Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος ΙΙ


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε νομίζω να έχει σχέση αυτό με το cfw. Πάντως δε ξέρω τι ακριβώς έκανες κτλ. Αν ακολούθησες έναν από τους οδηγούς όπως είναι ακριβώς δε θα έπρεπε να έχεις κανένα θέμα ούτε περίεργο.

 

τα κανωκατα γραμμα. ενω φαινεται οτι κανει τη διαδικασια. στο τελος λεει οτι δεν εγινε, οπως το εγραψα.

Ισως αμα εχω ορεξη μετα να δοκιμασω μια αλλη ρομ ετσι για να δουμε αν θα εχει διαφορα. αλλα εχω βαρεθει να το στηνω.

Οσο για το ovi store, μου το εκανε και πριν, ξεκιναει να κατεβασει μια εφαρμογη ενω ειμαι με wifi και μενει στη μεση, αφου δεν γινει επιτυχως βγαινω και μετα απο μερικες προσπαθειες κατεβαινει..υπαρχουν περιπτωσεις που δε θελει να κατεβει με τιποτα.

Ολα αυτα δεν ξερω που οφειλονται.ελπιζω το Ν8 να μην εχει αρχιζει να τα τιναζει, του εχω κανει τοσο μικρη χρηση που το θεωρω αδιανοητο. ειναι σαν καινουριο.

Τελος παντων, πραγματικα θα ηθελα να το συνδεσω σε ενα pc απο τα δικα σας να δουμε τι θα γινοταν.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα μετά από μερικές πτώσης το ν8 μου έχει πάρα πολλά σημάδια ιδικά πάνω και κάτω καπάκι το αλουμίνιο και η οθόνη είναι οκ

μπορείτε να μου προτείνετε στο περιστέρι η και σε άλλη περιοχή εδώ κοντά να πάω να τα αλλάξω τα covers και αν ξέρετε πόσο θα μου κοστίσει ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μετά από μερικές πτώσης το ν8 μου έχει πάρα πολλά σημάδια ιδικά πάνω και κάτω καπάκι το αλουμίνιο και η οθόνη είναι οκ

μπορείτε να μου προτείνετε στο περιστέρι η και σε άλλη περιοχή εδώ κοντά να πάω να τα αλλάξω τα covers και αν ξέρετε πόσο θα μου κοστίσει ευχαριστώ

 

Παρτα απο ebay και αν δε μπορεις να τα αλλαξεις μονος σου πηγαινε σε οποιοδηποτε μαγαζι με σερβις κινητων της περιοχης σου.

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=N8%20full%20housing&_sop=15&_clu=2&_fcid=80&_localstpos&_stpos&gbr=1

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

Ζητάω συγνώμη αν δεν πρέπει να είμαι σ´ αυτό το πόστο αλλά έχω ένα προβληματάκι με το email του n8 μου μετά από "Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων"

Δεν μπορέσω να εγκαταστήσω το λογαριασμό μου που έχω στο yahoo.

Μπορεί κανείς να μου στείλει τις ρυθμίσεις ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

:up:
Link to comment
Share on other sites

Το joikuspot εκπέμπει σε achoc mode. Αν έχεις παλιά έκδοση android θες χακεριές και patches για να δεις adhoc καθώς δεν το υποστήριζαν. Γενικά με τα adhoc δεν τα πάνε καλά τα ρομποτάκια.

 

Με το juikuspot γίνετε. Έτσι μοιράζω στο δικό μου το internet (σε laptop ή άλλα κινητά).

Το μόνο πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει είναι αν η άλλη συσκευή έχει android δεν βλέπει το N8.

 

 

καλημερα παιδες, εβαλα την εφαρμογη και αυτη την εβδομαδα οσο και να ασχοληθηκα, δεν καταφερα να δω το δικτυο με το XPERIA Τ που εχω.

Εχετε καμια ιδεα μηπως θελει καμια ρυθμιση ειτε η εφαρμογη ειτε το xperia?

εχω τα ΜΒ στο νοκια και καθονται,θελω να τα εκμεταλλευτω! :P

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες, εβαλα την εφαρμογη και αυτη την εβδομαδα οσο και να ασχοληθηκα, δεν καταφερα να δω το δικτυο με το XPERIA Τ που εχω.

Εχετε καμια ιδεα μηπως θελει καμια ρυθμιση ειτε η εφαρμογη ειτε το xperia?

εχω τα ΜΒ στο νοκια και καθονται,θελω να τα εκμεταλλευτω! :P

 

Από μεριά N8 δε νομίζω ότι γίνεται τίποτα.

Το πρόβλημα είναι μάλλον από τη μεριά του android. Δε βλέπει adhoc.

Όπως λέει και στο FAQ του Joikuspot ...

Make sure your connecting device (e.g. laptop or tablet) allows AD HOC WIFI connection. Some Android tablets block ad hoc wifi connections.

 

Και ψάχνοντας στο google...

 

By default, Android won't connect to Ad Hoc networks

Third-party Ad Hoc enablers are available for Android, but they have many known problems and incompatibilities. You could try WiFi Ad Hoc enabler for Android

 

Πρέπει να το ψάξεις πολύ πάντως γιατί με χακεριές μπορεί να βλάψεις το τηλέφωνό σου.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα. καλα θα το παρατησω... δεν αξιζει! εκτος αν το κανω αναποδα και βαλω τις σιμ τουμπα,μιας και το Τ εκπεμπει για πλακα..οποτε να εχω εκει τα 500ΜΒ και να εκπεμπω στο αλλο. αλλα δε με βολευει γενικα σαν αριθμους ετσι. ευχαριστω παιδες!

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Στο symbian δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Εκπέμπει σε adhoc και μπορεί να δει και adhoc δίκτυα.

Το πρόβλημα σου είναι με το ίδιο το android και αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να ψάξεις για κάποιο custom firmware που να έχει patchαριστεί για να διορθώνει την αδυναμία του android να δει adhoc.

Link to comment
Share on other sites

Στο symbian δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Εκπέμπει σε adhoc και μπορεί να δει και adhoc δίκτυα.

Το πρόβλημα σου είναι με το ίδιο το android και αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να ψάξεις για κάποιο custom firmware που να έχει patchαριστεί για να διορθώνει την αδυναμία του android να δει adhoc.

 

ειναι αδυναμια καποιων android να μην πιανουν adhoc αλλα ειναι και αδυναμια ολων των symbian να εκπεμπουν μονο σε adhoc για να τα λεμε τα πραγματα με το ονομα τους...

 

οσον αφορα τον φιλο nikosmpl δεν θα βρει ακρη, και εγω το ειχα ψαξει αρχικα αλλα δεν υπαρχει καποια καθολικα αποδεκτη λυση

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ειναι αδυναμια καποιων android να μην πιανουν adhoc αλλα ειναι και αδυναμια ολων των symbian να εκπεμπουν μονο σε adhoc για να τα λεμε τα πραγματα με το ονομα τους...

 

οσον αφορα τον φιλο nikosmpl δεν θα βρει ακρη, και εγω το ειχα ψαξει αρχικα αλλα δεν υπαρχει καποια καθολικα αποδεκτη λυση

 

Δεν είναι αδυναμία του symbian, και από τον υπολογιστή να το κάνεις έτσι είναι γιατί γιαυτό υπάρχει το adhoc.

 

The decentralized nature of wireless ad hoc networks makes them suitable for a variety of applications where central nodes can't be relied on and may improve the scalability of networks compared to wireless managed networks, though theoretical and practical limits to the overall capacity of such networks have been identified.

 

 

Anyway, το adhoc δεν είναι κανένας τύπος δικτύου που έχει ανακαλύψει η Nokia για τα τηλέφωνα της. Είναι πιστοποιημένος τύπος δικτύου και υπάρχει από τα 90s. Έχει αναφερθεί το πρόβλημα αυτό στο android από το 1.6 (αν όχι νωρίτερα) αλλά τίποτα. Άρα ναι, το πρόβλημα είναι του android :) και είναι απαράδεκτο να μην κάνουν τίποτα γιαυτό.

 

Καθολικά αποδεκτή λύση όντως δεν υπάρχει γιατί τα patches που έχουν βγει δεν δουλεύουν σε όλα τα wifi chipsets.

Link to comment
Share on other sites

μπαα, θα το παρατησω το θεμα. δεν αξιζει. απλα δεν ξαναβαζω ΜΒ στο Ν8. δυστυχως οσο καλο και να ειναι φωτογραφικα, το Τ πλεον με καλυπτει πληρως. οποτε σιγα σιγα παει για αποσυρση, αν καταργησω το νουμερο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μολις μου ηρθε το ν8 αγορασμενο απο αγγλια ,παραθετω τα πληρη στοιχεια προς διευκολυνση οσων εχουν εμπειρια.Επισης να ενημερωσω οτι δεν ψαχνω ευκολη βοηθεια εχω διαβασει ολες τι σελιδες του θεματος απλα εχω ψιλομπερδευτει με τη σειρα που θα πρεπει να κανω τις διαδικασιες.Λοιπον το κινητο ειναι απο αγγλια ειπαμε dark grey και μου εχει ερθει με νοκια belle refresh software version 111.040.1511 date 28-07-2012 custom version 111.040.1511.377.01 date 17-09-2012 language set 111.040.1511.01.01 producy code 059C5Q8 model N8-00 type RM-596 browser version 8.3 flash version 4.0 java versio 2.3.

Οπως καταλαβαινετε το κινητο δεν εχει ελληνικη γλωσσα.Αυτο που με ενδιαφερει ως παλιος χρηστης symbian ειναι να μπορω να εγκαθιστω unssigned εφαρμογες symbian ,παραλληλα να εγκαταστησω την ελληνικη υποστηριξη πληκτρολογιο και χαρακτηρες και τελος εννοειται να εχω την τελευταια εκδοση λειτουργικου που προφανως ειναι και η πιο γρηγορη.

Χρειαζεται πρωτα να χακαρω το κινητο και μετα να το φλασαρω ή το αναποδο?Ποια εκδοση μου προτεινεται για να εχω ελληνικα?Ευχαριστω προκαταβολικα ολους οσους μου απαντησουν ειτε προτεινοντας μου καποιον οδηγο ειτε δινοντας μου αλλες πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=350736

Ψάξε για την cfw του lagoskon, νομίζω αυτή είναι η τελευταία 111.040.1511_GR_SlimModed.zip .

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για την βοηθεια αλλα γινε λιγο πιο συγκεκριμενος οσο αναφορα το ολα τα αλλα,πια ειναι τελικα η τελευταια εκδοση του lagoskon που μου προτεινετε?η delight ειναι η τελευταια?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση του lagoskon βασίζεται στην τελευταία official (belle refresh) αλλά είναι ήδη χακαρισμένη, έχουν αφαιρεθεί οι γλώσσες εκτός των Αγγλικών και των Ελληνικών (περισσότερος χώρος στο C) και έχουν μπει κάποια mods.

 

Το αν θα βάλεις την delight ή όχι, είναι επιλογή σου. Είναι βασισμένες στην ίδια έκδοση πάντως

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει τελικα να μας εξηγησει καποιος,υπαρχει εκδοση εκτος απο την belle refresh; διαβαζω για του lagoskon αλλα απο οτι βλεπω στο site υπαρχει μονο για το 808.Αν υπαρχει για το Ν8-00 που την βρισκουμε;

Η νοκια ειχε ανακοινωσει παλια οτι θα βγαλει την karla ως αναβαθμιση της belle αλλα αυτο δεν προχωρησε και μας αφησε με την belle η οποια προσωπικα με εχει κουρασει και παρουσιαζει προβληματα.Υπαρχει καποια ανακοινωσει της νοκια για κατι αλλο σε αναβαθμιση;

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση του lagoskon είναι custom έκδοση της belle refresh για το N8, δεν είναι αναβάθμιση.

links θα βρεις στο dailymobile

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=315533

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS!! Ξαφνικά ανοίγοντας τις επαφές μου εμφανίζει όλες "(χωρίς όνομα)". Ανοίγοντας όμως μια επαφή μου εμφανίζει τα στοιχεία της κανονικά. Όπως επίσης κι αν κάποιος με τηλεφωνήσει εμφανίζονται τα στοιχεία του στην οθόνη. Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS!! Ξαφνικά ανοίγοντας τις επαφές μου εμφανίζει όλες "(χωρίς όνομα)". Ανοίγοντας όμως μια επαφή μου εμφανίζει τα στοιχεία της κανονικά. Όπως επίσης κι αν κάποιος με τηλεφωνήσει εμφανίζονται τα στοιχεία του στην οθόνη. Καμιά ιδέα;

Κάνε μια επανεκίνηση η αν έχεις πάρει μπακ απ κάνε επαναφορά:)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια επανεκίνηση η αν έχεις πάρει μπακ απ κάνε επαναφορά:)

 

Τέλικά πείραξα τις ρυθμίσεις των επαφών και λύθηκε το θέμα. Με επανεκκίνηση δεν διορθώθηκε. τώρα όμως όλα οκ. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...