Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα και απο μενα, εχω κι εγω το Σολε εδω και μερικους μηνες εχχω κανει την αναβαθμιση σε ICS αλλα δεν εχω κανει root στο τηλεφωνο.

-Μπορειτε να μου πειτε πως θα το κανω;

-Μιας και δεν γνωριζω πολλα, το root που οφειλει κυριως;

-Επισης παρατηρω πως η μπαταρια με την ICS αν εχω και το WIFI ανοιχτο δεν μου κραταει πανω απο μια μερα ενω με την προηγουμενη εκδοση κρατουσε περισσοτερο. Το εχει παρατηρησει κανεις αυτο;

 

- τον τελευταιο μηνα περιπου το τηλεφωνο ενω ειναι κλειδωμενο αναβει η οθονη για λιγα δευτερολεπτα και ξανασβηνει και αυτο οταν το κανει σηνηθως διαρκει πανω απο 1 ωρα και μετα ειναι κανονικα κλειδωμενη. Αυτο μπορει να συμβει και 4-5 φορες την ημερα. Εχει συμβει κατι παρομοιο σε καποιον; Ειπα να ρωτησω πρωτα εδω πριν το παω για service μηπως καποιος γνωριζει την πιθανη αιτια και βρεθει καποια λυση.

 

Ελπιζω να μην κουρασα με τις ερωτησεις μου.

Ευχαριστω

 

Κανεις παιδια; καποια απαντηση; :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το άνοιγμα της οθόνης το προκαλεί κάποια εφαρμογή. θυμήσου πια εφαρμογή έβαλες πριν αρχίσει να το κάνει. είχα διαβάσει ότι το προκαλεί "ο εκατομμυριούχος" . όσο για το root αν κοιτάξεις στις προηγούμενες σελίδες θα βρείς link για οδηγό , βασικά γίνεσαι κυρίαρχος της συσκευής σου. δηλαδή μπορείς να βγάλεις εφαρμογές που έχει η sony και εσύ δεν τις θες και γενικά να πειράξεις τα πάντα

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ευχαριστημένος με το sole και έχω να παρατηρήσω το εξής...:happy:

1, Το πίσω ηχείο είναι μια χαρά.... το έβαλα δίπλα δίπλα με το παλιό μου το w595 ( το οποίο σαν walkman έχει 2 ηχεία) και μόνο χωρίς το xloud είναι λίγο ποιο χαμηλό.:shifty:

2, Τελικά είναι με android 2.3.7.... Να περιμένω λέτε μπας και βγει jelly για το sole? Χαζομάρα ε?:X

 

Είμαι στον πρώτο κύκλο φόρτισης και πάω για τον 2ο.

 

Όταν το φόρτισα για πρώτη φόρα (αφού το άφησα να πάει καπου στο 10% ) , καθώς φόρτιζε είχε ανάψει το πράσινο φωτάκι και δέν έδειχνε η ένδειξη full, ήθελε και λίγο ακόμη κανα εικοσάλεπτο λογικό αυτό στην πρώτη φόρτιση....? Of course και το άφησα 2 ώρες παραπάνω μετά για καλημπράρισμα.

 

Είμαι υπερβολικός που δεν το συνδεω στο pc για το update λόγο το οτι θέλω να μην χαλάσω το θέμα της φόρτισης?

Edited by fap
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ευχαριστημένος με το sole και έχω να παρατηρήσω το εξής...:happy:

1, Το πίσω ηχείο είναι μια χαρά.... το έβαλα δίπλα δίπλα με το παλιό μου το w595 ( το οποίο σαν walkman έχει 2 ηχεία) και μόνο χωρίς το xloud είναι λίγο ποιο χαμηλό.:shifty:

2, Τελικά είναι με android 2.3.7.... Να περιμένω λέτε μπας και βγει jelly για το sole? Χαζομάρα ε?:X

 

Είμαι στον πρώτο κύκλο φόρτισης και πάω για τον 2ο.

 

Όταν το φόρτισα για πρώτη φόρα (αφού το άφησα να πάει καπου στο 10% ) , καθώς φόρτιζε είχε ανάψει το πράσινο φωτάκι και δέν έδειχνε η ένδειξη full, ήθελε και λίγο ακόμη κανα εικοσάλεπτο λογικό αυτό στην πρώτη φόρτιση....? Of course και το άφησα 2 ώρες παραπάνω μετά για καλημπράρισμα.

 

Είμαι υπερβολικός που δεν το συνδεω στο pc για το update λόγο το οτι θέλω να μην χαλάσω το θέμα της φόρτισης?

 

Το πράσινο led έτσι δουλεύει.. Μόλις πάει στο 91% ανάβει.. Για το pc που λες κάνε και την 2η φόρτιση, τελείωσε την μπαταρία και μετά συνδεσε το.. Δεν χρειάζονται πολλά πράγματα πλεον οι μπαταρίες...

 

EDIT: Μην περιμένεις για JB. Θα αργήσει πάρα πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Το πράσινο led έτσι δουλεύει.. Μόλις πάει στο 91% ανάβει.. Για το pc που λες κάνε και την 2η φόρτιση, τελείωσε την μπαταρία και μετά συνδεσε το.. Δεν χρειάζονται πολλά πράγματα πλεον οι μπαταρίες...

 

EDIT: Μην περιμένεις για JB. Θα αργήσει πάρα πολύ..

 

Θα το λιώσω να ξεφορτιστει τακα τάκα και να κάνω τις άλλες 2 πλήρης φορτίσεις και μετά θα είμαι ready.

 

Ερώτηση. Έστειλα απο το παλιό με bluetooth τις επαφές μου και μου τις έχει βγάλει.... Ονομα Επιθετο.....

Πωσ το ρυθμίζω να τις βγάζει .........Επίθετο Όνομα.........? Δεν μπορώ να το βρώ....

 

Το βρήκα ............... sorry........

Edited by fap
Link to comment
Share on other sites

Ναι το προσεξα.Tην θεωρεις χρησιμη αυτη την εφαρμογη?

 

Aκομα οχι αλλα σε 'λιγους' μηνες ναι.Δηλαδη και στο επομενο κινητο οταν θα παρω θα θελω να την εχω αυτην την τεχνολογια.Για να χαρω καποια πραγματα οπως αυτο π.χ http://techblog.gr/gadgets/lg-nfc-portable-printer-56211/

Link to comment
Share on other sites

Ανακοινωθηκε επισιμα απο τη Σονυ Ιταλιας οτι το Xperia Sole θα παρει αναβαθμιση jelly bean....εννοειται απο 2013....

 

 

 

Περίπου πότε ξέρουμε...........? αρχές η καλό καλοκαίρι πάλι ............

Edited by fap
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια. Ξαφνικά απενεργοποιήθηκε το πληκτρολόγιο xperia και ενεργοποιήθηκε το κινέζικο πληκτρολόγιο.

Πως επαναφέρω το πληκτρολόγιο xperia;

Πήγα στις ρυθμίσεις: Γλώσσα και πληκτρολόγιο αλλά τίποτα.

Επίσης προσπάθησα από το εφαρμογές που εκτελούνται να διακόψω τη λειτουργία του κινέζικου πληκτρολογίου αλλα και παλι στις ρυθμισεις με πετάει.

Για πειτε λοιπόν πως γινεται;

Link to comment
Share on other sites

Περίπου πότε ξέρουμε...........? αρχές η καλό καλοκαίρι πάλι ............

 

Ακριβη ημερομηνια δεν ανακοινωσαν.Αν ομως ακολουθησουν την ιδια τακτικη με icecream,δηλαδη πρωτα το S μετα το Ρ και μετα sole-u...σιγουρα καλο πασχα:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια. Ξαφνικά απενεργοποιήθηκε το πληκτρολόγιο xperia και ενεργοποιήθηκε το κινέζικο πληκτρολόγιο.

Πως επαναφέρω το πληκτρολόγιο xperia;

Πήγα στις ρυθμίσεις: Γλώσσα και πληκτρολόγιο αλλά τίποτα.

Επίσης προσπάθησα από το εφαρμογές που εκτελούνται να διακόψω τη λειτουργία του κινέζικου πληκτρολογίου αλλα και παλι στις ρυθμισεις με πετάει.

Για πειτε λοιπόν πως γινεται;

 

εκεί που λες, επιλέγεις να έχει τικ το πληκτρολόγιο xperia, και εκεί που λεει default βάζεις αυτό που θες ;)

Link to comment
Share on other sites

εκεί που λες, επιλέγεις να έχει τικ το πληκτρολόγιο xperia, και εκεί που λεει default βάζεις αυτό που θες ;)

 

Αν θες γινε πιο σαφης γιατι εμενα εκει απλα εχει τις ρυθμισεις των τριων πληκτρολογιων χωρις πριν να μπω στις ρυθμίσεις να μπορω να επιλέξω πληκτρολογιο. Δεν υπάρχει κάποιο κουτάκι να μπορω να κανω τικ το πληκτρολογιο που θελω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μπορώ να κάνω αναβαθμιση μεσω PC Companion και θα κανω μεσω SEUS.

Back up για επαφες και εφαρμογες πως κανω?

Ευχαριστω!

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Πηγα στις ρυθμισεις και διαχειριση εφαρμογών και διεκοψα το κινεζικο πληκτρολογιο, ενεργοποιηθηκε μονο του το ιαπωνικό αλλα αυτό δεν μπορω να το διακοψω με τον ίδιο τροποΕλεος

 

τι εκδοση εχεις? ics ή gb?

μισο, θα βγάλω screenshot από ics ;)

 

gb εχω ευχαριστω

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

screenshot για το πληκτρολόγιο

http://ge.tt/3ETXibS/v/0

 

@moboy

ics ή gb ? rooted ή όχι?

για τις επαφές μπορείς να τις κάνεις στο google account σου...επίσης αν θυμάμαι καλά, αν πατήσεις το μενου, όταν είσαι στις επαφές, σου λέει εξαγωγή και μπορείς να τις αποθηκεύσεις στην sd

εφαρμογές με titanium backup μόνο αν είσαι root

Link to comment
Share on other sites

screenshot για το πληκτρολόγιο

http://ge.tt/3ETXibS/v/0

 

 

εμενα στα αριστερα δεν εχει κανενα κουτάκι:mad:

 

αλλος τροπος;

 

ορισζω μηπως κάπου ολες τις προεπιλογες μου;

Edited by stama
Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις στο "Default" (Προεπιλογή), δεν έχει επιλογή για το "Πληκτρολόγιο Xperia"?

 

Μα το θεμα μου ειναι οτι στο Γλωσσα και Πληκτρολογιο δεν εχω προεπιλογή για κανενα πληκτρολογιο.

Ξαφνικα γυρισε στο κινεζικο το οποιο το έκανα αναγκαστικη διακοπή με τον τροπο που ειπα και γυρισε στο ιαπωνικο που δεν μπορω να το διακόψω με τιποτα.

Μπορω μηπως να το απεγκαταστησω.

Θελω να στειλω μηνυμα και δεν μπορώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να πατήσεις πάνω στη λέξη "Προεπιλογή"? Στην ICS έτσι γίνεται.

 

Αν δεν γίνεται αυτό, δοκίμασε όταν πας να γράψεις νέο μήνυμα, να κρατήσεις πατημένο για λίγο μέσα στο πλαίσιο που γράφεις το κείμενο και σου βγάζει εκεί κάποιες επιλογές για αλλαγή πληκτρολογίου (αν και δεν θυμάμαι καλά την GB).

Link to comment
Share on other sites

 

Αν δεν γίνεται αυτό, δοκίμασε όταν πας να γράψεις νέο μήνυμα, να κρατήσεις πατημένο για λίγο μέσα στο πλαίσιο που γράφεις το κείμενο και σου βγάζει εκεί κάποιες επιλογές για αλλαγή πληκτρολογίου (αν και δεν θυμάμαι καλά την GB).

 

 

Αυτό ήταν. Σε ευχαριστώ πολύ οπως και ολους σας που ασχοληθηκατε μαζι μου βραδιατικά

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οποιος εχει καμια θηκη και δεν την θελει-χρειαζετε ας μου στηλει πμ να κανονισουμε να την αγορασω.Θελω και σκριν προτεικτορς καινουργια.Αν ασχολεiται κανενας με ebay και σκεφτεται να παραγγείλει για το κινητο κατι ας μου πει γιατι θελω και εγω 1-2 θηκες να τα βρουμε :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οποιος εχει καμια θηκη και δεν την θελει-χρειαζετε ας μου στηλει πμ να κανονισουμε να την αγορασω.Θελω και σκριν προτεικτορς καινουργια.Αν ασχολεiται κανενας με ebay και σκεφτεται να παραγγείλει για το κινητο κατι ας μου πει γιατι θελω και εγω 1-2 θηκες να τα βρουμε :)

 

Αν το πρόβλημά σου είναι ότι δεν έχεις ebay, διάλεξε ό,τι σε ενδιαφέρει και στα παραγγέλνω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...