Jump to content

Άδειες και διπλώματα δικύκλων


EiNSTEiN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξερω για την Αθηνα αλλα εδω το πουλανε σε ολα σχεδων τα βιβλιοπωλεια.

Για τιμη δεν εχω ιδεα. Παντος μπορεις να βρεις και στο internet της ερωτησεις και της απαντισεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το cd υπάρχει και στο site του Υπουργείου μεταφορών (αν καταφέρεις να το βρείς σε εκείνο το μπάχαλο, μπράβο σου!)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Εχω ενα πρόβλημα .... το 1999 έβγαλα άδεια για πενηνταράκι από την Τροχαία αλλά λόγω μετακόμισης χάθηκε και αγνοείται εδώ και δύο χρόνια, (δεν είχα ούτε μηχανάκι για αυτά τα δύο χρόνια) και τώρα πάλι ψάχνω αλλα δεν το βρισκω.

Πως μπορώ να βρώ αντίγραφο ή τι πρέπει να κάνω για να πάρω καινούριο δηλώνοντας κλοπή ή απώλεια?

Παρακαλώ κάθε βοήθεια δεκτή....... Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εχω ενα πρόβλημα .... το 1999 έβγαλα άδεια για πενηνταράκι από την Τροχαία αλλά λόγω μετακόμισης χάθηκε και αγνοείται εδώ και δύο χρόνια, (δεν είχα ούτε μηχανάκι για αυτά τα δύο χρόνια) και τώρα πάλι ψάχνω αλλα δεν το βρισκω.

Πως μπορώ να βρώ αντίγραφο ή τι πρέπει να κάνω για να πάρω καινούριο δηλώνοντας κλοπή ή απώλεια?

Παρακαλώ κάθε βοήθεια δεκτή....... Ευχαριστώ.

 

http://www.kep.gov.gr/categories/aytokinita/adeia_odigisis/0578.asp

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παίδες.

Λοιπόν, έχω τσεκάρει προσεκτικά και τις 15 σελίδες του συγκεκριμένου topic αλλά παρ' όλα αυτά έχω ακόμα κάποιες απορίες! (ανήσυχο πνεύμα το ανθρώπινο)

Ας τα πάρω με τη σειρά:

 

1. Για να αγοράσω μηχανάκι από φίλο μου -ο οποίος απλά το έχει αγοράσει, δεν έχει βγάλει άδεια- θα πρέπει να πάω ΚΕΠ ή τροχαία για μεταβίβαση; Ή αυτό χρειάζεται μόνο εφόσον υπάρχει άδεια κυκλοφορίας και πρέπει να μεταβιβαστεί;

2. Ποια είναι τα βιβλία που πρέπει να διαβάσω για τα σήματα και από που μπορώ να τα προμηθευτώ; (δεν έχω δίπλωμα αυτοκινήτου, οπότε πρέπει να δώσω φουλ πακέτο στα σήματα)

3. Μπορώ να απευθυνθώ σε όποια Τροχαία θέλω ή σε κάποια συγκεκριμένη; Αν ισχύει το δεύτερο, πως μαθαίνω σε ποια Τροχαία υπάγομαι;

4. Αυτό το "φωτοαντίγραφο για ΑΦΜ" δεν το πιάνω... Αντίγραφο ποιου εγγράφου πρέπει να βγάλω;;;

5. Πως θα ξέρω σε ποιους γιατρούς πρέπει να πάω; Με ενημερώνει η Τροχαία; Και αυτούς δε χρειάζεται να τους πληρώσω (λόγω του παράβολου της Εθνικής τράπεζας);

 

ΥΓ: Αν τα βιβλία είναι αυτά που αναφέρει ο blind στο ποστ της σελίδας 11 τότε οκ.

 

Please να απαντήσουν όσοι ξέρουν σίγουρα τι ισχύει!

Thanx

Link to comment
Share on other sites

1.Δεν ξέρω.

2.Σημάτων και μηχανής.Τα βρίσκεις από σχολή οδηγών ή από τις υπρεσίες συγκοινωνιών(τα γνωστά "υπουργεία")

3.Δεν ξέρω που θα απευθυνθείς,δεν έχεις κάπου κοντά τροχαία?Ρώτα εν ανάγκη κάποιον γείτονά σου:D

4.Απλά λες τον αριθμό.

5.Ισως να ξέρουν και στην τροχαία συμβεβλημένους γιατρούς για την περιοχή σου,και όχι,δεν θέλουν πληρωμή.

Link to comment
Share on other sites

carles...

 

στο πρώτο ερώτημα σου http://www.kep.gov.gr/categories/aytokinita/adeia_kykloforias/0576.asp

 

και εννοείται πως πρέπει να έχεις και την άδεια ( σε πιθανό έλεγχο θα έχεις πρόστιμο + οτι αν δεν δεις άδεια που ξέρεις ότι είναι δικό του το μηχανάκι; )

 

όταν λέει αντίγραφο του Α.Φ.Μ. εννοεί μια φωτοτυπία από το χαρτί απογραφής σου στην ΔΟΥ από όπου έβγαλες το ΑΦΜ σου.

 

 

( υ.γ όλα αυτά ισχύουν μόνο για μοτοποδήλατα , δηλ 50ράκια)

Link to comment
Share on other sites

egw an kai exw 125cc paw na bgalw estw gia 50cc diploma piga gia ta biblia sto sygginoniwn kai mou eipe kati gia parabola giati leei prepei na gnwrizei to kratos oti exeis parei biblia gia ta simata:lol: :lol:

egw ta danistika apo ena filo mou sta @@ mou to kratos kai ta parabola tous parea:happy:

Link to comment
Share on other sites

egw an kai exw 125cc paw na bgalw estw gia 50cc diploma piga gia ta biblia sto sygginoniwn kai mou eipe kati gia parabola giati leei prepei na gnwrizei to kratos oti exeis parei biblia gia ta simata:lol: :lol:

egw ta danistika apo ena filo mou sta @@ mou to kratos kai ta parabola tous parea:happy:

 

Kati tha katalaves lathos!

Den mporei na eipan tetoia mlkia!:p

Link to comment
Share on other sites

carles...

 

στο πρώτο ερώτημα σου http://www.kep.gov.gr/categories/aytokinita/adeia_kykloforias/0576.asp

 

και εννοείται πως πρέπει να έχεις και την άδεια ( σε πιθανό έλεγχο θα έχεις πρόστιμο + οτι αν δεν δεις άδεια που ξέρεις ότι είναι δικό του το μηχανάκι; )

 

 

( υ.γ όλα αυτά ισχύουν μόνο για μοτοποδήλατα , δηλ 50ράκια)

 

Δεν κατάλαβες τι εννοώ. Εννοώ ότι ένας φίλος πήρε ένα παπί πριν καμιά εβδομάδα, αλλά έφαγε φλασιά και θέλει να πάρει άλλο. Φυσικά αφού το έχει μία εβδομάδα δεν έχει κάνει καμία διαδικασία να βγάλει άδεια κυκλοφορίας.

 

Εγώ λοιπόν ρωτάω: Για να το αγοράσω χρειάζεται να πάω μαζί του Τροχαία για μεταβίβαση ή αφού δεν υπάρχει άδεια, απλά του δίνω τα λεφτά και παίρνω εγώ την απόδειξη αγοράς του (από εκεί που το πήρε);

 

Γιατί στη μεταβίβαση μοτοποδήλατου ζητάει στα δικαιολογητικά και την άδεια. Όμως αφού δεν υπάρχει άδεια να μεταβιβαστεί, λογικά δε χρειάζεται αυτή η διαδικασία στην Τροχαία... ε;

 

ΥΓ: Πήρα τηλέφωνο σε αρκετά ΚΕΠ να ρωτήσω για το θέμα και τα άτομα δεν ήξεραν καν αν η διαδικασία γίνεται μέσω ΚΕΠ, ενώ το λέει καθαρά στο σάιτ του Υπουργείου Δημοσίας Τάξης ότι "η διαδικασία γίνεται και μέσω ΚΕΠ". Πολύ γέλιο.

Link to comment
Share on other sites

γιατί να μην περιμένεις να του βγάλουν την άδεια και μετά το παίρνεις...

 

μπορεί η διαδικασία να λέει ότι γίνεται και μέσω κεπ , αλλά δεν γίνεται συνήθως λόγω του ότι είναι "μυστήρια" η τροχαία !

Link to comment
Share on other sites

εγω αυριο δινω για μηχανη ανεξαρτητου....

 

τωρα τι να σας πω...ψιλοφοβαμαι λιγο...δεν εχω παρει ακομη τον αερα...

 

πειτε μου καλη επιτυχια βρε τερατα! :P

:X
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έμαθα πως επειδή στην απόδειξη αγοράς αναφέρει το όνομα του φίλου μου, μόνο αυτός μπορεί να βγάλει άδεια και όχι εγώ.

 

Άρα περιμένω να κάνει αυτός τη διαδικασία και να βγάλει την άδεια, ώστε να μπορεί να μου το δώσει (γλιτώνω και το τρέξιμο για την άδεια :p ).

 

Για τους γιατρούς λέει παίρνω στο 1539 (τηλεφωνικό κέντρο της Νομαρχίας Αθηνών) και μου λένε.

 

Αυτά.

 

Καλή τύχη mplip^!

Link to comment
Share on other sites

paidia agorasa ena GLX apo ena paidi kai akouste ti egine to mixanaki itan tou papou tou...kai tora exei xasei tin adeia kai exei na ananeo8ei apo to 92....ti mporo na kano gia auto to 8ema....mporo na bgalei to paidi kainourgia adeia kai meta na kanoume tin metabibasi na mpei sto onoma mou?
Link to comment
Share on other sites

paidia agorasa ena GLX apo ena paidi kai akouste ti egine to mixanaki itan tou papou tou...kai tora exei xasei tin adeia kai exei na ananeo8ei apo to 92....ti mporo na kano gia auto to 8ema....mporo na bgalei to paidi kainourgia adeia kai meta na kanoume tin metabibasi na mpei sto onoma mou?

Θα πας στην τροχαια και θα πληρωσεις και ενα προστιμο περπου 300 euro και μετα θα μεταβιβαστει το μηχανακι κανονικα.περισσοτερο θα σου κοστισει το προστιμο απ'οτι το ιδιο το μηχανακι :lol: :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

paidia agorasa ena GLX apo ena paidi kai akouste ti egine to mixanaki itan tou papou tou...kai tora exei xasei tin adeia kai exei na ananeo8ei apo to 92....ti mporo na kano gia auto to 8ema....mporo na bgalei to paidi kainourgia adeia kai meta na kanoume tin metabibasi na mpei sto onoma mou?

 

Του 92:blink: ? Και αξίζει να κάνεις όλα αυτά για ένα ερείπιο(συγγνώμη κιόλας:O )?

Link to comment
Share on other sites

nai,vasika sto (prostimo) 8a pliroseis oles tis xronies mazemenes pou den exei ananeo8ei i adeia tou!pisteuo konta sta 200 euro.. kaloriziko!:)
http://www.mototriti.gr/jpg/mtr/100/NEWS/Akrapovic_logo.jpg Ban Me I'm Famous
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει πληρωσει τα τελη κυκλοφοριας απο το 92...αχ η καρδια μου...αχ Θεε μου...τζαμπα θα το παρεις...ψαξε τιποτα καλυτερο...!!!:X :X :X :X :X :X :X
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει πληρωσει τα τελη κυκλοφοριας απο το 92...αχ η καρδια μου...αχ Θεε μου...τζαμπα θα το παρεις...ψαξε τιποτα καλυτερο...!!!:X :X :X :X :X :X :X

αφου ηδη το εχει αγορασει :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...