Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδες καλησπερα!ερωτηση!πως γινεται το face unlock με την μπροστινη καμερα?εχω ψαξει ολο το μενου των ρυθμισεων αλλα δεν εχω βρει κατι
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στο δικό μου το Sales Code είναι COA και οι επιλογές που έχω ειναι TRA, TOP, SEB, CMF, BHT. Βάση αυτών ξέρει κάποιος να μου πει σε τι να το αλλάξω για να βάλω jellybean από τις χώρες που έχουν διαθέσιμο (Σερβια, Πολωνία κλπ);

 

Και σε μενα το ιδιο ειναι και εχω περασει την γερμανικη και root για να βαλω το greenify για να παγωνω εφαρμογες που καταναλωνουν ραμ. Στις 3-4 μερες που το χω ετσι παει πολυ καλα. Ηaki αν μπορεις να βοηθησεις να μας προτεινεις τον συνδυασμο Sales code και ανάλογου firmware?

Link to comment
Share on other sites

Εχασα το φορτιστή μου.Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω να αγοράσω άλλον;

ρωτάω γιατί με μια σύντομη έρευνα ονλάην δεν βρήκα κατι.

Επίσης το κινητό δεν φορτίζει όταν το συνδέω με usb καλώδιο στο λαπτοπ! Ενω δείχνει το εικονάκι ότι φορτίζει,στηνπραγματικότητα δεν το κάνει.

έχει αναφερθεί παρόμοιο ζήτημα; (εχω διαβάσει σχεδόν όλο το νήμα,και δε θυμάμαι σχετικό ποστ)

 

 

 

http://www.mobilehellas.com/aksesouar-kiniton/fortistes/samsung-el-2-3-4-5-6-7-8/fortistes-taksidiou-el-2/fortistis-taksidiou-samsung-etaou10ebe-micro-usb-original-bulk-i9100-g810-c3530-cht-350-galaxy-551.i9000-omnia-7-i8700-galaxy-550-giorgio-armani-i9010-nexus-s-i9023-i9020-b2710-s3350-s5570-wave-525.i9100-n7000-travel-charger.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει να μου προτεινει καποιος καλες ζελατινες απο ebay? Ειχα παρει 10 αλλα μονο οι 2 κολλησαν καλα και παλι οχι και τοσο καλα..αν πηρε καποιος και της εβαλε και ειναι καλες ας μου πει..! Ευχαριστω :rolleyes:

 

Ειχα παρει απο αυτον matte και glossy ζελατινες

http://www.ebay.com/itm/170885114146?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Εχει και πακετα των τριων.

Ειχα παρει πακετο των τριων και μου αρεσε παρα πολυ η αισθηση των matte και κολλησαν μια χαρα, τις glossy δεν τις δοκιμασα ακομα.

Τωρα παρηγγειλα το απο πανω πακετο!

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τη Σερβικη και παει μια χαρα. Με το που αλλαξα το sales code εκανε και factory reset έτσι? Οπότε δεν χρειάζεται να ξανακάνω; Eπισης αν βγει η Ελληνική γίνεται η αντίστροφη διαδικασία, να αλλάξω πάλι το sales code κλπ; Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Έχω από χθες στα χέρια μου ένα Advance από Public με 179 ευρώ. Δεν χρειάζεται καμία περαιτέρω αναφορά στο αν αποτελεί μιά εξαιρετική αγορά σε αυτήν την τιμή. Το πρώτο που έκανα είναι να αλλάξω το Sales Code (με το *#272*ΙΜΕΙ#) σε ΧΕΟ (κάνει ολική επαναφορά) και μετά φλασάρισα την πολωνική 4.1.2 που είναι ΧΕΟ. Τώρα συμβαδίζουν απόλυτα το firmware και το sales code και το κινητό θα μπορεί να δέχεται αυτόματα οποιεσδήποτε αναβαθμίσεις ακολουθήσουν, είτε ΟΤΑ, είτε μέσω Kies. Η επιλογή της Πολωνικής έκδοσης έγινε γιατί είναι η μοναδική που έχει ίδιο CSC με τις εκδόσεις που προορίζονται για την Ελλάδα, το ΟΧΧ (όταν το αγοράσετε, το Ελληνικό CSC είναι ΟΧΧ). Δεν έχει δηλαδή καθόλου branding σε αντίθεση με την Γερμανική που δεν είναι εντελώς generic γι' αυτό και το CSC της είναι DBT (Debitel). Το αρχείο της πολωνικής έκδοσης είναι μικρότερο οπότε σημαίνει λιγότερο bloatware.

 

Mε την αναβάθμιση σε JB η συσκευή μετατρέπεται σε ένα υπερσύγχρονο κινητό μεσαίας κατηγορίας σε τιμή ξεφτίλα! Το μόνο μειονέκτημα που θα μπορούσα να επισημάνω είναι ότι άλλα 256ΜΒ RAM θα το απογείωναν εντελώς. Έτσι όπως είναι, καλή ιδέα είναι η χρήση ενός καλού προγράμματος τύπου RAM Booster ώστε να το ξαλαφρώνει ανά τακτά διαστήματα.

οταν κανω το *#272*ΙΜΕΙ# ΔΕΝ μου βγαζει τιποτα εχω βαλει την πολονικη εκδοση μεσω οντιν δοκιμασα με την εφαρμογη στο play store https://play.google.com/store/apps/details?id=com.manniakk.cscselector&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5tYW5uaWFray5jc2NzZWxlY3RvciJd αλλα και παλι τιποτα μου λεει πρεπει να το κανω manuell και δινει αυτο *272#1440# καμία ιδεα τι συμβαινει ??

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει απο αυτον matte και glossy ζελατινες

http://www.ebay.com/itm/170885114146?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Εχει και πακετα των τριων.

Ειχα παρει πακετο των τριων και μου αρεσε παρα πολυ η αισθηση των matte και κολλησαν μια χαρα, τις glossy δεν τις δοκιμασα ακομα.

Τωρα παρηγγειλα το απο πανω πακετο!

 

Παρήγγειλα ζελατίνες από αυτόν και γω αλλά δεν έλαβα ποτέ την παραγγελία.. Μου επέστρεψε τα χρήματα όμως.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις haki. Και μια τελευταία ερώτηση. Με την αλλαγη του sales code το κινητό θα παίρνει αναβάθμιση μεσω kies οπότε γινεται διαθέσιμη στην Σερβια;
Link to comment
Share on other sites

Η Σερβικη με 3widgets χρησιμοποιεί περι τα 500mb ram. Ειναι φυσιολογικό;

 

η γερμανικη οπως ειχα ξαναπει χρησιμοποιει απο 310 εως 390 και δεν εχω δοκιμασει καποια αλλη για να κανω καποια συγκριση και να σε βοηθησω περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

οταν κανω το *#272*ΙΜΕΙ# ΔΕΝ μου βγαζει τιποτα εχω βαλει την πολονικη εκδοση μεσω οντιν δοκιμασα με την εφαρμογη στο play store https://play.google.com/store/apps/details?id=com.manniakk.cscselector&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5tYW5uaWFray5jc2NzZWxlY3RvciJd αλλα και παλι τιποτα μου λεει πρεπει να το κανω manuell και δινει αυτο *272#1440# καμία ιδεα τι συμβαινει ??

φιλε μου δεν πιστεύω να βάζεις τον κωδικό και τα γράμματα IMEI το ιμει σου ειναι αριθμοί που βρίσκονται στις ρυθμίσεις το λεω αν δεν το ξερεις οκ!! απο την άλλη μην τρελαίνεσαι να αλαζεται csc δεν κανει καμια διαφορά στο τηλέφωνο μας!;)απλα αφου μπήκατε στον κόπο και περάσατε ρομ με οντιν θα ξανα περάσετε την πιο καινούργια που θα βγει ανεξάρτητος χώρας!!!!

Βλεπω πολλούς που ρωτάνε για το πως να περάσουν κερνελ εχω γράψει αναλυτικα για το πώς καμια δεκαριά ποστ πιο πίσω νομίζω η παραπάνω! !!

Και μην κάνετε εκαθαρισει της ραμ γιατη κλίνη και της εφαρμογές της του κινητού και αυτα θα ξανα ανοίξουν μετα απλα σας τρώει μπαταρια καφε φορά που το κάνετε! !! Κρατήστε πατημένο το κεντρικό κουμπί και σβήστε οτι έχετε ανοίξει απο πριν θα καθαρίσει την ραμ!;)και στο κατο κατο η ελεύθερη ραμ που μενει ειναι γύρο στα 100 με 150 μια χαρα ειναι!

 

Εχω δει πολλά αξιόλογα ποστ που θα βοηθούσαν παρα πολλούς εδω μεσα αναρωτιέμαι Γιατί αυτα δεν μπαίνουν στα πρώτα ποστ ωσφε να μην ρωτάνε συνέχεια τα ίδια και ίδια φιλικά παντα:p

Link to comment
Share on other sites

Παντως εστω και με την αυξημένη χρηση μνημης το κινητό ειναι πολυ πιο smooth με την jellybean, την οποια χρησιμοποιώ στο nexus 7 το οποιο εχει 1GB ram...
Link to comment
Share on other sites

Oχι! Εάν βάλουμε την JB, η διαδικασία αλλαγής sales code δεν λειτουργεί. Θα πρέπει να γυρίσουμε με μιά πολύπλοκη διαδικασία σε 2.3.6 για να ξανααλλάξουμε sales code.

 

Οπότε και εγώ που έβαλα την σέρβικη με odin δεν μπορώ να αλλάξω CSC γιατί πατάω αυτά *#272*IMEI# και δεν βγάζει τίποτα.

Αν θέλω να πάρω αναβαθμίσεις τις σέρβικης μέσω kies μπορώ?Μου βγάζει αυτό

http://i39.tinypic.com/155p74k.jpg

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν πιστεύω να βάζεις τον κωδικό και τα γράμματα IMEI το ιμει σου ειναι αριθμοί που βρίσκονται στις ρυθμίσεις το λεω αν δεν το ξερεις οκ!! απο την άλλη μην τρελαίνεσαι να αλαζεται csc δεν κανει καμια διαφορά στο τηλέφωνο μας!;)απλα αφου μπήκατε στον κόπο και περάσατε ρομ με οντιν θα ξανα περάσετε την πιο καινούργια που θα βγει ανεξάρτητος χώρας!!!!

Βλεπω πολλούς που ρωτάνε για το πως να περάσουν κερνελ εχω γράψει αναλυτικα για το πώς καμια δεκαριά ποστ πιο πίσω νομίζω η παραπάνω! !!

Και μην κάνετε εκαθαρισει της ραμ γιατη κλίνη και της εφαρμογές της του κινητού και αυτα θα ξανα ανοίξουν μετα απλα σας τρώει μπαταρια καφε φορά που το κάνετε! !! Κρατήστε πατημένο το κεντρικό κουμπί και σβήστε οτι έχετε ανοίξει απο πριν θα καθαρίσει την ραμ!;)και στο κατο κατο η ελεύθερη ραμ που μενει ειναι γύρο στα 100 με 150 μια χαρα ειναι!

 

Εχω δει πολλά αξιόλογα ποστ που θα βοηθούσαν παρα πολλούς εδω μεσα αναρωτιέμαι Γιατί αυτα δεν μπαίνουν στα πρώτα ποστ ωσφε να μην ρωτάνε συνέχεια τα ίδια και ίδια φιλικά παντα:p

δεν ειμαι αρχαριος απλως ηθελα να επαληφθει αυτο το οποιο πιστευα και η απαντηση του HAKI με καλυψε απολυτα

 

Oχι! Εάν βάλουμε την JB, η διαδικασία αλλαγής sales code δεν λειτουργεί. Θα πρέπει να γυρίσουμε με μιά πολύπλοκη διαδικασία σε 2.3.6 για να ξανααλλάξουμε sales code.

 

 

Διάβασε παραπάνω.

ειναι αυτο που πιστευα εφχαριστο για την επαληθευση

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

1.κατεβάζετε αυτό

2.το κάνετε εγκατάσταση στο κινητό

3.κατεβάζετε έναν browser που υποστηρίζει flash πχ firefox

4.κάνετε reboot και είστε οκ.

Στην JB o Dolphin υποστηρίζει flash;

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις jb κανοντας ενα hard reset αλλαζεις sales code και παιρνεις το ιδιο με της αντίστοιχης ρομ που εχεις βαλει.Σε μενα παντως δουλεψε. Edited by glofiish
Link to comment
Share on other sites

Οχι. Αυτός που είναι ο καλύτερος με JB και flash είναι ο επί πληρωμή XScope.

 

@glofiish: Μου φαίνεται κάπως απίθανο αυτό που λες.

 

Και ομως δουλεψε.Και οταν λεω Hard reset δεν εννοω να μπεις recovery mode.Kανονικα απο τις ρυθμισεις.

Επισης θα ηθελα να πω να μην εμπιστευονται ορισμενοι το kies για να δουν τι sales code εχουν.Ο καλυτερος τροπος ειναι να μπεις recovery mode και απο εκει να δεις στα σιγουρα τι sales code εχεις.

Κατι αλλο που θα θελα να πω ειναι οτι η σερβικη με την τελευταια ρωσικη(LQ4) εχουν ιδιο change list.Η πολωνικη και η γερμανικη ειναι οντως αναβαθμισμενες.Εγω εχω ρωσικη και το κινητο ειναι επιεικως χαλια.Λαγκαρει και τρωει πολλα κολληματα κυριως στην αναπαραγωγη βιντεο.Απλα οταν την εβαλα δεν ειχα αλλες επιλογες οσων αφορα 4.1.2.

Tωρα παραμενω στην ρωσικη διοτι 24/5 θα βγαλει αναβαθμηση.Επιπλεον εχω παρατηρησει οτι η ρωσια το "τρεχει" με τις αναβαθμισεις.Αλλωστε εκει το κινητο πρωτοπαρουσιαστηκε(τυχαιο?).

Tελος θα ηθελα να πω οτι με firefox μια χαρα λειτουργει ο flash.Aυτα.

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο προτείνω να γίνει αλλαγή του csc, πριν το φλασάρισμα μιάς JB, ώστε να συμβαδίζουν! Το κινητό σου παρέμεινε Ελληνικό αλλά με σέρβικο firmware. Mόλις βγεί η Ελληνική JB θα την φλασάρεις με Odin και θα ξαναβρεί την ταυτότητα του!

 

Στην ουσία όμως δεν χάνω τίποτα εκτός από τα updates αν κατάλαβα καλά.Είτε έχεις ελληνική με ελληνικό CSC είτε σέρβικη με ελληνικό CSC δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Γιά δοκιμάστε το παρακάτω. Μου φαίνεται ότι απελευθερώνεται μπόλικη RAM σε μόνιμη βάση.

 

Ρυθμίσεις>Επιλογές Προγραμματιστή (Ενεργές)>Οριο Διεργασιών Παρασκηνίου>Βάλτε 4

 

Επιβεβαιώστε ότι δεν είναι απλά η ιδέα μου!

 

Ισχύει, χαλαρά καμιά 100στή ΜΒ λιγότερα. :D

Μετά από αρκετή λειτουργία να πω επίσης ότι δεν λαγκάρει γιατί είχα μια υπόνοια ότι μπορεί να καθυστερούν ν ανοίξουν κάποιες εφαρμογές.

Επίσης παρατήρησα ότι η δεσμευμένη ραμ από 490-540ΜΒ που είχα συνήθως είναι τώρα σταθερά κάτω από 400 (370-390ΜΒ).

Επίσης έβαλα και επιλογή να μην τρέχει καμία διεργασία στο παρασκήνιο αλλά η ελεύθερη ραμ είναι ίδια πάνω κάτω.

 

Λέτε ο haki να μας γλίτωσε από το προφανές;

Edited by Teacher
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, χαλαρά καμιά 100στή ΜΒ λιγότερα. :D

 

σε αγγλικό μενού που το βρίσκουμε αυτό;

Υ.Γ. Εμένα μου δείχνει 260 σε χρήση και 190 ελεύθερα ... τα υπόλοιπα ποιος μου τα πήρε :D

Έκδοση: 2.3.6

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, χαλαρά καμιά 100στή ΜΒ λιγότερα. :D

Αυτή η επιλογή υπάρχει μόνο σε jb?

Link to comment
Share on other sites

σε αγγλικό μενού που το βρίσκουμε αυτό;

Υ.Γ. Εμένα μου δείχνει 260 σε χρήση και 190 ελεύθερα ... τα υπόλοιπα ποιος μου τα πήρε :D

Έκδοση: 2.3.6

 

Settings-Developer options-τσεκάρεις πάνω πάνω τον διακόπτη να είναι ον-προτελευταία επιλογή Limit backgroung prosesses-at most 4.

 

Σε 2.3.6 συνολική ραμ έδειχνε 565 και σε JB 625ΜΒ, άρα σου λείπει αρκετή.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...