Jump to content

Xperia Neo V : .62 root, OEM .42 restore, CWM install


lousou76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω κολλήσει στο Βήμα 4, καθώς ανοίγει το κινητό πατάω επαναλαμβανόμενα το volume down αλλά το κινητό ανοίγει κανονικά δεν μου βγάζει μπλε οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 587
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! Έχω κολλήσει στο Βήμα 4, καθώς ανοίγει το κινητό πατάω επαναλαμβανόμενα το volume down αλλά το κινητό ανοίγει κανονικά δεν μου βγάζει μπλε οθόνη.

 

Για δοκίμασε να πατάς πάνω στο logo Sony Ericsson.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να πατάς πάνω στο logo Sony Ericsson.

 

:( Τίποτα δυστυχώς. Μήπως φταίει που είναι καινούρια παραλαβή και το έχουν μπλοκάρει με κάποιον τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κατάφερα! Ξαναέκανα τη διαδικασία από την αρχή αλλά αυτή τη φορά σε windows xp και με τους ADB_drivers και έγιναν όλα κομπλέ! Ευχαριστώ για τη βοήθεια!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
έβαλα την 62 rooted και μετά από κάθε ενεργοποίηση του τηλεφώνου εξαφανίζονται οι συντόμευσης. έχει τύχη σε κανέναν αυτό ?? τι να κάνω??
Link to comment
Share on other sites

έβαλα την 62 rooted και μετά από κάθε ενεργοποίηση του τηλεφώνου εξαφανίζονται οι συντόμευσης. έχει τύχη σε κανέναν αυτό ?? τι να κάνω??

 

πολυ περιεργο,οχι. προτεινω να το ξανακανεις

Link to comment
Share on other sites

πολυ περιεργο,οχι. προτεινω να το ξανακανεις

 

στην αρχή έβαλα την 42 έκανα root το κινητό και μετά έκανα update την 62 από την sony και μου το έκανε ξανά αυτό το πράγμα... και λέω θα το ξανακάνω την εγκατάσταση από την αρχή με έτοιμη την 62 rooted και τελικά πάλι το ίδιο ήταν..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας

έχω το εξής πρόβλημα ειχα την έκδοση 4.0.3

ακολούθησα τις οδηγίες για ρουτ, έφτασα ως και το βήμα 4

και με γύρισε σε 2.3.4

αλλα δεν μα αφήνει να κάνω upadete

γιατί?επιδή είναι ρουτ τώρα?

πως μπορώ να κάνω upadate?

Edited by panos59
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας

έχω το εξής πρόβλημα ειχα την έκδοση 4.0.3

ακολούθησα τις οδηγίες για ρουτ, έφτασα ως και το βήμα 4

και με γύρισε σε 2.3.4

αλλα δεν μα αφήνει να κάνω upadete

γιατί?επιδή είναι ρουτ τώρα?

πως μπορώ να κάνω upadate?

 

Ακολουθησες τις οδηγίες για ποιο λόγο;για να γυρίσεις σε 2.3.4;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια. πηγα απο 4.04 να το κανω 4.02 ωστε να μπορεσω να κανω root και το flashtool μου λεει μετα απο λιγο

 

for 2011 devises line be sure you are not in mtp mode

device disconnected

 

και το τηλεφωνο κανει συνεχεια restart

Link to comment
Share on other sites

εκανα update μεσω του κινητου γιατι βαρεθηκα να ασχολουμαι,αλλα παλι εχει μεσα το superuser κτλ,πως μπορω να κανω ενα clean install?

thanks

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση.Μπορούμε να κάνουμε root και custom rom στην έκδοση 4.0.4 στο Neo V μας;

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση.Μπορούμε να κάνουμε root και custom rom στην έκδοση 4.0.4 στο Neo V μας;

 

Η 4.0.3 ρουτάρεται και υπάρχει και το σχετικό *topic*, Η 4.0.4 απ' όσο ξέρω όχι ακόμα.

Ανυπομονώ να βγάλει ο lousou76 ανάλογη ανάλογη διαδικασία για το ICS *fingers crossed* :shifty:

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Βήμα 4

Εγκατάσταση της rooted .62 έκδοσης του λογισμικού:

  • Συνδέουμε το κινητό σε λειτουργία MSC
  • Αντιγράφουμε το αρχείο generic62.zip στην κάρτα μνήμης.
  • Κάνουμε ασφαλή κατάργηση συσκευής κάτω δεξιά και αφαιρούμε το τηλέφωνο.
  • Σβήνουμε το τηλέφωνο.
  • Ανάβουμε το τηλέφωνο. Πατάμε επαναλαμβανόμενα το πλήκτρο Volume Down καθώς το τηλέφωνο ξεκινά, μέχρι να εμφανιστεί το CWM (σελίδα με μπλέ γράμματα)
  • Πατάμε το volume Down και πλοηγούμαστε στην επιλογή wipe data/factory reset. Επιλέγουμε πατώντας το πλήκτρο Home και μετά πάλι με το Volume Down επιλέγουμε το Yes wipe all user data.
  • Πηγαίνουμε στην επιλογή Install zip from sdcard->Choose zip from sdcard και επιλέγουμε το Generic62.zip. Περιμένουμε να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση.
  • Σβήνουμε το τηλέφωνο (υπάρχει και επιλογή Power off στο CWM ή βγάζουμε την μπαταρία. MHN ανάψετε το τηλέφωνο. Αποσυνδέουμε).
  • Ανοίγουμε το Flashtool και πατάμε τον κεραυνό. Επιλέγουμε Flashmode και μετά το mt11 .62 (δεν πειράζουμε κανένα checkbox). Πατάμε οκ. Κρατώντας πατημένο το back συνδέουμε το τηλέφωνο.
  • Όταν τελειώσει κλείνουμε το flashtool , αποσυνδέουμε και ανάβουμε το τηλέφωνο.
  • Μόλις ξεκινήσει το κινητό, επιλέγετε τα Ελληνικά και ολοκληρώνετε τον Οδηγό. Μετά ανοίγετε τις ρυθμίσεις->Εφαρμογές και τσεκάρετε το Άγνωστες πηγές. Έπειτα πάλι ρυθμίσεις->εφαρμογές->Ανάπτυξη και τσεκάρετε το Εντοπισμός σφαλμάτων USB και το Να επιτρ. Ψευδείς τοποθ.
  • Ρυθμίζουμε τον τύπο συνδεσιμότητας απ το notification bar σε MSC, αποσυνδέουμε και ξανασυνδέουμε το κινητό.

 

Για Windows 7/vista 64bit κατεβάστε την τελευταία έκδοση του flashtool από την σελίδα του ΕΔΩ.

 

Συγχαρητήρια έχετε την .62 rooted

 

Από εδώ και κάτω μπορείτε να επιστρέψετε στην επίσημη 62 rooted εάν μετανιώσετε για τα παρακάτω βήματα, μπαίνοντας στο menu του CWM και κάνοντας εγκατάσταση το Generic62.zip. (αγνοήστε δηλαδή ΟΛΑ τα παραπάνω Βήματα δεν είναι απαραίτητα αν έχετε φτάσει μια φορά ως εδώ).

 

Ρε παιδια εφτασα μεχρι το βήμα 4 ,πατησα τις ρυθμίσεις στο cwm και πατησα Power off.Ανοίγοντας το flashtool και πατωντας κεραυνο/flashmode όμως δεν μου βγάζει επιλογή "mt11 .62" αλλά Χ10/V1/BLRelock στο Firmware και loader.sin kernel.sin και s1boot.sin στο File.Εχω Windows 7 64bit κατεβασα απο το Link του οδηγου την καινουργια εκδοση του flashtool(0.8.0.0) αλλα και πάλι τις ίδιες επιλογές βγάζει.Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?Το κινητό δεν το χω ανοίξει ακόμα..

Edited by kkalos1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι :εγω που στο κινητο εχω Android Version:4.0.4 και Build Number:4.1.B.0.431 μπορω να ακολουθησω ολη τη διαδικασια κανονικα χωρις προβλημα....

 

Και κατι αλλο ...τι ουσιαστικα θα κερδισω εαν το κινητο μου ειναι rooted..;

 

Συγγνωμη αλλα ειμαι λιγο ασχετος με αυτα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να ανέβει πάλι το removeapps4.rar ή τουλάχιστον η λίστα για να τα αφαιρέσω με το Titanium;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω διαβασει πολλες φορες τα βηματα..και θα ηθελα να ρωτησω..εαν τυχον γινει κατι λαθος...στην διαδικασια..μπορει να προκυψει μη αναστρεψιμο προβλημα στο κινητο?

μπορει να ειναι ακυρη η ερωτηση μου...αλλα δεν γνωριζω ..οποτε προσπαθω να δω τι μπορω να καταφερω αν δοκιμασω κατι τετοιο!!!!

υπαρχουν προβληματα λειτουργιας στο κινητο μετα την συγκεκριμενη διαδικασια?

η ειναι οπως ηταν και πριν? απλα root...

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει πολλες φορες τα βηματα..και θα ηθελα να ρωτησω..εαν τυχον γινει κατι λαθος...στην διαδικασια..μπορει να προκυψει μη αναστρεψιμο προβλημα στο κινητο?

μπορει να ειναι ακυρη η ερωτηση μου...αλλα δεν γνωριζω ..οποτε προσπαθω να δω τι μπορω να καταφερω αν δοκιμασω κατι τετοιο!!!!

υπαρχουν προβληματα λειτουργιας στο κινητο μετα την συγκεκριμενη διαδικασια?

η ειναι οπως ηταν και πριν? απλα root...

 

Όχι δεν είναι τίποτα μη αναστρέψιμο.

 

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι τίποτα μη αναστρέψιμο.

 

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα λειτουργίας.

 

σευχαριστω για την απαντηση!

κατι ακομα...ποιο ειναι το καλυτερο προγραμμα για να κανω backup επαφες και μηνυματα τηλεφωνου?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...