Jump to content

Μεταπτυχιακές σπουδές


zaza
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια σκεπτομαι να κανω μεταπτυχιακο εδω και καποιο διαστημα. Εχω τελειωσει τει Αθηνας Διοικ. Επιχειρ. και θα με ενδιεφερε κατι σχετικο στο MSc in Marketing, μιας και τα λογιστικα-τραπεζικα δεν θα ελεγα οτι ειναι το δυνατο μου σημειο. Λογω καποιων προβληματων το περασμενο ετος, εχασα προθεσμιες αιτησεων το καλοκαιρι σε ελληνικα πσνεπιστημια, και για να μην αφησω αλλον ενα χρονο να παει χαμενος και με δεδομενο οτι ΔΕΝ εχω μικρες σκεψεις να παρακολουθησω καποιο προγραμμα μεταβαινοντας στο εξωτερικο, ακουσα τη μεθοδο Distance learning. H Μεθοδος αυτη ειναι ουσιαστικα ιδια με αυτη που ακολουθειται στα βρεταννικα (κι οχι μονο) πανεπιστημια καθως αποκτας προσβαση σε ολο το υλικο, βιβλιοθηκη ιδρυματος και βιντεο υλικο, ενω και το αντιστοιχο πτυχιο ειναι του πανεπιστημιου αυτουσιο. Το κοστος μειωνεται σημαντικα. Συγκεκριμενα μου ειπαν γυρω στις 6,500 € (λογω βαθμου προπτυχιακου πανω απο 7 εχω υποτροφια) για το University of Leicester/ Λεστερ.

 

Επισης στον οργανισμο που συνεργαζεται με τα βρετανικα πανεπιστημια εχω σαν αναλλακτικη επιλογη του Εδιμβουργου στη Σκωτια. Με κοστος γυρω στα 8000.

 

Για MBA δεν το συζητω, μιας και το προπτυχιακο μου ειναι σχεδον παρεμφερες.

 

Όλα αυτα μετα μια συναντηση που ειχα με εναν οργανισμο ονοματι iCon, φορεας που, οπως προειπα συνεργαζεται με τα βρετανικα πανεπιστημια. Μας ενημερωσαν οτι θα εχουμε πληρη υποστηριξη και καλυψη εδω χωρις να χρειαζεται η μετακινηση μας στο εκει πανεπιστημιο. Το προγραμμα σπουδων προσαρμοζεται στα μετρα μας και η διαρκεια σπουδων ειναι ως 5 χρονια, με το σκεπτικο οτι καποιος μπορει να "παγωσει" για ορισμενο χρονικο διαστημα τα μαθηματα και να συνεχισει μετα..

 

Ποια ειναι η γνωμη σας για το Distance Learning;..

 

Καθαρά προσωπική μου άποψη είναι ότι το distance learning δε ξέρω κατά πόσο αξίζει. Αν έχεις απορία σε κάποιο μάθημα, τι κάνεις; Καμιά φορά δε γίνεται να εξηγούνται τα πάντα μέσω emails. Επίσης, σε ένα τέτοιο course, νομίζω-φαντάζομαι ότι δε θα έχεις τη δυνατότητα να κάνεις group courseworks, οι οποίες θα σε βοηθήσουν να βελτιώσεις κάποια skills (που ενδεχομένως έχεις ή δεν έχεις). Αν χρειάζεσαι ένα βιβλίο για να κάνεις μία εργασία σου και δεν υπάρχει σε pdf έκδοση, τι θα κάνεις; Καμιά φορά δεν είναι όλες οι πληροφορίες που θέλουμε στο internet ή σε pdf έκδοση.

 

Δε σε γνωρίζω, και δεν έχω πρόθεση να προσβάλω εσένα ή τις επιλογές σου. Δε γνωρίζω σε τι οικονομική κατάσταση είσαι ή για ποιο άλλο λόγο δεν επιλέγεις να πας στο εξωτερικό για μεταπτυχιακό του χρόνου; Έχασες ένα έτος, δεν είναι και τόσο τρομερό. Δες το σαν ευκαιρία, να ψάξεις καλύτερα courses, universities ή οτιδήποτε άλλο... Η παραμονή σου στο εξωτερικό θα σου δώσει περισσότερα πράγματα από ένα πτυχίο, όπως το να έρθεις σε επαφή με ξένους ανθρώπους, να συνεργάζεσαι, να δεις μια άλλη κοινωνία πώς λειτουργεί κτλπ. Δε ξέρω κατά πόσο θα έχεις τέτοιες εμπειρίες αν κάνεις distance learning course. Αν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα για μία τέτοια επιλογή (απόλυτα σεβαστό), σκέψου κι άλλες χώρες εκτός από Αγγλία (πχ Ολλανδία) όπου τα δίδακτρα είναι χαμηλότερα ή ψάξε για υποτροφίες. Το ξέρω ότι δεν είναι εύκολο, θέλει ψάξιμο και τρέξιμο.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά και απο μενα! Ψαχνω και εγω για μεταπτυχιακό και είμαι στο αρχικο δίλημμα Ελλαδα ή εξωτερικό..υπαρχει η οικονομική δυνατοτητα για εξωτερικό αλλα το μονο που με φοβίζει ειναι οτι δεν μιλαω πολυ καλα αγγλικα..εχω proficency το οποιο ειχα παρει πριν 4 χρονια και προσφατα έδωσα ielts αλλα δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ανταποκριθώ στα μαθήματα του πανεπιστημίου..εσεις τι μου προτείνετε να κανω ενα μεταπτυχιακο στο εξωτερικό με την ελπιδα οτι θα προσαρμοστώ και θα τα καταφέρω ή να το κάνω ελλαδα στα σίγουρα? οποιαδήποτε γνώμη ή παρόμοια εμπειρια θα χαρώ πολύ να την ακούσω
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Καλησπέρα παιδιά και απο μενα! Ψαχνω και εγω για μεταπτυχιακό και είμαι στο αρχικο δίλημμα Ελλαδα ή εξωτερικό..υπαρχει η οικονομική δυνατοτητα για εξωτερικό αλλα το μονο που με φοβίζει ειναι οτι δεν μιλαω πολυ καλα αγγλικα..εχω proficency το οποιο ειχα παρει πριν 4 χρονια και προσφατα έδωσα ielts αλλα δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ανταποκριθώ στα μαθήματα του πανεπιστημίου..εσεις τι μου προτείνετε να κανω ενα μεταπτυχιακο στο εξωτερικό με την ελπιδα οτι θα προσαρμοστώ και θα τα καταφέρω ή να το κάνω ελλαδα στα σίγουρα? οποιαδήποτε γνώμη ή παρόμοια εμπειρια θα χαρώ πολύ να την ακούσω

 

Τα αγγλικά τα θυμάται κανείς στη πορεία. Αν έχεις proficiency θα πει ότι θα σου ξαναέρθουν σύντομα. Το εξωτερικό πραγματικά αξίζει τον κόπο. Στην Ελλάδα θέλει προσοχή στην επιλογή μεταπτυχιακού, υπάρχουν κάποια εξαιρετικά και πολλά μέτρια μεταπτυχιακά.

 

Υπάρχει και μια ενδιάμεση λύση που δεν την ξέρουν πολλοί, είναι το διεθνές πανεπιστήμιο στη θεσσαλονίκη. ειναι δημόσιο πανεπιστήμιο, έχει μόνο μεταπτυχιακά προγράμματα εξολοκλήρου στα αγγλικά. Έχει και ξένους καθηγητές και φοιτητές, οπότε είναι κατά κάποιο τρόπο κάτι το ενδιάμεσο, έχω ακούσει καλά λόγια http://www.ihu.edu.gr

 

ΟΠΟΥ κι αν καταλήξεις πάντως, Ελλάδα ή εξωτερικό, ζήτα να μιλήσεις με φοιτητές που κάνουν τώρα το πρόγραμμα που σε ενδιαφέρει. inside information.

Link to comment
Share on other sites

Το αντικειμενο μου ειναι τα οικονομικα, σκεφτομαι για Ολλανδια ειτε ψυχολογια επιχειρησεων, ειτε πληροφορικη επιχειρησεων, ειτε ναυτιλιακα!
make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπέρα

θέλω να κάνω το μεταπτυχιακό μου και αυτή τη στιγμή συμπληρώνω το έντυπο αίτησης στο οποίο υπάρχει η ερώτηση "περιγράψτε τα επιστημονικά σας ενδιαφέροντα σε συνδυασμο με το πρόγραμμα σπουδών" και έχω κολλήσει δε ξέρω τι να γράψω , δε ξέρω τι ακριβώς ζητάει ....... υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δωρεάν μεταπτυχιακά υπάρχουν;

 

Με ενδιαφέρει να συνεχίσω τις σπουδές σε οικονομικά και να εμπλουτίσω το βιογραφικό μου αλλά δεν υπάρχει σε αυτή τη φάση η οικονομική δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν μεταπτυχιακά υπάρχουν;

 

Με ενδιαφέρει να συνεχίσω τις σπουδές σε οικονομικά και να εμπλουτίσω το βιογραφικό μου αλλά δεν υπάρχει σε αυτή τη φάση η οικονομική δυνατότητα.

 

Ελλάδα ή εξωτερικό?Εξωτερικό δες σε χώρες της Σκανδιναβίας,Ολλανδία,Βέλγιο.

Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν μεταπτυχιακά υπάρχουν;

 

Με ενδιαφέρει να συνεχίσω τις σπουδές σε οικονομικά και να εμπλουτίσω το βιογραφικό μου αλλά δεν υπάρχει σε αυτή τη φάση η οικονομική δυνατότητα.

Όλα της Παντείου , και το οικονομικό είναι ακόμα δωρεάν

Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα ή εξωτερικό?Εξωτερικό δες σε χώρες της Σκανδιναβίας,Ολλανδία,Βέλγιο.

Για εσωτερικό μιλάω πάντα.

Όλα της Παντείου , και το οικονομικό είναι ακόμα δωρεάν

 

Της Παντείου το έχω σκεφτεί. Αν δε κάνω λάθος πρέπει να δίνουν περισσότερη έμφαση στους δικούς τους αποφοίτους ή άλλων ΑΕΙ.

Έχω τελειώσει Διοικ. Επιχ. ΤΕΙ Αθήνας και κοντεύω 2 χρόνια προϋπηρεσίας σε τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Όλα της Παντείου , και το οικονομικό είναι ακόμα δωρεάν

 

Της Παντείου το έχω σκεφτεί. Αν δε κάνω λάθος πρέπει να δίνουν περισσότερη έμφαση στους δικούς τους αποφοίτους ή άλλων ΑΕΙ.

 

τελειώνω τώρα τη σχολή μου στα οικονομικά και ψάχνω και εγώ για την καινούρια χρονιά κάτι.

Εκτός από την Πάντειο υπάρχει κάτι άλλο για να κοιτάξω?

 

τι έχετε να προτείνεται?είτε δωρεάν είτε με χαμηλό κόστος για ελλάδα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Οι κατατακτήριες εξετάσεις σε διάφορα μεταπτυχιακά ισχύουν ή είναι τα ονόματα των επιτυχόντων έτοιμα πρίν τις εξετάσεις;Μην μπώ στη διαδικασία τσάμπα.

Μεταπτυχιακά χωρίς εξετάσεις υπάρχουν;Ξέρετε κάποιο site;

Link to comment
Share on other sites

Οι κατατακτήριες εξετάσεις σε διάφορα μεταπτυχιακά ισχύουν ή είναι τα ονόματα των επιτυχόντων έτοιμα πρίν τις εξετάσεις;Μην μπώ στη διαδικασία τσάμπα.

Μεταπτυχιακά χωρίς εξετάσεις υπάρχουν;Ξέρετε κάποιο site;

 

Γενικά επειδή πρόκειται για δεύτερο πτυχίο επί της ουσίας,και θέλει πολύ κόπο και χρόνο δεν παίζει βύσμα,και αν παίζει θα είναι ελάχιστο φαντάζομαι.Στα μεταπτυχιακά ξέρω ότι γίνεται σφαγή και παίρνουν τα δικά τους παιδιά όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά επειδή πρόκειται για δεύτερο πτυχίο επί της ουσίας,και θέλει πολύ κόπο και χρόνο δεν παίζει βύσμα,και αν παίζει θα είναι ελάχιστο φαντάζομαι.Στα μεταπτυχιακά ξέρω ότι γίνεται σφαγή και παίρνουν τα δικά τους παιδιά όλοι.

Με μπέρδεψες λίγο.δεν παίζει βύσμα (πάλι καλά) και παίρνουν τα δικά τους παιδιά όλοι;

Χωρίς κατατακτήριες;

Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες λίγο.δεν παίζει βύσμα (πάλι καλά) και παίρνουν τα δικά τους παιδιά όλοι;

Χωρίς κατατακτήριες;

 

Για να κάνεις μεταπτυχιακό δεν χρειάζεσαι κατατακτήριες,κατατακτήριες θα δώσεις αν εέχεις πάρει το πτυχίο σου και θες και 2ο πτυχίο στην γυμναστική ακαδημία ας πούμε.

 

Αν έχεις πτυχίο και θες να κάνεις κάποια εξειδίκευση κάνεις μεταπτυχιακό,όπου το κάθε τμήμα ορίζει τον τρόπο επιλογής των υποψηφίων.Κάποια έχουν εξετάσεις,κάποια θέλουν πτυχία 8 κλπ κλπ δεν είναι στάνταρ το όλο θέμα.

 

Τα μεταπτυχιακά είναι λίγο πιο διαβλητά ως διαδικασία,έχω ακούσει ειδικά για ασοεε,νομική,καποδιστριακό όργια διαμέσου κομματοπατέρων,"τζακιών" κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Οι κατατακτήριες εξετάσεις σε διάφορα μεταπτυχιακά ισχύουν ή είναι τα ονόματα των επιτυχόντων έτοιμα πρίν τις εξετάσεις;Μην μπώ στη διαδικασία τσάμπα.

Μεταπτυχιακά χωρίς εξετάσεις υπάρχουν;Ξέρετε κάποιο site;

Αν υπήρχαν μεταπτυχιακά χωρίς εξετάσεις , θα ήταν υποχρεωμένα να δεχτούν σωρεία φοιτητών.

Όταν για 25 θέσεις υπάρχουν 300 αιτήσεις δεν είναι δυνατόν να μην κάνεις εξετάσεις.

Υπάρχουν όμως πολλά μεταπτυχιακά που λόγω υψηλών διδάκτρων έχουν λίγες αιτήσεις , Εκεί είναι σαν να μην έδωσες εξετάσεις .

Αλλά δωρεάν μεταπτυχιακό , χωρίς εξετάσεις , δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα .

Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχαν μεταπτυχιακά χωρίς εξετάσεις , θα ήταν υποχρεωμένα να δεχτούν σωρεία φοιτητών.

Όταν για 25 θέσεις υπάρχουν 300 αιτήσεις δεν είναι δυνατόν να μην κάνεις εξετάσεις.

Υπάρχουν όμως πολλά μεταπτυχιακά που λόγω υψηλών διδάκτρων έχουν λίγες αιτήσεις , Εκεί είναι σαν να μην έδωσες εξετάσεις .

Αλλά δωρεάν μεταπτυχιακό , χωρίς εξετάσεις , δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα .

 

Σαν κανόνας όχι,πχ στο οικονομικό της πατρας που ήταν δωρεάν το πρόγραμμα,όταν αυτό γινόταν έδινες εξετάσεις 3 μαθήματα.

Ετσι γίνεται συνήθως στα δωρεάν,παρ'όλα αυτά υπάρχει μεταπτυχιακό του πολυτεχνείου της αθήνας όπου είναι δωρεάν και απλά κάνεις αίτηση και μετά όσοι έχουν τα τυπικά προσόντα περνάνε από συνέντευξη.

Είναι κάτι γύρω από τραπεζικά,μαθηματικά,λογιστική ή κάτι τέτοιο....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέγεται προφορική εξέταση . Εγώ δεν μίλησα για γραπτές εξετάσεις .
Link to comment
Share on other sites

Οποίος θέλει να κάνει μεταπτυχιακό και να βρει δουλειά καλό θα είναι να αποφύγει τα γενικόλογα μεταπτυχιακά αορίστου αντικειμένου και να κοιτάξει να μπει σε κάποιο τμήμα ελεγκτικης και χρηματοοοκονομικης αν θέλει κάτι σε οικονομικά. Τα συγκεκριμένα τμήματα όπως και τα μεταπτυχιακά που αφορούν τα ναυτιλιακά είναι τα μόνα που έχουν επαφές με την αγορά εργασίας και έτσι κατά τη διάρκεια του μεταπτυχιακου στελέχη εταιριών έρχονται και επιλέγουν τους καλύτερους υποψήφιους. .
Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα όμως σε αθήνα και πειραιά έχουν αυξημένα δυστυχώς δίδακτρα καθιστώντας τα σχεδόν απλησίαστα για κάποιον που δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να το κάνει.

 

Τα εξειδικευμένα προγράμματα Διοίκησης πώς σας φαίνονται?

Link to comment
Share on other sites

Οποίος θέλει να κάνει μεταπτυχιακό και να βρει δουλειά καλό θα είναι να αποφύγει τα γενικόλογα μεταπτυχιακά αορίστου αντικειμένου και να κοιτάξει να μπει σε κάποιο τμήμα ελεγκτικης και χρηματοοοκονομικης αν θέλει κάτι σε οικονομικά. Τα συγκεκριμένα τμήματα όπως και τα μεταπτυχιακά που αφορούν τα ναυτιλιακά είναι τα μόνα που έχουν επαφές με την αγορά εργασίας και έτσι κατά τη διάρκεια του μεταπτυχιακου στελέχη εταιριών έρχονται και επιλέγουν τους καλύτερους υποψήφιους. .

Είναι γνωστό πως η γνώση είναι ταξική. Όποιος έχει χρήμα κάνει καλό μεταπτυχιακό ,

Από τσάμπα μεταπτυχιακό μην ζητάς πολλά.

Λυπάμαι τα παιδιά με πολλά προσόντα που δεν μπορούν να σπουδάσουν....

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό πως η γνώση είναι ταξική. Όποιος έχει χρήμα κάνει καλό μεταπτυχιακό ,

 

Ακριβώς εκεί είναι το ζουμί της υπόθεσης,ότι ζούμε σε μία ταξική κοινωνία που δεν επιτρέπει και πολύ εύκολα την "κίνηση" μεταξύ αυτών "τάξεων" που έχουνν δημιουργηθεί.

 

Όλοι πιστεύω έχουν παραδείγματα από συμφοιτητές τους αστέρια που δεν μπορούν να κάνουν το βήμα παραπάνω αν και το αξίζουν λόγω στενότητας πόρων.Μόνο σε περιπτώσεις με χορήγηση υποτροφιών μπορείς κάπως να ξεπεράσεις κάποια εμπόδια αλλά και πάλι δεν είναι κανόνας,μιας και εκεί τα πραγματα είναι πολύ ζορισμένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα. Έχω τελειώσει πολυτεχνείο στην Ελλάδα πριν 6 χρόνια και τώρα στα γεράματα (:p) μου 'ρθε να κάνω κανα master (IT - Software Engineering). Επειδή όμως δουλεύω, για την ώρα τουλάχιστον, δεν μπορώ να φύγω. Είδα σε γνωστά πανεπιστήμια της Αγγλίας (Liverpool University πχ) ότι μπορώ να κάνω το MSc online και ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρία με τα online πτυχία. Αναγνωρίζονται στην Ελλάδα; Είναι στο εξωτερικό ισάξια με τα κανονικά πτυχία; Προτείνετε και κανα καλό πανεπιστήμιο αν ξέρετε. Δε με νοιάζει η χώρα, αρκεί να είναι καλό και στα Αγγλικά (ή Ελληνικά :p)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω τελειώσει πολυτεχνείο στην Ελλάδα πριν 6 χρόνια και τώρα στα γεράματα (:p) μου 'ρθε να κάνω κανα master (IT - Software Engineering). Επειδή όμως δουλεύω, για την ώρα τουλάχιστον, δεν μπορώ να φύγω. Είδα σε γνωστά πανεπιστήμια της Αγγλίας (Liverpool University πχ) ότι μπορώ να κάνω το MSc online και ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρία με τα online πτυχία. Αναγνωρίζονται στην Ελλάδα; Είναι στο εξωτερικό ισάξια με τα κανονικά πτυχία; Προτείνετε και κανα καλό πανεπιστήμιο αν ξέρετε. Δε με νοιάζει η χώρα, αρκεί να είναι καλό και στα Αγγλικά (ή Ελληνικά :p)

 

Κανε τα χαρτια σου για το μεταπτυχιακο Πληροφοριακων Συστηματων της ΑΣΟΟΕ εχει και part time για οσους δουλευουν. Παιρνεις γνωση με ολη τη σημασια της λεξης. :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Κανε τα χαρτια σου για το μεταπτυχιακο Πληροφοριακων Συστηματων της ΑΣΟΟΕ εχει και part time για οσους δουλευουν. Παιρνεις γνωση με ολη τη σημασια της λεξης. :)

 

Αν δεν κάνω λάθος αυτό δεν είναι εξ' αποστάσεως. Είμαι μακριά από Αθήνα οπότε λίγο δύσκολο να το συνδυάσω με τη δουλειά. Επίσης περισσότερο με ενδιαφέρει το MSc μήπως και βρω καμιά δουλειά στο εξωτερικό οπότε θέλω το Πανεπιστήμιο να έχει κάποιο κύρος στο εξωτερικό. Δεν εννοώ κάτι για την ΑΣΟΕΕ απλά δεν ξέρω αν έχει αντίστοιχη βαρύτητα με ένα Αγγλικό πανεπιστήμιο (το ίδιο φυσικά ισχύει και για τα υπόλοιπα ΑΕΙ στην Ελλάδα).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...