Jump to content

Εxcel - Ερωτήσεις


electra87
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορείτε να με βοηθήσετε με αυτό? ευχαριστώ πολύ

Ακολούθησε τα εξής:

1) Αρίθμησε τα κελιά Α5 εώς Α200 με αριθμούς ξεκινώντας από το 1.

2) Γράψε στα κελιά Β5 εώς Β200 τις αφετηρίες.

3) Γράψε στα κελιά C5 εώς C200 τους προορισμούς.

4) Γράψε στα κελιά D5 εώς D200 τις αποστάσεις σε χιλιόμετρα (μόνο αριθμούς)

5) Στο κελί Β1 αντέγραψε την εξής συνάρτηση: "=IF(AND(VLOOKUP(A1;$A$5:$D$99;2;FALSE)>0;VLOOKUP(A1;$A$5:$D$99;3;FALSE)>0;VLOOKUP(A1;$A$5:$D$99;4;FALSE)>0);CONCATENATE(VLOOKUP(A1;$A$5:$D$99;2;FALSE);"-";VLOOKUP(A1;$A$5:$D$99;3;FALSE);" = ";VLOOKUP(A1;$A$5:$D$99;4;FALSE));"")"

6) Γράψε στο κελί Α1 τον αριθμό 1 ή τον αριθμό 2 κ.λ.π για όσες χιλιομετρικές καταχωρήσεις έχεις κάνει και θα πάρεις το αποτέλεσμα στο κελί Β1.

Καλή επιτυχία!

Θα ’θελα να ’μουνα παιδί…
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 124
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θελω να μεταφερω τις τιμες της στηλης Q σε ενα αλλο φυλλο εργασιας σε μια στηλη οπως την L . Οι τιμες της στηλης Q ειναι αποτελεσμα συναρτησης και οταν τις κανω copy - paste σε αλλο φυλλο εργασιας δεν μου εμφανιζει αριθμους .Υπαρχει καποιος τροπος να μεταφερω σαν απλους αριθμους τα στοιχεια της στηλης Q ??? Ευχαριστω και ελπιζω να εγινα κατανοητος.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη αν κατάλαβα καλά το ερώτημά σου, το μόνο που χρειάζεται να κάνει είναι Paste Special και όχι απλό Paste. Στο μενού που θα εμφανιστεί θα διαλέγεις την επιλογή Paste Values, και θα σου "τυπώσει" τους αριθμούς.

Βέβαια με αυτό τον τρόπο δεν έχεις live update των τιμών της συνάρτησης.

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη αν κατάλαβα καλά το ερώτημά σου, το μόνο που χρειάζεται να κάνει είναι Paste Special και όχι απλό Paste. Στο μενού που θα εμφανιστεί θα διαλέγεις την επιλογή Paste Values, και θα σου "τυπώσει" τους αριθμούς.

Βέβαια με αυτό τον τρόπο δεν έχεις live update των τιμών της συνάρτησης.

 

Ευχαριστω πολυ....Πετυχε ...δεν ετυχε !!!!!:):)

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αχ, και πάνω που σου ετοίμαζα video tutorial ρε μπαγάσα για να το παίξω καμπόσος :p

 

 

Και το βιντεακι χρησιμο θα ειναι...Δωστο !!!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ok, η πρώτη περίπτωση είναι το Paste Values όπως στο περιέγραψα και πριν. Απλά αντιγράφει σε άλλα κελιά, τα αποτελέσματα της φόρμουλας. Το μείον σε αυτή την περίπτωση είναι ότι αν αλλάξεις κάτι στην φόρμουλα, οι τιμές δεν ανανεώνονται γιατί είναι στατικές. Είναι σαν να έχεις πληκτρολογήσει απλά τους αριθμούς.

 

 

 

 

Η άλλη περίπτωση είναι να κάνεις Paste Links, δηλαδή ουσιαστικά να συνδέσεις τα καινούρια κελιά με την αρχική φόρμουλα.

Πατάς το κουμπί + σε ένα άδειο κελί (το πρώτο κελί προορισμού). Και μετά κάνεις κλικ στο πρώτο κελί που έχει το αποτέλεσμα της φόρμουλας. Πατάς Enter και σε επιστρέφει στο νέο κελί, έχοντας το συνδέσει πλέον. Μετά αν πιάσεις την κάτω δεξιά άκρη και τη σύρεις προς τα κάτω, το Excel θα συνεχίσει τη διασύνδεση και με τα υπόλοιπα κελιά του αρχικού σου εξελόφυλλου. Ελπίζω το video να το εξηγήσει καλύτερα από το κείμενό μου. Εμένα ήδη με έπιασε πονοκέφαλος που το διαβάζω :p

 

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο...Για να ειναι η στηλη Q το παρακατω αποτελεσμα σε ολο το φυλλο εργασιας τι πρεπει να κανω ???? Ευχαριστω.

 

 

Q=L+M-P

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
γινεται να βρω μια ακολουθια κελιών?τι εννοώ:εχεις π.χ 1000κελια και την ακολουθια 1 2 3 4 5 σε ξεχωριστα κελια...ρωταω αν υπαρχει καποια συναρτηση ωστε να δω αν η παραπανω ακολουθια επαναλαμβανεται στο συνολο των κελιων...ευχαριστω....
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Παιδια καλησπερα. Εχω το εξης προβλημα. Θελω να δημιουργησω ενα πινακα στο excel με ερωτησεις και 3 απαντησεις (multiple choice). Διπλα στην ερωτηση θελω να εχω ενα cell που να μπαινει η απαντηση (A,B,C). Ταυτοχρονα θελω να διασταυρωνει αυτη την απαντηση με τη σωστη σε ενα -hidden, ισως, worksheet,- αν και αυτο δε με ενδιαφερει τοσο να μη φαινεται, και αν ειναι σωστη να τη κανει πρασινη, αν ειναι λαθος να τη κανει κοκκινη, και στο τελος των ερωτησεων να βγαζει το ποσοστο σωστου/λαθους.

Καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη :D

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Μια πρώτη σκέψη είναι πως θα μπορούσε εύκολα να γίνει με τη χρήση της συνάρτησης IF (εμφανίζει όμως κείμενο και δεν χρωματίζει τα κελιά).

Για παράδειγμα,

στην 1η στήλη γράφεις τις ερωτήσεις

στην 2η στήλη θα γράφει ο χρήστης την απάντησή του

στην 3η στήλη γράφεις τη συνάρτηση

=IF(A1="a";"Σωστή απάντηση";"Λάθος απάντηση")

αλλάζοντας φυσικά τη συνθήκη A1="a" σε Α1="b" ή Α1="c" ανάλογα τη σωστή απάντηση.

 

Για να βρεις το ποσοστό χρειάζεσαι τον αριθμό των σωστών απαντήσεων, οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη συνάρτηση COUNTIF.

Σε ένα κελί γράφεις

=COUNTIF(C1:C5;"Σωστή απάντηση")

C1:C5 είναι η περιοχή των κελιών όπου εμφανίζεται αν η απάντηση είναι σωστή ή λάθος

 

και για να βρεις το ποσοστό σε ένα άλλο κελί γράφεις τον τύπο

=C7/5

όπου π.χ. C7 είναι το κελί που μετράς τις σωστές απαντήσεις (μπορεί φυσικά να είναι οποιοδήποτε άλλο) και 5 το σύνολο των ερωτήσεων.

 

Για να μη φαίνονται οι σωστές απαντήσεις, αρκεί τη στήλη C που έχει τη συνάρτηση IF (μέσα στην οποία έχεις γράψει κάθε φορά τη σωστή απάντηση) να την επιλέξεις, να κάνεις τα κελιά της κρυφά (από το μορφοποίηση κελιών) και τέλος να βάλεις προστασία φύλλου εργασίας.

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Μια πρώτη σκέψη είναι πως θα μπορούσε εύκολα να γίνει με τη χρήση της συνάρτησης IF (εμφανίζει όμως κείμενο και δεν χρωματίζει τα κελιά).

Για παράδειγμα,

στην 1η στήλη γράφεις τις ερωτήσεις

στην 2η στήλη θα γράφει ο χρήστης την απάντησή του

στην 3η στήλη γράφεις τη συνάρτηση

=IF(A1="a";"Σωστή απάντηση";"Λάθος απάντηση")

αλλάζοντας φυσικά τη συνθήκη A1="a" σε Α1="b" ή Α1="c" ανάλογα τη σωστή απάντηση.

 

Για να βρεις το ποσοστό χρειάζεσαι τον αριθμό των σωστών απαντήσεων, οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη συνάρτηση COUNTIF.

Σε ένα κελί γράφεις

=COUNTIF(C1:C5;"Σωστή απάντηση")

C1:C5 είναι η περιοχή των κελιών όπου εμφανίζεται αν η απάντηση είναι σωστή ή λάθος

 

και για να βρεις το ποσοστό σε ένα άλλο κελί γράφεις τον τύπο

=C7/5

όπου π.χ. C7 είναι το κελί που μετράς τις σωστές απαντήσεις (μπορεί φυσικά να είναι οποιοδήποτε άλλο) και 5 το σύνολο των ερωτήσεων.

 

Για να μη φαίνονται οι σωστές απαντήσεις, αρκεί τη στήλη C που έχει τη συνάρτηση IF (μέσα στην οποία έχεις γράψει κάθε φορά τη σωστή απάντηση) να την επιλέξεις, να κάνεις τα κελιά της κρυφά (από το μορφοποίηση κελιών) και τέλος να βάλεις προστασία φύλλου εργασίας.

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Σε ευχαριστω πολυ:) Τελικα χρησιμοποιησα αυτη τη συναρτηση, απλα εβαλα τις απαντησεις σε διαφορετικο sheet. Για το χρωμα βρηκα τροπο μεσω του conditional formatting. Σε ευχαριστω και παλι για την απαντηση σου:)

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ!

 

Σκέφτομαι μήπως πρέπει να προβλέψεις και την περίπτωση που ο χρήστης γράφει σε άλλη γλώσσα;

Αν καταλαβαίνω σωστά εσύ θες να απαντάει ο χρήστης στα Αγγλικά. Όμως, για παράδειγμα στην πρώτη ερώτηση, δεν έχει προσέξει και βάζει το Α στα Ελληνικά, οπότε το Excel θεωρεί λάθος την απάντησή του, ενώ ουσιαστικά είναι σωστή (λύνεται βάζοντας μια if μέσα σε μια άλλη).

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ!

 

Σκέφτομαι μήπως πρέπει να προβλέψεις και την περίπτωση που ο χρήστης γράφει σε άλλη γλώσσα;

Αν καταλαβαίνω σωστά εσύ θες να απαντάει ο χρήστης στα Αγγλικά. Όμως, για παράδειγμα στην πρώτη ερώτηση, δεν έχει προσέξει και βάζει το Α στα Ελληνικά, οπότε το Excel θεωρεί λάθος την απάντησή του, ενώ ουσιαστικά είναι σωστή (λύνεται βάζοντας μια if μέσα σε μια άλλη).

Σωστα, αλλα αυτο το εκανα για προσωπικη χρηση, επειδη δινω εξετασεις για διπλωμα ταχυπλοου και ετσι το keyboard ειναι στα αγγλικα. Αν καποιος χρειαζεται τις ερωτησεις pm me να του στειλω το αρχειο:D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εχω ενα προβλημα που εγινε πριν λιγο. Κατεβασα το AVG 8 για προστασία και μου βρηκε μερικα ...μπαρμπουνάκια...!!! ομως μετα απο αυτο δεν ανοιγαν αρχεια το excel και τωρα το power DVD , adobe... Οταν παω να ανοιξω το excel μου βγαζει αυτο : Excel.exe - σφάλμα εφαρμογής

 

Η οδηγία στο «0x300019c4» έκανε αναφορά στη μνήμη στο «0x00000000». Η μνήμη δεν είναι δυνατό να είναι «writte».

 

Κάντε κλικ στο κουμπί ΟΚ για να τερματιστεί το πρόγραμμα

Κάντε κλικ στο κουμπί ΑΚΥΡΟ για να εκτελεστεί η αντιμετώπιση προβλημάτων του προγράμματος.

Τί έγινε; και κυρίως τι μπορω να κανω. Δειχνει όλα τα προγραμματα να μην λειτουργουν.!!!

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να σου έχει πειραχτεί η registry. Κάνε κανένα scan με κάποιο πρόγραμμα για τη registry (πχ CCleaner)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα κ από εμένα!!

Έχω ένα πίνακα με 2 στήλες και 20 γραμμες:

1 αεκ

2 παο

3 οσφπ κλπ

Θέλω να βάλω μία συνάρτηση στο excel στην οποία όταν πατάω πχ. το 1, να μου βγάζει στο δίπλα κελι το αντίστοιχο (αεκ).. (θέλω να βγάλω αγωνιστικές για πρωταθλημα 7*7 κ να μν γραφω συνέχεια τα ίδια) !

Ευχαριστώ!:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοια συνάρτηση αλλά σου έφτιαξα ένα Excel χρησιμοποιώντας μακροεντολές.

Γράφεις τον αριθμό και κάνοντας διπλό κλίκ πάνω στον αριθμό μετατρέπεται στο όνομα της ομάδας που έχεις ορίσει.

 

Δες το, πες μου αν σε βολεύει κι ότι απορίες έχεις τις συζητάμε.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολυ!!!

Δεν μου το άνοιγε γιατι το επίπεδο ασφαλείας φια τις μακροεντολές ήταν υψηλό , αλλά κ που το άλλαξα πάλι δεν μου τρέχει μακροεντολή, κ στο Εργαλεία ---> Μακροεντολές δεν υπάρχει καμία μακροεντολη :confused: ...Πρίν ανοιξει το αρχείο μου βγάζει "Compile error in hidden module: ThisWorkbook .

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις μία εικονα στο πως είναι το αρχείο δες εδώ..αυτο ειναι με 14 ομίλους κ εχουμε το ιδιο αρχει με 8 ,12,20 ομίλους! Έχει πολύύύ δουλειά!!:):) στο 3ο φύλλο είναι κ κάποιες δοκιμές που έκανα..!
Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα δεν σου ανοίγει ή σου "χτυπάει" γιατί τα έχω γράψει σε Office 2000 κι εσύ πρέπει να έχεις 2007. Το άλλο που μπορεί να συμβαίνει είναι να μην έχεις τον Visual Basic Editor εγκατεστημένο.

 

Ο λόγος που δεν έβρισκες μακροεντολή ήταν επειδή δεν είχα φτιάξει κάποια μακροεντολή ως ξεχωριστό module αλλά είχα γράψει κώδικα με τον Visual Basic Editor.

 

Στο αρχείο που σου επισυνάπτω σου έχω γράψει τον κώδικα σε module. Νομίζω ότι είναι πολύ απλός και μπορείς να τον αλλάξεις σύμφωνα με τις ανάγκες σου. Όταν ανοίξεις το αρχείο (θα σου πει να ενεργοποιήσεις τις μακροεντολές) γράφεις σε όποιο κελί και σε όποιο φύλλο θες τον αριθμό της ομάδας και στη συνέχεια πατώντας απλά Ctrl+z στο μετατρέπει στο όνομα της ομάδας που έχεις ορίσει.

 

Για παράδειγμα αν γράψεις το 1 και πατήσεις το Ctrl+z θα μετατραπεί αυτόματα σε "ΑΕΚ".

 

Ελπίζω αυτή τη φορά να σου δουλέψει χωρίς πρόβλημα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας,

μία φίλη μου θα ήθελε το εξής, μία φόρμα του excel με έσοδα και έσοδα..

απλά η σειρά των στοιχείων (ονοματεπώνυμο, ημερομηνία κτλ) να είναι σταθερή το οποίο ξέρω πως γίνεται…..(μιας και είναι η πρώτη σειρά)….αλλά δεν ξέρω πώς να κάνω σταθερή και άλλη μία σειρά προς το τέλος που θα υπάρχουν τα υπόλοιπα – αθροίσματα των ποσών.

Έχει κανείς καμιά ιδέα???

Και αυτό το θέλει για κάθε μήνα…..

Αν είναι δυνατόν να βγάζει τα υπόλοιπα – αθροίσματα ανά μήνα…..

 

αν κάποιος έχει κάτι σχετικά , και έχει τον χρόνο και την διάθεση ας μου στείλει μαιλ

sculper@gmail.com

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν γίνεται, δεν ξέρω για το 2007. Εγώ σε αντίστοιχες περιπτώσεις τα βάζω και αυτά από πάνω, σε σειρές πριν από τις επικεφαλίδες, οπότε με το freezing φαίνονται συνεχώς.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...