Jump to content

Nostalgia @ myphone.gr: Siemens ME45


TN97
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην εποχη που ολη η παρεα μου ειχε το πρωτο της κινητο, ετσι και γω πρωτοειδα το συγκεκριμενο απο εναν φιλο μου. Δεν μου αρεσε τοτε και ας ηταν απ τα μικροτερα , σε σχεση με αυτα που ειχαν ολοι οι γνωστοι μου. Δεν ηξερα βεβαια οτι ηταν ανθεκτικο, κατι που αν το ειχα ψαξει απο πριν, σιγουρα θα το επερνα (η το νοκια 5210). Οταν αποφασισα να παρω κινητο ειχα στειλει την "μαμα" να μου παρει ενα. ΜΕΓΑ λαθος, καθως πολλες δυσαρεστες εκπληξεις μπορουσαν να αποφευγχθουν αν αποφασιζα με ψαξιμο μονος μου.:happy:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ήμουν στον Έβρο στην Ορεστιάδα φαντάρος και είχα το Τ20, και αυτό καλό από αυτονομία, και χάλασε το πορτάκι πήγα σε ένα κατάστημα και το είδα σε μπεζ καφέ χρώμα και μου άρεσε ήταν και λεπτό βολικό στο χέρι και το παρήγγειλα. Έμεινα άφωνος εντυπωσιάστηκα από τα λαστιχάκια στην μπαταρία και στα κουμπιά ήταν ότι πρέπει για τα σκοινάκια με τη βροχή που έριχνε. Πραγματικά αδιάβροχο το άφηνες έξω στη βροχή και δεν καταλάβαινε τίποτα.

Μπράβο πάντως που κάνετε τέτοια θέματα!!!

:)) GEIA SOU
Link to comment
Share on other sites

Οταν η Siemens, ηταν ακομα inspired... :)

Well done TN97 !

 

 

 

Ε ρε αναμνησεις .....!!!!

 

Υ.Γ. Ο γράφων έχει την τύχη να έχει στην κατοχή του όχι απλά ένα Siemens ME45, αλλά ένα... ME45i, στα πρότυπα του S45i. Για αυτό, υπεύθυνος είναι ο R.I.P.[/member] (τότε Moderator του Siemens forum) ο οποίος είχε... φροντίσει να επιληφθεί του θέματος. Ξέρει αυτός...

 

Ολοι κανουμε λαθη , ετσι και εγω :p

 

 

Ελα να σου δωσω C550, SL45 , SL45i και ενα SL45 πρωτοτυπο , Μ55 , ΜC60 , A55 , A52 , M81 (μπλιαχ ! ) και SK45 !

Εχω και ενα SX1 αλλα πολυ αμφιβαλω οτι αναβει ....

Edited by TN97
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είπατε SL45 ήταν αν θυμάμαι καλά το πρώτο mp3 τηλέφωνο!! :X:X

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

Siemens Mobiles... Πριν αρκετα χρονακια και γω φανατικοποιημενος απο το c35 μου (μου ειχε παρει 6 μηνες να καταλαβω οτι ειχα flashαρει ολοκληρο κινητο για να αλλαξω ringtone... :lol:) Σαν χαζο παιδακι επριζα τον κοσμο στο forum (αλλα πιστευω οτι εβαλα και γω το λιθαρακι μου...)... Θυμαμαι τα ποστ του tn, rip, EchiDNA, An7, alexkass και αλλων "μεντορων" για πατσαρισματα πειραγματα, να βαζουμε 1mb παραπανω μνημη στο cx65 και να ειμαστε θεοι, να βριζουμε θους και δεμονες που αργουσανε τα gif στα x55 και φυσικα τις επισκεψεις στην Πλατεια Αμερικης για σερβις ;)... (στον σκαραβεο εχω να λεω σαν παραπονο οτι δεν καταφερα τελικα ποτε να παω... :lol:). Αυτη την στιγμη η συλλογη με λειτουργικα siemens ειναι αρκετα μεγαλη... (καποιος ειχε και ενα sg65 θυμαμαι!). Πραγματικα μπορω να πω οτι απο δω μεσα ξεκινησε η "καταστροφη" της ζωης μου :lol:! Χαρης της αγαπημενης μου μπακατελας που αναπαυεται σε μια αδιαβροχη θηκη με ολοκαινουργιες προσοψεις c35i μου, ξεκινησαν τα meetings (flocafe, comdex κλπ), ο χαβαλες, τα ξενυχτια με το καλωδιο στην σειριακη και παρακαλια, μετα M50, Sl45i, M55, CX65, CX75, SXG75 (Ω ΝΑΙ αγαπη!) και παραλληλα περυσι μια ψυχη που καλα να ειναι οπου ειναι μου πηρε για δωρο γεννεθλιων τον μεγαλο ερωτα... το sx1 μαυρο...

 

ρε σεις... συγκινηθηκα!

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν στον Έβρο στην Ορεστιάδα φαντάρος και είχα το Τ20, και αυτό καλό από αυτονομία, και χάλασε το πορτάκι πήγα σε ένα κατάστημα και το είδα σε μπεζ καφέ χρώμα και μου άρεσε ήταν και λεπτό βολικό στο χέρι και το παρήγγειλα. Έμεινα άφωνος εντυπωσιάστηκα από τα λαστιχάκια στην μπαταρία και στα κουμπιά ήταν ότι πρέπει για τα σκοινάκια με τη βροχή που έριχνε. Πραγματικά αδιάβροχο το άφηνες έξω στη βροχή και δεν καταλάβαινε τίποτα.

Μπράβο πάντως που κάνετε τέτοια θέματα!!!

Απίστευτο, αλλά πήρα το Τ20s όταν ήμουν κι εγώ στρατό στην Ορεστιάδα με την πρώτη μετάθεση και όταν ήρθα στη Θεσσαλονίκη με την 2η πήρα το S45! :secret:

Σχεδόν βίοι παράλληλοι!:O

Link to comment
Share on other sites

Siemens Mobiles... Πριν αρκετα χρονακια και γω φανατικοποιημενος απο το c35 μου (μου ειχε παρει 6 μηνες να καταλαβω οτι ειχα flashαρει ολοκληρο κινητο για να αλλαξω ringtone... :lol:) Σαν χαζο παιδακι επριζα τον κοσμο στο forum (αλλα πιστευω οτι εβαλα και γω το λιθαρακι μου...)... Θυμαμαι τα ποστ του tn, rip, EchiDNA, An7, alexkass και αλλων "μεντορων" για πατσαρισματα πειραγματα, να βαζουμε 1mb παραπανω μνημη στο cx65 και να ειμαστε θεοι, να βριζουμε θους και δεμονες που αργουσανε τα gif στα x55 και φυσικα τις επισκεψεις στην Πλατεια Αμερικης για σερβις ;)... (στον σκαραβεο εχω να λεω σαν παραπονο οτι δεν καταφερα τελικα ποτε να παω... :lol:). Αυτη την στιγμη η συλλογη με λειτουργικα siemens ειναι αρκετα μεγαλη... (καποιος ειχε και ενα sg65 θυμαμαι!). Πραγματικα μπορω να πω οτι απο δω μεσα ξεκινησε η "καταστροφη" της ζωης μου :lol:! Χαρης της αγαπημενης μου μπακατελας που αναπαυεται σε μια αδιαβροχη θηκη με ολοκαινουργιες προσοψεις c35i μου, ξεκινησαν τα meetings (flocafe, comdex κλπ), ο χαβαλες, τα ξενυχτια με το καλωδιο στην σειριακη και παρακαλια, μετα M50, Sl45i, M55, CX65, CX75, SXG75 (Ω ΝΑΙ αγαπη!) και παραλληλα περυσι μια ψυχη που καλα να ειναι οπου ειναι μου πηρε για δωρο γεννεθλιων τον μεγαλο ερωτα... το sx1 μαυρο...

 

ρε σεις... συγκινηθηκα!

 

Νίκοοο! που είσαι εσύ; :lol: Θυμάσαι που μιλούσαμε από MSN από internet cafe που βρισκόμουν και μου έδινες οδηγίες για Μ55 και CX65; Τι εποχές ήταν αυτές; Δε μπορώ να ξεχάσω πόσα φλασαρίσματα είχε φάει το καημένο το CX65 και στο τέλος μου κάηκε η πλακέτα και δεν μου την άλλαζαν γιατί δε βρίσκαν...και κατέληξα με Vodafone Live πλακέτα :lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο, αλλά πήρα το Τ20s όταν ήμουν κι εγώ στρατό στην Ορεστιάδα

Κι εσυ εκει πανω ησουνα...?

 

Δεν ειπατε, ηταν ακριβο την εποχη που βγηκε σε σχεση με αλλα?

Ηταν αρκετα ακριβο. Πιο ακριβο σπο 3310 κλπ. Γυρω στα 100 χιλιαρικα πρεπει να εκανε. Δεν θυμαμαι, εκτιμηση κανω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ηταν αρκετα ακριβο. Πιο ακριβο σπο 3310 κλπ. Γυρω στα 100 χιλιαρικα πρεπει να εκανε. Δεν θυμαμαι, εκτιμηση κανω.

 

100000 δρχ και κάτι το θυμάμαι κι εγώ και τα άξιζε με το παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

κατοχος και εδω ακομη δουλευει αν και παντα ζηλευα το sl45 με 10mb και mp3 αν θυμαμε καλα. Μεχρι και παιχνιδια του ειχα κανει εγκατασταση.Αψογο κινητο..!!

TrelosPlanitis.blogspot.com

- ολα τα τρελά εδώ .. -

Link to comment
Share on other sites

Είχα το M45...Εσκασα ένα κάρο λεφτά για το κινητό λόγω GPRS. Δεν ξέρω ποιοι θυμούνται το πρωτοποριακό για την εποχή flat rate GPRS από την Telestet. 5.000 δρχ έδινα για flat rate GPRS όταν ο ΟΤΕ χρέωνε ληστρικά το PSTN και το ISDN...

Είχε λιώσει το κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Κι εσυ εκει πανω ησουνα...?

Ναι στον Βάλτο συγκεκριμένα από Οκτώβριο 2000 έως και ιούνιο 2001 αν θυμάμαι καλά!:rolleyes:

Το Τ20s το πήρα από εκεί. Είχα το 7110 που δεν το πολυσυμπάθησα και έφαγε πόδι!

Ηταν αρκετα ακριβο. Πιο ακριβο σπο 3310 κλπ. Γυρω στα 100 χιλιαρικα πρεπει να εκανε. Δεν θυμαμαι, εκτιμηση κανω.

Εννοείται ήταν πιο ακριβό γιατί ανήκε σε άλλη κατηγορία. Τα S45 & ME45 ήταν High End! :cool:

"Αντίπαλος" τους ήταν τα 6210, Τ39 όχι τα ...3310!;)

 

Πολύ νοσταλγικό και συγκινητικό θέμα πάντως...:O

Edited by Johny-B
Link to comment
Share on other sites

Ναι στον Βάλτο συγκεκριμένα από Οκτώβριο 2000 έως και ιούνιο 2001 αν θυμάμαι καλά!:rolleyes:

Το Τ20s το πήρα από εκεί. Είχα το 7110 που δεν το πολυσυμπάθησα και έφαγε πόδι!

 

Εννοείται ήταν πιο ακριβό γιατί ανήκε σε άλλη κατηγορία. Τα S45 & ME45 ήταν High End! :cool:

"Αντίπαλος" τους ήταν τα 6210, Τ39 όχι τα ...3310!;)

 

Πολύ νοσταλγικό και συγκινητικό θέμα πάντως...:O

Α, καλα, εγω τοτε ακομη σπουδαζα....

 

Φυσικα και ηταν high end, απλα πολλα παιδια μικροτερα σε ηλικια που μας διαβαζουν δεν τα ξερουν τα τηλεφωνα αυτα και πιθανον να μη μπορουν να καταλαβουν:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Α, καλα, εγω τοτε ακομη σπουδαζα....

 

Φυσικα και ηταν high end, απλα πολλα παιδια μικροτερα σε ηλικια που μας διαβαζουν δεν τα ξερουν τα τηλεφωνα αυτα και πιθανον να μη μπορουν να καταλαβουν:)

 

Πραγματικά τους λυπάμαι. Όταν η εμπειρία τους βασίζεται σε κακόγουστα touchscreen σε σαρδελοκούτια είναι λυπηρό... Δεν έχουν ζήσει τη μαγεία των τόσων εταιρειών που έχουν εξαφανιστεί από το χώρο και που φτιάχναν πραγματικά κινητά.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Siemens Mobiles... Πριν αρκετα χρονακια και γω φανατικοποιημενος απο το c35 μου (μου ειχε παρει 6 μηνες να καταλαβω οτι ειχα flashαρει ολοκληρο κινητο για να αλλαξω ringtone... :lol:) Σαν χαζο παιδακι επριζα τον κοσμο στο forum (αλλα πιστευω οτι εβαλα και γω το λιθαρακι μου...)... Θυμαμαι τα ποστ του tn, rip, EchiDNA, An7, alexkass και αλλων "μεντορων" για πατσαρισματα πειραγματα, να βαζουμε 1mb παραπανω μνημη στο cx65 και να ειμαστε θεοι, να βριζουμε θους και δεμονες που αργουσανε τα gif στα x55 και φυσικα τις επισκεψεις στην Πλατεια Αμερικης για σερβις ;)... (στον σκαραβεο εχω να λεω σαν παραπονο οτι δεν καταφερα τελικα ποτε να παω... :lol:). Αυτη την στιγμη η συλλογη με λειτουργικα siemens ειναι αρκετα μεγαλη... (καποιος ειχε και ενα sg65 θυμαμαι!). Πραγματικα μπορω να πω οτι απο δω μεσα ξεκινησε η "καταστροφη" της ζωης μου :lol:! Χαρης της αγαπημενης μου μπακατελας που αναπαυεται σε μια αδιαβροχη θηκη με ολοκαινουργιες προσοψεις c35i μου, ξεκινησαν τα meetings (flocafe, comdex κλπ), ο χαβαλες, τα ξενυχτια με το καλωδιο στην σειριακη και παρακαλια, μετα M50, Sl45i, M55, CX65, CX75, SXG75 (Ω ΝΑΙ αγαπη!) και παραλληλα περυσι μια ψυχη που καλα να ειναι οπου ειναι μου πηρε για δωρο γεννεθλιων τον μεγαλο ερωτα... το sx1 μαυρο...

 

ρε σεις... συγκινηθηκα!

 

Παίζεις με τον πόνο μου .... δύο sxg75 είχα , το ένα πέθανε σε αναβάθμιση την εποχή εκείνη ακόμα το να αναβαθμίσεις κινητό της Qualcomm ήταν πικρή ιστορία , το δεύτερο μου το έκλεψαν με πολλά ακόμα πριν δύο χρόνια που μου άνοιξαν το σπίτι . Δεν πήραν αυτό που δεν άνοιγε !

Link to comment
Share on other sites

Δεν άντεξα και παρήγγειλα ένα ME45 από ebay (Γερμανία)!:p

Από ότι θυμάμαι τα άλλα αγαπημένα παλιά μου μοντέλα είναι σε λειτουργική κατάσταση, αλλιώς με το Nostalgia@myphone βλέπω να μπαίνω φυλακή!:lol:

 

Edit: ddr2 και mixtri συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λέτε!;)

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο το κειμενο για το siemens.

δεν το πηρα ποτε μου καθως σπανια επελεγα κινητο της siemens,κυριως λογω του οτι δεν μου αρεσαν πολλα κινητα της εταιρειας στο ματι...

για μενα μονο το sx1 ειναι ο ερωτας στα κινητα της γερμανικης εταιρειας.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο τηλέφωνο για μένα ήταν το nokia 3310. Άλλα αυτό το Siemens το είχε ένας φιλος μου ηταν πολυ ανθεκτικό και ειχε αυτο τον υπέροχο φωτισμό στην οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Το είχε φίλος. Μέσα είχε και ένα παιχνίδι με κάτι κουτιά που πέφταν από πάνω και έπρεπε να τα στοιχίσεις. Είχα λιώσει με τις ώρες με αυτό το παιχνίδι.

 

Τρελο λιωσημο λεμε. Ειχα το C35i. Παντα ειχα siemens εκτος απο το τελευταιο μου κινητο το nokiaN95. Πριν 1 μηνα αγορασα το Huawei X5 Pro.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παίζεις με τον πόνο μου .... δύο sxg75 είχα , το ένα πέθανε σε αναβάθμιση την εποχή εκείνη ακόμα το να αναβαθμίσεις κινητό της Qualcomm ήταν πικρή ιστορία , το δεύτερο μου το έκλεψαν με πολλά ακόμα πριν δύο χρόνια που μου άνοιξαν το σπίτι . Δεν πήραν αυτό που δεν άνοιγε !

 

H μπουρδα ειναι στο EF81 μου που δεν βλεπει sim με τιποτα... :( και το flex δεν υπαρχει πουθενα... (και ειναι θεμα flex και sim holder)

 

Να δω το superflame που θα παιξει στο flashback του sl45i... :p (απαιτω κραξιμο των τοτε nokia για να θυμηθουμε καλες παλιες εποχες... :lol::lol::lol:)

 

@mixtri : ειχα εναν καθηγητη στο Ιεκ πρωην ομνιτεκακια. Απο οτι εμαθα τα 65αρια ψοφαγανε λογω pcb που εσπαγαν οι πιστες εσωτερικα... (επιτελους μαθαμε γιατι και πως haha). Αυτη την στιγμη ειμαι με 2-3 65αρια ενα 70αρι κατι imode ψοφια κλπ κλπ :P (και φυσικα M65 και S65...)

Edited by AquaSonic
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πώ ότι αυτό είναι το πρώτο τόπικ που διαβάζω από την αρχή μέχρι το τέλος !!! Ακόμα θυμάμαι εκείνο το καταπληκτικό παιχνίδι ξύλου που είχε... πωωω. Αν και ήταν το πρώτο μου κινητό, αυτό δεν με απέτρεψε από το να πατήσω λάθος όλα τα pin & puk με αποτέλεσμα να το κλειδώσω ανεπανόρθωτα :lol:

Πεθαμένος: Ένας φιλόσοφος, κάποτε μου είπε το εξής "Σκέφτομαι, άρα υπάρχω"

Άγγελος: Φίλε, δεν υπάρχεις... αλλά μην το σκέφτεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...