Jump to content

[ROM] Omega Series - Android 4.1.2 Jelly Bean - Samsung Based


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Θα Ψαχτώ μέσα από XDA για το i9100G.

Μια ερώτηση στο DUAL ΒΟΟΤ. Έχω πρώτη την OMEGA ICS V15 και σαν δεύτερη ROM έβαλα την OMEGA GB V10.4... στην δεύτερη ROM δεν μου άνοιγε καθόλου (μαύρη οθόνη) :X

 

το dual boot δουλευει με ics & jb και οχι με gb

ναι νομιζω με οποιαδηποτε

Edited by timos1968
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Θα Ψαχτώ μέσα από XDA για το i9100G.

Μια ερώτηση στο DUAL ΒΟΟΤ. Έχω πρώτη την OMEGA ICS V15 και σαν δεύτερη ROM έβαλα την OMEGA GB V10.4... στην δεύτερη ROM δεν μου άνοιγε καθόλου (μαύρη οθόνη) :X

 

δεν γίνονται αυτά φίλε μου. κάνεις το dual boot με εναν ics kernel. και προσπαθείς σας 2η ρομ να βάλεις μια gingerbread. Απλά το ξεχνάς.

Edited by GnF
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα Ψαχτώ μέσα από XDA για το i9100G.

Μια ερώτηση στο DUAL ΒΟΟΤ. Έχω πρώτη την OMEGA ICS V15 και σαν δεύτερη ROM έβαλα την OMEGA GB V10.4... στην δεύτερη ROM δεν μου άνοιγε καθόλου (μαύρη οθόνη) :X

 

δεν γίνονται αυτά φίλε μου. κάνεις το dual boot με εναν ics kernel. και προσπαθείς σας 2η ρομ να βάλεις μια gingerbread. Απλά το ξεχνάς.

 

Μου πέρασε από το μυαλό οτι αυτός είναι kernel για ics αλλά το προσπέρασα... :lol:

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια κι εγω.

Οταν εγκατεστησα την ρομ προσεξα οτι τωρα εχει εγκαταστησει 2 εφαρμογες για την συλλογη.Την παλια και τη νεα.

Επρεπε να την ειχε αντικαταστησει ή την διαγραφω την παλια μονος μου;

 

ακριβώς έτσι είναι φίλε. Σου βάζει τo gallery3d και το απλό.

 

Μου πέρασε από το μυαλό οτι αυτός είναι kernel για ics αλλά το προσπέρασα... :lol:

Thanks!

 

να το π'ω λίγο πιο σωστά. Ο τρόπος που δουλεύει το dual boot στο galaxy s2 είναι με 1 kernel που υποστιρίζει dual boot να έχεις 2 ρομ. Απο cwm ετοιμάζεις το χώρο για την 2η ρομ αλλά και οι 2 ρομ χρησημοποιούν τον ίδιο κερνελ.

 

Σε κάποιες συσκευές (αν δεν κάνω λάθος καποιες απο αυτές είναι το nook και το x10) έχουν βάλει ένα bootloader σε στύλ grub και απο αυτόν μπορούν να φορτώνουν διαφορετικές rom με διαφορετικούς kernel. Αυτό ίσως να μπορούσε να γίνει και μέσω cwm (να μπαίνεις δηλαδή πρώτα στο cwm και να του λές πια rom θες να φορτώσεις και να φορτώνεται και ο ανάλογος kernel), αλλά μιλάμε για αρκετή δουλειά που κανείς δεν έχει ασχοληθεί. Θα μπορούσε να γίνει με με έναν bootloader στυλ grub αλλά ούτε κάτι τέτοιο έχει γίνει.

 

Αν θυμάμαι καλά κιόλλας στο x10 το έχουν κάνει μέσω cwm. Πρέπει να μπείς πρώτα cwm για να επιλέξεις πια rom θα φορτώσεις με τον δικό της κερνελ βέβαια στο επόμενο boot, και αυτή μπουτάρει συνέχεια μέχρι να ξανααλάξεις την επιλογή.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις παιδια αν το widget του καιρου που εχει η v15 παιζει στην AOKP κι αν ναι ας στο στειλει,σας ευχαριστω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ειμαι και εγω κατοχος ενος μεταχειρισμενου Sii εδω και μια εβδομαδα.

Το κινητο ειναι 4.0.3 με Omega black blue v.15.

Το μονο μου προβλημα ειναι οτι χανω κλησεις καπου καπου. Κολλαει στην οθονη αναμονης και επειτα μου βγαζει οτι διακοπηκε η διαδικασια android phone (αν θυμαμαι καλα). Το κακο ειναι οτι μου δεν συγκρατει την εισερχομενη κληση στο αρχειο (με αποτελεσμα να ψαχνομαι για το ποιος ηταν) και να θελει επανεκινηση το κινητο για να πραγματοποιησει κλησεις.

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ειμαι και εγω κατοχος ενος μεταχειρισμενου Sii εδω και μια εβδομαδα.

Το κινητο ειναι 4.0.3 με Omega black blue v.15.

Το μονο μου προβλημα ειναι οτι χανω κλησεις καπου καπου. Κολλαει στην οθονη αναμονης και επειτα μου βγαζει οτι διακοπηκε η διαδικασια android phone (αν θυμαμαι καλα). Το κακο ειναι οτι μου δεν συγκρατει την εισερχομενη κληση στο αρχειο (με αποτελεσμα να ψαχνομαι για το ποιος ηταν) και να θελει επανεκινηση το κινητο για να πραγματοποιησει κλησεις.

Καμια ιδεα?

 

πέρνα απο cwm την v15 όπως είσαι, και απο επάνω την v15.1 του siberian tiger. Μην κάθεσαι να ψάχνεις τι φταίει

Link to comment
Share on other sites

Πότε λετε να μας δωσουν την "ωμεγα" για 4.0.4???

Προς το παρον εχω βαλει την ρομ του NIKPAPAKOS ICS 4.0.4 XWLPU (χθεσινη) και ολα πανε τελεια ως τωρα!!!

Εχει ηχογραφηση κλησης...εχει SuperSU..φωτεινοτητα απιστευτη,

ηχος πολυ δυνατοτερος και στο ηχειο κ στ ακουστικα..ακαριαιο gps (navigon)

Ως τωρα παντως καλα παει...

 

ΥΓ. για να γραφεις ελληνικα sms με 160 χαρακτηρες και οχι με 70,

πρεπει να κατεβασεις το Handcent sms.

Edited by singer
Link to comment
Share on other sites

Πότε λετε να μας δωσουν την "ωμεγα" για 4.0.4???

Προς το παρον εχω βαλει την ρομ του NIKPAPAKOS ICS 4.0.4 XWLPU (χθεσινη) και ολα πανε τελεια ως τωρα!!!

Εχει ηχογραφηση κλησης...εχει SuperSU..φωτεινοτητα απιστευτη,

ηχος πολυ δυνατοτερος και στο ηχειο κ στ ακουστικα..ακαριαιο gps (navigon)

Ως τωρα παντως καλα παει...

 

ΥΓ. για να γραφεις ελληνικα sms με 160 χαρακτηρες και οχι με 70,

πρεπει να κατεβασεις το Handcent sms.

 

Εχουν δωσει εδω και καιρο Omega 4.0.4 AOKP.. Τωρα για τους χαρακτηρες σε 160, μπες στα μυνηματα, πατησε να σου ανιιξουν οι ρυθμισεις και ορισε σαν επιλογη το "Αλφαβητο GSM".. Θα εχεις 160 χαρακτηρες με κεφαλαια.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει αλφαβητο gsm σ αυτη τη ρομ. Ξερω υι γραφω.

 

Δηλαδή στις ρυθμίσεις μηνυμάτων, στην εισαγωγή λειτουργίας, τι επιλογές έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στις ρυθμίσεις μηνυμάτων, στην εισαγωγή λειτουργίας, τι επιλογές έχεις;

 

δεν υπαρχει καν "εισαγωγη λειτουργιας".

 

Δες και μονος σου

[ATTACH]26605[/ATTACH][ATTACH]26606[/ATTACH][ATTACH]26607[/ATTACH][ATTACH]26608[/ATTACH]

ΕΡΩΤΗΣΗ: Αν αλλαξω κερνελ λες να εμφανιστουν αλλες επιλογες?

Edited by singer
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει καν "εισαγωγη λειτουργιας".

 

Δες και μονος σου

[ATTACH]26605[/ATTACH][ATTACH]26606[/ATTACH][ATTACH]26607[/ATTACH][ATTACH]26608[/ATTACH]

ΕΡΩΤΗΣΗ: Αν αλλαξω κερνελ λες να εμφανιστουν αλλες επιλογες?

 

Δε νομίΖω...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παντως ο Γιαννης μα ψιλοξεχασε λιγακι :happy: , ευχομαι συντομα με μια δυνατη jelly bean να επιστρέψει.
Link to comment
Share on other sites

παντως ο Γιαννης μα ψιλοξεχασε λιγακι :happy: , ευχομαι συντομα με μια δυνατη jelly bean να επιστρέψει.

 

Πολλοί επίσης, ψιλοξεχασαν το Γιάννη...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! πέρασα την έκδοση 4.0.4 στο κινητο και δεν μπορω να βγαλω screenshot με τον κλασικο τροπο volume down και power button...μηπως μπορει καποιος να μου πει πως να το καταφερω? :worry:
Google
Link to comment
Share on other sites

Home + power...

 

Το εκανα και εγω αυτο οπως ηξερα με την omega 10.4 που ειχα αλλα απο τοτε που εβαλα την 15 πατωντας αυτα τα κουμπια δεν κανει κατι μονο βγαζει αυτα τα αρχεια η εφαρμογες που ειχα ανοιξει...για δοκιμαστε το.....

οκ το εκανα απλα δεν ειναι οπως πριν που παταγες και γραταγες το home και πατουσες και αφηνες το power τωρα θελει και τα δυο μαζι πατημενα και τα αφηνεις ταυτοχρονα....

Edited by pacman63
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια εχω ενα προβλημα... φλασσαρα σημερα την ω15 πανω απο την 14 αλλα το τηλεφωνο μολις ανοιγε και τελειωνε το σκαναρισμα της μνημης μετα απο μερικα δευτερολεπτα εκανε ρεσταρτ. περναω την 15,1 απο το λινκ που δινεται λιγο πιο πισω και παλι τα ιδια μολις σκαναρει την μνημη μετα απο λιγο ρεσταρτ. εχετε καμια ιδεα τι μπορει να φταιει και τι μπορω να κανω? να πω οτι δεν εκανα κανενα wipe πριν περασω τις ρομ μονο αυτα που γινονται κατα την διαρκεια της εγκαταστασης αλλα ετσι το κανω συνεχεια και δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι τωρα.
SAMSUNG GALAXY S II
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια εχω ενα προβλημα... φλασσαρα σημερα την ω15 πανω απο την 14 αλλα το τηλεφωνο μολις ανοιγε και τελειωνε το σκαναρισμα της μνημης μετα απο μερικα δευτερολεπτα εκανε ρεσταρτ. περναω την 15,1 απο το λινκ που δινεται λιγο πιο πισω και παλι τα ιδια μολις σκαναρει την μνημη μετα απο λιγο ρεσταρτ. εχετε καμια ιδεα τι μπορει να φταιει και τι μπορω να κανω? να πω οτι δεν εκανα κανενα wipe πριν περασω τις ρομ μονο αυτα που γινονται κατα την διαρκεια της εγκαταστασης αλλα ετσι το κανω συνεχεια και δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι τωρα.

 

Σβήσε την cache και την dalvik cache από recovery και ξαναδοκίμασε.

Αν δε σου δουλέψει, δοκίμασε να κάνεις boot χωρίς την κάρτα μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Σβήσε την cache και την dalvik cache από recovery και ξαναδοκίμασε.

Αν δε σου δουλέψει, δοκίμασε να κάνεις boot χωρίς την κάρτα μνήμης.

 

Με τα wipes εστρωσε. ευχαριστω stratos.

Μπορει καποιος να ανεβασει ενα screenshot απο την status bar με την omega 15,1 ics γιατι η δικια μου status bar ειναι σαν να εχει χασει το θεμα της να δω αν ειναι σε ολους ετσι.

SAMSUNG GALAXY S II
Link to comment
Share on other sites

Με τα wipes εστρωσε. ευχαριστω stratos.

Μπορει καποιος να ανεβασει ενα screenshot απο την status bar με την omega 15,1 ics γιατι η δικια μου status bar ειναι σαν να εχει χασει το θεμα της να δω αν ειναι σε ολους ετσι.

 

 

έτσι είναι σε όλους

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1489197&page=843

 

 

Hi Omega SG2 users and friends!!!

I downloaded a week ago the latest firmware XWLPX Android 4.0.4 and I made the first Omega out of it.

I will continue to work on this new project and when rom is perfect I will let you know

 

:):):lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει καμια εικοσαρια απο τις προηγουμενες σελιδες και σχεδον εχω πειστει να κανω root και να περασω την omega για 4.0.3 ... Μερικες ερωτησουλες μονο εχω...

 

Α) αν βελτιωμεται η αναμονη της μπαταριας με 3G ανοιχτα

Β) αν εχει ελληνικο keyboard ( ειδα καποια screenshots υπηρχε, απλα για επιβεβαιωση)

Γ) με τα sms τι γινεται? θελει αλλη εφαρμογη για 160chars?

 

Ευχαριστω,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...