Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν κατάλαβα τι γράφεις!

 

Το κινητό φοράει εργοστασιακή μεμβράνη προστασίας που όταν γρατζουνιστεί την αφαιρείς και βάζεις μιά άλλη. Τι δεν καταλαβαίνεις...τι δεν καταλαβαίνεις;;; :lol::lol::lol:

 

Για το πώς θα αφαιρέσουμε ένα καλά τοποθετημένο, εργοστασιακό screen-protector, χωρίς να προκαλέσουμε ζημιά, δε νομίζω να απαιτείται μεταπτυχιακό από το MIT!!!;) Aπλά χρησιμοποιούμε κάτι προφανέστατα πιό μαλακό από το γυαλί της οθόνης, πχ, πλαστικό καπάκι από στυλό ή καλά ακονισμένο νύχι! :p

 

Μαλιστα!

Εσυ για να κανεις την "διαγνωση" :rotfl: :lol: εβγαλες πρωτα αυτο που ειχες τοποθετησει πανω απο το εργοστασιακο και μετα εξετασες την οθονη;

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η Σόνυ έχει ξαναχρησιμοποιήσει τέτοια εργοστασιακή μεμβράνη. Την έχω δει στο xperia Active

http://www.gsmarena.com/showpic.php3?sImg=reviewsimg/sony-ericsson-xperia-active/gal/gsmarena_009.jpg&idPhone=3998

 

Αν προσέξετε στην δεξιά άκρη, εκεί που είναι η οπή του μικροφώνου (νομίζω), φαίνεται ότι υπάρχει μεμβράνη. Την ανακαλύψαμε τυχαία, όταν φίλος που είχε αγοράσει το κινητό αυτό για την ικανότητά του να μη σπάει (το είχε δει από βίντεο στο youtube!!!) δοκίμασε να χαράξει το γυαλί με ένα ψαλίδι... και αυτό χαράχτηκε με απίστευτη ευκολία! Απογοητευμένος και λίγο πριν το πάει πίσω "να το πετάξει στα μούτρα" των υπαλλήλων (λες και έφταιγαν αυτοί), διαπίστωσε την μεμβράνη αυτή που φαινόταν δύσκολα, όσο δύσκολα χρειάστηκε να την αφαιρέσει. Πιστέψτε με, το γυαλί από κάτω δεν χαράζεται!!!!!

Χωρίς να έχω (ακόμα) το sole στα χέρια μου και διαβάζοντας τα προηγούμενα μηνύματα θυμήθηκα το περιστατικό και σκέφτηκα μήπως μιλάτε για την ίδια μεμβράνη.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου ήταν πιό "στενή" από την εργοστασιακή και έκανε "μπαμ" ότι υπήρχαν δύο, η μιά τοποθετημένη πάνω από την άλλη!

 

Αν το "παιδέψεις" το θέμα λιγουλάκι, θα καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι μπορώ να κάνω εύκολα "διαγνώσεις" χωρίς πολλές εξετάσεις! ;)

 

Εγω ακομη δεν μπορω να βγαλω σιγουρο συμπερασμα.

Εντωμεταξυ εγω ξεκινησα την συζητηση και αν διαβασεις τα προηγουμενα posts μου θα δεις πως στην αρχη εγω εδωσα την "ιδεα" οτι μπορει να υπαρχει screen protector. Τελικα την επομενη μερα δοκιμασα να το βγαλω (με τηλεκαρτα, κατσαβιδι) και ειδα πως παω να βγαλω γυαλι. Απο τοτε το εχω κοιταξει παρα πολλες φορες το τηλεφωνο και ενω βλεπω κατι πιστευω ειναι εργοστασιακο και δεν βγαινει. Δηλαδη δεν υπαρχει ζελατινα εκει.

 

Σε ενα ξενο site στα specifications δινουν το εξης: Protection Scratch-resistant glass

Τωρα αυτο ειναι επειδη εχει την μεμβρανη; Ποιος ξερει...

Οσο για αυτο με το xperia active ισως εκει την εβαλαν επειδη το κινητο θεωρειται "αντοχης" κατι το οποιο δεν ισχυει στο sole.

 

Πιστευω πως συντομα θα καταληξουμε στο αν εχει ή οχι.

Το γελοιο ειναι πως το εδειξα σε φιλους/γνωστους και οι αποψεις ηταν μοιρασμενες οπως εδω.

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Εγω ακομη δεν μπορω να βγαλω σιγουρο συμπερασμα.

Εντωμεταξυ εγω ξεκινησα την συζητηση και αν διαβασεις τα προηγουμενα posts μου θα δεις πως στην αρχη εγω εδωσα την "ιδεα" οτι μπορει να υπαρχει screen protector. Τελικα την επομενη μερα δοκιμασα να το βγαλω (με τηλεκαρτα, κατσαβιδι) και ειδα πως παω να βγαλω γυαλι. Απο τοτε το εχω κοιταξει παρα πολλες φορες το τηλεφωνο και ενω βλεπω κατι πιστευω ειναι εργοστασιακο και δεν βγαινει. Δηλαδη δεν υπαρχει ζελατινα εκει.

 

Σε ενα ξενο site στα specifications δινουν το εξης: Protection Scratch-resistant glass

Τωρα αυτο ειναι επειδη εχει την μεμβρανη; Ποιος ξερει...

Οσο για αυτο με το xperia active ισως εκει την εβαλαν επειδη το κινητο θεωρειται "αντοχης" κατι το οποιο δεν ισχυει στο sole.

Πιστευω πως συντομα θα καταληξουμε στο αν εχει ή οχι.

Το γελοιο ειναι πως το εδειξα σε φιλους/γνωστους και οι αποψεις ηταν μοιρασμενες οπως εδω.

Απο τα προσφατα τηλεφωνα της s(e) ΔΕΝ εχουν αυτη τη μεμβρανη τα mini και neo v. το ray δεν το εχω ψαξει.

Για το sole.... δεν το εχω δει απο κοντα αλλα πιστευω αυτο που γραφει ο haki.

Παιδια που εχουν-ειχαν Arc το ''εμαθαν'' οτι εχει ζελατινα οταν ειδαν και νομιζαν οτι εχει χαρακωθει η οθονη τους, στην πραγματικοτητα ηταν η ζελατινα.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Απο τα προσφατα τηλεφωνα της s(e) ΔΕΝ εχουν αυτη τη μεμβρανη τα mini και neo v. το ray δεν το εχω ψαξει.

Για το sole.... δεν το εχω δει απο κοντα αλλα πιστευω αυτο που γραφει ο haki.

Παιδια που εχουν-ειχαν Arc το ''εμαθαν'' οτι εχει ζελατινα οταν ειδαν και νομιζαν οτι εχει χαρακωθει η οθονη τους, στην πραγματικοτητα ηταν η ζελατινα.

 

Και το ray φοραει μεμβρανη απο τη μανα του.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eδώ λεν σαφώς ότι υπάρχει προτοποθετημένη εργοστασιακή μεμβράνη:

 

http://www.goodgearguide.com.au/review/mobile_phones/sony/xperia_sola/424204

 

 

Eπιπλέον, το λέω κι εγώ! :grin::rotfl:

 

Και εγώ....

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά έγω να βάλω το screen protector που έχω πάρει τελικά?? χάχαχάχα Edited by alex21

HTC Touch Diamond 2 ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε κάποιος άλλος να βγάλει αυτήν την υποτιθέμενη μεμβράνη? είναι σίγουρο ότι κάτι έχει αλλά αυτό αφαιρείται για να εφαρμοστεί κάποιΑ άλλη μεμβράνη?
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται! Μόλις παρέλαβες το καινούργιο σου αυτοκίνητο, πήγες κατ' ευθείαν στο βουλκανιζατέρ για να περάσεις ελαστικά της αρεσκείας σου;;; :confused:

 

επειδή είδα κάποιΑ γδαρσηματα πάνω στο δικό μου το κινητο και θέλω να ξέρω αν είναι γδαρμενη η οθόνη η το screen protector.και υπέθεσα όπως και εμένα κάποιου θα γθαρτηκε και θα δοκίμασε να την αφαιρέσει για να την ανταλλάξει

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπεις ότι πουλάνε στα 229 ευρώ ένα προϊόν που δεν το έχουν (το μαύρο); Το λευκό που το έχουν το πουλάνε 259 ευρώ!

 

ναι απλά το δίναν 219 μέχρι χθες για αυτό το ανέφερα

Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα 5 του manual (7η σελιδα pdf) γραφει:

"Scratch-resistant Yes – hard coated shatterproof sheet on scratch-resistant glass"

http://dl-www.sonymobile.com/cws/download/1/105/367/1/1338438864/Xperia_sola_WP_3.pdf

 

Αυτο τι σημαινει;

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

για την οθονη λεει. δεν αναφερει την χρηση προστατευτικου
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι αναφέρεται στο όντως ποιοτικό screen protector που, παρ' όλα αυτά, μπορεί να αφαιρεθεί αν γρατζουνιστεί και να αντικατασταθεί με κάτι της προτίμησης μας.

 

Μαλλον..

http://www.sonymobile.com/in/products/phones/xperia-sola/specifications/

Βρηκα και αυτο που συγκεκριμενα γραφει:

Hard coated shatterproof sheet on scratch-resistant glass

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

αρχιζει και πεφτει η τιμη του sole http://www.kotsovolos.gr/site/products_results.jsp?catid=10094492

 

όντως 246...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ σήμερα το άσπρο από ανταλλαγή και οι πρώτες εντυπώσεις είναι πάρα πολύ καλές. Πανάλαφρο,σχεδόν δεν το καταλαβαίνεις, βολικό στο χέρι και γρήγορο χωρίς κολλήματα για την ώρα. :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

αρχιζει και πεφτει η τιμη του sole http://www.kotsovolos.gr/site/products_results.jsp?catid=10094492

 

λες να παρατήσω το nexus s και να την πάρω τη κινητάρα?

πάλι σε έξοδα θα μπούμε :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ερχετε και το δικο μου σε λιγη ωρα...λευκο!!!!!!!!!!!!!!!εδω και μια βδομαδα χαζεβω τα σκριν προτεικτορσ και την θικη!!!!αλλα σε λιγη ωρα θα το εχω!!ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΕΕΕΕΕ:D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Το κινητό το έχω 2 ημέρες και πιστεύω ότι είναι από τα καλύτερα σε αυτή τη τιμή. Πάνω έχει screen protector αν δεν κάνω λάθος, εκεί που υπάρχει το ακουστικό νομίζω μπορεί κάποιος να το διακρίνει ( Και πήρα 6 screen protectors από e-bay :P).

Το μόνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί μερικά παιχνίδια που είναι 3d με όπλα κι έτσι ενώ βλέπω από κάτω σχόλια από χρήστες του Neo V, το Sole δεν υποστηρίζεται... δε μπορώ να καταλάβω γιατί.. :wacko:

www.pc-maniacs.com
Link to comment
Share on other sites

Μολις το πειρα ...πολλα ρεσταρτ με κανει μονο του... :/

Κατεβασε το sus απο εδω http://www.sonymobile.com/global-en/tools/update-service/ , συνδεσε το τηλεφωνο με τον υπολογιστη και κανε επιδιορθωση λογισμικου.

Αν δεν φτιαξει το πας εκει που το πηρες για αντικατασταση με doa.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν το εβαλα καν να φωρτισει και με εχει μαμισει στα ρεσταρτς...τοση γκαντεμια..Τι μπορει να φτεει? :/ Edited by darkstan7
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...