ανοιχτό όταν σβήσει η οθόνη.

Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με το Wifi τι κάνατε?

 

Δεν μπορώ με τίποτα να το φτιάξω να μένει ανοιχτό όταν σβήσει η οθόνη.

 

το έχεις να μένει μόνιμα ανοιχτό το wifi; (δεν ξέρω τι έκδοση έχεις οπότε δε μπορώ να σου πώ ακριβώς που θα το βρεις)

δοκίμασες κανα πρόγραμμα σαν κι αυτό ; (υποθέτω απλά λειτουργεί σαν συντόμευση αν δεν βρίσκεις το παραπάνω)

Wi-Fi Keep Alive στο market

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι το έχω δοκιμάσει το keep wifi alive και με όλα τα workaround. Επίσης το έχω στο always on

 

Από την 2.34 είχα το ίδιο πρόβλημα, τώρα φοράω 4αρια

Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα την 2.3.4-20120312. Ωραίο το multitasking της ics, αλλά πολλά bugs ακόμα. Επίσης πρέπει να τρώει περισσότερη μπαταρία.

 

Επειδή η αρχική 2.3.4 που είχα ήταν προβληματική, δεν μπορώ να κάνω σύγκριση. Επιστρέφοντας από την ics στην 2.3.4 η διαφορά στην ταχύτητα είναι αισθητή (υπέρ της 2,3).. είτε στον browser, είτε στα μενού, είτε στην περιστροφή της οθόνης, είτε σε διάφορες εφαρμογές όπως fb κλπ.

Δυστυχώς ούτε εδώ διορθώνεται το θέμα με το wifi ώστε να μένει μόνιμα ανοιχτό.

 

Root πάντως γίνεται με τον ίδιο τρόπο που γινόταν και στην προηγούμενη 2.3.4.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς την νέα ics-2012.03.23?

Επίσης υπάρχει και αυτή η custom rom:

Custom ICS 4.0.3 version 0.5.3 Seby

 

Προσωπικά αν και ψήνομαι πάρα πολύ να τις δοκιμάσω, θα περιμένω να δω πρώτα τις εντυπώσεις των χρηστών μιας και δεν μπορώ συνέχεια να περνάω τις εφαρμογές από την αρχή. Βέβαια μέχρι αύριο μπορεί να αλλάξω γνώμη! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να κάνει κανά benchmark (π.χ. antuntu το battery benchmark) , για να ενημερωθεί το 1ο ποστ;

καταντάω σπαστικός το ξέρω :) αλλά δεν βλέπω να το κάνει κανένας , αν εξαιρέσεις τα πολύ καλά review του tampletista , δεν ανεβάζει κανένας πληροφορίες (να είναι συγκεντρωμένες εννοώ , δεν λέω για τις διάσπαρτες) από τις συσκευές που έχει πάρει για να μην ρωτάνε συνέχεια οι υπόλοιποι τα ίδια πράγματα

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να κάνει κανά benchmark (π.χ. antuntu το battery benchmark) , για να ενημερωθεί το 1ο ποστ;

 

Το Battery test του Antutu έδωσε score 255 και το όλο τεστ διήρκεσε περίπου μιάμισι ώρα ξεκινώντας με την μπαταρία από το 97% και σταματώντας στο 16%.

 

Ήταν το τελευταίο στην βαθμολογία. Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό επί της ουσίας καθώς δεν τα πολυεμπιστεύομαι αυτά τα tests. Το Quadrant για παράδειγμα κάθε φορά μου βγάζει και άλλο score.

 

Aυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι το συγκεκριμένο tablet είχε την μεγαλύτερη διάρκεια σε αναπαραγωγή video από όλα τα 7ιντσα που έχω δοκιμάσει ως τώρα και αυτό μου είναι αρκετό :)

Link to comment
Share on other sites

Ήταν το τελευταίο στην βαθμολογία. Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό επί της ουσίας καθώς δεν τα πολυεμπιστεύομαι αυτά τα tests. Το Quadrant για παράδειγμα κάθε φορά μου βγάζει και άλλο score.

 

ούτε κι εγώ τα πολύ κοιτάω αυτά αλλα λόγω του ότι υπάρχουν τόσες πολλές επιλογές (όσον αφορά τα κινέζικα tablets) είναι ένας τρόπος σύγκρισης

και αν μπαίνουν τέτοιες πληροφορίες στα επιμέρους τοπικ θα είναι και πιο εύκολο για τους χρήστες για να συγκρίνουν μόνοι τους

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτή τη στιγμή είμαι με την έκδοση Custom ICS 4.0.3 Seby-28.03.7z

 

Έτρεξα το Quadrant 2 φορές. Την πρώτη μου έβγαλε συνολική βαθμολογία 1641. Την δεύτερη φορά που έβγαλε 1735 και πιο αναλυτικά..

cpu:1494 mem:1453 I/O:3731 2D:260 3D:1739

 

Βρίσκεται ανάμεσα σε Nexus S και Galaxy nexus.

 

Σχετικά με την μπαταρία, μου κρατάει γύρω στις 4 ώρες. Πιθανόν η φόρτιση μέσω usb να μην γίνεται σωστά. Το λέω αυτό γιατί στην συσκευασία είχαν ξεχάσει να μου βάλουν φορτιστή. Τον έστειλαν ξεχωριστά και περιμένω από βδομάδα να μου έρθει (ελπίζω). Γι' αυτό τον λόγο δεν έκανα Battery test.

Με την 2.3.4 η μπαταρία κρατούσε περισσότερο. Στην ics παρατηρώ ότι ακόμα και όταν χρησιμοποιώ το tablet χωρίς να κάνω κάτι το ιδιαίτερο, η μπαταρία πέφτει περίπου το ίδιο με όταν παίζω παιχνίδια, βλέπω βίντεο κλπ.

 

Δεν μπορώ να γράψω πολλά πράγματα για τις λειτουργίες της συσκευής, γιατί διαρκώς βγαίνουν νέες roms και τις δοκιμάζω, μιας και μέχρι στιγμής όλες έχουν τα bugs τους.

Οι περισσότερες εφαρμογές τρέχουν απροβλημάτιστα. Υπάρχουν αρκετά βίντεο στο youtube. Για παράδειγμα τα γνωστά παιχνίδια NFS Shift, asphalt 5 (ακόμα και το 6 τρέχει σε κάποιες roms) παίζουν χωρίς κολλήματα. Η βιντεοκλήση μέσω skype όπως έχω πει λειτουργεί, ωστόσο υπάρχουν κάποια θέματα με τον ήχο. Το μικρόφωνο είναι λίγο χαμηλό. Επίσης ο συνομιλητής ακούει την φωνή του. Με ακουστικά λύνεται το πρόβλημα, αλλά δεν είναι και η καλύτερη λύση.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγόρασαμε 2 με ένα φίλο.

 

Το ένα βγήκε οκ.

 

Το άλλο έχει 2 θέματα

 

1. Με το wifi. Αν φύγει λίγο μακρυά από το router τότε η ταχύτητα πέφτει πάρα πολύ. Είμαι στο διπλανό δωμάτιο του router και ενώ δείχνει σήμα 3/4 πολλές φορές σέρνεται. Εκανα δοκιμές παντού συγκριτικά με το άλλο αλλά και άλλες συσκευές. Πάντα έχει τη μικρότερη ταχύτητα και πολλές φορές είναι τραγική σε επίπεδα dialup.

 

2. Η οθόνη του τρεμοπαίζει όταν η μπαταρία είναι κάτω από 20% και δουλεύει το Wifi και είναι πολύ ενοχλητικό. Με φορτιστή συνδεδεμένο δεν το κάνει.

 

θέλω τουλάχιστον να φτιάξω το Wifi. Εχω δοκιμάσει ότι firmware βρήκα αλλά καμία τύχη. Δοκίμασα και κάτι tweaks αλλά πάλι τίποτα. Το wifi είναι για κλάμματα.

 

Εχει παρατηρήσει κανείς τίποτα τέτοιο ή έχει να προτείνει κάτι? Το να το στείλω πίσω δεν παίζει γιατί θέλει κανά 35άρι ταχυδρομικά και η όλη ιστορία θα πάρει πολύ χρόνο και δεν αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Από πού το αγόρασες? Επικοινώνησες με το κατάστημα μήπως έχει να σου προτείνει κάποια λύση?

Εφόσον δοκίμασες διάφορα firmwares μάλλον είναι θέμα hardware.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...