Jump to content

Μεταπτυχιακές σπουδές


zaza
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν βάζεις καλύτερα ένα screenshot της φόρμας; Σε academic context, το affiliation συνήθως σημαίνει σε ποιό πανεπιστήμιο ή ινστιτούτο ανήκει κανείς. Για παράδειγμα.

 

Ζητάει πουθενά αλλού στην φόρμα university/institute; Είναι κάτι που πάντα ζητάνε.

 

Edit: Όσο το σκέφτομαι, αυτό πρέπει να εννοεί. Αν ήταν αυτο που λες, gmac, θα έγραφε relationship (with referee).

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενώ το professor δε μου κολλάει, δε μπορώ να σκεφτώ κάτι εναλλακτικό :O

 

Ουτε εμενα μου κολλαει, και επισης ουτς εγω μπορω να σκεφτω κατι καλυτερο! :p

 

Δεν βάζεις καλύτερα ένα screenshot της φόρμας; Σε academic context, το affiliation συνήθως σημαίνει σε ποιό πανεπιστήμιο ή ινστιτούτο ανήκει κανείς. Για παράδειγμα.

 

Ζητάει πουθενά αλλού στην φόρμα university/institute; Είναι κάτι που πάντα ζητάνε.

 

Edit: Όσο το σκέφτομαι, αυτό πρέπει να εννοεί. Αν ήταν αυτο που λες, gmac, θα έγραφε relationship (with referee).

 

Οριστε:

 

http://www.imageshack.gr/files/3kq5z2q6n1u19c7r1axz.jpg

 

Go figure! :confused:

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εμενα μου κολλαει, και επισης ουτς εγω μπορω να σκεφτω κατι καλυτερο! :p

 

 

 

Οριστε:

 

http://www.imageshack.gr/files/3kq5z2q6n1u19c7r1axz.jpg

 

Go figure! :confused:

 

Είναι αυτό που σου είπα. Δεν μπορεί να έχει position χωρίς institute/university/whatever.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που σου είπα. Δεν μπορεί να έχει position χωρίς institute/university/whatever.

 

Εσυ εισαι σιγουρος δηλαδη οτι συμπληρωνεις ας πουμε:

 

Position:Assistant professor

Affiliation: University of...κατι

 

;

 

Ψαχνοντας το λιγο παραπανω στο google, ειδα οτι και αυτο που λες εσυ και αυτο που λεει ο gmac συναντωνται στις αιτησεις, απλα συνηθως ζητουνται και τα δυο και πιο ξεκαθαρα! :)

 

Τελος παντων, το πολυ πολυ το συμπληρωνω ως:

 

Position:Assistant professor

Affiliation: Supervisor of thesis / Professor at the University of...κατι

 

ωστε να εχουν ολες τις πληροφοριες (και ας φανω λιγο ...:wacko:)

 

ή απλα τους στελνω ενα mail για να το ξεκαθαρισω (αν και λιγο τραβηγμενο για τετοια λεπτομερεια)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ εισαι σιγουρος δηλαδη οτι συμπληρωνεις ας πουμε:

 

Position:Assistant professor

Affiliation: University of...κατι

 

;

 

Ψαχνοντας το λιγο παραπανω στο google, ειδα οτι και αυτο που λες εσυ και αυτο που λεει ο gmac συναντωνται στις αιτησεις, απλα συνηθως ζητουνται και τα δυο και πιο ξεκαθαρα! :)

 

Τελος παντων, το πολυ πολυ το συμπληρωνω ως:

 

Position:Assistant professor

Affiliation: Supervisor of thesis / Professor at the University of...κατι

 

ωστε να εχουν ολες τις πληροφοριες (και ας φανω λιγο ...:wacko:)

 

ή απλα τους στελνω ενα mail για να το ξεκαθαρισω (αν και λιγο τραβηγμενο για τετοια λεπτομερεια)

 

Προσωπικά είμαι πλέον σίγουρος :p Δεν νομίζω ότι ρισκάρεις τίποτα με το να ρωτήσεις ή απλά να βάλεις το affiliation του καθενός (το uni τους εννοώ)...

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο Snowball είναι το πανεπιστήμιο :)

 

Sorry αν σε παρέσυρα :p προηγουμένως :O

 

Δεν εχει σημασια, το βασικο ειναι οτι το ξεκαθαρισαμε! Ευχαριστω και τους δυο σας! :D

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εχω τελειωσει πα.πει ψηφιακα συστηματα(κατευθυνση:δικτυα).λεω να κανω mba.λετε να με παρουν εδω σε ελληνικο πανεπιστημιο ή δυσκολο.ή να κανω πανω στην πληροφορικη?διοτι βλεπω λιγους πληροφορικους παιρνουν για mba
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
λοιπόν έχω μια απορία. Έχω τελειώσει το τμήμα οικονομικής επιστήμης του πανεπ Πειραιά και σκέφτομαι να κάνω ένα mba στο icbs που συνεγάζεται με το Kingston. Έχει κάνει κανείς μεταπτυχιακό στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο; Είνια καλό ; Να ρωτήσω πια η διαφορά MBA kai MSc ;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω πια η διαφορά MBA kai MSc ;

 

Στην Ελλάδα οι διαφορές δεν είναι ουσιαστικές κατά τη γνώμη μου. Απλά το ΜΒΑ υποτίθεται στηρίζεται περισσότερο σε πρακτικές εφαρμογές, δλδ case studies και τέτοια, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και MSC που δουλεύουν έτσι.

 

Σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο (εκτός Ελλάδας) η διαφορά είναι ότι το MBA απευθύνεται κυρίως σε managers με αρκετά χρόνια εργασιακής εμπειρίας, ενώ για ένα MA/MSc δε χρειάζεται να έχεις κάποια εργασιακή εμπειρία.

 

Δεν το ξέρω το συγκεκριμένο MBA αλλά να κοιτάξεις οπωσδήποτε το ΜΒΑ της ΑΣΟΕΕ καθώς και αυτό του ALBA.

Link to comment
Share on other sites

κοιταξα του ALBA άλλα τα 19.700 που θέλουν νομίζω ότι είναι πάρα πολλά. Τώρα είμαι στην αναζήτηση ενός ιδιωτικού, αλλά θέλω να είνια καλό. Σίγουρα το ALBA είνια κορυφαίο αλλά πιστεύω οτι υπάρχουν και πιο οικονομικές λύσεις .
Link to comment
Share on other sites

γύρω στα 10.000 νομίζω. Επίσης είδα και το ICON που συνεργάζεται με το πανεπιστήμιο του Leicester και απ ότι είδα είναι πολύ καλό σαν πανεπιστήμιο. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω πως μπορώ να μάθω πιο πολλές πληροφορίες, αν δλδ το πτυχίο που σου δίνει το ICON είνια ισότιμο με του Leicester. Απ ότι μου είπαν οι ίδιοι η ορκομωσία γίνεται στην Αγλλία στο ίδο το πανεπιστήμιο και το πτυχίο είναι ακριβώς το ίδιο. Υπάρχει κάποιος οργανισμός εδώ στην Ελλάδα που να μπορώ να μάθω περισσότερα;
Link to comment
Share on other sites

κοιταξα του ALBA άλλα τα 19.700 που θέλουν νομίζω ότι είναι πάρα πολλά.

 

γύρω στα 10.000 νομίζω.

 

Κατά τη γνώμη μου, η αναγνωρισημότητα που έχει το ALBA στην (ελληνική) αγορά εργασίας αξίζει τα παραπάνω 9 χιλιάρικα που θα δώσεις. Μια φορά κάνεις μεταπτυχιακό άλλωστε.

 

Για το άλλο που ρωτάς, το αν αναγνωρίζεται ως ισότιμο του Leicester ή όχι είναι καθαρά τυπικό. Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι η αναγνώριση που έχει από την αγορά εργασίας, όπου (για τον ιδιωτικό τομέα μιλάμε πάντα) αυτές οι τυπικότητες δεν έχουν καμία μα καμία σημασία.

 

Να ρωτήσω επίσης γιατί κοιτάς αποκλειστικά ιδιωτικό πανεπιστήμιο και έχεις απορρίψει ΑΣΟΕΕ/Πειραιά κτλ;

Link to comment
Share on other sites

εγώ όχι αυτοί με έχουν απορρίψει :) Δεν έχω καλό μέσο όρο 6,3 βγάζω και σε δύο που είχα κάνει αίτηση δεν με πήραν, ένα στην ασοεε και ένα στο καποδιστριακό.

όντως έχεις δίκιο για την αναγνώριση. Αλλά αυτό πως μπορεί να το μάθει κάποιος ;

Link to comment
Share on other sites

εγώ όχι αυτοί με έχουν απορρίψει :) Δεν έχω καλό μέσο όρο 6,3 βγάζω και σε δύο που είχα κάνει αίτηση δεν με πήραν, ένα στην ασοεε και ένα στο καποδιστριακό.

 

Τι GMAT είχες;

 

όντως έχεις δίκιο για την αναγνώριση. Αλλά αυτό πως μπορεί να το μάθει κάποιος ;

 

Τι εννοείς; Πως μπορείς να μάθεις ποια μεταπτυχιακά έχουν καλό "όνομα" στην αγορά;

 

Αν εννοείς αυτό, μόνο ρωτώντας όσο πιο πολλά άτομα μπορείς (όχι τον κάθε άσχετο, άτομα που είναι ήδη στην αγορά).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εγώ έχω δώσει μέχρι στιγμής εξετάσεις για 3 μεταπτυχιακά προγράμματα σε Πάντειο, Ρόδο (ΜΠΣ του παιδαγωγικού) και Μυτιλήνη. Εχω απορριφθεί κι από τα 3. είτε έγραψα 10 στα αγγλικά , είτε πήρα 10 στην συνεντεύξη, είτε έγραψα σε 3 μαθήματα (δεν έμαθα ποτέ βαθμούς).

Τώρα έχω το τελευταίο μου χαρτί να "κάψω".. ένα μεταπτυχιακό στην Πολιτισμική Τεχνολογία στη Μυτιλήνη..αν δεν κάτσει κι αυτό.. τα περιθώρια στενεύουν, η υπομονή μου έχει εξαντληθεί αρκετά, η ψυχολογία μου είναι χάλια..κτλ κτλ.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι πριν καποιοσ κανει μεταπτυχιακό πρέπει να δουλέψει έστω και για λίγο καιρό ώστε να δει τι του αρέσει, να το κάνεις έτσι απλά για να λες δεν έχει νόημα.

επίσης στην ελλάδα συνήθωε ε'ιναι μία επαν'αληψη όσον κανειςσε προπτυχιακό επίπεδο

Link to comment
Share on other sites

kalispera paidia

 

eimai sto tsak na fugw gia metaptuxiako sto uni of glasgow pou me exei dexthei gia to msc information technology

 

ithela na rwtisw pws to vlepete. exw teleiwsei to tei kozanis xrimatoooikonomikwn efarmogwn. skeftomai na kanw ena poio business metaptuxiako sto information technology. ti apokatastasi pisteuetai eseis oti mporw na exw me auti tin kinisi? pou tha mporousa na doulepsw?

 

episeis goustarw polu kai to real estate.. ti mou proteinete??

 

thanx in advance!!

nick

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

kalispera paidia

eimai sto tsak na fugw gia metaptuxiako sto uni of glasgow pou me exei dexthei gia to msc information technology

 

Μακάρι να ήμουν στη θέση σου ... :wacko:

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Real estate δεν έχει στην Ελλάδα;

 

filaraki nomizw oti exei mono i asoe ena. anyway,

sti glasgow exei msc real estate.

 

Μακάρι να ήμουν στη θέση σου ... :wacko:

 

mariel exeis kai esu business background?

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

filaraki nomizw oti exei mono i asoe ena. anyway,

sti glasgow exei msc real estate.

 

 

 

mariel exeis kai esu business background?

 

βασικά κυρίως αναφερόμουν στο ότι τον έχουν δεχτεί σε κάποιο μεταπτυχιακό.. και το σκέφτεται.. ?!?!?! κι εγώ κάνω αμάν να με πάρουν σε ένα...!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Real estate δεν έχει στην Ελλάδα;

 

Στη Μονή Βατοπεδίου έχω ακουσει ότι κάνουν ειδικά σεμινάρια:p. Για του λόγου το αληθές, ορίστε και link.

 

http://www.skai.gr/master_story.php?id=92192

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...