Jump to content

Polls @ myPhone.gr: CES 2012, 1ος γύρος... Ποιος κέρδισε τις εντυπώσεις;


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Ποιο smartphone πιστεύετε οτι κέρδισε τις εντυπώσεις στην CES 2012;  

281 members have voted

  1. 1. Ποιο smartphone πιστεύετε οτι κέρδισε τις εντυπώσεις στην CES 2012;

    • HTC Titan II
      18
    • Nokia Lumia 900
      71
    • Sony Xperia Ion
      19
    • Sony Xperia S
      75
    • Blackberry Porsche Design
      3
    • Huawei Ascend P1 S
      66
    • Lenovo K800
      7
    • Αλλη συσκευή... (αναφέρατε ποια)
      7
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      15


Recommended Posts

Ναι λοιπόν, ο πρώτος γύρος μιας συναρπαστικής χρονιάς μόλις τελείωσε. Τα χιλιόμετρα καλωδίων μαζεύτηκαν, οι γιγαντοοθόνες ξεκρεμάστηκαν και οι εταιρίες πακετάρουν σιγά σιγά τα πράγματα τους για τον επόμενο σταθμό: Barcelona και Mobile World Congress 2012

 

Πάμε λοιπόν να δούμε τι μας άφησε αυτό το τεχνολογικό τετραήμερο, τις πιο σημαντικές παρουσιάσεις κινητών, τους απόντες και τους παρόντες αυτής της έκθεσης..

 

Σημαντικότερες ανακοινώσεις συσκευών:

 

HTC Titan II

http://content.myphone.gr/photo/full/3073/htctitaniilead.jpg

 

Η ναυαρχίδα των Windows Phone από την ταιβανέζικη εταιρία, μόλις έγινε ακόμα καλύτερη. Ο Τιτάνας έμεινε στις ίδιες διαστάσεις, έγινε πιο ελαφρύς, με περισσότερα MPixels στην κάμερα του (16 παρακαλώ!) και υποστήριξη στα δίκτυα LTE (παγκόσμια πρώτη για Windows Phone).

 

Nokia Lumia 900

http://content.myphone.gr/photo/full/3074/nokia-lumia-900.jpg

 

Το ψιθυρίζαμε, το περιμέναμε, τελικά μας ήρθε η ναυαρχίδα της Νokia για να ταράξει τα νερά. Άξιζε η αναμονή; Έτσι και εξαιρέσεις την μεγαλύτερη οθόνη και την υποστήριξη δικτύου LTE, είναι ένα Lumia 800 στο... πιο μεγάλο του. Μάλλον τα μόνα νερά που τάραξε ήταν της μπανιέρας μας, όπου πλατσουρίζουμε περιμένοντας το επόμενο δυνατό διαφορετικό μοντέλο από την Nokia...

 

Sony Xperia Ion - Sony Xperia S

http://content.myphone.gr/photo/full/3078/xperia.jpg

 

Bye bye Ericsson, Hello Sony. Με δυο κορυφαία μοντέλα η Sony έδειξε τα δόντια της στους ανταγωνιστές. Πανέμορφα ισχυρά μοντέλα με όλα τα τελευταία καλούδια που κυκλοφορούν στην πιάτσα. Δεν θα περάσουν απαρατήρητα σε κανένα τραπεζάκι Κολωνακίου/Γλυφάδας/Central (Ηρακλειο Κρήτης για όσους ξέρουν)... Αν τα χάσατε, μπορείτε να τα ξαναδείτε συνοπτικά στα previews τους που θα βρείτε στο My Devices: Sony Xperia Ion Preview - Sony Xperia S Preview

 

Blackberry Porsche Design

http://content.myphone.gr/photo/full/3076/porsche-design-blackberry-bold-9980-launch-set-for-october-27-39764-7.jpg

 

Μμμ ναι, τώρα με αυτό το μοντέλο οι Καναδοί της RIM θέλουν να ανακάμψουν στις πωλήσεις; Η τουλάχιστον σε επίπεδο πρεστιζ; Σίγουρα κορυφαίο σε χαρακτηριστικά, σίγουρα διαφορετικό σε σχεδιασμό, αλλά σταυρώστε με, προτιμώ το άχρωμο Titan II που γράφουμε πιο πάνω από το κινητό του Robocop... Άσε που δεν είναι κάτι καινούριο, το γνωρίζουμε επίσημα εδώ και μήνες. Αν παρόλα αυτά θέλετε να μάθετε περισσότερα ρίξτε μια ματιά στο Blackberry Porsche Design Preview.

 

Huawei Ascend P1 S

http://content.myphone.gr/photo/full/3072/huawei-ascend-p1-s.jpg

 

Οι Κινέζοι ήρθαν για να μείνουν. Έχει περάσει λίγο παραπάνω από ένας χρόνος από την είσοδο τους στην αγορά των smartphones, και ήδη μας παρουσίασαν το πιο λεπτό κινητό της αγοράς. Και με stock ICS... και σίγουρα δεν θα χρειαστεί να πουλήσετε το μηχανάκι σας για να το αγοράσετε.. Ω τι έχει να γίνει σε 1-2 χρόνια...

 

Lenovo K800

http://content.myphone.gr/photo/full/3075/lenovo-k800-1.jpg

 

Η εισβολή των Κινέζων συνεχίζεται. ΟΚ, μπορεί και να μην έχετε τρελαθεί με το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά και μόνο ότι φοράει τον πρώτο επεξεργαστή Intel για κινητά, σίγουρα μόνο καλά νέα μπορεί να φέρει... 1.6 GHz ταχύτητας δεν θα περάσουν απαρατήρητα από τον ανταγωνισμό...

 

Παρόντες

  • Sony. Ο νικητής της έκθεσης κατά την άποψή μου. Πολύ όμορφα και ισχυρά μοντέλα, που μπορούν πλέον να σταθούν στις κορυφαίες θέσεις της κατηγορίας.
  • Ιάπωνες... Sony, Fujitsu με το μοναδικό τετραπύρηνο πειραματικό μοντέλο στην έκθεση, Toshiba με το λεπτότερο tablet, Huawei, Pantech έδειξαν τα δόντια τους και σε αυτή την έκθεση. Τα καμπανάκια χτυπούν στους μεγάλους κατασκευαστές, τα ακούει κάνεις???
  • Tablets. Για όλα τα γούστα. Μικρά μεγάλα διπύρηνα τετραπύρηνα, φτηνά, ακριβά, όλα για να αντιμετωπίσουν τον βασιλιά iPad2. Θα τα καταφέρουν;

 

Απόντες

  • Samsung. ΟΚ, μας έδειξες πριν τις γιορτές το Nexus, όλοι περιμένουμε το S3, στο ενδιάμεσο τίποτα; Μα τίποτα;
  • LG: Τον ύπνο του δικαίου; Το καινούργιο κορυφαίο μοντέλο της Optimus LG LTE το είδαμε σε διάφορες παραλλαγές από τις εταιρίες κινητής στις Ηνωμένες Πολιτείες και τίποτα άλλο. Ο κορεατικός κολοσσός σε δύσκολη καμπή της ιστορίας του...
  • Motorola. Και εδώ μια από τα ίδια. Περιμέναμε κάτι περισσότερο μετά την ένωση με την μαμά Google. Μην περιμένουμε και πολύ, οι γιαπωνοκινεζοι μας δελεάζουν όλο και περισσότερο...
  • Τετραπύρηνα κινητά. Σαν το κοριτσάκι με τα σπίρτα κοιτάζαμε την βιτρίνα της CES μπας και δούμε κανένα τετραπύρηνο μοντέλο να ζεσταθεί το κοκαλάκι μας, αλλά μάταια..

 

Νικητής φυσικά είναι η Sony. Η ευχάριστη έκπληξη της έκθεσης, ήθελε να δώσει βροντερό παρόν μετά την απορρόφηση της Ericsson και τα κατάφερε. Περιμένουμε με αγωνία τα καινούργια μοντέλα της...

 

Για τους υπόλοιπους, περιμένουμε με αγωνία την Βαρκελώνη. Θα ήταν τέλειο να τα βλέπαμε και από κοντά.. Ακούει κανείς; (Mythozz; :p ).

 

Εις το επανειδείν.

Edited by Mythozz
Link to comment
Share on other sites

ευκολα το nokia lumia 900

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον σούμα, αλλά κάποιες διορθώσεις..

 

-η HTC είναι ταϊβανέζικη,

-η lg κορεάτικη

-η RIM (blackberry) είναι καναδική

- οι Sony και fujitsu είναι αμφότερες ιαπωνικές

 

Για τι άρθρο τώρα, το Xperia s έκανε πιστεύω την μεγαλύτερη εντύπωση. άσε που είναι και πανέμορφο:happy:

Link to comment
Share on other sites

Huawei. Νέα τεχνολογία σε νορμάλ τιμή. Εγω δεν το πουλάω το μηχανάκι μου ρε!:p

 

+1

καλές οι ναυαρχίδες ,δε λέω, αλλά καλύτερες οι "προσιτές τιμές" μαζί με την καλή ποιότητα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Τη πιο χοντρή διαδικτυακή προώθηση είχε αναμφισβήτητα το Λούμια. Εμένα όμως μου έκανε περισσότερη εντύπωση η προοπτική του Λένοβο και ακολούθως τα χαρακτηριστικά του Χάγουεη και τα διπύρινα της Σόνυ. Τί ψηφίζω σε αυτή τη περίπτωση αγαπητέ συντάκτη, δεδομένου ότι δεν ήμουν και στην έκθεση, ώστε να ξέρω τί πραγματικά προκάλεσε εντύπωση στο κόσμο που την επισκεύτηκε; Edited by Stratosnen
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Sony Xperia S για εμενα ειναι πανεμορφο!

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Τη πιο χοντρή διαδικτυακή προώθηση είχε αναμφισβήτητα το Λούμια. Εμένα όμως μου έκανε περισσότερη εντύπωση η προοπτική του Λένοβο και ακολούθως τα χαρακτηριστικά του Χάγουεη και τα διπύρινα της Σόνυ. Τί ψηφίζω σε αυτή τη περίπτωση αγαπητέ συντάκτη, δεδομένου ότι δεν ήμουν και στην έκθεση, ώστε να ξέρω τί πραγματικά προκάλεσε εντύπωση στο κόσμο που την επισκεύτηκε;

 

αν και υπαρχει η επιλογη δεν ξερω/δεν απαντω

θα σου προτεινα να ψηφισεις Huawaii

για την ακριβεια ειμαι σιγουρος οτι αυτη ψηφισες για ευνοητους λογους :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα περάσουν

απαρατήρητα σε κανένα

τραπεζάκι Κολωνακίου/

Γλυφάδας/Central (Ηρακλειο

Κρήτης για όσους ξέρουν)...

Η τεχνολογία στην υπηρεσία της επίδειξης πλούτου/μόστρας/ψώνιου. Συγχωρέστε με, αλλά εν καιρώ κρίσης θεωρώ τέτοιες δηλώσεις τουλάχιστον προκλητικές. But again, maybe it's me... :O

 

- - - - - - - - - -

 

Ontopic πάντως, θα συμφωνήσω ότι η Sony φαντάζει ως η νικήτρια του συγκεκριμένου σόου. Βγάλε ρε Ιάπωνα ένα ακριβώς σαν το Xperia S με microSD και xenon+LED, τίναξε την μπάνκα στον αέρα και σκόρπα όλες τις κορεάτικες και κινέζικες παντοφλοπλαστικούρες. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

αν και υπαρχει η επιλογη δεν ξερω/δεν απαντω

θα σου προτεινα να ψηφισεις Huawaii

για την ακριβεια ειμαι σιγουρος οτι αυτη ψηφισες για ευνοητους λογους :lol:

 

Δε ψήφισα. Δεν είσαι ο συντάκτης. Πραγματικά τί ψηφίζουμε; Αυτό που έκανε εντύπωση σε εμάς ή γενικά;

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Xperia S. Καλά τεχνικά χαρακτηριστικά και αν ισχύουν τα 560euro αρχική τιμή όπου σε καταστήματα λένε και για κοντά στα 500 τότε βλέπω πολύ επιθετική τιμολόγηση....
Link to comment
Share on other sites

Τη πιο χοντρή διαδικτυακή προώθηση είχε αναμφισβήτητα το Λούμια. Εμένα όμως μου έκανε περισσότερη εντύπωση η προοπτική του Λένοβο και ακολούθως τα χαρακτηριστικά του Χάγουεη και τα διπύρινα της Σόνυ. Τί ψηφίζω σε αυτή τη περίπτωση αγαπητέ συντάκτη, δεδομένου ότι δεν ήμουν και στην έκθεση, ώστε να ξέρω τί πραγματικά προκάλεσε εντύπωση στο κόσμο που την επισκεύτηκε;

 

Καλά ΟΚ, χρειάζεται και ένα 5% πνευματική διήθηση το να κατανοήσεις αυτό που 70 άτομα (αυτή τη στιγμή) κατάλαβαν στη δημοσκόπηση. Προφανώς και σε ρωτάνε ποια συσκευή της CES 2012 έκανε αίσθηση σε εσένα. Δεν περιμένει κανένας να έχεις πάει στην άλλη άκρη του Ατλαντικού για αυτό. Ή μάλλον θέλεις να στο αναλύσουμε πιο πολύ; :down:

 

Και θέλουμε μετά υψηλότερο επίπεδο στις συζητήσεις μας...

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Λένοβο Κ800, λοιπόν... Η προσπάθεια της Ίντελ στα κινητά λέγεται πως είναι πολύ πλήρως ανταγωνιστική με τις αντίστοιχες της Αρμ. Η αρχιτεκτονική χ86 σε κινητά τηλέφωνα και ταμπλέτες μπορεί να δώσει νέα κατεύθυνση στις εξελίξεις.
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Huawei...η πιο τίμια έκπληξη! Τα υπόλοιπα τα ίδια και τα ίδια....!! Στα λεφτά τους υπάρχουν καλύτερες προτάσεις.

+ 100000000000

Link to comment
Share on other sites

Τη πιο χοντρή διαδικτυακή προώθηση είχε αναμφισβήτητα το Λούμια. Εμένα όμως μου έκανε περισσότερη εντύπωση η προοπτική του Λένοβο και ακολούθως τα χαρακτηριστικά του Χάγουεη και τα διπύρινα της Σόνυ. Τί ψηφίζω σε αυτή τη περίπτωση αγαπητέ συντάκτη, δεδομένου ότι δεν ήμουν και στην έκθεση, ώστε να ξέρω τί πραγματικά προκάλεσε εντύπωση στο κόσμο που την επισκεύτηκε;

 

Έλα φίλε μου, ψηφίζουμε το κινητό που μας έκανε περισσότερη εντύπωση..

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως η Sony εκλεψε τις εντυπωσεις με το Xperia S. Εξαιρετικο κινητο και πανεμορφο!!!
Link to comment
Share on other sites

Χωρις 2η σκεψη. Huawei P1 S. Απο το πουθενα μια αγνωστη (στον χωρο των κινητων) Κινεζικη εταιρια εχει κανει Ιαπωνες, Ταϊβανεζους και Ευρωπαιους να τρεχουν και να μην φτανουν. Συνδιαζει τελεια τις επιδοσεις με την ποιοτητα και τις τιμες. Εχουμε να δουμε πολλα ακομα απο τα Κινεζακια!

Nokia 3410 --> Nokia 7260 --> Sony Ericsson W610i --> LG KU990 Viewty --> Sony Ericsson XPERIA X8 --> Huawei Ideos X5 Pro --> Motorola MotoG 2nd Gen. --> Huawei P10 Lite --> Samsung Galaxy S10 128 --> Samsung Galaxy S23 128

Link to comment
Share on other sites

η huawei θα ελεγα αλλα δε ξερω αν θα το επαιρνα...

 

η τιμολογιακη πολιτικη της μπορει να ηταν στο ξεκινημα μια χαρα για το entry αλλα αποτι φαινεται δε θα εξακολουθησει να ειναι σε αρκετα χαμηλα επιπεδα...

αυτο σημαινει οτι οταν βγει το ascend πολυ πιθανο να μην αξιζει τα λεφτα του αν ερθει στα 400 που εκει φαινεται οτι θαναι...

 

επισης δε ξερω το support της τι βηματα θα εχει κανει γιατι μεχρι τωρα ειναι καπως τραγικο...

 

παντως υπο συνθηκες ναι το huawei...

Link to comment
Share on other sites

Απο συσκευές καμία αλλα πλησίασε το χουαγουέι. Παρόλα αυτα νομίζω εδώ είναι το καλύτερο κομμάτι και ας είναι άσχετο με τηλέφωνα http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=mTVPVobDrms

Got to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, ACT NORMAL

OBEY THE LAW

and repeat after me

I AM FREE

Link to comment
Share on other sites

θα πω λενοβο μονο και μονο για την εισοδο της ιντελ :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Sony Xperia S! Πρωτοτύπησα?:lol:

 

αν κρινω απο συζητησεις,υπογραφη και αβαταρ μαλλον...ναι!:lol::lol:

 

και εγω S ψηφισα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω ψηφίζω ενα εκτός λίστας, το padfone της Asus,το οποίο παρεπιπτόντως πήρε και το βραβείο καινοτομίας....

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...