Jump to content

Εδώ Φτιάχνουμε το δικό μας χάρτη της Αθήνας!


kplr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το είχε αναφέρει και ο Γιάννης λίγο πιο πάνω..

Η τιμή είναι πολύ καλή, 49 Ευρώ σκέτο software..

Δυστυχώς δεν είναι όμως ακόμα διαθέσιμο στο eshop (δεν ξέρω γιατί..)

 

Και επίσης καλό θα ήταν να υπήρχε κάποιο demo να δοκιμάζαμε πρώτα πως είναι..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 226
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απο σήμερα είναι διαθέσιμο!! (Αλλά μάλον δεν παίζει με το BC-307...)

 

The GPS device must be fully NMEA-0183 2.0 (or higher) compatible.

 

Νομίζω οτί το bc-307 δεν είναι v2.0

 

Το γνωρίζει κάνεις καλύτερα να μου πει σίγουρα;

Samsung Galaxy SII

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Οι απαιτήσεις για το GPS είναι οι:

 

2. In order to use the GPS option in the ROUTE 66 program, the GPS device must meet the following requirements:

- The protocol used by the GPS device must be fully NMEA-0183 2.0 (or higher) compatible.

- The minimum protocol requirements are that the RMC and GSA sentences have to be sent.

- The MAPDATUM used in the ROUTE 66 program is WGS-84.

- The baud rate is 4800 - 38400 bps.

 

Όπως μου είπαν με mail που μου έστειλαν!

 

Γνωρίζει κανει εαν το Compaq Flash BC-307 είναι οκ;

Samsung Galaxy SII

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Κλασικά εμάς (Rest of Greece) μας έχουν γραμμένους. Ελλάδα δεν είναι μόνο Αθήνα ρεεεεε! :mad:

Τέσπα, ομολογουμένως ίσως είναι χρήσιμο τώρα για τους τουρίστες στους Ολυμπιακούς, αλλά ελπίζω και σε nationwide συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lakis21 (16 Ιούλ. 2004 , 13:31)

 

Πάντως για Θεσσαλονίκη έχει κανονικά πλήρη χάρτη το Teletype και το Handmap!

 

Τους είδα. Είναι καλή αρχή αλλά είναι πολύ μέτριας ανάλυσης και φοβάμαι πως (ιδιαίτερα για την Θεσσαλονίκη) είναι χωρίς routing (δηλαδή να σου βγάζει την καλύτερη διαδρομή) στους δρόμους, δηλαδή μονάχα να βρίσκεις την τοποθεσία σου. Το ολοκληρωμένο πακέτο θα ήταν να είχε αποστάσεις και αυτόματους υπολογισμούς, όπως στην υπόλοιπη Δυτική Ευρώπη.

 

Προς Θεού δεν υποτιμάω τη δουλειά των ανθρώπων, είναι ένα καλό πάτημα απλά στο λέω γιατί ο πατέρας μου έχει σκανάρει έτσι παλιούς declassified στρατιωτικούς χάρτες της Βόρειας Ελλάδας και έχει ήδη στο Garmin του. Το θέμα είναι όμως να έχεις το πλήρες το πακέτο (με το tracer).

Link to comment
Share on other sites

Το handmap που το έχω δεν έχει routing. Το teletype έχει κανονικό routing avoint points κτλ. (αλλα είναι κλειδωμένο και δεν παίζει με όλα τα gps!).Οπότε το χρησιμοποιώ μόνο σαν χάρτη!

 

Τελικά παιζεί κανονικά με το Route 66 με bc307 όπως μου απάντησαν απο την Route 66!!!!

Samsung Galaxy SII

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δοκιμάζοντας το Destinator 3 έμεινα έκπληκτος. Έχω ήδη δει τα MLS Navigator και Teletype (το Handmap είναι περισσότερο για χάρτες μόνο) και νομίζω ότι το Destinator είναι κορυφαίο. Πολύ καλοί χάρτες και σε design και σε λεπτομέρεια, γρήγορο rerouting (το αρχικό route πάντως αργεί), καλές φωνητικές οδηγίες.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι σε λίγο καιρό θα λήξει η έκδοση που έχω...

Σκέφτομαι να το αγοράσω αλλά δε θέλω το πλήρες πακέτο του Γερμανού (με το Mio) αφού έχω ήδη PocketPC και Bluetooth GPS.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος redcon (20 Ιούλ. 2004 , 18:10)

 

To Destinator to exeis dokimasei Ellada? Exei diladi xartes Ellados?

 

 

Βεβαίως και μάλιστα όχι μόνο της Αθήνας. Έχει Θεσσαλονίκη, πολλές περιοχές της Αττικής, και άλλες πόλεις.

Σε κάποιες από αυτές δεν έχει ονόματα δρόμων, αλλά μόνο τη ρυμοτομία της πόλης.

Ρίξτε μια ματιά :

http://www.olympicnavigation.com/pages/shop.html

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PPP12 (22 Ιούλ. 2004 , 16:25)

 

Παιδιά μια ερώτηση

To Destinator3 με τους ελληνικούς χάρτες υπάρχει διαθέσιμο

σαν soft σε ελληνικό μαγαζί ?

 

 

Σε καναδυό εβδομάδες θα διατεθεί από την Telematix όπως απάντησαν σε ερώτησή μου. Εγώ πάντως το έχω ήδη παραγγείλει από το εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ssarl (20 Ιούλ. 2004 , 17:59)

 

Σκέφτομαι να το αγοράσω αλλά δε θέλω το πλήρες πακέτο του Γερμανού (με το Mio) αφού έχω ήδη PocketPC και Bluetooth GPS.

 

 

To Destinator θα βγει σύντομα και μόνο σαν software + χάρτες Αθήνας / Θεσ/κης / Ελλάδας + οδηγός Αθήνας με πολλά πράγματα και μάλλον θα είναι γύρω στα € 250. Πάρα πολύ καλή τιμή για την εξαιρετική ποιότητα που έχει.

Andreas Tsouchlaris

autoexec.gr - Η ελληνική κοινότητα των IT Pros

dotNetZone.gr - Η δύναμη των Ελλήνων developers!

Hellenic Mobility Club - The Greek Mobile Computing Community - Πρώην Hellenic Club Pocket PC

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος atsouch (23 Ιούλ. 2004 , 09:58)

 

To Destinator θα βγει σύντομα και μόνο σαν software + χάρτες Αθήνας / Θεσ/κης / Ελλάδας + οδηγός Αθήνας με πολλά πράγματα και μάλλον θα είναι γύρω στα € 250. Πάρα πολύ καλή τιμή για την εξαιρετική ποιότητα που έχει.

 

 

 

Αν και δεν έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με το αντικείμενο, έχω την εντύπωση ότι 250 ευρώ (με τον ΦΠΑ μέσα άραγε;;)) είναι μάλλον πολλά, ιδιαίτερα όταν δεν έχουμε δει demo χάρτες της Αθήνας, Θεσσαλονίκης κλπ, ώστε να κρίνουμε το αποτέλεσμα. ;)

 

Αν θέλετε πάντως, ρίξτε μια ματιά σε αυτό το site, ο τύπος έχει φτιάξει ένα free πρόγραμμα που κάνει στο pc εισαγωγή και διαχείρηση χαρτών που θα του βάλει ο χρήστης, τους οποίους μετά μεταφέρει στο gps module. Υποστηρίζει δε, όπως θα δείτε, σχεδόν όλα τα μοντέλα gps. Μην απογοητευθείτε που δε λέει ότι δουλεύει και σε pocket pc. Πράγματι δε δουλεύει εκεί, ΑΛΛΑ έχει τη δυνατότητα τους χάρτες που κάνει κανείς inport στο πρόγραμμα, να τους κάνει export στη μορφή που θέλει το κάθε πρόγραμμα διαχείρισης χαρτών για Pocket PC, ώστε οι χάρτες να μπορούν να φορτωθούν μετά στο Pocket PC!! :D

 

Επίσης, με ελάχιστα χρήματα (κάπου 40 - 50 δολλάρια) δίνει την έκδοση pro του προγράμματος, η οποία έχει το επιπλέον ότι μπορεί να δουλέψει και με autocad, στην περίπτωση που κάποιος θέλει να κάνει ακόμα λεπτομερέστερη δουλειά. Ο τύπος έχει φτιάξει και ένα σωρό χάρτες από κάποιες χώρες, καθώς και από αρκετές πόλεις της χώρας του (Βραζιλία). Ρίξτε μια ματιά, νομίζω ότι για τσάμπα πρόγραμμα είναι πολύ καλό! :)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας δώσω και ακόμα μια πτυχή εφαρμογής (και κάπως περισσότερο εμπορική... ;) ) της πολύ ωραίας προσπάθειας που έχετε ξεκινήσει.

Υπάρχει πολύ μεγάλη ανάγκη από επιχειρήσεις για καταγραφή δρομολογίου του στόλου τους. Δηλαδή σκεφτείτε μια εφαρμογή σε PDA, που θα καταγράφει συντεταγμένες GPS ανά 3 λεπτά σε μια βάση και θα αποστέλει την πληροφορία (μέσω GPRS) στα κεντρικά της επιχείρησης προβάλλοντας τα σε ένα στατικό χάρτη. Αυτό φαντάζομαι διαφοροποιείται κάπως από αυτό που κάνετε, αφού ο χάρτης πιο πολύ έχει νόημα να είναι στο desktop και όχι στο PDA... Πάντως δεν θα ήταν άσχημο μέσα σε όλα να έχει και ο χρήστης στο PDA του χάρτη που να τον βοηθάει στη δρομολόγηση.

Από την προσπάθεια που κάνετε φαντάζομαι θα είναι αρκετά εύκολο να φτιαχτεί κάτι τέτοιο, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος noman (23 Ιούλ. 2004 , 18:46)

 

Αν και δεν έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με το αντικείμενο, έχω την εντύπωση ότι 250 ευρώ (με τον ΦΠΑ μέσα άραγε;;)) είναι μάλλον πολλά, ιδιαίτερα όταν δεν έχουμε δει demo χάρτες της Αθήνας, Θεσσαλονίκης κλπ, ώστε να κρίνουμε το αποτέλεσμα. ;)

 

 

Σε σχέση με τα € 1000 + ΦΠΑ που ζητάνε άλλοι (με συσκευή σχετικά μικρή + GPS) τα € 250 (δεν έχουν ΦΠΑ και δεν ξέρω αν θα είναι η τελική λιανική τιμή) είναι σίγουρα αρκετά καλή τιμή. Απ'ότι ξέρω περιλαμβάνει και χάρτες Ευρώπης, Αμερικής, Αυστραλίας και ένα χρόνο updates (απαραίτητο ειδικά για την Αθήνα που αλλάζει τους τελευταίους μήνες συνεχώς).

 

Όσο για ποιότητα, το Destinator θεωρείται από τα κορυφαία προγράμματα και για τους χάρτες μένει να δούμε από κοντά τι παίζει...

Andreas Tsouchlaris

autoexec.gr - Η ελληνική κοινότητα των IT Pros

dotNetZone.gr - Η δύναμη των Ελλήνων developers!

Hellenic Mobility Club - The Greek Mobile Computing Community - Πρώην Hellenic Club Pocket PC

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος atsouch (25 Ιούλ. 2004 , 18:51)

 

Σε σχέση με τα € 1000 + ΦΠΑ που ζητάνε άλλοι (με συσκευή σχετικά μικρή + GPS) τα € 250 (δεν έχουν ΦΠΑ και δεν ξέρω αν θα είναι η τελική λιανική τιμή) είναι σίγουρα αρκετά καλή τιμή. Απ'ότι ξέρω περιλαμβάνει και χάρτες Ευρώπης, Αμερικής, Αυστραλίας και ένα χρόνο updates (απαραίτητο ειδικά για την Αθήνα που αλλάζει τους τελευταίους μήνες συνεχώς).

 

Όσο για ποιότητα, το Destinator θεωρείται από τα κορυφαία προγράμματα και για τους χάρτες μένει να δούμε από κοντά τι παίζει...

 

Επειδή έχω δει και xρησιμοποιώ τους χάρτες του Destinator για την Ελλάδα (σε ένα Mio) μπορώ να διαβεβαιώσω ότι είναι καταπληκτικοί σε ποιότητα και εμφάνιση. Το μοναδικό μειονέκτημα που έχω βρει μέχρι στιγμής στο πρόγραμμα είναι ο χρόνος που κάνει για να κάνει υπολογισμό πορείας (κυρίως της γρηγορότερης διαδρομής). Υπάρχουν περιπτώσεις για αποστάσεις 40km που κάνει έως και 10 λεπτά. Από τη στιγμή όμως που θα υπολογιστεί μια διαδρομή το rerouting είναι γρήγορο (2-3 sec).

Επιπλέον είναι το μοναδικό πρόγραμμα (πέρα από το MLS Navigator) που είναι πλήρως εξελληνισμένο. Αν θέλετε να δείτε screenshots εδώ: http://www.telematix.gr/site/newproduct_gr.html . Το πρόγραμμα δεν τρέχει μόνο στο Mio. Εγώ το χρησιμοποιώ και σε ένα Teletype GPS μαζί με το iQue 2210 που έχω και δουλεύει άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιό Mio; Με τι επεξεργαστή και μνήμη;

Andreas Tsouchlaris

autoexec.gr - Η ελληνική κοινότητα των IT Pros

dotNetZone.gr - Η δύναμη των Ελλήνων developers!

Hellenic Mobility Club - The Greek Mobile Computing Community - Πρώην Hellenic Club Pocket PC

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος atsouch (25 Ιούλ. 2004 , 20:45)

 

Ποιό Mio; Με τι επεξεργαστή και μνήμη;

 

Με το Mio DigiWalker 168 (επεξεργαστή 300MHz και 64MB RAM και ενσωματομένο δέκτη GPS). Οι χρόνοι που αναφέρω πιο πάνω είναι με το iPaq 2210.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο μου ακούγεται. 10 λεπτά... Θέλω να το δω και προσωπικά.

 

ΓΙα τους χάρτες Ευρώπης κλπ. που έγραψα, άκυρο! Οι χάρτες υπάρχουν στο CD αλλά η άδεια χρησης π.χ. για την Ευρώπη είναι $120.

Andreas Tsouchlaris

autoexec.gr - Η ελληνική κοινότητα των IT Pros

dotNetZone.gr - Η δύναμη των Ελλήνων developers!

Hellenic Mobility Club - The Greek Mobile Computing Community - Πρώην Hellenic Club Pocket PC

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος atsouch (25 Ιούλ. 2004 , 21:08)

 

Πολύ περίεργο μου ακούγεται. 10 λεπτά... Θέλω να το δω και προσωπικά.

 

ΓΙα τους χάρτες Ευρώπης κλπ. που έγραψα, άκυρο! Οι χάρτες υπάρχουν στο CD αλλά η άδεια χρησης π.χ. για την Ευρώπη είναι $120.

 

Αν είναι 250 ΕΥΡΩ μόνο η Ελλάδα τότε είναι ακριβά. Εγώ αγόρασα το Destinator 3 Europe + North America 210 ΕΥΡΩ. Μήπως πρέπει να ξανασκεφτούν την τιμή ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος atsouch (25 Ιούλ. 2004 , 21:08)

 

Πολύ περίεργο μου ακούγεται. 10 λεπτά... Θέλω να το δω και προσωπικά.

 

ΓΙα τους χάρτες Ευρώπης κλπ. που έγραψα, άκυρο! Οι χάρτες υπάρχουν στο CD αλλά η άδεια χρησης π.χ. για την Ευρώπη είναι $120.

 

 

Τελικά το πρόβλημα ήταν ότι είχα τους χάρτες στην CF που είναι μάλλον αργή. Μεταφέροντας τους χάρτες στην μνήμη ο χρόνος μειώθηκε το πολύ μέχρι 2 λεπτά (συνήθως μερικά δευτερόλεπτα).

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ssarl (25 Ιούλ. 2004 , 21:25)

 

Αν είναι 250 ΕΥΡΩ μόνο η Ελλάδα τότε είναι ακριβά. Εγώ αγόρασα το Destinator 3 Europe + North America 210 ΕΥΡΩ. Μήπως πρέπει να ξανασκεφτούν την τιμή ;

 

 

Μην ξεχνάμε ότι η αγορά είναι πολύ (παρα πολύ) μικρή και τους χάρτες τους αγοράζουν από άλλες εταιρείες που συνήθως χρεώνουν πολλά (πάρα πολλά). Αν η αγορά αρχίσει να κινείται ικανοποιητικά οι τιμές θα πέσουν.

Andreas Tsouchlaris

autoexec.gr - Η ελληνική κοινότητα των IT Pros

dotNetZone.gr - Η δύναμη των Ελλήνων developers!

Hellenic Mobility Club - The Greek Mobile Computing Community - Πρώην Hellenic Club Pocket PC

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...