Jump to content

Nokia N9: Ποιος ήταν τελικά ο αριθμός των πωλήσεών του το 2011;


SaintPetrouil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα πάντα για τον καθένα είναι σχετικό. Μπορείς να βγάλεις πεντακάθαρες ποιοτικές φωτογραφίες σε απόλυτο σκοτάδι? Εγώ μπορώ. Άρα για εμένα, εγώ κάνω τα πάντα και εσύ όχι. Δε μπορώ να μπω στο internet με την δική σου άνεση. Άρα για εσένα εσύ κάνεις τα πάντα και εγώ όχι. Άρα ο καθένας κρίνει βάση των δικών του προτεραιοτήτων. Προφανώς και εσύ έπρεπε να στραφείς νωρίτερα σε android και καλά έκανες και πήγες. Εγώ όμως όχι.

 

Το meego, το Ν9 κατ'επέκτασην είναι κάτι που τείνει να κάνει όντως τα πάντα. Τείνει δηλαδή να εξαλείψει τις διαφορές στον ένα και στον άλλο τομέα, αν και για εμένα δε τα καταφέρνει γιαυτό και δεν έχω πάει προς αυτό το στρατόπεδο ακόμα. οι πωλήσεις του πάντως θα έπρεπε να βάλουν μυαλό σε ορισμένους που απλά εθελοτυφλούν επειδή η προτίμησή τους (σεβαστή) είναι προς τα wp.

 

γιατι βγαζεις τελειες photos το βραδυ με το n9????

η εβγαζε κανεις με το n900?

ασχετο αλλα με τον γαλαξια χθες τραβηξα και ΜΑΜΟ τις photos!!! το λεντακι του ειναι απιστευτο....

σιγουρα δεν ειναι n8 αλλα και παλι ηταν μια χαρα!(σουπερ θα ελεγα....)

να σου πω και κατι αλλο?

τραβαω με την φωτογραφική μου τις περναω με usb on the go και αν εχω data στο κινητο μου με ΔΥΟ ΚΛΙΚ και οχι 35 τις ανεβαζω/στελνω οπου θελω....:)

ποσα λειτουργικα μπορει να παρει το galaxy s 2 ?

 

τελος παντων :p

 

πιστεψε με δεν χρειαζεσαι αλλο!!!

θα παθεις πλακα αν δεις ΤΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ που εχει αυτη η "συσκευουλα"...

και συ φιλε prodigy παλιοεγωισταρε :lol::p:lol:και ο Moralas και ολοι....:lol:

θα δεις τι μπορουσε να κανει η νοκια και δεν το εκανε ΠΟΤΕ....

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γιατι βγαζεις τελειες photos το βραδυ με το n9????

η εβγαζε κανεις με το n900?

ασχετο αλλα με τον γαλαξια χθες τραβηξα και ΜΑΜΟ τις photos!!! το λεντακι του ειναι απιστευτο....

σιγουρα δεν ειναι n8 αλλα και παλι ηταν μια χαρα!(σουπερ θα ελεγα....)

να σου πω και κατι αλλο?

τραβαω με την φωτογραφική μου τις περναω με usb on the go και αν εχω data στο κινητο μου με ΔΥΟ ΚΛΙΚ και οχι 35 τις ανεβαζω/στελνω οπου θελω....:)

Εγώ Ν8 έχω.. Μπαίνω λοιπόν στο internet, παίζω και παιχνίδια, στέλνω, κάνω ράνω όπως εσύ. Σίγουρα υστερώ σε ταχύτητα browsing και τα παιχνίδια μου χρειάζονται περισσότερη ώρα να φορτώσουν, αλλά και πάλι μια χαρά είναι! Αυτό που επισήμανα και πριν λοιπόν, καθένας με προτεραιότητες κτλ κτλ.

 

Άλλο θέμα όμως είναι εδώ, αρκετά εκτός βγήκαμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποσα Ν9 πουλησε η nokia.Αυτο που ξερω ειναι οτι αν δεν ηταν μια πλατφορμα με ημερομηνια ληξης θα εκανε πολλες παραπανω πωλησεις.Απιθανη συσκευη αλλα "γυμνη" και καταδικασμενη απο την ωρα που βγηκε.Εχει ενα δικιο ο freddaras σε αυτα που λεει.Εφαρμογες-παιχνιδια ελαχιστα,μονο οτι εκαναν απο το community αλλα και αυτο δεν ειναι αρκετο και δεν λειτουργει σε πολλες περιπτωσεις σωστα.Πιστευω οτι οσοι ειχαν/εχουν Ν900 και τους κρεμασε η nokia θα συμφωνησουν.
Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό. Πας σε ένα κατάστημα. Βλέπεις Ν9 και το Lumia δίπλα δίπλα. Στην ίδια τιμή. Είναι δυνατόν να αγοράσεις το Lumia; :wacko:

 

Καλό είναι να μη λεμε ό,τι θέλουμε... 1) Δεν έχουν την ίδια τιμή και 2) ναι επέλεξα το Lumia γιατί είναι πιό μαζεμένο λειτουργικό από το «πάρ' τα όλα» MeeGo. :rolleyes:

 

 

...Όσοι έχουν ασχοληθεί με το n9 μπορούν να το δουν ξεκάθαρα αυτό ... Σε αυτό δεν βοηθάει η φοβερή του σχεδίαση αλλά στον συνδυασμό που προσφέρει με το λειτουργικό ... Πόσο μαγικά απλό είναι ένα swipe και ειδικά όταν το κάνεις στο κυρτό γυαλί του n9 .... Το λειτουργικό είναι φτιαγμένο για την οθόνη αυτή και η οθόνη αυτή είναι φτιαγμένη για το λειτουργικό, σε αυτή την τόσο απλή αλλά σημαντική κίνηση ... Απλά και όμορφα :D

 

Συγνώμη κι' όλας αλλά, μήπως θέλεις να σας αφήσουμε μόνους;

 

 

Αν το δει κανείς ψυχρά επαγγελματικά αφού η Νοκια αποφάσισε ότι το Meego δεν είχε μέλλον και θα πάει 100% σε windows phone λειτουργικό η απόφαση να κυκλοφορήσει το Ν9 ήταν λάθος. Τίποτα καλό για αυτή δεν προκύπτει από την αυτή την κίνηση και η μόνη λογική εξήγηση που δίνω είναι ότι είχε κάποια συμφωνία με την Intel. Τουλάχιστον είχαν την κοινή λογική να μην το κυκλοφορήσουν στις ίδιες χώρες με το Lumia 800

 

Άααααλη λάθος ανάλυση από 'κει... Τα λεφτά είναι λεφτά είτε προέλθουν από Lumia είτε από Ν9. Αφού η Nokia ξέρει ότι θα πουλήσει Ν9 στους «όχι - καταραμένη - Microsoft - έφαγες - μπαμπέσικα - το - MeeGo» die hard Nokia fans, φυσικά και θα το βγάλει και θα το κοστολογήσει και € 700 επειδή βρέξει χιονίσει θα το αγοράσουν για αντίδραση. Όλα τα λεφτά που δίνετε, είτε αγοράζετε Lumia είτε Ν9 πάνε στην ίδια τσέπη.

Edited by Zubei
Nokia 7110 (2000) -> Samsung E700 (2004) -> Nokia N73 (2007) -> Nokia Lumia 800 (2011) -> ?
Link to comment
Share on other sites

ετσι ετσι !

χαιρομαι φιλε πανος που αρχισες να ξυπνας!:)(μην το παρεις στραβα δεν μπορω να το "γραψω" αλλιως...)

ξερεις ποσο λατρευα την νοκια!

και ποσο εχω ξενερωσει σε αυτο που μεταμορφώνεται τωρα!

επαθα πλακα με τον γαλαξια μου και στο εχω πει! ζω ολα αυτα που επρεπε να ζησω με το n900 !τα ζω τωρα στο 1000%....!!!!

μπορω με απλα κλικ να κανω τα παντα στο κινητο μου και οταν λεμε τα παντα λεμε τα παντα...

τελος παντων...

Ξέρω φίλε freddaras τι χαζομάρες έχει κάνει η Nokia στο παρελθόν και πόσο με έχει απογοητεύσει. Προσωπικά το γυαλί έσπασε για μένα με την απάτη του sar του Ν82 (από 0.62 ξαφνικά ανακοίνωσαν ότι έχει 1.35, χωρίς καμία άλλη δήλωση, πώς, γιατί). Της έδωσα όμως άλλη μια ευκαιρία και πήρα το Ν8, το οποίο είναι καταπληκτικό και κάνει όσα όσα θέλω αυτή τη στιγμή, εξαίροντας δύο τομείς: την άνετη πλοήγηση στο διαδίκτυο που δεν μπορώ να έχω, καθώς και περισσότερες και ποιοτικότερες εφαρμογές.

Επειδή όμως το θέμα μας είναι το Ν9, θεωρώ ότι αυτό που έγινε ήταν μεγαλύτερο έγκλημα από την εγκατάλειψη του Symbian. Ένα τεράστιο λάθος που δυστυχώς δεν θα το πληρώσει ο Elop, αλλά η ίδια η Nokia, αλλά ίσως και η Microsoft. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ενα συμπερασμα βγαζω απο αυτα που βλεπω απο ατομα που δεν εχουν δοκιμασει WP (και μιλαω να τα χρησιμοποιησουν για μερικες μερες και οχι να δουν ενα βιντεακι στο ιντερνετ και να παιξουν λιγο σε ενα καταστημα). τους επηρεαζει πααααρα πολυ το κακο ονομα της MS και βγαζουν συμπερασματα. ειμαι σιγουρος οτι αν τα windows phones τα ελεγαν metro phones πχ και τα ανεπτυσσε καποια αλλη εταιρεια θα μιλουσαν ολοι με πολυ διαφορετικο τροπο.

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω φίλε freddaras τι χαζομάρες έχει κάνει η Nokia στο παρελθόν και πόσο με έχει απογοητεύσει. Προσωπικά το γυαλί έσπασε για μένα με την απάτη του sar του Ν82 (από 0.62 ξαφνικά ανακοίνωσαν ότι έχει 1.35, χωρίς καμία άλλη δήλωση, πώς, γιατί). Της έδωσα όμως άλλη μια ευκαιρία και πήρα το Ν8, το οποίο είναι καταπληκτικό και κάνει όσα όσα θέλω αυτή τη στιγμή, εξαίροντας δύο τομείς: την άνετη πλοήγηση στο διαδίκτυο που δεν μπορώ να έχω, καθώς και περισσότερες και ποιοτικότερες εφαρμογές.

Επειδή όμως το θέμα μας είναι το Ν9, θεωρώ ότι αυτό που έγινε ήταν μεγαλύτερο έγκλημα από την εγκατάλειψη του Symbian. Ένα τεράστιο λάθος που δυστυχώς δεν θα το πληρώσει ο Elop, αλλά η ίδια η Nokia, αλλά ίσως και η Microsoft. ;)

 

τα ειπες ολα:)

 

Εγώ Ν8 έχω.. Μπαίνω λοιπόν στο internet, παίζω και παιχνίδια, στέλνω, κάνω ράνω όπως εσύ. Σίγουρα υστερώ σε ταχύτητα browsing και τα παιχνίδια μου χρειάζονται περισσότερη ώρα να φορτώσουν, αλλά και πάλι μια χαρά είναι! Αυτό που επισήμανα και πριν λοιπόν, καθένας με προτεραιότητες κτλ κτλ.

 

Άλλο θέμα όμως είναι εδώ, αρκετά εκτός βγήκαμε.

 

φιλε μου δεν στο λεω με ειρωνεία πιστεψε με δεν εχεις δει τιποτα ακομη!!!!:)

οταν πραγματικα δεις τι μπορει να κανει ενα galaxy θα παθεις σοκ....και μην το παρεις στραβα!

ημουν και θα ειμαι υποστηριχτής του symbian! το θελω να υπαρχει "out there"..το χασανε ομως! πιστεψε με ασχημα!

απο εκει και περα για μεμο/μεγκο κτλ το ξαναλεω!

απιστευτο λειτουργικό αλλα "άδειο"΄...ενω θα μπορουσε να ειναι "γεματο" απο την αρχη..αλλα δεν ειναι!

αν ειναι να το παιξω αντιεμπορικος κουλτουριάρης η οτιδηποτε και να λεω ναι ειναι μαματο αλλα δεν μπορω να κανω τιποτα ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΜΑΤΟ ετσι και αλλιως ...πάω πάσο!

προτιμω να παω με τους εμπορικούς και να κανω τα ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ με ενα αντε το πολυ δυο κλικ....:)

αυτα....

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μη λεμε ό,τι θέλουμε... 1) Δεν έχουν την ίδια τιμή και 2) ναι επέλεξα το Lumia γιατί είναι πιό μαζεμένο λειτουργικό από το «πάρ' τα όλα» MeeGo. :rolleyes:

 

1 το Ν9 ειναι 10 ευρω φθηνοτερο απο το Lumia 800

 

2 Πιο μαζεμενο απο το meego δεν γινεται ενα λειτουργικο. Εκτος αν εννοεις ευνουχισμενο.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ενα συμπερασμα βγαζω απο αυτα που βλεπω απο ατομα που δεν εχουν δοκιμασει WP (και μιλαω να τα χρησιμοποιησουν για μερικες μερες και οχι να δουν ενα βιντεακι στο ιντερνετ και να παιξουν λιγο σε ενα καταστημα). τους επηρεαζει πααααρα πολυ το κακο ονομα της MS και βγαζουν συμπερασματα. ειμαι σιγουρος οτι αν τα windows phones τα ελεγαν metro phones πχ και τα ανεπτυσσε καποια αλλη εταιρεια θα μιλουσαν ολοι με πολυ διαφορετικο τροπο.

 

Αυτές οι αναλύσεις από site τύπου wpcentral και WMPoweruser είναι που σας χαϊδεύουν τα αυτιά για το λειτουγικό και δεν βλέπετε ξεκάθαρα ποιο είναι το πρόβλημα.

Δεν αρκεί να είναι σούπερ-εξτρα-smooth για να πουλήσει κάτι. Ίσως, ούτε και οι δυνατότητες να μετράνε τόσο πολύ στον μέσο χρήστη.

Χρειάζεται πάνω απ' όλα hype. Αυτή τη στιγμή τα wp7 έχουν απέναντι το iphone (με τους ίδιους περιορισμούς) και το android (που είναι ακριβώς το αντίθετο). Δύσκολα κάποιος επιλέγει wp7 και δεν φταίει το όνομα. Μπήκαν πολύ αργά στο παιχνίδι.

Ίσως αν βγάλει στην φθηνή-μεσαία κατηγορία κινητά μπορέσει να ξεκολλήσει κάποιον κόσμο, αλλά στις ναυαρχίδες το παιχνίδι είναι πάρα πολύ δύσκολο. Η πλειοψηφία ονειρεύεται τα άλλα δύο.

Και κάτι τελευταίο, όσο άνθρωποι-geeks, όπως σ' αυτό το φόρουμ, δεν πουν το οκ και δεν δημιουργηθεί ένα ρεύμα, είναι ακόμη πιο δύσκολη η κατάσταση. Εσένα δεν σε ρωτάνε οι φίλοι σου και γνωστοί σου τι κινητό προτείνεις να πάρουν;

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ενα συμπερασμα βγαζω απο αυτα που βλεπω απο ατομα που δεν εχουν δοκιμασει WP (και μιλαω να τα χρησιμοποιησουν για μερικες μερες και οχι να δουν ενα βιντεακι στο ιντερνετ και να παιξουν λιγο σε ενα καταστημα). τους επηρεαζει πααααρα πολυ το κακο ονομα της MS και βγαζουν συμπερασματα. ειμαι σιγουρος οτι αν τα windows phones τα ελεγαν metro phones πχ και τα ανεπτυσσε καποια αλλη εταιρεια θα μιλουσαν ολοι με πολυ διαφορετικο τροπο.

Προσωπικά δε χρειάζομαι την οποιαδήποτε χρήση για να κρίνω αν μπορώ να ανεχτώ ένα λειτουργικό που έχει κολοβή συνδεσιμότητα και βλέπω μόνο την επιφάνειά του. Δύο δεδομένα τα οποία μου απαγορεύουν να το αποδεχτώ, αφήνω και στην άκρη το γεγονός ότι για χάρη αυτού του λειτουργικού θυσιάστηκαν άλλα δύο. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι αναλύσεις από site τύπου wpcentral και WMPoweruser είναι που σας χαϊδεύουν τα αυτιά για το λειτουγικό και δεν βλέπετε ξεκάθαρα ποιο είναι το πρόβλημα.

Δεν αρκεί να είναι σούπερ-εξτρα-smooth για να πουλήσει κάτι. Ίσως, ούτε και οι δυνατότητες να μετράνε τόσο πολύ στον μέσο χρήστη.

Χρειάζεται πάνω απ' όλα hype. Αυτή τη στιγμή τα wp7 έχουν απέναντι το iphone (με τους ίδιους περιορισμούς) και το android (που είναι ακριβώς το αντίθετο). Δύσκολα κάποιος επιλέγει wp7 και δεν φταίει το όνομα. Μπήκαν πολύ αργά στο παιχνίδι.

Ίσως αν βγάλει στην φθηνή-μεσαία κατηγορία κινητά μπορέσει να ξεκολλήσει κάποιον κόσμο, αλλά στις ναυαρχίδες το παιχνίδι είναι πάρα πολύ δύσκολο. Η πλειοψηφία ονειρεύεται τα άλλα δύο.

Και κάτι τελευταίο, όσο άνθρωποι-geeks, όπως σ' αυτό το φόρουμ, δεν πουν το οκ και δεν δημιουργηθεί ένα ρεύμα, είναι ακόμη πιο δύσκολη η κατάσταση. Εσένα δεν σε ρωτάνε οι φίλοι σου και γνωστοί σου τι κινητό προτείνεις να πάρουν;

 

πιστεψε με ΔΕΝ τους προτεινω wp. αναλογα με το ατομο που εχω απεναντι μου προτεινω και κατι διαφορετικο. οι αδερφες μου πηραν φετος κινητο. στη μια προτεινα samsung galaxy ace και στην αλλη SE mini pro. καθως εξελισσεται η πλατφορμα ομως προτεινω πολυ πιο ευκολα wp σε καποιον.

 

@panos bt δεν εχω χρησιμοποιησει ΠΟΤΕ τα τελευταια χρονια... και γιατι να το κανω??? αφου ειναι παναργο... με ενα mail και εγινε η δουλεια. τα εκατομμυρια των iphone users δηλαδη πώς ζουν χωρις bt? τουλαχιστον παραδεχεσαι οτι δεν εχεις χρησιμοποιησει το λειτουργικο ποτε.

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

μην αρχισουμε με το δοντι παλι! ελεος!!!

 

και σιγουρα δεν ειναι πιο αργο απο το να στειλεις με 2g/3g ενα αρχειο και ειναι δωρεαν και τωρα πια θα υπαρξει το wifi direct και δεν εχουν ολοι mail και δεν εχουν ολες οι συσκευες ιντερνετ και μπορεις να το χρησιμοποιεις παντου και δεν ειναι αναγκη να εχει ο αλλος η εσυ καποιο πακετο δεδομενων και μπλα μπλα μπλα....

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

μην αρχισουμε με το δοντι παλι! ελεος!!!

 

και σιγουρα δεν ειναι πιο αργο απο το να στειλεις με 2g/3g ενα αρχειο και ειναι δωρεαν και τωρα πια θα υπαρξει το wifi direct και δεν εχουν ολοι mail και δεν εχουν ολες οι συσκευες ιντερνετ και μπορεις να το χρησιμοποιεις παντου και δεν ειναι αναγκη να εχει ο αλλος η εσυ καποιο πακετο δεδομενων και μπλα μπλα μπλα....

 

ελλειψη ειναι. αλλα βρισκεις τροπους να το αντιμετωπισεις.. μεχρι τωρα nokia n78 χρησιμοποιω και τελευταια φορα που το χρησιμοποιησα ηταν το καλοκαιρι για να στειλω ενα τραγουδι στο mini pro της αδερφης μου... δεν υπερασπιζομαι το wp αυτη τη στιγμη "μειωνοντας" τη βαρυτητα της ελλειψης ανταλλαγης αρχειων. απλα δεν το χρησιμοποιω.

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ενα συμπερασμα βγαζω απο αυτα που βλεπω απο ατομα που δεν εχουν δοκιμασει WP (και μιλαω να τα χρησιμοποιησουν για μερικες μερες και οχι να δουν ενα βιντεακι στο ιντερνετ και να παιξουν λιγο σε ενα καταστημα). τους επηρεαζει πααααρα πολυ το κακο ονομα της MS και βγαζουν συμπερασματα. ειμαι σιγουρος οτι αν τα windows phones τα ελεγαν metro phones πχ και τα ανεπτυσσε καποια αλλη εταιρεια θα μιλουσαν ολοι με πολυ διαφορετικο τροπο.

 

Ναι... Το ίδιο λέμε οι χρήστες symbian^3 και έπειτα, για τους άλλους που έχουν μείνει στο s60v3 και 5 στην καλύτερη, μη πω για άλλους που μου συγκρίνουν το iphone με το nokia dumbphone που κάποτε είχαν και τους κόλλαγε όταν περνούσαν πολλά τραγούδια (ναι το άκουσα και αυτό). Άρα μας καταλαβαίνεις πλέον. Κάτι είναι και αυτό. Πάντως προσωπικά δεν έχω αποκλείσει την αγορά windows phone, αρκεί να αρθούν οι περιορισμοί κτλ κτλ σε επόμενες εκδόσεις. Αυτή είναι η διαφορά μας.

Link to comment
Share on other sites

@panos bt δεν εχω χρησιμοποιησει ΠΟΤΕ τα τελευταια χρονια... και γιατι να το κανω??? αφου ειναι παναργο... με ενα mail και εγινε η δουλεια. τα εκατομμυρια των iphone users δηλαδη πώς ζουν χωρις bt? τουλαχιστον παραδεχεσαι οτι δεν εχεις χρησιμοποιησει το λειτουργικο ποτε.

Όσο κι αν σου φανεί περίεργο, ΔΕΝ είχα στο μυαλό μου το ΒΤ όταν έγραψα για κολοβή συνδεσιμότητα.

Είμαστε εκτός θέματος, αν έχεις να πεις κάτι για το Ν9 καλώς, ειδάλλως να το κλείσουμε εδώ.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχουν τη λύση στα χέρια τους, αλλά μια Αμερικάνικη εταιρία με το όνομα "Microsoft" εχει στείλει κάποιον "δικό της" προκειμένου να μην τους αφήσουν να τη χρησιμοποιήσουν για.....κάποιο..... λόγο;

Μακράρι να το καταλάβει το διοικητικό συμβούλιο κάποια στιγμή...;

...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση η ms να εξαγόρασε την Nokia η να υπήρχε σαν ιδέα και να άφηνε το n9 να κυκλοφορήσει??

Και να αναβαθμιζεται πιο συχνά από τα wp? Η να μην μελετήσει το ώστε να το προσαρμόσει κάποια στιγμή η μάλλον κάποια χαρακτηριστικά. Στο δικό της λειτουργικό? προσωπικά ούτε πιστεύω ότι ουτε εξαγορά θα υπάρχει, ούτε το Ν9 είναι το τελευταίο meego.

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πόσα ν9 πουλήθηκαν, γιατί εγώ δεν το πολυκατάλαβα..

 

Ενα, το πηρε ο PRODIGY :p

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

τι ακρβως εννοειτε οταν λετε να εισαγουν swipe λειτουργιες στο wp? ρωταω γιατι δε βλεπω προσωπικα τροπο να γινει κατι τετοιο

 

Μιλάμε για αυτές ακριβώς τις λειτουργίες που έχει το Νόκια Ν9 φυσικά...

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για αυτές ακριβώς τις λειτουργίες που έχει το Νόκια Ν9 φυσικά...

 

αυτο ειναι τεχνικα αδυνατο να γινει

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι τεχνικα αδυνατο να γινει

 

Τέλως πάντων, εμένα θα μου άρεσε να υπάρχουν αυτές οι λειτουργίες πάντως. Αλλά δεν υπάρχουν, τι να γίνει.

Όπως και να 'χει, εγώ έχω ρίξει μαύρη πέτρα στα κινητά χωρίς πραγματικό πληκτρολόγιο προς το παρόν.

Αν δεν κάνουν τις οθόνες τους να αντέχουν πτώσεις μετεωριτών, εγώ θα παραμείνω (έως τότε τουλάχιστον) με τα αρχαία, αλλά καλά και "ανθρώπινα" πλήκτρα όπως του κινητού που έχω βάλει στο άβαταρ μου.

Link to comment
Share on other sites

Σημαντική επίσης -αν και αναμενόμενη- ήταν η αποκάλυψη πως το MeeGo και η φιλοσοφία του Swipe που εισήγαγε για πρώτη φορά το Nokia N9 θα χρησιμοποιηθεί σε μελλοντικές συσκευές. Ήδη έντονες φήμες κάνουν λόγω πως το εν λόγω gesture θα ενσωματωθεί σε μια από τις επόμενες εκδόσεις/αναβαθμίσεις των Windows Phone. Ίσως να είναι gesture αποκλειστικά για τα Nokia Windows Phones, ίσως πάλι για όλα τα Windows Phone κινητά. Άλλωστε, αυτό το πολλά υποσχόμενα Open Source λογισμικό έχει τραβήξει και την προσοχή της Samsung ενοποιώντας το με το Bada OS, στο γνωστό μας πλέον Tizen.

Μια διόρθωση μόνο. Το αυθεντικό MeeGo, όπως και το Tizen βέβαια, δεν έχουν καμία σχέση με το Swipe του N9. To N9 δεν φοράει καθαρό MeeGo, αλλά την επόμενη έκδοση του Μaemo5 (που αν δεν είχε μεσολαβήσει η συμφωνία με την Intel θα λεγόταν Maemo6). Γι' αυτό κι η Nokia το αναφέρει παντού ως MeeGo-Harmattan (Harmattan ήταν η κωδική ονομασία του Maemo6). Εσωτερικά είναι Maemo, με το Swipe UI της Nokia από πάνω, και είναι συμβατό με το MeeGo που ανέπτυσσαν η Intel με τη Nokia μόνο στο API. Δηλαδή η Nokia έχει φτιάξει γύρω από το Maemo6 έναν wrapper που προσομοιάζει το API του MeeGo, έτσι ώστε οι εφαρμογές να μη βλέπουν διαφορά από το καθαρό MeeGo. Το δε UI, όπως είπα και πριν, είναι proprietary της Nokia και δεν έχει καμία σχέση με το MeeGo. Γι' αυτό λένε ότι θα το βάλουν στο διάδοχο του S40 (Meltemi) και ίσως και στα WP (δεν το θεωρώ πιθανό).

 

αυτοι οι προχειροι υπολογισμου θα μας φανε..... διαιρεις το 1.000.000 με τις μερες λες και δε μεσολαβησε holiday season ενδιαμεσα..... τεσπα... προβλεπω "οργιο" στατιστικης στο topic αυτο... το ποιοι αγορασαν το nokia n9 παντως ειναι προφανες. die-hard nokia fans... εκτος και αν πιστευετε οτι ο mainstream καταναλωτης το "μυριστηκε" και εκει που δε διαφημιζοταν πουθενα λεει: "δεν παω να το αγορασω?"

τωρα για το swipe που λες. τα windows phone χρησιμοποιουν σχεδον παντου swipe. και σε panorama αλλα και σε pivot..

Καμία σχέση το swipe του N9 με το οριζόντιο σκρολάρισμα των WP. Άλλη κίνηση (το swipe ξεκινάει από την άκρη της οθόνης, και δεν πρέπει να συγχέεται με την παρόμοια αλλά μικρότερου εύρους κίνηση, που υπάρχει και στο Symbian και στο Android και στα Windows Phone και στο iOS κλπ) κι άλλη λειτουργικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω το γενικότερο προβληματισμό τόσο του άρθρου, όσο και πολλών εδώ. Πόσα Ν9 πούλησε το 2011 η Nokia; Ο ανώτερος δυνατός αριθμός συσκευών Ν9 που θα μπορούσε να πουλήσει η Nokia (όχι μόνο το 2011, αλλά γενικότερα) είναι 95.000 συσκευές. ΤΟΣΕΣ συσκευές Ν9 έχει ανακοινώσει η Nokia στους δημοσιογράφους ότι θα βγάλει ΣΥΝΟΛΙΚΑ σε παραγωγή, συνεπώς από τη στιγμή που γνωρίζουμε το «ταβάνι» των πωλήσεων που μπορεί να κάνει η συγκεκριμένη συσκευή (ανεξάρτητα από τις χώρες όπου θα διατεθεί), το βασικό ερώτημα που θέτει το συγκεκριμένο άρθρο δεν είναι και πολύ δύσκολο να απαντηθεί.

 

Από εκεί και πέρα, δε θα μπω στη σύγκριση του Meego με τα WP. Ο καθένας όπως βολεύεται. Αλλά το Meego είναι με διαφορά το καλύτερο λειτουργικό που έχει αναπτύξει και παρουσιάσει μέχρι σήμερα η Nokia. Όταν η Nokia υπέγραψε τη συμφωνία με την MS, είχε ΗΔΗ έτοιμο το Ν9, και για να βγάλει τουλάχιστον το κόστος εξέλιξής του, αποφάσισε να προχωρήσει σε αυτή την περιορισμένης έκτασης κυκλοφορία του.

Αλλά επειδή οι πρώτες αντιδράσεις όσων το δοκίμαζαν και το έβγαζαν πολύ καλύτερο από τα WP στις εκδόσεις που είχαν κυκλοφορήσει μέχρι τότε, η Nokia (προφανώς μετά και από κάποια σχετική «γκρίνια» από τη MS) αποφάσισε να κάνει ό,τι μπορούσε για να αποτύχει εμπορικά το Ν9.

 

Έτσι, αρχικά δε φρόντισε ώστε η Nokia suite να είναι συμβατή με το N9, με αποτέλεσμα οι χρήστες να μη μπορούν να χειριστούν το κινητό από τον υπολογιστή τους, όπως μπορούσαν να κάνουν με όλα τα υπόλοιπα smartphones που είχε αναπτύξει η Nokia.

Μετά το σχετικό κράξιμο, αποφάσισε να βγάλει μια ξεχωριστή σουίτα, η οποία όμως δουλεύει μόνο σε Windows 7 και Mac, λες και τα Vista, που είναι λειτουργικό μόλις μερικών ετών, θεωρούνται «τελειωμένα» και δεν τα έχει κανένας χρήστης... Δε συζητάμε φυσικά για Linux, τη στιγμή μάλιστα που το Meego είναι open source λογισμικό...

 

Κατόπιν, αποφάσισε να βγάλει σε κυκλοφορία τον ελάχιστο δυνατό αριθμό συσκευών, μην τυχόν και κάνει τίποτα τρελές πωλήσεις και άντε μετά να πουλήσουν το Lumia...

 

Τέλος, αποφάσισαν ως τελευταίο μέσο αποτροπής τυχόν επιτυχίας του να το υπερτιμολογήσουν. Αρχικά η τιμή για το μοντέλο με τα 16 GB ήταν στα 500 ευρώ, τώρα πρέπει να έχει πάει στα 420, αν θυμάμαι καλά, και πάνω από τα 500 ευρώ πρέπει να είναι το μοντέλο των 64GB. «Είναι πολλά τα λεφτά Άρη», τη στιγμή που το Lumia διατίθεται σε σημαντικά χαμηλότερες τιμές...

 

Κάποιοι θα πούνε τώρα «μα πώς η Nokia θέλει να «θάψει» από τη μία το Ν9 και από την άλλη βγάζει αναβαθμίσεις για το Meego;». Η απάντηση είναι πολύ απλή, και αναφέρθηκε πιο πάνω: 95.000 συσκευές Ν9. Όσες αναβαθμίσεις και αν βγάλει η Nokia για το Meego, οι χρήστες του N9 δεν πρόκειται ποτέ να ξεπεράσουν τους 95.000. Οπότε η εμπορική επιτυχία του Lumia δεν «κινδυνεύει» από το N9, όσες αναβαθμίσεις του Meego και αν βρουν...

 

Πολύ πιθανό η MS να ενσωματώσει κάποιες λειτουργίες του Meego σε κάποια επόμενη αναβάθμιση των WP, ωστόσο με βάση τον υπάρχοντα σχεδιασμό της Nokia μετά τη συμφωνία της με τη MS, το Meego θα μείνει στις 95.000 συσκευές Ν9 και δεν πρόκειται να περάσει σε άλλο κινητό της εταιρείας. Είναι ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ να ενσωματωθούν κάποιες λειτουργίες του Meego σε άλλες συσκευές, και ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ να δούμε ως λειτουργικό το Meego σε άλλη συσκευή, με τον τρόπο που το βλέπουμε σήμερα στο Ν9. Αυτό το τελευταίο δεν προβλέπεται από τη Nokia μετά τη συμφωνία της με τη MS. Κρίνετέ το όμως θέλετε αυτό (προσωπικά το θεωρώ τεράστιο λάθος, όπως και θεωρώ ότι η Nokia θα βγει τελικά ζημιωμένη από τη συμφωνία με τη MS), αλλά αυτός είναι ο μέχρι στιγμής σχεδιασμός της Nokia για το Ν9...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...