Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια το wifi απενεργοποιηται μετα την αναβαθμηση, η μενει ανοιχτω συνεχεια οπως στο xperia p?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ηρθε και σε μένα η αναβάθμιση αλλά δεν θα την κάνω για να μην χάσω το ροοτ , εκτός αν κάποιος που την έβαλε επιβεβαιώσει ότι η παρακάτω διαδικασία λειτουργεί. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2029756
Link to comment
Share on other sites

ηρθε και σε μένα η αναβάθμιση αλλά δεν θα την κάνω για να μην χάσω το ροοτ , εκτός αν κάποιος που την έβαλε επιβεβαιώσει ότι η παρακάτω διαδικασία λειτουργεί. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2029756

 

περιμενε μηπως βγαλει ο bin4ry update γιατι με αυτον τον τροπο πρεπει να μιξαρεις τις 2 τελευταιες ενημερωσεις και δεν συμφερει..

Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

το πηρα και εγω το κινητακι(σε μαυρο).εβαλα και την ics.λιγο με δυσκολευει το μεγεθος για αρχη(ειχα το xperia mini οποτε το περασμα απο τις 3 ιντσες στις 3,7 μου φαινεται καπως αλλα θα το συνηθισω).ειναι γρηγορο πολυ σαν κινητο.μου εβγαλε και την αναβαθμιση αλλα για την ωρα δεν την κανω!καποιος καμια καλη και αξιοπιστη θηκουλα εχει να προτεινει?
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά τις τελευταίες 2 μέρες έχω αλλάξει 2 custom roms και λέω να γράψω κάποια πράγματα σε περίπτωση που θέλει να τις περάσει και κάποιος άλλος. για οποιον δεν ξέρει δεν πειράζει αν έχετε κλειδωμένο bootloader και εγώ έχω. λοιπόν. πρώτα δοκίμασα την ULTIMATE SOLA V1 .στην αρχή μου άρεσε αλλα μετά αποφάσισα να την βγάλω για 2 λόγους. πρώτα δεν δουλεύει η bravia engine 2. αν την έχεις ενεργοποιημένη κάθε φορα που πας να ανοίξεις το album κολλάει η εφαρμογή. και για να μπεις πρέπει να απενεργοποιήσεις το ba2. ο σημαντικότερος λόγος όμως είναι ότι στην συγκεκριμένη rom δεν λειτουργεί το illumination bar notification που για μένα είναι must στο κινητό. αποφάσισα λοιπόν να την βγάλω. και πέρασα την BrainsROM. στην συγκεκριμένη λοιπόν ως τώρα όλα δουλεύουν αψεγάδιαστα. έχω την εντύπωση ότι με την ULTIMATE SOLA V1 είχα περισσότερη ελεύθερη μνήμη. αλλα μπορεί να είναι ιδέα μου.ο δημιουργός της BrainsROM δεν έχει sole αλλα p νομίζω και αυτός είναι ο λόγος που δεν την είχα βάλει εξ αρχής αλλα μετά τα προβλήματα που έγραψα για αποφάσισα να την περάσω . αν έχετε κάποια απορία για τις roms και μπορώ να απαντήσω πείτε μου (δεν είμαι ειδικός. το αντίθετο μάλιστα. πιο πολύ noob είμαι και πειραματίζομαι , αλλα αν υπάρχει κάτι που μπορώ να βοηθήσω μιας και τις έχω περάσει και τις 2 πείτε)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2025449

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2025633

HTC Touch Diamond 2 ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

το πηρα και εγω το κινητακι(σε μαυρο).εβαλα και την ics.λιγο με δυσκολευει το μεγεθος για αρχη(ειχα το xperia mini οποτε το περασμα απο τις 3 ιντσες στις 3,7 μου φαινεται καπως αλλα θα το συνηθισω).ειναι γρηγορο πολυ σαν κινητο.μου εβγαλε και την αναβαθμιση αλλα για την ωρα δεν την κανω!καποιος καμια καλη και αξιοπιστη θηκουλα εχει να προτεινει?

 

εγώ είχα πάρει αυτή: http://www.ebay.com/itm/150799674751?var=450074799851&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649 σε μαύρο, τώρα έχει εξαντληθεί και έχει μείνει μονο ροζ. αλλά είναι ωραία θήκη και εχω βάλει και το screen protector!

(αυτή πρέπει να είναι ίδια, αλλά δεν είμαι σίγουρος: http://www.ebay.com/itm/Black-S-Line-Wave-Curve-TPU-Gel-for-Sony-Ericsson-Xperia-Sola-Mt27i-Cover-Case-/170874548581?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item27c8eab165 εμφανισιακά μοιάζει πάντως)

 

λοιπόν παιδιά τις τελευταίες 2 μέρες έχω αλλάξει 2 custom roms και λέω να γράψω κάποια πράγματα σε περίπτωση που θέλει να τις περάσει και κάποιος άλλος. για οποιον δεν ξέρει δεν πειράζει αν έχετε κλειδωμένο bootloader και εγώ έχω. λοιπόν. πρώτα δοκίμασα την ULTIMATE SOLA V1 .στην αρχή μου άρεσε αλλα μετά αποφάσισα να την βγάλω για 2 λόγους. πρώτα δεν δουλεύει η bravia engine 2. αν την έχεις ενεργοποιημένη κάθε φορα που πας να ανοίξεις το album κολλάει η εφαρμογή. και για να μπεις πρέπει να απενεργοποιήσεις το ba2. ο σημαντικότερος λόγος όμως είναι ότι στην συγκεκριμένη rom δεν λειτουργεί το illumination bar notification που για μένα είναι must στο κινητό. αποφάσισα λοιπόν να την βγάλω. και πέρασα την BrainsROM. στην συγκεκριμένη λοιπόν ως τώρα όλα δουλεύουν αψεγάδιαστα. έχω την εντύπωση ότι με την ULTIMATE SOLA V1 είχα περισσότερη ελεύθερη μνήμη. αλλα μπορεί να είναι ιδέα μου.ο δημιουργός της BrainsROM δεν έχει sole αλλα p νομίζω και αυτός είναι ο λόγος που δεν την είχα βάλει εξ αρχής αλλα μετά τα προβλήματα που έγραψα για αποφάσισα να την περάσω . αν έχετε κάποια απορία για τις roms και μπορώ να απαντήσω πείτε μου (δεν είμαι ειδικός. το αντίθετο μάλιστα. πιο πολύ noob είμαι και πειραματίζομαι , αλλα αν υπάρχει κάτι που μπορώ να βοηθήσω μιας και τις έχω περάσει και τις 2 πείτε)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2025449

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2025633

 

floating touch λειτουργεί σε κάποια?

ράδιο?

άλλα bugs/κολλήματα είχες?

 

___

 

και άλλη μια ερώτηση: μπορεί κάποιος που δεν εχει περάσει το τελευταίο update να μου πει ποια έκδοση των walkman, album, movies είχε το κινητό?

Link to comment
Share on other sites

floating touch λειτουργεί σε κάποια?

ράδιο?

άλλα bugs/κολλήματα είχες?

 

το floating touch λειτουργεί στην BrainsROM που είμαι τώρα. στην ultimate sola να σου πω την αμαρτία μου δεν το δοκίμασα. για το radio θα το δω σε καμια ώρα που θα μου φέρουν το handsfree και θα ποστάρω. κάποια αλλα bugs εκτος από αυτά έγραψα δεν είδα.

HTC Touch Diamond 2 ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

και άλλη μια ερώτηση: μπορεί κάποιος που δεν εχει περάσει το τελευταίο update να μου πει ποια έκδοση των walkman, album, movies είχε το κινητό?

 

 

wallkman: 5.0.A.0.17

album: 1.0.A.0.74

ταινίες: 1.0.A.1.36

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πώ οτί το τηλ. μετά την αναβάθμιση είναι αισθητά ποιο γρήγορο και με καλύτερη αυτονομία όπως το βλέπω........:)

Εμένα έτσι μου φαίνεται απο GB σε ICS updated. Το ''glove mode'' τα σπάει....... απλά μερικές φορές σαν να το απενεργοποιεί μόνο του ή κάτι τέτοιο .........:(

Το παρατηρώ όταν το αφήνω και σβήνει η οθόνη. Όταν το ξαναδουλεύω κάποιες φορές δεν λειτουργεί ..... Σπάνια όμως

Link to comment
Share on other sites

το floating touch λειτουργεί στην BrainsROM που είμαι τώρα. στην ultimate sola να σου πω την αμαρτία μου δεν το δοκίμασα. για το radio θα το δω σε καμια ώρα που θα μου φέρουν το handsfree και θα ποστάρω. κάποια αλλα bugs εκτος από αυτά έγραψα δεν είδα.

 

Και το ράδιο λειτουργεί κανονικά :-)

HTC Touch Diamond 2 ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος που έχει το κινητό να μου πει αν κολλαει καθόλου? Είναι γρήγορο?

 

 

Αν δεν του φορτώσεις πολλά apps θα μείνεις ικανοποιημένος από την ταχύτητα του. Και με την αναβάθμιση σε ics θα μπορείς να το κάνεις root και να σβήσεις αρκετές άχρηστες εφαρμογές, οπότε θα λειτουργεί αρκετά γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βρώ με τίποτα το δεξί πλήκτρο στην οθόνη γιατί δεν κάνει τπτ?

 

Προσπαθώ να ενεργοποιήσω το bluetooth αλλά αυτό δεν ενεργοποιείται.........

Ξέρει κανείς γιατί? το κάνει σε άλλον?

Edited by fap
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπορώ να βρώ τις ρυθμίσεις για το bluetooth και to wifi.......? Που είναι αυτά στην καινούργια έκδοση του ICS ? Δεν μπορώ να το βρώ με τίποτα..... επείσις το δεξί πλήκτρο στην οθόνη γιατί δεν κάνει τπτ?

 

Αν εννοείς το widget με τις πολλαπλές επιλογές (b/t,wifi,3g..) δεν υπάρχει στην έκδοση ics.Πρέπει να βάλεις κάποιο από το market.

Πατώντας το δεξί πλήκτρο και επιλέγοντας ρυθμίσεις συστήματος σου ανοίγει πάνω πάνω το wifi και το b/t.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το widget με τις πολλαπλές επιλογές (b/t,wifi,3g..) δεν υπάρχει στην έκδοση ics.Πρέπει να βάλεις κάποιο από το market.

Πατώντας το δεξί πλήκτρο και επιλέγοντας ρυθμίσεις συστήματος σου ανοίγει πάνω πάνω το wifi και το b/t.

 

πάνω πάνω στις ρυθμίσεις δεν είναι το wifi και το bt?

 

Τα βρήκα ok.......

Το έκλεισα και το ξανα άνοιξα και όλα οκ .......................................Τώρα είναι οκ και το glove mode.......................:):)

Το ''πολλαπλό'' widget το έχει εμένα με το τελευταίο update

Ευχαριστώ.............

Edited by fap
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πώ οτί το τηλ. μετά την αναβάθμιση είναι αισθητά ποιο γρήγορο και με καλύτερη αυτονομία όπως το βλέπω........:)

Εμένα έτσι μου φαίνεται απο GB σε ICS updated. Το ''glove mode'' τα σπάει....... απλά μερικές φορές σαν να το απενεργοποιεί μόνο του ή κάτι τέτοιο .........:(

Το παρατηρώ όταν το αφήνω και σβήνει η οθόνη. Όταν το ξαναδουλεύω κάποιες φορές δεν λειτουργεί ..... Σπάνια όμως

 

φίλε μου εσύ αποφασίζεις πότε θα είναι σε λειτουργία ή όχι από τον τρόπο που θα ξεκλειδώσεις το κινητό!

παράδειγμα: αν ξεκλειδώσεις κανονικά το κινητό (δηλαδή να ακουμπάς την οθόνη) τότε δεν θα λειτουργεί το glove mode γιατί θεωρεί ότι δεν φοράς γάντια και δεν υπάρχει λόγος να ενεργοποιηθεί, αν όμως κατά το ξεκλείδωμα δεν ακουμπήσεις την οθόνη τότε θα μείνει ενεργοποιημένο!

είναι έξυπνα σχεδιασμένο σε περιπτώσεις που φοράμε γάντια ή όχι! ;)

John... John Saban!

για τους φίλους Γιάννης ;)

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου εσύ αποφασίζεις πότε θα είναι σε λειτουργία ή όχι από τον τρόπο που θα ξεκλειδώσεις το κινητό!

παράδειγμα: αν ξεκλειδώσεις κανονικά το κινητό (δηλαδή να ακουμπάς την οθόνη) τότε δεν θα λειτουργεί το glove mode γιατί θεωρεί ότι δεν φοράς γάντια και δεν υπάρχει λόγος να ενεργοποιηθεί, αν όμως κατά το ξεκλείδωμα δεν ακουμπήσεις την οθόνη τότε θα μείνει ενεργοποιημένο!

είναι έξυπνα σχεδιασμένο σε περιπτώσεις που φοράμε γάντια ή όχι! ;)

 

Καλόοοοοοοοοοοο δηλ. το έχεις ενεργοποιημένο και ανάλογα πως το ξεκλειδώσεις.... μπαινει η όχι..........

Link to comment
Share on other sites

Καλόοοοοοοοοοοο δηλ. το έχεις ενεργοποιημένο και ανάλογα πως το ξεκλειδώσεις.... μπαινει η όχι..........

 

 

έτσι ακριβώς! ;)

John... John Saban!

για τους φίλους Γιάννης ;)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά τις τελευταίες 2 μέρες έχω αλλάξει 2 custom roms και λέω να γράψω κάποια πράγματα σε περίπτωση που θέλει να τις περάσει και κάποιος άλλος. για οποιον δεν ξέρει δεν πειράζει αν έχετε κλειδωμένο bootloader και εγώ έχω. λοιπόν. πρώτα δοκίμασα την ULTIMATE SOLA V1 .στην αρχή μου άρεσε αλλα μετά αποφάσισα να την βγάλω για 2 λόγους. πρώτα δεν δουλεύει η bravia engine 2. αν την έχεις ενεργοποιημένη κάθε φορα που πας να ανοίξεις το album κολλάει η εφαρμογή. και για να μπεις πρέπει να απενεργοποιήσεις το ba2. ο σημαντικότερος λόγος όμως είναι ότι στην συγκεκριμένη rom δεν λειτουργεί το illumination bar notification που για μένα είναι must στο κινητό. αποφάσισα λοιπόν να την βγάλω. και πέρασα την BrainsROM. στην συγκεκριμένη λοιπόν ως τώρα όλα δουλεύουν αψεγάδιαστα. έχω την εντύπωση ότι με την ULTIMATE SOLA V1 είχα περισσότερη ελεύθερη μνήμη. αλλα μπορεί να είναι ιδέα μου.ο δημιουργός της BrainsROM δεν έχει sole αλλα p νομίζω και αυτός είναι ο λόγος που δεν την είχα βάλει εξ αρχής αλλα μετά τα προβλήματα που έγραψα για αποφάσισα να την περάσω . αν έχετε κάποια απορία για τις roms και μπορώ να απαντήσω πείτε μου (δεν είμαι ειδικός. το αντίθετο μάλιστα. πιο πολύ noob είμαι και πειραματίζομαι , αλλα αν υπάρχει κάτι που μπορώ να βοηθήσω μιας και τις έχω περάσει και τις 2 πείτε)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2025449

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2025633

 

Ήμου και εγώ ανάμεσα σε αυτές τις 2.. Θα σε ακούσω και θα βάλω και εγώ την 2η.. Θα ασχοληθώ αύριο, οπότε μείνε Standby γιατί θα έχω σίγουρα απορίες.. :P

Link to comment
Share on other sites

χέχε , αν μπορώ να βοηθήσω , φυσικά ;) όπως είπα ο κυριότερος λόγος που έβγαλα την ultimate sola ήταν το illumination bar notification και η BE2 κατά τα αλλα έχω την εντύπωση ότι ήταν ελαφρά πιο smooth , αν και μπορεί να είναι ιδέα μου γιατί δεν την κράτησα πολύ , ακομα και ετσι όμως, μικρές διαφορες... Edited by alex21

HTC Touch Diamond 2 ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η πρωτη φορα που επιχειρω να κανω ροοτ και εχω μπερδευτει λιγο.Η εκδοση android που εχω ειναι η 4.0.4 και λεει στο κινητο αριθμος εκδοσης 6.1.1.Β.1.10. Συγνωμη αν εχει ερωτηθει ξανα αλλα ηθελα να ειμαι 100% σιγουρος πριν προχωρησω,τι πρεπει να κανω?Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

δες εδω φιλε μου

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343798

HTC Touch Diamond 2 ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...