Jump to content

Εδώ Φτιάχνουμε το δικό μας χάρτη της Αθήνας!


kplr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 226
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ είμαι Ηλιούπολη και πάω κάθε μέρα και Αλιμο. :p

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

hehehe! ma ine aparetito na vriskese edo?den ginete na sou stilo ena klasiko xarti kai na ton metatrepsis se psifiaki morfi gia pda :p :D

 

eides pantou iparxei lisi!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται και κάποια "σημεία αναφοράς" πάνω στον χάρτη για να καταλαβαίνει το πρόγραμμα την θέση του χρήστη.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

http://www.mercator.gr/GIS_Digital_Maps.html

 

Giati den rotate edo gia digital maps etoimous? Kai na moirastoume to kostos. Exi kai kano 2-3 akoma me digital maps. Sigoura exei o Arcinfo kai kana 2 akoma pou mporo na vro. Aytoi exoun kai POI kai zip codes klp. An mporesoume na tous xosoume sto Tomtom px egine i douleia mia kai kali.

Link to comment
Share on other sites

se analysh 320x240 dhladh oti 8a blepoun oi perisoteroi sth o8onh tou pocket pc tous 2 xartes ths idias perioxhs. enas me zoom mia klimaka parapanw apo ton allo. o enas perilambanei ta onomata twn dromwn o allos oxi.

nomizw pws einai pasifanes pws einai aparaithto to capture twn dromwn me ta onomata tous gia na exei kapoia xrhsimothta o xarths pou 8a ftia3oume.

an einai na ftia3ete saranta tosous xartes apla gia dokimh kalytera na ftia3ete 10 to poly. parapanw den apotelei dokimastiko. ama einai na ginei douleia na ginei stous xartes me ta onomata twn dromwn eidalws apla mia zwgrafia 8a fenetai sthn o8onh tou pocket pc kai oxi xarths.

ara kata th gnwmh mou gia na ginei to dokimastiko tou an douleyei to systhma prepei na ginei se ligous xartes kai oxi se saranta tosous.

deite ta screenshots kai sxoliaste ta.

Link to comment
Share on other sites

Για περάστε..

 

DrMaslow

Alexkass

atsouch

Muck Smith

babis

ctony

 

λάβανε pm..Αν ξέχασα κάποιον ας μου πει..

 

@redcon : πολύ καλή ιδέα.

Μήπως ξέρεις κάποια πληροφορία παραπάνω;;π.χ. κόστος, αν είναι gps ready , με ποια προγράμματα μπορούν να συνεργαστούν;;

Link to comment
Share on other sites

@akaloith

 

Θα γίνουν και οι 2 χάρτες..Το πρόβλημα δεν είναι άλλο παρά στα σημεία που χρειάζονται..

Μόλις έχουμε όλα τα σημεία που χρειάζονται θα μπορούμε να φτιάξουμε το χάρτη σε μεγαλύτερη ανάλυση..

 

Φυσικά και θα γίνει beta όχι σε 10 αλλά σε 2-3 χάρτες (ήδη άρχισα να μαζεύω συντεταγμένες..)

 

Ο χάρτης στη 2χ είναι πολύ καλύτερος από το 1ο που έβγαλες και όπως και να έχει χρειάζονται και οι 2..Αν κάποιος θέλει απλές πληροφορίες και πιο γρήγορη ανταπόκριση θα μπορεί να φορτώνει τους 2x χάρτες..

Είναι τελείως διαφορετικό 320*240 ανάλυση και 1400*900..

Στη 1400*900 το πρόγραμμα εστιάζει σε 320*240 στο σημείο που βρίσκεσαι και δε στραβώνεσαι..

Τα παιδιά που θα δουν τα demo μπορούν να πουν εντυπώσεις..

Link to comment
Share on other sites

nai omws sthn o8onh tou pocket pc ayto pou 8a blepeis den 8a einai 320x240? egw aytous tous xartes ousiastika ekana capture se megalh analysh kai ena aplo crop gia na dw ti 8a xwraei sthn o8onh. exw kapou la8os?

 

to demo den mporeite na to balete kapou wste na to doun kai oi ypoloipoi koinoi 8nhtoi?

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι και τόσο νόμιμο ό,τι γίνεται..

Γι αυτό δεν το έχω βάλει..

Το demo είναι πάνω κάτω όπως το βλέπεις στο site..

 

Έχεις κάνει λάθος μου φαίνεται στα zoom..

Στην πρώτη εικόνα έχεις κάνει 1 φορά zoom αν δεν κάνω λάθος..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος akaloith ( 6 Μάι. 2004 , 19:13)

 

nai omws sthn o8onh tou pocket pc ayto pou 8a blepeis den 8a einai 320x240? egw aytous tous xartes ousiastika ekana capture se megalh analysh kai ena aplo crop gia na dw ti 8a xwraei sthn o8onh. exw kapou la8os?

 

to demo den mporeite na to balete kapou wste na to doun kai oi ypoloipoi koinoi 8nhtoi?

 

 

δώσε μου mail

Link to comment
Share on other sites

nope. h diafora sto zoom meta3y twn 2 xartwn einai ena click!

apla h perioxh pou ekopsa den exei tosous kentrikous dromous opote o xarths pou den exei ta onomata einai axrhstos.

epishs allo to ti blepeis sthn o8onh sou, ton terastio xarth 1400x oso eipes kai allo to ti 8a kobei wste na xwresei sthn 320x240. o oloklhros xarths sou fenetai mia xara alla ama apokopseis image 320x240 mporei ta pragmata na mhn fenontai toso kala.

apo oso fantazomai kai exw katalabei o megalos xarths sto pocket pc 8a scrolarei kai ka8e stigmh 8a blepeis ena 320x240 part tou wspou na teliwsei kai na fortonetai o diplanos tou. kanw la8os?

pantws oi xartes einai aytoi pou blepeis kai h diafora tous einai molis ena click

Link to comment
Share on other sites

Ναι! αυτό που λες είναι..

 

Η διαφορά όντως είναι τεράστια..

Γι'αυτό σιγά σιγά και εφόσον δουλεύει θα το φτιάξουμε στη μεγάλη ανάλυση σε όλη την αθήνα..

Link to comment
Share on other sites

εγώ σε λίγες μέρες θα μπορώ νότια προάστεια :)

 

αλλά και βασικά όπου μου πείτε.

 

όντως η διαφορά είναι μεγάλη.

 

Υ.Γ. εγώ δέχομαι να συνεισφέρω οικονομικά να αγοράσουμε τους χάρτες. αρκεί να δούμε ένα ντέμο τους ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έτοιμος ο πρώτος χάρτης με συντεταγμένες σε zoom 3x..

Το αποτέλεσμα είναι ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ

 

Μόλις τον δοκίμασα και δηλώνω εντυπωσιασμένος..

Ακόμα και κάποια εταιρεία να κυκλοφορήσει χάρτες και πρόγραμμα για ppc δεν ξέρω αν θα είναι τόσο καλοί όσο οι δικοί μας..

 

Τα πάντα φυσικά οφείλονται στο καταπληκτικό πρόγραμμα που λέγεται OziExplorer,στους χάρτες του flash Και στην προσπάθεια που καταβάλλουμε κάποια άτομα..

 

Έκανα μια βόλτα όπου φαίνεται κανονικά το στίγμα και η κατεύθυνση κίνησης πάνω στο Χάρτη..

Το στίγμα συμπίπτει απόλυτα (μέσα στα πλαίσια του τυχάιου σφάλματος του gps) με τη θέση μας, φαίνονται ο οδοί, οι εκκλησίες..τα πάντα..

Και όλα αυτά με σωστό στίγμα στο gps!!!

 

Μένει να δοκιμάσω τώρα την αυτόματη αλλαγή χάρτη και να στρωθούμε στη δουλειά..

Link to comment
Share on other sites

όντως πολύ καλή δουλειά. αύριο θα έχω λογικά ένα cf gps για τέστιν και θα είμαι και εγώ ενεργός. :)

 

απλή ερώτηση: θα δουλεύουμε σε 2χ ή τελικά σε 3χ?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

αχα :)

 

για πες σε 2χ να δουλεύουμε ή σε 3χ?

 

πραγματικά νιώθω τέλεια που κατάφερες (με) όλα αυτά ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Σε 3χ..

Μάλλον ο ενθουσιασμός δε θα μας αφήσει να δουλέψουμε στον 2χ..

Βλέπω να τελειώσουμε τον 3χ και μετά να περάσουμε κάποιες συντεταγμένες να φτιάξουμε και τον 2χ για περιπτώσεις που θέλουμε πιο γρήγορη ανταπόκριση..

 

PS: Όλοι θα το καταφέρουμε..Θέλει συλλογική δουλειά..

Ο DrMaslow έχει μαζέψει του κόσμου τις συντεταγμένες..

Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα Νότια Προάστια με τον DrMaslow θα τα τελειώσουμε μέσα σε μερικές μέρες έτσι όπως πάμε..

 

Τώρα πρέπει να υπάρξουν και ενδιαφερόμενοι από άλλες περιοχές αν θέλουν χάρτες στη γειτονιά τους!

Link to comment
Share on other sites

οκ :)

 

αν ρωτήσω κάτι? στο ντέμο 3χ έχει και ταχυδρομία κλπ κλπ (τέλεια δλδ) έτσι θα είναι και στον χάρτη? :)

 

ακόμα είναι αργό το πρόγραμμα με τον 3χ?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Έχει και ταχυδρομεία και εκκλησίες και γενικά το demo είναι κάποιοι από τους κανονικούς χάρτες..Απλά αν κάποιος θέλει να δει πως είναι χωρίς να κατεβάζει 25mb κατεβάζει το demo..

 

Το πρόγραμμα είναι γρηγορότατο και η ανάλυση είναι πολύ καλό που είναι μεγάλη αφού φαίνεται μεγαλύτερο στην οθόνη..

 

Για την ταχύτητα δεν ξέρω ακόμα τι γίνεται στις αλλαγές , ιδίως όταν θα υπάρχουν 100 χάρτες μέσα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...