Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικα για να καταλαβω,το οτι η ενδειξη Η εγινε 3G στο sony ericsson μου ειναι καλο ή κακο?:rolleyes:Βεβαια δεν εχω μπει στο internet για να ελεγξω αν οντως αλλαζει απο 3G->H κατα την περιηγηση.Παντως στο myview που μπηκα η ενδειξη 3G παρεμεινε εκει απ'την αρχη μεχρι το τελος της περιηγησης...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δε χρειάζεται να σ'απασχολεί!Το ίδιο πράγμα είναι πρακτικά.Η ένδειξη έχει να κάνει με τα κανάλια.Εσύ πρακτικά παίρνεις τη μέγιστη ταχύτητα που έχει η Cosmote στην περιοχή σου.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα.

μετα απο καμποσα χρονια συνδρομητης με συμβολαιο στην vodafone αποφασισα να παω σε cosmote (συμβολαιο και παλι).

ολα καλα εκτος απο ενα μικρο προβληματακι. ενω εχω mms κανονικα, δεν μπορω να μπω internet!!

υπαρχει περιπτωση να χρειαζεται ενεργοποιηση αυτης της υπηρεσιας? και αν ναι πως?

Link to comment
Share on other sites

Τα MMS είναι ανεξάρτητα του Ίντερνετ!Μπες στην ιστοσελίδα της εταιρίας και ψάξε για τα Wireless Internet πακέτα.Μην αποπειραθείς να μπεις με τις ρυθμίσεις wap,θα τραβάς τα μαλλιά σου/! :p
Link to comment
Share on other sites

Τα MMS είναι ανεξάρτητα του Ίντερνετ!Μπες στην ιστοσελίδα της εταιρίας και ψάξε για τα Wireless Internet πακέτα.Μην αποπειραθείς να μπεις με τις ρυθμίσεις wap,θα τραβάς τα μαλλιά σου/! :p

 

σωστα αυτα που λες, αλλα το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να μπω καν. μου βγαινει μηνυμα οτι δεν ειναι δυνατη η συνδεση στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι,πρέπει να ζητήσεις ενεργοποιήση της υπηρεσίας wap ή της υπηρεσίας wireless Internet easy!

 

Για το 2ο στέλνεις το μήνυμα WIEASY στο 1333 και χρησιμοποιείς τις ρυθμίσεις Ίντερνετ και όχι WAP!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου λυσει αυτη την απορια?? Γιατι οταν μιλαω στο τηλ. εξαφανιζεται η ενδειξη 3G και μετα το τελος της κλησης ξαναεμφανιζεται παλι?? Το κανει συνεχεια αυτο...
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς πως εξαφανίζεται εντελώς ή απλά αλλάζει σε H?

 

Αν είναι το πρώτο,προφανώς δεν έχεις πολύ ισχυρό σήμα 3g και αλλάζει σε gsm κατά τη διάρκεια της κλήσης.

 

Μη σε μπερδεύει αν στην αναμονή είναι ενεργό το 3G.Άν η ένταση του σήματος πέσει-κατά τη διάρκεια της κλήσης-κάτω από ένα όριο,γίνεται handover σε gsm,για να διεκπεραιωθεί σωστά η κλήση.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε δεν νομιζω να ειναι καποιο προβλημα του σταθμου:) Ευχαριστω:)
Link to comment
Share on other sites

Καλα ειναι δυνατον στην Θεσσαλονικη κέντρο (Μητροπολεως/Τσιμισκη Αρχες) να μην εχει δειγμα 3G; Ειδικα σε ενα διαμερισμα 3ο οροφο, -95 απλο GSM.

 

(Aσε και η Wind καρτοκινητο που ειχα, σε ενα μαγαζι ισογειο, ΔΕΝ επιανε ΤΙΠΟΤΑ! ) Μηπως επεσε ξηλωμα στο κεντρο; :P

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο αυτό,ιδίως αρχές Τσιμισκή-αν σκεφτείς ότι έχει 1 ιστό εκεί πέρα,νομίζω γωνία Τσιμισκή με Δωδεκανήσου-μια μεγάλη μεταλλική κατασκευή.Για να πω την αλήθεια,δεν τη θυμάμαι γύρω απ'τα Λαδάδικα να μην έχει κάλυψη εσωτερικα.Με Vodafone δοκίμασες;
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς προς μεριά ΧΑΝΘ επομένως!Και πάλι δε στέκει:εκτός απ'τους σταθμούς βάσης στα κτίρια υπάρχει και ο πύργος του οτέ που τον έχουν μπουκώσει κυριολεκτικά με κεραίες 3g/gsm!!Περίεργο!Θα έλεγα μάλιστα ότι ιδίως η 3η της γενιά σ'αυτην την περιοχή είναι καλύτερη της Vodafone,η οποία μάλλον λόγω θορύβου σε πετάει σε 2η γενιά!Περίεργο...
Link to comment
Share on other sites

Εκει που επιανε-δεν επιανε GSM: Οδος Μητροπολιτου Ιωσηφ σε πολυκατοικια μεσα. (Wind full)

Εαν εννοεις την κεραια Κ.Ντηλ-Ερμου (στον ΟΤΕ), τοτε μαλλον υπαρχουν πολλες πολυκατοικιες αναμεσα μεχρι εκει που ημουν, εξου και το -95dbm. Ετσι δεν ειναι;

 

 

 

Εκει που επιανε φουλ, (gsm) και wind ΚΑΘΟΛΟΥ ειναι στην Νικ.Φωκα (ισογειο).

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εκει που επιανε-δεν επιανε GSM: Οδος Μητροπολιτου Ιωσηφ σε πολυκατοικια μεσα. (Wind full)

Εαν εννοεις την κεραια Κ.Ντηλ-Ερμου (στον ΟΤΕ), τοτε μαλλον υπαρχουν πολλες πολυκατοικιες αναμεσα μεχρι εκει που ημουν, εξου και το -95dbm. Ετσι δεν ειναι;

 

 

 

Εκει που επιανε φουλ, (gsm) και wind ΚΑΘΟΛΟΥ ειναι στην Νικ.Φωκα (ισογειο).

 

Δεν είναι απαραίτητο να ξηλώθηκε κάτι μπορεί να έκαναν αλλαγές στο δίκτυο (παράμετροι σχέσεων μεταξύ κυψελών, κλήσεις κεραιών-Tilt κ.τ.λ.) Εντάξει πολλές φορές δεν είναι όλες οι αλλαγές πετυχημένες. Πολλά διορθώνονται βάσει του feedback που λαμβάνουν απο τους συνδρομητές.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σε πετούσε σε καμία κεραία απομακρυσμένη μεν,υψηλότερης προτεραιότητας δε;Αν και πάλι...Όσον αφορά το θηριώδη ιστό στον οτέ της Καρόλου Ντηλ,δεν κάνει και τρελά πράγματα..Το Θεό κοιτάζουν οι κεραίες;Διότι το 3g δεν είναι και ο,τι καλύτερο,σε σημεία που υποτίθεται πως έπρεπε να είναι σχετικά ισχυρό..Όσον αφορά πάλι την Μητροπόλεως,ανάλογα το ύψος της,όλο και κάπου θα υπάρχουν προβλήματα κάλυψης απ'όλα τα δίκτυα..Και αδυνατώ να καταλάβω γιατί δεν έχουν τοποθετηθεί ιστοί ή έστω κάποια micro..Είναι τελείως κέντρο η οδός και απ'το πρωί μέχρι το βράδυ σφίζει από κόσμο.Πιο κεντρικα δε γίνεται!Αλλά παρ'όλα αυτα,η κάλυψη κυρίως σε εσωτερικούς χώρους παραμένει και για τις 3 ελαφρώς προβληματική,ανάλογα το ύψος!
Link to comment
Share on other sites

παιδια Θεσσαλονικη στο ασβεστοχωρι στο νοσοκομειο Παπανικολαου γιατι δεν εχει 3G θελω να κανω βιντεο κληση με τον αδερφο μου που ειναι στο νοσοκομειο και δεν μπορω
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ενοποιηθεί με τον ΟΤE η εταιρεία, το data της Cosmote οδεύει προς το να πέσει ισχυρά.
"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει τα 600 λεπτα προς what's up

και θελω να μαθω ποσα λεπτα μου εχουν μεινει ακομη.μπορειτε να μου πειτε?

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει τα 600 λεπτα προς what's up

και θελω να μαθω ποσα λεπτα μου εχουν μεινει ακομη.μπορειτε να μου πειτε?

 

 

EY (στα λατινικά) αποστολή στο 1256!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ενοποιηθεί με τον ΟΤE η εταιρεία, το data της Cosmote οδεύει προς το να πέσει ισχυρά.

 

Αν ο κόσμος πάει και το προτιμάει πώς να πέσει;

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μαθω πως γινετε να εχω internet μεσω whats up σε συσκευη χωρις i-mode ή my view (hp ipack voice manager με windows mobile η συσκευη μου).

 

στελνεις μυνημα WAPA(η WAP) στο 1333 λαμβανεις απαντητικο μυνημα που σου λεει να αποθηκευσεις τις ρυθμισεις(αν σου ρθει μυνημα οτι η υπηρεσια δεν μπορει να ενεργοποιηθει μεσω μυνηματος καλεις το τμημα εξυπηρετησης 1313 κ μετα πατας το 9 (καρτοκινητα whats up-cosmocarta)----1212(συνδεσεις οικιακων)-----1200(εταιρικων)----για να μιλησεις με εξυπηρετηση πελατων να τους πεις το μοντελο του κινητου σουκαι νασου στειλουν αυτοι το μυνημα)πατας αποθηκευση και μετα κλεινεις το κινητο σου για 5 λεπτα και το ξανανοιγεις...αν ειναι my vew μπαινεις απευθειας απο το εικονιδιο του my view...Aν ειναι καρτοκινητο σου δινει για τις 15 πρωτες μερες δωρεαν απεριοριστη πλοηγηση μεσα στο my view kai 40ΜΒ για εκτος (αρκετα μεγαλος ογκος)πρεπει να μπαινεις μεσω του google που σου βγαζει το μενου του my view κατω κατω για να εχεις τα 40 mb δωρεαν.μετα τις 15 μερες μπορεις να ενεργοποιησεις το απεριοριστο πασο που σου δινει απεριοριστη πλοηγηση στο myview και 40 mb για εκτος με 4ευρω το μηνα.μπαινεις μεσα απο το myview στο myacount(κατω κατω στην αρχικη σελιδα του my view)kai επιλεγεις το απεριοριστο πασο-αρκει να εχεις και τουλαχιστον 4 ευρω στην καρτα σου.αν ειναι συνδεση το ενεργοποιεις με τον ιδιο τροπο η απο καταστημα.

 

 

Τωρα αν το κινητο σου δεν ειναι my view μπαινεις μεσω του brownser του κινητου σου στην σελιδα του my view..υπαρχουν και καποια τηλεφωνα οπως πχ to iphone που δεν υποστηριζουν το my view

 

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?_nfpb=true&_pageLabel=my_view_index&locale=el_GR

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω λιγο. Εχω προγραμμα ι-35 που σου δινει 500mβ. Αυτος ο ογκος ισχυει και για 3G κ για gsm?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...