Jump to content

Samsung Galaxy Y Pro Duos (B5512)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα έκλεισα και εγώ μια εβδομάδα με τη συσκευή αυτή. Τα τελευταία χρόνια έιμαι κάτοχος μόνο duos Κινητών και μπορώ να πώ ότι είναι μια εξαιρετική επιλογή στο χώρο. Οι παρατηρήσεις που έχω να κάνω έχουν πάνω κάτω ειπωθεί και πρίν στο φόρουμ όμως σε κάποια σημεία βρίσκομαι αντίθετος.

 

Για παράδειγμα η ένταση στον ήχο του, είναι παραπάνω από ικανοποιητική, ειδικά σε σχέση με τα προηγούμενα duos κινητά που είχαν πέσει στα χέρια μου. Έχω τον ήχο κοντά στο 60% και μου φαίνεται αρκετά δυνατό. Σε σχέση βέβαια με άλλα android είναι αρκετά χαμηλότερο, όμως μην ξεχνάμε ότι είναι ένα κινητό της τάξης των 100 ευρώ (αν είχε μόνο μία σιμ) Η μπαταρία του για τα δεδομένα του android πιστεύω είναι άριστη. Κράτησε συνολικά 6 μέρες μέχρις ότου πλέον έσβησε το κινητό από μόνο του. Η χρήση ήταν κυρίως sms και οι πρώτες ρυθμίσεις με wifi, root και προγράμματα που εγκατέστησα, σέρφαρα και αρκετές ώρες να δώ πως ανταποκρίνεται γενικά σαν συσκευή.

 

Η πρώτη επαφή με το android με μπέρδεψε λίγο, και είδα πολλές διαφορές σε σχέση με το πρώτο android που έπεσε στα χέρια μου. (LG), ειδικότερα στην αυτονομία. Λίγο επίσης είχα θέμα (και έχω ακόμα) με τον τρόπο που απαντάω στις κλήσεις, γιατί πρέπει να σύρω το εικονίδιο ενώ ο σχεδιασμός του παραπέμπει στο να το κάνεις απλώς κλίκ.

 

Τα μείων για μένα:

 

Η μη ύπαρξη φλας στη φωτογραφική, η οποία όμως είναι εξαιρετική με βάση το προηγούμενο duos που είχα (B5722).

 

Δεν μπορώ να βρώ πουθενά όμως θήκη σιλικόνης όπως έχουν τα άλλα κινητά για να προστατέψω το κυρίως μέρος. Επίσης δεν μπόρεσα να βρώ ούτε screen protector το οποίο αναγκάστηκα να κόψω στα μέτρα μου από Universal. Στο ebay βρήκα screen protector όχι όμως και κάλυμα σιλικόνης που ψάχνω. Το αντίστοιχο κινητό με τη μία sim έχει το ηχείο ανάποδα από το duos, αλλά και πάλι δεν βρήκα θήκη στην ελληνική αγορά την οποία θα μπορούσα έστω να "μετατρέψω" ανοίγοντας αντίστοιχες οπές όπου χρειάζεται.

 

Πιστεύω ότι είναι ένα ικανοποιητικό android smartphone για έναν μέσο χρήστη, ο οποίος έρχεται σε πρώτη επαφή με το χώρο, σίγουρα δεν είναι από τα καλύτερα, αλλά είναι μια εξαιρετική επιλογή για όποιον αναζητά ένα sms phone με μεγάλη αυτονομία.

 

Το θέμα της θήκης με απασχολεί ιδιαίτερα. Έχει βρεί κάποιος κάτι? Δεν θέλω να πάρω πουγκί να το βάζω μέσα γιατί ήδη έχω και δεν με βολεύει στη μοτοσυκλέτα.

 

Φίλε έκανες καλή επιλογή, πολύ τίμιο κινητάκι. Για θήκη έχω βρει μία universal της Necissime ή κάπως έτσι στα Mediamarkt, η οποία έχει ενα 15άρι, αλλά είναι πολύ καλής ποιότητας και δείχνει πολύ κομψή. Έχει για άνοιγμα να την περνάς και στην ζώνη του παντελονιού. Screen protector μπορείς να πάρεις από ebay για το Galaxy Y Pro το απλό, είναι οι ίδιες νομίζω...αν θυμάμαι καλά και εγώ αυτές είχα πάρει.

 

Τώρα για την απάντηση κλήσης με το σύρσιμο και εμένα μου την ψιλοσπάει, αλλά είναι θέμα συνήθειας. Αν θες για απόρριψη κλήσης μπορείς να ορίσεις το Power Button από το μενού της προσβασιμότητας.

Edited by Livagoth
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 819
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γεια σας παιδιά,θα ηθελα να δημιουργησω ενα προφιλ πχ οικογενεια και εκει να βαλω καποιες επαφες που οταν το ενεργοποιω οι υπολοιπες να μην χτυπανε,,μπορει να γινει αυτο;ευχαριστω Edited by gnomonas
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να ανοίξει ή να συντάξει έγγραφα με το προεγκατεστημένο polaris office; Μια χαρά είναι αλλά δεν διαβάζει ούτε συντάσσει χαρακτήρες με τόνο ή διαλυτικά (ά, έ, ή, ί, ό, ύ, ώ, ϋ, ϊ κλπ). Έβαλα κείμενο του word από το pc και έμοιαζε σαν ξεδοντιασμένο:) το ίδιο και όταν συντάσσω. Ασχολείται κανείς και έχει κάποια λύση;
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να ανοίξει ή να συντάξει έγγραφα με το προεγκατεστημένο polaris office; Μια χαρά είναι αλλά δεν διαβάζει ούτε συντάσσει χαρακτήρες με τόνο ή διαλυτικά (ά, έ, ή, ί, ό, ύ, ώ, ϋ, ϊ κλπ). Έβαλα κείμενο του word από το pc και έμοιαζε σαν ξεδοντιασμένο:) το ίδιο και όταν συντάσσω. Ασχολείται κανείς και έχει κάποια λύση;
αν και τώρα βλέπω ότι δεν γράφει, γιατί θυμάμαι ότι με παρατεταμένη πίεση στο φωνήεν σου έβγαιναν τα τονισμένα? Τώρα βλέπω μόνο τα "σκανδιναβικά" να δουλεύουν έτσι.. Χμμμ ίσως θυμάμαι λάθος.
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Καλά θυμάσαι. Με παρατεταμένη πίεση πράγματι βγάζει τόνο αλλά μόνο στην δημιουργία sms ή σημειώσεων. Στο polaris επίσης βγάζει αλλά δεν το κρατάει στο κείμενο. Δεν είναι τόσο σοβαρό γιατί τι στην ευχή να συντάξεις στο polaris αλλά δεν βλέπει τα έτοιμα έγγραφα που θες να αποθηκεύσεις από το pc. Τα βλέπει μόνο στα αρχεία pdf.
Link to comment
Share on other sites

Καλά θυμάσαι. Με παρατεταμένη πίεση πράγματι βγάζει τόνο αλλά μόνο στην δημιουργία sms ή σημειώσεων. Στο polaris επίσης βγάζει αλλά δεν το κρατάει στο κείμενο. Δεν είναι τόσο σοβαρό γιατί τι στην ευχή να συντάξεις στο polaris αλλά δεν βλέπει τα έτοιμα έγγραφα που θες να αποθηκεύσεις από το pc. Τα βλέπει μόνο στα αρχεία pdf.

 

έλα που δεν βγάζει (πια) ουτε στα sms ούτε στις σημειώσεις ούτε στις επαφές σε εμένα! (έκανα κανενα update?) :cry: .. μισό να κάνω restart

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ωχ... έφτιαξε;

 

όχι! Δεν βάζει τόνους! Εσείς βάζετε τόνους, μπορείτε να γράψετε τονισμένο ώ? Εμένα μονο σκανδιναβικά (e τονισμένα και τέτοια, στο ω, τίποτα!). Νομίζω ότι έβαζα.. Ιδέα μου είναι?

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά. Γράφεις, ελληνικά εννοείται, πατάς παρατεταμένα το φωνήεν που θέλεις να τονίσεις και σου βγάζει ό,τι θέλεις. ύ ώ ϋ κλπ. Πήγαινε μηνυματα/πάτα αριστερό πλήκτρο μενού και επέλεξε ρυθμίσεις. Επέλεξε λειτουργία εισαγωγής και από κει επέλεξε από τρεις επιλογές. Αλφάβητο GSM, Unicode ή αυτόματο. Το έχω στα αυτόματο και τα κάνει όλα. lol. Δοκιμάζεις και επιλέγεις. Νομίζω και ελπίζω από κει να είναι το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

όχι παιδιά τα δοκίμασα αυτά, εμένα σταμάτησε να γράφει τονιμσένα φωνίεντα (μονο σκανδιναβικα στη θέση τους e, o y τονισμένα με τους περίεργους τόνους τους).. Αλλαξα γλωσσα σε μενού στην εισαγωγή τπτ.

 

Κάποτε εκανα ένα Update μονο σε εφαρμογές (νομίζω μήνυμα του market). Κατι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ που να μου άλλαξε το πληκτρολόγιο.. Τώρα είμαι

 

android 2.3.6, εκδοαη βασικού φασματος B5512XXKL8, εκδοση kernel 2.6.35.7. Εσείς?

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

android 2.3.6, εκδοαη βασικού φασματος B5512XXKL8, εκδοση kernel 2.6.35.7. Εσείς?

 

Ακριβώς τα ίδια έχω κι εγώ, αλλά οι τόνοι μπαίνουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

μήπως είχες τη γλώσσα του κινητού στα ελληνικά και τώρα το έβαλες στα Αγγλικά?

εγώ αν θυμάμαι καλά είχα κάνει αυτή τη δοκιμή και μόνο με ελληνικά μενού στο κινητό δούλευαν οι τόνοι (νομίζω το είχα γράψει και κάπου πιο πάνω στο παρών νήμα)

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν το έφτιαξα, και βρήκα και το BUG. :cool:

Το κινητό όταν δεν έβγαζε τόνους το είχα με Αγγλικό μενού. Το έκανα restart δεν διορθώθηκε το πρόβλημα. Το γύρισα στα Ελληνικά μπας και φταίει αυτό, αλλά συνέχισε να ΜΗΝ βάζει τόνους. Αυτά μέχρι που έκανα restart με Ελληνική γλώσσα. Τώρα βγάζει ΠΑΛΙ τόνους στα ελληνικά κανονικά!! :bow:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν το έφτιαξα, και βρήκα και το BUG. :cool:

Το κινητό όταν δεν έβγαζε τόνους το είχα με Αγγλικό μενού. Το έκανα restart δεν διορθώθηκε το πρόβλημα. Το γύρισα στα Ελληνικά μπας και φταίει αυτό, αλλά συνέχισε να ΜΗΝ βάζει τόνους. Αυτά μέχρι που έκανα restart με Ελληνική γλώσσα. Τώρα βγάζει ΠΑΛΙ τόνους στα ελληνικά κανονικά!! :bow:

 

καλημερα.τελικα οταν μιλαμε στην μια sim και μας καλουνε στην δευτερη sim δειχνει κλειστο?αυτο με ενδιαφερει κυριως.ευχαριστω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.τελικα οταν μιλαμε στην μια sim και μας καλουνε στην δευτερη sim δειχνει κλειστο?αυτο με ενδιαφερει κυριως.ευχαριστω!!!!!

 

Ναι αλλά μπορείς να κάνεις προώθηση της μίας στην άλλη γραμμή όταν μιλάς και έτσι δεν θα χάνεις κλήση.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαίρετε!

 

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αγοράσω το galaxy y pro duos αύριο. Μου φαίνεται καλό value for money. Έχω κάποιες απορίες/φοβίες ωστόσο. Αρχικά, δεν ξέρω αν θα καλύπτει τις ανάγκες μου. Είχα ένα ε52 νοκια που δυστυχώς ψόφισε. Το κινητό το χρειάζομαι για να ελέγχω το email μου, να μπαίνω αραιά και που σε καμιά σελίδα, να βρίσκω όταν χρειάζεται καμία διεύθυνση στους χάρτες και να δουλεύω με υπενθυμίσεις τις υποχρεώσεις μου. Η μικρή οθόνη για touch κινητό με προβληματίζει

1) πιστεύετε πως θα με καλύψει στις ανάγκες μου;

2) χρειάζεται να κάνω root; δεν ξέρω τι θα μου χρησιμεύσει και φοβάμαι μην χάσω χρόνο μόνο και μόνο για να κάνω ζημιά στη συσκευή

3) τις επαφές από το παλιό μου κινητό τις έχω μόνο σε ένα αρχείο backup από το nokia suite. με το nbu explorer πιστεύετε θα βγάλω άκρη;

4) gps me ποιο πρόγραμμα θα δουλευω; google maps ή κάποιο άλλο; θα μπορώ να κατεβάσω χάρτες ανά χώρα κ pois ή θα χρεώνομαι;

5) γενικά υπάρχει συμβατότητα εφαρμογών με την ανάλυση που έχει κ την έκδοση λογισμικού 2.3.6?

 

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαίρετε!

 

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αγοράσω το galaxy y pro duos αύριο. Μου φαίνεται καλό value for money. Έχω κάποιες απορίες/φοβίες ωστόσο. Αρχικά, δεν ξέρω αν θα καλύπτει τις ανάγκες μου. Είχα ένα ε52 νοκια που δυστυχώς ψόφισε. Το κινητό το χρειάζομαι για να ελέγχω το email μου, να μπαίνω αραιά και που σε καμιά σελίδα, να βρίσκω όταν χρειάζεται καμία διεύθυνση στους χάρτες και να δουλεύω με υπενθυμίσεις τις υποχρεώσεις μου. Η μικρή οθόνη για touch κινητό με προβληματίζει

1) πιστεύετε πως θα με καλύψει στις ανάγκες μου;

2) χρειάζεται να κάνω root; δεν ξέρω τι θα μου χρησιμεύσει και φοβάμαι μην χάσω χρόνο μόνο και μόνο για να κάνω ζημιά στη συσκευή

3) τις επαφές από το παλιό μου κινητό τις έχω μόνο σε ένα αρχείο backup από το nokia suite. με το nbu explorer πιστεύετε θα βγάλω άκρη;

4) gps me ποιο πρόγραμμα θα δουλευω; google maps ή κάποιο άλλο; θα μπορώ να κατεβάσω χάρτες ανά χώρα κ pois ή θα χρεώνομαι;

5) γενικά υπάρχει συμβατότητα εφαρμογών με την ανάλυση που έχει κ την έκδοση λογισμικού 2.3.6?

1. ναι

2. οχι. Δεν βρίσκω λόγo να το κάνεις root.

3. Ισως. Δες αν μπορείς να κάνεις export σε vcards (.vcf) που είναι γενικό φορματ. Λογικά θα γίνεται. Μετά το ή τα αρχεία vcf τα στέλνεις στο κινητό (bt, sd, καλώδιο). Το ανοίγεις με κάποιο file-explorer και εισάγονται κανονικά. Από εδώ και πέρα παράτα τα "ειδικά" back up με ότι φορμάτ θέλει το κάθε πρόγραμμα. Μονο vcf!

4. Με πολλά. Κάποια λειτουργούν με open maps. θα βρείς στο market. Για εμπορικά δοκίμασα κάποια ("δοκιμαστικές" εκδώσεις) και βρήκα να δουλεύει μονο το Sygic

5. Γενικά ΔΕΝ εχεις πρόβλημα. Κάποιες εφαρμογές παίζουν μονο στο κάθετό του (γυρνάς την οθόνη). Οι περισσότερες παίζουν κανονικά αν και to landscape δεν είναι το βολικότερο να έχεις.. Κάποιες λίγες δεν παίζουν αλλα αυτό αφορά όλα τα android. Στο market λέει ποιες είναι συμβατές και ποιές όχι..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ φίλε μου, ήσουν κατατοπιστικότατος. Δεν ξέρω καν τι είναι η διαδικασία root, γι αυτό είμαι διστακτικός στο να μπαίνω σε μπελάδες αν δεν έχω όφελος. Πάντως η οθόνη 2.6 με χαμηλή ανάλυση δεν είναι πρόβλημα για έναν μέσο χρήστη έτσι; θα πάω να παίξω μαζί του σε κάποιο κατάστημα πριν το πάρω..
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εξαρτάται τι το θέλεις. Αυτό το κινητό είναι ειλικρινές.. 2 ΣΙΜ και ένα πλαίσιο που μοιράζεται μεταξύ οθόνης και qwerty.

 

Οτι κερδίζεις από το qwerty το χάνεις από οθόνη. Αν είναι να σερφάρεις διαρκώς πάρε κάτι με μεγαλύτερη οθόνη αλλα δεν θα έχεις 2 ΣΙΜ μετά (ή θα έχεις βλέπε ALCATEL). Αν έχεις μεγάλη οθόνη δεν θα έχεις qwerty, (πλην sliders όπως mini pro αλλα δεν θα εχεις 2 ΣΙΜ). Διαλέγεις και παίρνεις. Αν το θελεις για τηλέφωνο πιο σημαντικό από συσκευή internet, gps το qwerty κερδίζει (αμεση αναζήτηση πατάς γράμμα και σε πάει στο όνομα, γράψιμο SMS κτλ). Για surfing κυρίως viewing, υστερεί αλλα την κάνει την δουλειά του και εκεί, οχι όμως πολύ ανετα.. Εγώ το θέλω πιο πολύ τηλέφωνο και με βόλεψε.. Εσύ?

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

κ γω πιο πολυ του τηλεφώνου προσανατολίζομαι με προαιρετικές όπου χρειαστεί τις λειτουργίες του διαδικτύου. από εκεί και πέρα 2 sim είναι must και η τιμή του αρκετά καλή για να συνδυάζει έστω και υποτυπωδώς τόσα πράγματα...
Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω με μερικές παρατηρήσεις:

 

1. Η οθόνη touch σε κάποιες περιπτώσεις είναι απαράδεκτη. Δεν αναγνωρίζει τα πατήματα ή πατιέται ότι να ναι. Το πρόβλημα εμφανίζεται σε μερικές εφαρμογές, αλλά όχι στο κύριο μενού του κινητού. Λογικά δεν είναι θέμα ΗW, αλλα οφείλεται είτε σε πρόβλημα συμβατότητας της εφαρμογής είτε σε κάτι το οποίο δεν έχω εντοπίσει ακόμα

 

2. Με τη μπαταρία δεν έχω καταλάβει τι παίζει ακριβώς. Βγάζει 5 περίπου μέρες εάν το φορτίσω κλειστό και οριακά 2 όταν φορτίζει ανοιχτό. Επίσης αργεί αρκετά η φόρτιση όταν το τηλέφωνο είναι κλειστό πράγμα που μου επιβεβαιώνει το γιατί κρατά περισσότερο η μπαταρία τότε. Έβαλα προγράμματα διαχείρισης μπαταρίας αλλά έκανα ένα full restore για να το στήσω το τηλέφωνο από την αρχή

 

3.Παρατήρησα ότι μετά από Restore και αφού ξανακατέβηκαν όλες οι εφαρμογές όσες ήταν στην SD ξαναπήγαν στην SD χωρίς να έχω προηγουμένως κάνει πάλι root. Δεν έιχα κατεβάσει ούτε το Link2sd το οποίο ήταν και το μόνο που δεν κατέβηκε αυτόματα μετά το restore. Τι παίζει?

 

Μερικές παρατηρήσεις για το Google Play και την Google γενικότερα

 

1. Όλη μέρα προσπαθούσα να κάνω επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και αυτό μου ξανακατέβαζε όλες τις εφαρμογές μετά το reboot. Ο λόγος ήταν το backup το οποίο αποθηκεύεται στους server της google και ΔΕΝ ΣΒΗΝΕΙ!!!! Επικοινώνησα με τη google για να μου το σβήσουν καθώς οι τρόποι που έβρισκα στον νετ δεν δούλευαν

 

2. Άθλιο και τρισάθλιο το σύστημα διαχείρισης εφαρμογών της Google. Μπορείς να τις στείλεις στο κινητό αλλά όχι να τις διαχειριστείς ή να τις διαγράψεις. Η λίστα που κρατάει περιλαμβάνει ακόμη και εφαρμογές που έσβησες και δεν γουστάρεις να τις ξαναπεράσεις. Εντούτοις, όχι μόνο δεν σε αφήνει να τις οργανώσεις, σβήνοντας ότι δεν χρειάζεσαι, αλλά μετά από κάθε restore σου τις ξαναφορτώνει στο τηλέφωνο αυτόματα!!!! (Είδα και έπαθα να το λύσω αυτό το πρόβλημα)

 

3. Δεν μπορείς να διαγράψεις τα κινητά από τη λίστα στο Google Play. Αν πχ έχεις αγοράσει άλλο και αυτό που έχεις το πουλήσεις τότε το πουλημένο εμφανίζεται κανονικότα στη λίστα. Ευτυχώς έχω μόνο ένα τηλέφωνο.

 

Ερώτηση: Όταν κάνω system restore και έχω το τηλέφωνο rooted μετά το restore εξακολουθεί να είναι ρουταρισμένο ή πρέπει να εκτελέσω τη διαδικασία από την άρχή?

 

Η πορεία που ακολούθησα ήταν πρώτα να κάνω Unroot μετά Restore και μετά από πολλάαααα restore έκανα πάλι root και όλες τις διαδικασίες από την αρχή.

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω με μερικές παρατηρήσεις:

 

1. Η οθόνη touch σε κάποιες περιπτώσεις είναι απαράδεκτη. Δεν αναγνωρίζει τα πατήματα ή πατιέται ότι να ναι. Το πρόβλημα εμφανίζεται σε μερικές εφαρμογές, αλλά όχι στο κύριο μενού του κινητού. Λογικά δεν είναι θέμα ΗW, αλλα οφείλεται είτε σε πρόβλημα συμβατότητας της εφαρμογής είτε σε κάτι το οποίο δεν έχω εντοπίσει ακόμα

 

2. Με τη μπαταρία δεν έχω καταλάβει τι παίζει ακριβώς. Βγάζει 5 περίπου μέρες εάν το φορτίσω κλειστό και οριακά 2 όταν φορτίζει ανοιχτό. Επίσης αργεί αρκετά η φόρτιση όταν το τηλέφωνο είναι κλειστό πράγμα που μου επιβεβαιώνει το γιατί κρατά περισσότερο η μπαταρία τότε. Έβαλα προγράμματα διαχείρισης μπαταρίας αλλά έκανα ένα full restore για να το στήσω το τηλέφωνο από την αρχή

1. ναι δεν είναι η καλύτερη οθόνη σε θέμα touch. δεν νομίζω να φταίει η εφαρμογή, νομίζω έτσι απλά είναι (hardware software). Ευτυχώς υπάρχει το touchpad/trackball (πως να το πώ). που σε "σώζει" πολλές φορές (πχ να κουνήσεις τον κέρσορα σε ένα μήνυμα, να κάνεις το σωστό κλικ στο browser). Οσο μεγάλη και καλή οθόνη να είχε ένα κινητό μου θα ήθελα να έχει touchpad.

2. Πάντα το φορτίζω ανοικτό, πάντα μου κρατάει 4-5 μέρες (ακόμα και 7! κάποιες φορές αν μιλάω λίγο). Χρησιμοποιώ το battery circle που δείχνει με ακρίβεια την μπαταρία (%) και μετράει και ώρες από φόρτιση σε φόρτιση και είναι δωρεάν χωρίς adds.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 2 μέρες ειχα θέμα με τη φόρτιση. Πχ το μεσημέρι το γέμιζα και μέχρι το βράδυ είχε χάσει ήδη την πρώτη μπάρα στη μπαταρία χωρίς ιδαιίτερη χρήση. Μόνο σμσ και κανα δύο κλήσεις. Υποθέτω ότι δεν είχα ενεργοποιημένο κάτι που μάσαγε μπαταρία και θα μπορούσε να το κάνει αυτό. Είδα όμως ότι ανοιχτό φόρτιζε ή τουλάχιστον έδειχνε φορτισμένο πολύ πιο γρήγορα από ότι σβηστό.

 

Τελικά το δοκίμασα σβηστό. Όμως το έκανα αυτό αφού είχα επιστρέψει σε εργοστασιακές. Πριν τις εργοστασιακές είχα περάσει και έιχα σβήσει πολλές εφαρμογές κάποιες από τις οποίες μπορεί να έτρεχαν και στο παρασκήνιο ή θα μπορούσαν να είχαν αφήσει κατάλοιπα (δεν ξέρω αν δουλεύει όπως στα windows). Μέχρι στιγμής δεν έχω χάσει γραμμή από τη μπαταρία και ευελπιστώ ότι στο τέλος της αυριανής ημέρας (περίπου τέτοια ώρα που γράφω την απάντηση) θα έχει πέσει, όπως στις πρώτες μέρες του.

 

Όντως το touchpad είναι κορυφαίο. Μπορώ να "τρέχω" μέσα στα μενού πολύ πιο γρήγορα από ότι με την οθόνη. Είναι μέχρι να το μάθεις. :D

 

Για το battery circle θα το σκεφτώ. Εϊχα δοκιμάσει κάποια apps αλλά όλα ήταν wayyyy offf από την πραγματικότητα (ειδικά στους εκτιμώμενους χρόνους), συν ότι ήταν αρκετά ενεργοβόρα μόνο και μόνο από το Monitoring που έκαναν. Στη μνήμη δεν ξέρω τι επίδραση είχαν.

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y Pro Duos (B5512)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...