Jump to content

Alcatel OT-995


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Shadowjump,

δεν ξέρω σε ποιό κινητό τον είχες εγκαταστήσει ..αλλά και να ήξερα λίγο θα καταλάβαινα :lol::lol: Στο δικό μου πάντως δούλευε μια χαρά αλλά ίσως έχει σημασία και τι άλλο παράλληλα τρέχει η συσκευή ή ίσως γενικότερα πόσο βαριά φορτωμένη είναι.. Γνώσεις τεχνικές δεν έχω, εμπειρικά γνωρίζω κάποια πράγματα και ψάχνοντας, οπότε υποθέσεις κάνω..

Και φέρνω ως παράδειγμα την δοκιμή που έκανα πριν από λίγο στον Smart Launcher. Βάσει της λογικής μου θα έπρεπε να τρέχει εμφανέστατα πιο γρήγορα από τους εργοστασιακούς που έχω ή τον GO Launcher EX. Και όμως.. Όταν πάταγα κάτω αριστερά για να ανοίξουν οι κατηγορίες με τα apps ή έκανα με το δάχτυλο από την άκρη αριστερά προς δεξιά για τον ίδιο λόγο, τα εικονίδια στην κάθε κατηγορία φόρτωναν το ένα μετά το άλλο και το scroll ήταν αργό πολύ. Έφυγε με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μιας και δεν μπορούσα να τον βρώ πουθενά για απεγκατάσταση..

Edited by lonewolf63
Όταν αγαπάς ..χωράς. ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γειά σας παιδιά και απο εμένα.Εγώ ενα πρόβλημα που έχω και μου την έχει δώσει με το τηλέφωνο αυτό και πήρα την απόφαση να το δώσω(έτσι λέω μέχρι στιγμής)είναι οτι όταν είναι standby το κινητό αφού το ξεκλειδώσω και πάω στης Τελευταίες κλήσης ή στα μυνήματα μέχρι να φορτώση τον κατάλογο ή τα μυνήματα κάνει 3 με 4 δευτερόλεπτα.Και με την 2.3 και με την 4.0 ics.Έχει κανείς το ίδιο θέμα?
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά και απο εμένα.Εγώ ενα πρόβλημα που έχω και μου την έχει δώσει με το τηλέφωνο αυτό και πήρα την απόφαση να το δώσω(έτσι λέω μέχρι στιγμής)είναι οτι όταν είναι standby το κινητό αφού το ξεκλειδώσω και πάω στης Τελευταίες κλήσης ή στα μυνήματα μέχρι να φορτώση τον κατάλογο ή τα μυνήματα κάνει 3 με 4 δευτερόλεπτα.Και με την 2.3 και με την 4.0 ics.Έχει κανείς το ίδιο θέμα?

 

Υπάρχει περίπτωση να έχεις παραφορτωμένο το κινητό σου με εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο;

Τέτοιες καθυστερήσεις μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις έχω συναντήσει, αλλά και πάλι όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο θέμα launcher όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ρίξει μια ματιά στον zeam launcher. Εντελώς απλός και πανάλαφρος.. Προσωπικά μου έχει ταιριάξει γάντι..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο θέμα launcher όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ρίξει μια ματιά στον zeam launcher. Εντελώς απλός και πανάλαφρος.. Προσωπικά μου έχει ταιριάξει γάντι..

O Zeam είναι ο βασιλιάς των low budget κινητών. Αν μάλιστα η συσκευή σας είναι root και έχετε τις γνώσεις

να απεγκαταστήσετε τον stock, θα δείτε να γίνονται θαύματα στο τηλεφωνάκι σας.

Στο ZTE Carl που είχα πέρυσι, το είχα περασμένο και κυριολεκτικά μου έδινε την εντύπωση πως το κινητό πέταγε.

Όπως είπε και ο RAYVERN, πιο ελαφρύς δεν υπάρχει.

 

Και μιας και έγινε αναφορά σε launchers, όποιος θέλει να μ' ακούσει, οποιονδήποτε κι αν έχετε εγκατεστημένο, περάστε τον στο σύστημα.

Θα εκπλαγείτε από τα αποτελέσματα!;)

Link to comment
Share on other sites

O Zeam είναι ο βασιλιάς των low budget κινητών. Αν μάλιστα η συσκευή σας είναι root και έχετε τις γνώσεις

να απεγκαταστήσετε τον stock, θα δείτε να γίνονται θαύματα στο τηλεφωνάκι σας.

Στο ZTE Carl που είχα πέρυσι, το είχα περασμένο και κυριολεκτικά μου έδινε την εντύπωση πως το κινητό πέταγε.

Όπως είπε και ο RAYVERN, πιο ελαφρύς δεν υπάρχει.

 

Και μιας και έγινε αναφορά σε launchers, όποιος θέλει να μ' ακούσει, οποιονδήποτε κι αν έχετε εγκατεστημένο, περάστε τον στο σύστημα.

Θα εκπλαγείτε από τα αποτελέσματα!;)

εγω παντως δοκιμασα τον ηδη υπαρχων στο κινητο μου nova launcher τον οποιο ειχα φορτωμενο με widget και οποιος ειναι πολυ smooth και γρηγορος ακομα κι αν φτασει στο 85-90% της RAM ,Καθαρισα την RAM με το smartbooster και επεσε στο 67-68%.. χωρις καποια εξτρα widget που ειχα βαλει , παλιοτερα επεφτε απο 49% μεχρι 60%..

Εγκαθιστωντας τον zeam (αφου διαβασα το ποστ εδω ) και χωρις να του βαλω πανω τα αντιστοιχα widgets κτλ κι αφου ξαναχρησιμοποιησα το smartbooster ,το τηλ ειχε την ιδια αποδοση σε ram με τον nova (67%ram consumption o zeam/68% ram o nova launcher)

 

Οποτε παραμενω με τον nova αφου δεν κερδιζω ιδιατερα σε ram ή ταχυτητα ενω παραειναι απλοικος ο zeam για τα γουστα μου ...Θεωρω τον nova εξαιρετικο συμβιβασμο αναμεσα στην αποδοση και παραμετροποιηση -οπτικα εφφε .Δεν ξερω τι γνωμη εχετε

Edited by Gioxxx84
Link to comment
Share on other sites

για μεμβρανη οθόνης εχετε βρει καποια που να ταιριαζει; ή καποια universal?

 

Καλημέρα. Εγώ έχω πάρει τη θήκη αυτή και είχε μέσα και μια μεμβράνη για την οθόνη. Κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις και μεμβράνη σκέτη (π.χ. αυτή).

Link to comment
Share on other sites

mariosxenos,

Δυστυχώς τα αξεσουάρ για το 995 και ίσως γενικότερα για Alcatel εντός Ελληνικών συνόρων είναι ελάχιστα στα όρια του καθόλου.. Απ' όσο έχω ψάξει θήκη και μεμβράνη συγκεκριμένα για το 995 έχω βρει μόνο εδώ: http://www.easytechnology.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=8553&zenid=jv8k9hsbapiosae3a7lp9ga3q5 που βέβαια την θήκη την πουλάνε ξεχωριστά, την μεμβράνη ξεχωριστά ενω αν τα φέρεις απ' έξω, εξ' ανατολής, θήκη και μεμβράνη μαζί.. (αυτό ρε παιδιά δεν μπορώ να το καταλάβω..!! Πως γίνεται το ίδιο προιόν, της ίδιας εταιρείας να πουλιέται πακέτο για να το φέρεις εδώ κι αν πας να το αγοράσεις από εδώ να τα παίρνεις ξεχωριστά..;;; ) Η άλλη λύση είναι να βρείς θήκη ή μεμβράνη universal, για θήκη σχετικά εύκολο, για μεμβράνη ευκολότερο..

Edited by lonewolf63
Όταν αγαπάς ..χωράς. ;)
Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια ρε παιδες, αν στο παρελθον το εχει αντιμετωπισει καποιος απο σας...

Λοιπον συμβαινει το εξης :

Ειμαι root με την FR ICS και μεχρι πριν λιγο καιρο ολα αψογα. Ξαφνικα οτι photo και να τραβηξω,ενω στο μαμα αλμπουμ τις εμφανιζει με τις σωστες πληροφοριες (ημερομηνια-ωρα κ.λ.π), στο αλμπουμ του QUICKPIC τις εμφανιζει με την ιδια ημερομηνια...8/12/2002 και ωρα 12:00 !!!!

Το αποτελεσμα ειναι οτι οι photos παιρνουν αυτην την συγκεκριμενη ημερομηνια, και ετσι εμφανιζονται και στο pc !!!

Τα videos τα εμφανιζει με τις κανονικες ημερομηνιες που εχουν τραβηχτει, μονο σε photos ειναι το προβλημα.

Εχω δοκιμασει τα παντα (reboot, βγαλσιμο μπαταριας, επανεγκατασταση QUICKPIC, εναλλαγη launchers , nova - appex - zeam-mx ), παραμενει το προβλημα.

Να ειναι αραγε καποιο προγραμμα που εγκατεστησα καποια στιγμη ?

Αλλα και παλι δεν κολλαει, πως μπορει να επηρεαζεται η ημερομηνια που "γραφει'' η καμερα σε μια φωτογραφια που τραβαει, τι στιγμη που οι ρυθμισεις του τηλ εχουν σωστη ημερομηνια .

Καμμια ιδεα κανεις ? Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη , και ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας,η κοπελα μου εχει αυτο το κινητο ενα χρονο περιπου ειναι πολυ ευχαριστημενη αλλα τωρα τελευταια της κολλαει συχνα.διαβαζα εδω μεσα πως τα πειραζουν τα κινητα....θα εχει καποια βελτιωση αν του κανω root οπως λετε?τελικα αυτο το κινητο θα παρει αναβαθμιση?και αν οχι οπως εχω καταλαβει αμα το πειραξω δεν θα εχει ελληνικα ετσι?ας βοηθησει καποιος ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας,η κοπελα μου εχει αυτο το κινητο ενα χρονο περιπου ειναι πολυ ευχαριστημενη αλλα τωρα τελευταια της κολλαει συχνα.διαβαζα εδω μεσα πως τα πειραζουν τα κινητα....θα εχει καποια βελτιωση αν του κανω root οπως λετε?τελικα αυτο το κινητο θα παρει αναβαθμιση?και αν οχι οπως εχω καταλαβει αμα το πειραξω δεν θα εχει ελληνικα ετσι?ας βοηθησει καποιος ευχαριστω

 

Αναβάθμιση επίσημα έχει πάρει εδώ και μήνες (σε 4.0), αλλά η ελληνική Alcatel δουλεύεται (εκτός αν το κινητό σου δεν είναι ελληνική εισαγωγής, οπότε ίσως είσαι τυχερός). Βέβαια με ρουτ μπορείς να του περάσεις πολλές ρομ σε 4.0/4.1. Τα ελληνικά δεν τα χάνεις αναγκαστικά, εξαρτάται από τη έκδοση βάλεις.

Για περισσότερες λεπτομέρειες δεν είμαι ο κατάλληλος να απαντήσω, μιας εγώ έχει μείνει ακόμη στη 2.3.6 περιμένοντας μάταια την επίσημη αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Έχω αυτό το κινητό και θέλω να του βάλω ics χωρίς ρουτ. Έχω διαβάσει ότι έχει βγει αναβάθμιση αλλά θα μετατραπεί σε αγγλικό μενού. Υπάρχει κάποια αναβάθμιση που να το αφήνει στα ελληνικά, κάποια επίσημη της ελληνικής Alcatel?
Link to comment
Share on other sites

evamin,

Δυστυχώς αυτό είπανε και τα παιδιά πιο πάνω, η ελληνική Αlcatel θέλει να κάνει την διαφορά με τον υπόλοιπο κόσμο και δεν έχει την τελευταία αναβάθμιση, μια αναβάθμιση που υπάρχει στο Clobal site της εταιρίας εδώ και καιρό αλλά η Ελλάδα μάλλον δεν ανήκει σε αυτό, κατοικούμε σε δικό μας πλανήτη και ευτυχώς που υπάρχουν κάποιοι που πιάνουν τα χέρια τους και δίνουν λύσεις.. Κι εγώ ως γραφικός περιμένω, όπως και ο nikosdet αλλά και άλλοι, μήπως και έρθει και σε αυτόν τον πλανήτη η επίσημη αναβάθμιση μιας και δεν το έχω το άθλημα να την κάνω μόνος μου χρησιμοποιώντας τις εδώ οδηγίες.. :(

Όταν αγαπάς ..χωράς. ;)
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες μου εχει σππασει τα νευρα....καθε μερα το κανω και απο μια φορα....μη παει το μυαλο σας στο πονηρο....ακουλουθαω τα βηματα στην 102 σελ και το κινητο μενει εκει στην ασπρη οθονη μολισ πατησε ενταση κατω και το power!συνεχεια εκει και δεν κανει τιποτα.ειναι συνδεδεμενο με το καλωδιο.βοηθεια!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Και μιας και έγινε αναφορά σε launchers, όποιος θέλει να μ' ακούσει, οποιονδήποτε κι αν έχετε εγκατεστημένο, περάστε τον στο σύστημα.

Θα εκπλαγείτε από τα αποτελέσματα!;)

 

Τι εννοείς φίλε μου ?

Βοήθα και εμάς τους άσχετους !

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς φίλε μου ?

Βοήθα και εμάς τους άσχετους !

Συνήθως οι εφαρμογές και οι launchers εγκαθίστανται στο φάκελο "/data/app". Το ίδιο συμβαίνει και στην περίπτωση του Nemus που χρησιμοποιώ εγώ.

Αν στη συσκευή σου έχεις κάνει root, με τη βοήθεια του System Cleanup μπορείς να τη στείλεις στο φάκελο "/system/app".

Εγώ που πειραματίστηκα, παρατήρησα μια μικρή αύξηση στη σταθερότητα και στην ταχύτητα του καθώς τον χρησιμοποιώ.

 

Η δοκιμή έγινε στην GingerBread, δυστυχώς δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω όσο είχα περασμένη την ICS, άρα δεν είμαι σε θέση να εξακριβώσω αν ισχύει το ίδιο και σ' αυτή την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

εμένα μέχρι τώρα όλα καλά με την rom tsicrete.

μόνο το θέμα με τα γραφικά αλλά δεν το κάνει πάντα.

 

μια ερώτηση...

αν κάποιος θέλει να βάλει...αννν κάποια στιγμή βγει η επίσημη ρομ...ή έστω τη γαλλική...

πρέπει να κάνει unroot πρώτα?

 

αν όχι... μπαίνουμε σε bootloader πάλι και ποιο cmw επιλέγουμε να ανοίξουμε τώρα?Ρωτάω επειδή η 4.04 που έχουμε πλέον περάσει,θεωρείται επίσημη ή όχι?Αν μπορεί κάποιος να μου πει εν τάχει τη διαδικασία να αλλάξεις ρομ και να πας σε official ics...

 

λίγο έχει ατονήσει το θρέντ και είπα να το ζωντανέψω...με την εμπειρία μου...αχαχαχα:D

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά , το κινητό μήπως έχει πρόβλημα με την κεραία του; :confused:

Γιατί ενώ έχω full σήμα πολλές φορές αποσυνδέομαι εντελώς από το δίκτυο (έχω δοκιμάσει με Cosmote και με Vodafone ) .

Είναι θέμα software (ICS h1n1) ή θέμα hardware ; :O

:!: Τη σύγκριση την έκανα στα ίδια μέρη και μου συμβαίνει ακόμη κι αν έχω οπτική επαφή με την κεραία! :shock::angry::heat::help:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σας....Θελω να κανω root στο alcatel και επισης θα ηθελα να βαλω καποια custom rom....Θα ηθελα τα εξης να με πειτε

-Πως κανουμε root στην συσκευη για να περασουμε μια rom(εαν φυσικα ειναι αναγκαιο);;

-Θα ηθελα να μου δωσετε καποιες καλες ρομ για να περασω...(φυσικα θελω να βρω καποια με 4.1)

 

ΥΓ. το κινητο φοραει 2.3.6 official

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-995

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...