Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια χαρά

 

Μόλις παρέλαβα και εγώ το Advance μου (από mobilehellas με αντικαταβολή) και ομολογώ ότι ψιλοπελάγωσα..Προέρχομαι απο Νοκια Χ6 με συμβιαν οπότε καταλαβαίνετε...

 

Έχω διαβάσει αρκετές σελίδες στο θέμα (τουλάχιστον καμμια 50αρια) έχω ψιλοκαταλάβει κάποια πράγματα αλλά υπάρχουν και κάποιες απορίες. Όποιος μπορεί και θελει απαντά:

 

1. Όπως ειπα μολις το παρέλαβα και δεν έχω βαλει ουτε επαφες ουτε αρχεια. Να ξεκινήσω κατευθείαν αναβάθμιση σε πολωνική ή γερμανική 4.1.2 ή να το αφησω αργότερα; Ρωτάω γιατι κάποιοι γραφουν για κολλήματα, άλλοι γραφουν όλα ΟΚ.

 

2. Αν υποθέσουμε ότι ξεκινώ αναβάθμιση σε JB πρέπει να βγάλω τη SIM και την SD καρτα; Το ρωτάω αυτό γιατι κάποιος φίλος το ειχε αναφέρει παλαιότερα.

 

3. Το factory reset πότε το κάνω; Περιμένω να τελειώσει η αναβάθμιση, να κανει το κινητο επανεκίνηση και μετά; Και ομοίως η SIM και η SD καρτα πάλι να ειναι έξω;

 

4. Στη διαδικασία που περιγράφεται στο xda φορουμ μπορώ να κάνω μόνο ρουτ και τιποτα άλλο; Μετά υποθέτω πάλι factory reset;

 

Κάτι που μου κινησε την περιέργεια ειναι οτι την 1η φορα που άνοιξα το κινητο όλα ηταν σε ολλανδική γλώσσα, και με λίγο ψάξιμο την άλλαξα σε ελληνική. Αυτό λέει κάτι για το κινητό;; Επίσης με προέτρεψε να κάνω μια αναβάθμιση ειπα ναι, κάτι κατέβασε μετά έκανε επανεκίνηση και έγινε επιτυχώς κάποια εγκατάσταση. Όταν τσέκαρα ποια εκδοση εχω, ειδα οτι εξακολουθει να ειναι η ιδια GB..Τώρα τι αναβάθμιση έκανε, δεν κατάλαβα...

 

Αντε βοηθηστε παιδια γιατι στα 40 μου άρχισα να μενω πίσω στην τεχνολογία...:p

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά

 

Μόλις παρέλαβα και εγώ το Advance μου (από mobilehellas με αντικαταβολή) και ομολογώ ότι ψιλοπελάγωσα..Προέρχομαι απο Νοκια Χ6 με συμβιαν οπότε καταλαβαίνετε...

 

Έχω διαβάσει αρκετές σελίδες στο θέμα (τουλάχιστον καμμια 50αρια) έχω ψιλοκαταλάβει κάποια πράγματα αλλά υπάρχουν και κάποιες απορίες. Όποιος μπορεί και θελει απαντά:

 

1. Όπως ειπα μολις το παρέλαβα και δεν έχω βαλει ουτε επαφες ουτε αρχεια. Να ξεκινήσω κατευθείαν αναβάθμιση σε πολωνική ή γερμανική 4.1.2 ή να το αφησω αργότερα; Ρωτάω γιατι κάποιοι γραφουν για κολλήματα, άλλοι γραφουν όλα ΟΚ.

 

2. Αν υποθέσουμε ότι ξεκινώ αναβάθμιση σε JB πρέπει να βγάλω τη SIM και την SD καρτα; Το ρωτάω αυτό γιατι κάποιος φίλος το ειχε αναφέρει παλαιότερα.

 

3. Το factory reset πότε το κάνω; Περιμένω να τελειώσει η αναβάθμιση, να κανει το κινητο επανεκίνηση και μετά; Και ομοίως η SIM και η SD καρτα πάλι να ειναι έξω;

 

4. Στη διαδικασία που περιγράφεται στο xda φορουμ μπορώ να κάνω μόνο ρουτ και τιποτα άλλο; Μετά υποθέτω πάλι factory reset;

 

Κάτι που μου κινησε την περιέργεια ειναι οτι την 1η φορα που άνοιξα το κινητο όλα ηταν σε ολλανδική γλώσσα, και με λίγο ψάξιμο την άλλαξα σε ελληνική. Αυτό λέει κάτι για το κινητό;; Επίσης με προέτρεψε να κάνω μια αναβάθμιση ειπα ναι, κάτι κατέβασε μετά έκανε επανεκίνηση και έγινε επιτυχώς κάποια εγκατάσταση. Όταν τσέκαρα ποια εκδοση εχω, ειδα οτι εξακολουθει να ειναι η ιδια GB..Τώρα τι αναβάθμιση έκανε, δεν κατάλαβα...

 

Αντε βοηθηστε παιδια γιατι στα 40 μου άρχισα να μενω πίσω στην τεχνολογία...:p

 

1)Αν το "έχεις" ναι είναι καλό να βάλεις την jb ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2198341 αλλιώς μείνε στην gb και περίμενε την ελληνική.Ολα τρέχουν καλά με την jb.

 

2)Οχι

 

3)Ενα πριν ξεκινήσεις την διαδικασία και ένα μετά την εγκατάσταση της rom για να κάτσει καλύτερα.Δεν χρειάζεται να βγει η sim/sd.

 

4)Ο οδηγός που σου έδωσα πιο πάνω λέει τα πάντα (πέρασμα jb,root,πέρασμα custom recovery και kernel)

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Θύμισέ μου εσύ ποιας χώρας έχεις; Γενικά διαβάζωντας τη διαδικασία και βλέποντας και το σχετικό βιντεο δε βλέπω να ειναι κάτι πολύ δύσκολο, αλλά θέλει προσοχή.

 

Το factory reset καταλαβα ότι πρέπει να γίνει και μετά την εγκατασταση της ρομ. Αλλά ρωτάω αν πρέπει να αφήσω το το κινητο να ανοίξει ή να μην το ανοίξω και να κάνω κατευθειαν factory reset; Ή μηπως δεν εχει σημασία;

Αν κάνω μόνο root και δεν κάνω πέρασμα custom recovery και kernel κερδίζω κάτι ή τζάμπα κόπος;

 

Κατι τελευταιο. Αν κάνω reset πριν την αναβάθμιση πάλι στα ολλανδικά θα ειναι γραμμένα;

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Θύμισέ μου εσύ ποιας χώρας έχεις; Γενικά διαβάζωντας τη διαδικασία και βλέποντας και το σχετικό βιντεο δε βλέπω να ειναι κάτι πολύ δύσκολο, αλλά θέλει προσοχή.

 

Το factory reset καταλαβα ότι πρέπει να γίνει και μετά την εγκατασταση της ρομ. Αλλά ρωτάω αν πρέπει να αφήσω το το κινητο να ανοίξει ή να μην το ανοίξω και να κάνω κατευθειαν factory reset; Ή μηπως δεν εχει σημασία;

Αν κάνω μόνο root και δεν κάνω πέρασμα custom recovery και kernel κερδίζω κάτι ή τζάμπα κόπος;

 

Κατι τελευταιο. Αν κάνω reset πριν την αναβάθμιση πάλι στα ολλανδικά θα ειναι γραμμένα;

 

Οταν ολοκληρώνεται η εγκατάσταση από Odin κάνει επανεκκίνηση από μόνο του....Οπότε το factory reset θα το κάνεις μέτα.

Αν κάνεις μόνο root και τίποτε άλλο έχεις και πάλι πολλά πλεονεκτήματα.....

Όσον αφορά τη γλώσσα ...όταν γίνεται εγκατάσταση μια καινούρια rom... ξεκινάει πάντα με την δικιά της γλώσσα και την αλλάζεις εσυ.....

Link to comment
Share on other sites

Mε τι σέρβικη και με την πολωνική που δοκίμασα ξεκινα το τηλέφωνο με ελληνικά.

Προφανώς για να ξεκινα με ολλανδικά είναι παραεισαγωγή?

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Θύμισέ μου εσύ ποιας χώρας έχεις; Γενικά διαβάζωντας τη διαδικασία και βλέποντας και το σχετικό βιντεο δε βλέπω να ειναι κάτι πολύ δύσκολο, αλλά θέλει προσοχή.

 

Το factory reset καταλαβα ότι πρέπει να γίνει και μετά την εγκατασταση της ρομ. Αλλά ρωτάω αν πρέπει να αφήσω το το κινητο να ανοίξει ή να μην το ανοίξω και να κάνω κατευθειαν factory reset; Ή μηπως δεν εχει σημασία;

Αν κάνω μόνο root και δεν κάνω πέρασμα custom recovery και kernel κερδίζω κάτι ή τζάμπα κόπος;

 

Κατι τελευταιο. Αν κάνω reset πριν την αναβάθμιση πάλι στα ολλανδικά θα ειναι γραμμένα;

 

Πριν κάνει ς την διαδικασία δοκίμασε εγκαθιστώντας το kies μήπως σου δώσει αναβάθμιση σε jb και γλυτώσεις το διαβασμα και τις διαδικασίες ππεράσματος ρομ , αφού είσαι αρχάριος.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

ωραια μια χαρα τρεχει . μεσω του κερνελ μετα μπορεις να πειραξεις διαφορα απο τι βλεπω. πρεπει να κατεβαω καποια εφαρμογη ? πως το κανεις αυτο?

ψαξε λιγο πιο πισω. βαζεις το no frills cpu και απο εκει επιλεγεις governors και schedulers. υπαρχουν λινκ πιο πισω για να καταλαβεις τι ειναι αυτα.

Δοκιμασε σε παρακαλω να παιξεις βιντεακια στο youtube.Μετα παιξε λιγο με την βιντεοκαμερα.Μπες και ξαναπες εντυπωσεις.

Ναι.. κανενα θεμα.

Σήμερα έχουν βγει δύο σέρβικες εκδόσεις... ποια η διαφορά του TSR από το MSR;;;;

Το πρώτο γράμμα μας δείχνει τον πάροχο;;;;

προφανως η msr ειναι απο παροχο αφου λεει telenor!

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνει ς την διαδικασία δοκίμασε εγκαθιστώντας το kies μήπως σου δώσει αναβάθμιση σε jb και γλυτώσεις το διαβασμα και τις διαδικασίες ππεράσματος ρομ , αφού είσαι αρχάριος.

 

συνδέθηκα με ΚΙΕΣ και μου γραφει πως εχω την τελευταια έκδοση λογισμικού. Πάντως πρέπει να ειναι "παραεισαγωγή" απο Ολλάνδία

Στο ΚΙΕΣ γραφει

PDA:LK2 / PHONE:LK2 / CSC:LC1 (XEN)

Link to comment
Share on other sites

Mε τι σέρβικη και με την πολωνική που δοκίμασα ξεκινα το τηλέφωνο με ελληνικά.

Προφανώς για να ξεκινα με ολλανδικά είναι παραεισαγωγή?

 

Πιθανόν με αυτές τις δύο που δοκίμασες δεν αλλάχθηκε το csc....

Έχεις δοκιμάσει με αλλαγή csc να κάνεις Factory reset να δεις με τι γλώσσα θα ξεκινήσει ???

Link to comment
Share on other sites

Όχι φιλε μου δεν έχω δοκιμάσει.

Δεν υπάρχει λόγος να αλλάξω το csc βασικά.

Στο θέμα του φίλου πιο πάνω,πήγε σε κάτι τέτοιο το μυαλό μου λόγο ανάλογης περίπτωσης γνωστού μου με αγορά από το ίδιο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φιλε μου δεν έχω δοκιμάσει.

Δεν υπάρχει λόγος να αλλάξω το csc βασικά.

Στο θέμα του φίλου πιο πάνω,πήγε σε κάτι τέτοιο το μυαλό μου λόγο ανάλογης περίπτωσης γνωστού μου με αγορά από το ίδιο κατάστημα.

 

Ναι και εμένα έκει παει το μυαλό μου...

Μάλλον παραείσαγωγή πρέπει να είναι

και επειδή ήρθε με την ολλανδική Rom και το ανάλογο csc έκανε την πρώτη εκίνηση στην ολλανδική γλώσσα....

Ενώ όταν αλλάζεις με Odin το csc παραμένει το ίδιο και έτσι κάνει την πρώτη εκίνηση στη γλώσσα που ήσουν και πριν.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ μόλις το παράγγειλα, το περιμένω...

Έχω μπερδευτεί σε μερικά πράγματα σχετικά με το συγκεκριμένο smartphone...

 

Το Gorilla Glass που φοράει προστατεύει όντως από γρατζουνιές ή καλό θα ήταν να του έβαζα και κάποιο protective screen?

 

Και τελικά τι ισχύει με το Rooting?? Ακυρώνει ή όχι την εγγύηση;

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ μόλις το παράγγειλα, το περιμένω...

Έχω μπερδευτεί σε μερικά πράγματα σχετικά με το συγκεκριμένο smartphone...

 

Το Gorilla Glass που φοράει προστατεύει όντως από γρατζουνιές ή καλό θα ήταν να του έβαζα και κάποιο protective screen?

 

Και τελικά τι ισχύει με το Rooting?? Ακυρώνει ή όχι την εγγύηση;

 

Ευχαριστώ!!

 

καλησπέρα..εαν εισαι προσεκτικός, δεν χρειάζεται ζελατίνα. αν είσαι ψείρας σαν κι εμένα τοτε βάλε για να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

οποιαδήποτε επέμβαση στο λογισμικό της συσκευής ακυρώνει την εγγύηση, αλλά με ενα un-rooting το κινητό επανέρχεται στην αρχική του κατάσταση και δεν εχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο υπαρχει ακομη στα public Περιστεριου στα 170 ευρω!!

 

Καλά, στα 170 δε νομίζω να υπάρχει κάτι καλύτερο αυτή τη στιγμή. Όποιος το θέλει ή θέλει γενικότερα Android και δεν το πάρει θα κάνει μεγάλη *******! :X

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλά, στα 170 δε νομίζω να υπάρχει κάτι καλύτερο αυτή τη στιγμή. Όποιος το θέλει ή θέλει γενικότερα Android και δεν το πάρει θα κάνει μεγάλη *******! :X

 

Κι εγω απο κει το πηρα.Οντως ειναι τρελλο best buy και γινεται ακομα πιο τρελλο αν ασχοληθεις λιγο με το odin.Εγω προερχομενος απο galaxy nexus δεν το εχω μετανιωσει καθολου.

Τουμπανο ηχειο,ραδιοφωνο fm,native βιντεοκληση,τελειες διαστασεις και λεφτα στην τσεπη:)

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια μαλλον χαζη

Μετα την 4.1.2 η διαθεσιμη για τον χρηστη ραμ αυξανεται σωστα? Αυτο σημαινει πως το συστημα τρωει λιγοτερη κ αρα μενει παραπανω αδεια για τον χρηστη η οτι αλλαξε το παρτισιον της ραμ?

 

δε ξερω πως αλλιως να το διατυπωσω για να γινω πιο σαφης... :worry:

Και τωρα τελικα η απορια... : υπαρχει τροπος με custom rom να αλλαξουμε τα partitions της μνημης ωστε να εχουμε παραπανω ραμ?

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια μαλλον χαζη

Μετα την 4.1.2 η διαθεσιμη για τον χρηστη ραμ αυξανεται σωστα? Αυτο σημαινει πως το συστημα τρωει λιγοτερη κ αρα μενει παραπανω αδεια για τον χρηστη η οτι αλλαξε το παρτισιον της ραμ?

 

δε ξερω πως αλλιως να το διατυπωσω για να γινω πιο σαφης... :worry:

Και τωρα τελικα η απορια... : υπαρχει τροπος με custom rom να αλλαξουμε τα partitions της μνημης ωστε να εχουμε παραπανω ραμ?

 

Εγω που ειχα galaxy nexus ειχε συνολικη μνημη ραμ 600 και κατι. Δεν θυμαμαι ακριβως μπορει να ηταν 690. Αυτο εδω εχει 625.

Εγω εχω την εντυπωση οτι το κινητο εχει στην ουσια 1gb ram και απλα τωρα με την 4.1.2 την ξεκλειδωσανε.

Θυμάται κανεις το zte που ειχε καποτε φερει η wind;

Αυτο ελεγε οτι ειχε 256ραμ.Τελικα στην πραγματικοτητα 512ειχε αλλα κλειδωμενη.

Ειμαι σχεδον βεβαιος οτι εχουμε 1γιγα ραμ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειχα galaxy nexus ειχε συνολικη μνημη ραμ 600 και κατι. Δεν θυμαμαι ακριβως μπορει να ηταν 690. Αυτο εδω εχει 625.

Εγω εχω την εντυπωση οτι το κινητο εχει στην ουσια 1gb ram και απλα τωρα με την 4.1.2 την ξεκλειδωσανε.

Θυμάται κανεις το zte που ειχε καποτε φερει η wind;

Αυτο ελεγε οτι ειχε 256ραμ.Τελικα στην πραγματικοτητα 512ειχε αλλα κλειδωμενη.

Ειμαι σχεδον βεβαιος οτι εχουμε 1γιγα ραμ.

εχει ram memory module:1Gb DDR(usable 629 Mb) συμφωνα με το προγραμμα Cpu identifier:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Bfield.CpuIdentifier&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5CZmllbGQuQ3B1SWRlbnRpZmllciJd

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το σκέφτομαι κι εγώ αυτό το τηλέφωνο, να ρωτήσω κάτι, η οθόνη τελικά προστατεύεται από Gorilla Glass ή όχι;;

Έχω δει και ακούσει διάφορες απόψεις..

Link to comment
Share on other sites

Χθες με την Σερβικη JB δεν ανταποκρίνονταν το notification bar και εκανα επανεκκίνηση και επανήλθε... Το μόνο θέμα που έχω συναντήσει εδω και 3 ημέρες που τη χρησιμοποιώ.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το σκέφτομαι κι εγώ αυτό το τηλέφωνο, να ρωτήσω κάτι, η οθόνη τελικά προστατεύεται από Gorilla Glass ή όχι;;

Έχω δει και ακούσει διάφορες απόψεις..

 

Εχει Gorrila glass

 

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s_advance-review-732.php

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...