Jump to content

[ROM] CyanogenMod 9


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως την απορία του φίλου την έχω και εγώ. Τα wipes πριν το installation γίνονται για να είναι το έδαφος καθαρό. Τα wipes μετά όμως γιατί γίνονται? Στο xda δεν βλέπω κανέναν dev να τα προτείνει πλέον. Τελευταία περίπτωση ήταν οι Alpha της CM9 επειδή υπήρχε θέμα με το calendar sync.

 

Εχω διαπιστωσει οτι τα wipes μεσω του cwm πολλες φορες δεν γινονται σωστα. Μια δευτερη φορα ειναι οπωσδηποτε καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω διαπιστωσει οτι τα wipes μεσω του cwm πολλες φορες δεν γινονται σωστα. Μια δευτερη φορα ειναι οπωσδηποτε καλυτερη.

 

Θα συμφωνησω, μια δευτερη φορα αλλα πριν και μετα την εγκατασταση βεβαια της ρομ :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλα αυτά είναι γνωστά λίγο πολύ. Η ερώτησή μου όμως δεν έχει απαντηθεί. Η απορία μου δεν είναι αν ενδείκνυται να κάνουμε wipes μετά το installation, αλλά το γιατί. Και για να λυθεί αυτή η απορία θα πρέπει κάποιος να μου πει κάτι συγκεκριμένο και τεκμηριωμένο. Ας πούμε αυτό με το σβήσιμο κάποιων περιττών αρχείων που δημιουργούνται κατα την εγκατάσταση ακούγεται λογικό αλλά δυστυχώς είναι μια υπόθεση. Το ζήτημα είναι αν ξέρει κανένας μας με σιγουριά τον λόγο που κάνουμε αυτά τα wipes?

 

Θυμάμαι παλιά που λέγαμε σε όλους "Κάνε wipe data, cache και dalvik cache" πριν την εγκατάσταση, ενώ στη CM9 ο pawitp παρέλειπε το wipe της dalvik με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί μια σύγχυση σχετικά με την αναγκαιότητα του βήματος αυτού. Οπότε έρχεται κάποια στιγμή ο what και μας εξηγεί πως όταν κάνεις wipe data γίνεται wipe και η dalvik όποτε δεν χρειάζεται σαν βήμα.

 

Το ίδιο συνέβη και με το wipe battery stats που εκ των υστέρων αποδείχτηκε ότι ήταν περιττό αφού όποτε κάποιος βγάζει τη συσκευή του απο την φόρτιση, αυτομάτως γίνονται wipe τα battery stats.

Edited by mindfield
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά παω σε μια εφαρμογη και παω να την περασω απο την εσωτερικη καρτα στην εξωτερικη καρτα sd και μου λεει ανεπαρκης χωρος στην καρτα sd ενω εχω πανω απο 10gb ελευθερα...ξερετε τι φταει?
Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές δεν μπαίνουν στην εξωτερική κάρτα SD αλλά στην εσωτερική. Το ίδιο ισχύει και με τις επίσημα Firmware της Samsung.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω πρόβλημα στο να επαναφέρω το backup μου με το titanium..Mε το που ξεκινήσει τη διαδικασία επαναφοράς, μου βγάζει μήνυμα ότι παρουσιάστηκε κάποιο σφάλμα.Να αναφέρω ότι έκανα στήσιμο του τηλ. απο την αρχή (ginger κτλ.)
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις μία επανεκκίνηση και να προσπαθήσεις και πάλι; Επίσης κάνει μία απεγκατάσταση στο Titanium και πέρνα το πάλι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και μετά όλο το βάρος θα πέσει στην CM10 η οποία λογικά θα γίνει και Official άμεσα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα νεα, αρκει βεβαια να μην ειναι σαν την cm7 stable :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ωραία... ας την βάλω μέχρι να βγει η πρώτη Official JB και μετά ξεκινάμε με νέα φλασαρίσματα!

Ποιος θα το πίστευε ότι το Galaxy S θα έπαιρνε τόσες αναβαθμίσεις έστω και Unofficial.:D

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παω να τη βαλω και γω μεχρι να βγει η επομενη. :D

Παιδια να ρωτησω επειδη το εχω ψιλο αφησει το αθλημα για καποιον καιρο, υπαρχει εκδοση του semaphore που μπορεις να την περασεις απο CWM? (ή πρεπει να παω σπιτι να το φτιαξω?) Και αν ναι συνισταται?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπάρχει, είναι αυτή που είναι σε μορφή .zip. Μπορείς να βρεις τον Semaphore εδώ.

Τώρα το αν συνιστάται είναι άλλο θέμα. Προσωπικά τον περνάω πάντα. Το κινητό φαίνεται να είναι πιο γρήγορο και ομαλό με τον Semaphore. Το μόνο θέμα είναι ότι καταναλώνει λίγο περισσότερη μπαταρία αλλά μην φανταστείς κάτι τραγικό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Το Android δεν υποστηρίζει, προς το παρόν τουλάχιστον, βίντεοκλήσεις. Αυτή είναι μια δυνατότητα που την έχει προσθέσει η Samsung στα κινητά της αφού έχει "πειράξει" λίγο το Android. Ο μόνος τρόπος είναι με εφαρμογές όπως το Skype για παράδειγμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

μην καταντησουμε και iphone ρε παιδια!!!

 

μαλλον θα προτιμησω την μαμισια rom γιατι την χρησιμοποιω την βιντεοκληση....

 

ευχριστω πολυ για την αμεση απαντηση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οποιος την βαλει ας πει εντυπωσεις για το ποσο stable ειναι στην πραξη :rolleyes:

Btw, ποιος ειναι ο πιο αποτελεσματικος τροπος για την αντιμετωπιση της χαμηλης μνημης εγκαταστασης των εφαρμογων..;

με χαλαει παρα πολυ γιατι εχω αρκετες εφαρμογες που ειναι απαραιτητες στην δουλεια μου !

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις αυτό το fix αλλά κάνε και ένα Nandroid.

Βασικά σε λίγο καιρό θα πάμε στην CM10 που δεν έχει το πρόβλημα του "Low Storage".:D

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις αυτό το fix αλλά κάνε και ένα Nandroid.

Βασικά σε λίγο καιρό θα πάμε στην CM10 που δεν έχει το πρόβλημα του "Low Storage".:D

 

Σε ευχαριστω, αν και εχω δοκιμασει διαφορα στο παρελθον στην cm9 και στην slim τελικα παρεμενε το προβλημα, το οποιο με αποτρεπε πλεον απο το περασμα μου ξανα σε ics.

Οποιος βαλει την stable ας δοκιμασει το script αυτο να δουμε εαν τελικα οντως βελτιωνεται η κατασταση :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , μιας και βάλαμε και την τελική CM9 έχουμε κανένα νέο θέμα (όπως το Mixer ICS) να αλάζουμε, μέχρι να αρχίσουμε να φλασάρουμε την 10.........!!!:cool:
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γίνεται τίποτα άλλο αναγκαστικά βγάζεις μπαταρία, την βάζεις πάλι και ξαναδοκιμάζεις να μπεις με τον γνωστό τρόπο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

οκ...να βαλω την παλια η να δοκιμασω παλι την ιδια?

γιατι αυτο το προβλημα....την εβαλα και οταν ξεκινουσε ο οδηγος σεταρισματος αυτος κρασαρε και δεν εκανε τιποτα...και μετα απο επανεκκινηση pali to idio....τη νξαναπερασα κ απο τοτε δεν τη νεκκινουσε

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει σφάλμα το αρχείο που κατέβασες; Θα την περάσω αργότερα για να δω αν όλα είναι εντάξει οπότε αν θες για σιγουριά βάλε μία παλιότερη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...