Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

...

Τώρα, το KIES δεν δίνει δυνατότητα upgrade.

...

 

Συγκράτησε τα δάκρυά σου, φίλε μου :cry: :cry:

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όλα καλά λοιπόν! Factory reset από recovery μόλις εγκατέστησες τη Nordic έκανες; Λογικά τα εικονίδια δεν πειράχτηκαν επειδή δεν έκανες και κατ'εμέ καλό θα ήταν να γίνει ώστε να μπει "καθαρή" κι ανάλαφρη η "νεαρά":lol:.. αλλά η χρήση θα δείξει.

 

 

Να το χαρείς!:)

Το σωστό είναι αυτό, ένα reset - ίσως το κάνω κάποια στιγμή - προς το παρόν δεν έχω ούτε χρόνο, ούτε όρεξη για (ξανα)στήσιμο απ' την αρχή.

 

Καλορίζικο το νέο κινητό!!.. :p Θα δεις κάποια κολλήματα που υπήρχαν σε 4.0.3 να έχουν εξαφανιστεί, όπως επίσης και καλύτερη μπαταρία..

Σ' αυτό ευελπιστώ. Προς το παρόν τουλάχιστον δείχνει δροσερό!

 

Συγκράτησε τα δάκρυά σου, φίλε μου :cry: :cry:

Προσπαθώ. Ειλικρινά!... :cry: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι αυτό, ένα reset - ίσως το κάνω κάποια στιγμή - προς το παρόν δεν έχω ούτε χρόνο, ούτε όρεξη για (ξανα)στήσιμο απ' την αρχή.

 

Αν και δεν παρακολουθησα την συζητηση σας απο την αρχη, να πω κατι στο θεμα του reset (το εχω ηδη αναφερει, απλα ισως καποιοι δεν το προσεξαν):

Οταν εγκατεστησα την επισημη Αγγλικη 4.0.4, ΔΕΝ εκανα factory reset, ειχα κανει ομως ΠΡΙΝ. Θα εκανα και μετα, οταν ομως ειδα τις εφαρμογες μου ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ και μαλιστα να ειναι ΟΛΕΣ λειτουργικες, θεωρησα περιττο να το κανω και να ξαναστηνω το κινητο...

Οποτε σκεψου το!!!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν παρακολουθησα την συζητηση σας απο την αρχη, να πω κατι στο θεμα του reset (το εχω ηδη αναφερει, απλα ισως καποιοι δεν το προσεξαν):

Οταν εγκατεστησα την επισημη Αγγλικη 4.0.4, ΔΕΝ εκανα factory reset, ειχα κανει ομως ΠΡΙΝ. Θα εκανα και μετα, οταν ομως ειδα τις εφαρμογες μου ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ και μαλιστα να ειναι ΟΛΕΣ λειτουργικες, θεωρησα περιττο να το κανω και να ξαναστηνω το κινητο...

Οποτε σκεψου το!!!;)

 

Αν είχες παρακολουθήσει τη συζήτηση (ή αν διάβαζες τα 3-4 τελευταία ποστ) θα διαπίστωνες ότι ακριβώς το ίδιο έκανα κι εγώ σήμερα και αφού όλα ήταν στη θέση τους και λειτουργικά δεν έκανα reset. Το οποίο όμως φαντάζομαι ότι δεν κάνει και κανένα κακό (αν έχεις όρεξη και χρόνο). Το θέμα είναι αν ένα τέτοιο φρεσκάρισμα προσθέτει κάτι ουσιαστικό, πέρα από την αίσθηση του φρεσκαρίσματος.

 

edit: Υπ' όψιν, εγώ δεν έκανα reset ούτε πριν το upgrade σε 4.0.4. Το τελευταίο είχε γίνει με το upgrade σε 4.0.3 πριν μερικές εβδομάδες, οπότε και τα έστησα όλα από την αρχή.

Edited by chr2005
Link to comment
Share on other sites

Αν είχες παρακολουθήσει τη συζήτηση (ή αν διάβαζες τα 3-4 τελευταία ποστ) θα διαπίστωνες ότι ακριβώς το ίδιο έκανα κι εγώ σήμερα και αφού όλα ήταν στη θέση τους και λειτουργικά δεν έκανα reset. Το οποίο όμως φαντάζομαι ότι δεν κάνει και κανένα κακό (αν έχεις όρεξη και χρόνο). Το θέμα είναι αν ένα τέτοιο φρεσκάρισμα προσθέτει κάτι ουσιαστικό, πέρα από την αίσθηση του φρεσκαρίσματος.

 

edit: Υπ' όψιν, εγώ δεν έκανα reset ούτε πριν το upgrade σε 4.0.4. Το τελευταίο είχε γίνει με το upgrade σε 4.0.3 πριν μερικές εβδομάδες, οπότε και τα έστησα όλα από την αρχή.

 

...και η ερωτηση τωρα ξερεις ποια ειναι??? Αν κανουμε το ιδιο στην (επισημη) αναβαθμηση σε 4.1 και "επιστρεψουν" οι εφαρμογες, θα ειναι αραγε λειτουργικες???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

...και η ερωτηση τωρα ξερεις ποια ειναι??? Αν κανουμε το ιδιο στην (επισημη) αναβαθμηση σε 4.1 και "επιστρεψουν" οι εφαρμογες, θα ειναι αραγε λειτουργικες???

 

Δε το συνιστώ, αλλά εγώ από την gingerbread custom μου, μετακινήθηκα στην 4.0.4 custom μου χωρίς factory reset και όλα δουλεύουν άψογα...

Link to comment
Share on other sites

Δε το συνιστώ, αλλά εγώ από την gingerbread custom μου, μετακινήθηκα στην 4.0.4 custom μου χωρίς factory reset και όλα δουλεύουν άψογα...

 

Μια δοκιμη θα μας πεισει!!! Κατσε να ερθει (επισημα) και βλεπουμε!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι πριν το factory reset δεν έμπαινε καν στο μενού όταν έκανα το downgrade από 4.0.3 σε 2.3.6, πιθανόν θα θυμάται ο Στράτος που μου πρότεινε να μπω και στο recovery πρώτα.;)

 

Από τότε το έβαλα στα στάνταρ και το έκανα και στην Αγγλική 4.0.4 αλλά και στη Σκανδιναβική που "φοράω" σήμερα, μάλιστα τραβάω κι ένα hard reset πριν αρχίσω τα φλασαρίσματα για να είμαι όσο πιο καθαρός γίνεται..:)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι πριν το factory reset δεν έμπαινε καν στο μενού όταν έκανα το downgrade από 4.0.3 σε 2.3.6, πιθανόν θα θυμάται ο Στράτος που μου πρότεινε να μπω και στο recovery πρώτα.;)

 

Από τότε το έβαλα στα στάνταρ και το έκανα και στην Αγγλική 4.0.4 αλλά και στη Σκανδιναβική που "φοράω" σήμερα, μάλιστα τραβάω κι ένα hard reset πριν αρχίσω τα φλασαρίσματα για να είμαι όσο πιο καθαρός γίνεται..:)

 

Που να τα θυμάμαι όλα :D

Εγώ πάντως factory reset κάνω σπάνια.

Όταν τα έχω κάνει μπάχαλο από τις δοκιμές :happy:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από το πρώτο 24ωρο ζωής της Nordic, έχω μάλλον άσχημα νέα...

Έχουν γίνει τουλάχιστον δύο απρόκλητες επανεκκινήσεις (λέω "τουλάχιστον" γιατί η τελευταία που βλέπω έγινε στις 5 το πρωί, πιθανόν να είχε γίνει κι άλλη νωρίτερα :zzz:) και ένα σβήσιμο όπου χρειάστηκε να βγάλω τη μπαταρία για να εκκινήσει και πάλι.

Όσο για τη θερμοκρασία, μετά τις πρώτες θετικές εντυπώσεις, όταν ήρθε η ώρα της κρίσης (=τρέξιμο του Airport City με ανοιχτό wifi όπου στην προηγούμενη κατάσταση η πλάτη "έπαιρνε φωτιά") η θερμοκρασία ανέβηκε, όχι στον προηγούμενο βαθμό, δεν κρατούσα και θερμόμετρο, αλλά ανέβηκε. Η πλάτη ζεστάθηκε αρκετά. Ας πούμε ότι αυτά ήταν τα καλά νέα λοιπόν.

 

Μία λύση που φαντάζομαι και μόνος μου είναι το factory reset. Κάποια εφαρμογή πιθανά προκαλεί αυτές τις δυσλειτουργίες. Πριν πάω εκεί όμως, μήπως εσείς (τζιμάνια όντες :)) έχετε κάποια καλύτερη και πιο ανώδυνη λύση;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από το πρώτο 24ωρο ζωής της Nordic, έχω μάλλον άσχημα νέα...

Έχουν γίνει τουλάχιστον δύο απρόκλητες επανεκκινήσεις (λέω "τουλάχιστον" γιατί η τελευταία που βλέπω έγινε στις 5 το πρωί, πιθανόν να είχε γίνει κι άλλη νωρίτερα :zzz:) και ένα σβήσιμο όπου χρειάστηκε να βγάλω τη μπαταρία για να εκκινήσει και πάλι.

Όσο για τη θερμοκρασία, μετά τις πρώτες θετικές εντυπώσεις, όταν ήρθε η ώρα της κρίσης (=τρέξιμο του Airport City με ανοιχτό wifi όπου στην προηγούμενη κατάσταση η πλάτη "έπαιρνε φωτιά") η θερμοκρασία ανέβηκε, όχι στον προηγούμενο βαθμό, δεν κρατούσα και θερμόμετρο, αλλά ανέβηκε. Η πλάτη ζεστάθηκε αρκετά. Ας πούμε ότι αυτά ήταν τα καλά νέα λοιπόν.

 

Μία λύση που φαντάζομαι και μόνος μου είναι το factory reset. Κάποια εφαρμογή πιθανά προκαλεί αυτές τις δυσλειτουργίες. Πριν πάω εκεί όμως, μήπως εσείς (τζιμάνια όντες :)) έχετε κάποια καλύτερη και πιο ανώδυνη λύση;

 

Δεν είναι θέμα ρομ.Εφαρμογή στα προκαλεί αυτά και πρέπει να ψάξεις να τη βρεις.

Link to comment
Share on other sites

νεος κατοχος (και πανευτηχης μετα απο μεταβαση απο το S) εχω την εξης απορια...περασα στο κινητο την Miui rom 4.0.3 οπου εχει και ροοταρισμενο κερνελ πακετο και το περασα μεσω revovery απο την SD ουτε Odin ουτε τπτ... η ρομ ειναι μια χαρα αλλα επειδη δεν εχω μετρο συγκρισης πχ με της 4.0.4 τις επισημες που εχουν βγει ουτε με καποια αλλα custom ποια θεωρειτα οτι ειναι η αντικειμενικα καλητερη Rom για το S2? παντα σε συνδιασμο με ροοτ βεβαια... :shifty:

 

Υ.Σ επισης για καποιο περιεργο λογο το *#1234* μου πεταει οτι δεν υπαρχει συνδεση η οτι ειναι λαθος το ΙΜΜ γιατι αραγε γινεται αυτο? εχω την 2.9.7 multilag Miui

Edited by mixalis2
Link to comment
Share on other sites

1) πηγαίνεις στο http://www.samfirmware.com/ > κάνεις εγγραφή

2) από το πάνω μενού επιλέγεις "FIRMWARE" > από το αμέσως κάτω επιλέγεις "FIRMWARES AND FILES"

3) στα κριτήρια αναζήτησης βάζεις ...

Type: Smartphone

OS: Android

Model: GT-I9100 - Galaxy S II

Country: Greece (vgr ή cos - με το σκέτο eur δεν ξέρω τί γίνεται)

4) κατεβάζεις το firmware που θέλεις > κάνεις τα σχετικά resets (από recovery mode) στο τηλ > περνάς το firmware με το odin > βάζεις κάρτα μέσα και ολοκληρώνεις την εγκατάσταση μέχρι να φτάσεις στο γραφικό περιβάλλον του τηλ

5) κάνεις factory reset από το γραφικό περιβάλλον του Android > βγάζεις την κάρτα > ξανα-κάνεις τα σχετικά resets (από recovery mode) και ξανα-περνάς το ίδιο firmware > ξανα-βάζεις κάρτα μέσα και ξανα-ολοκληρώνεις την εγκατάσταση μέχρι να ξανα-φτάσεις στο γραφικό περιβάλλον του τηλ

 

Πιθανόν να χρειαστεί να επαναλάβεις το 5 μια-δυο φορές ακόμα - το ζητούμενο είναι να φύγει εντελώς το προηγούμενο firmware και να μείνει μόνο αυτό που κατέβασες χωρίς εφαρμογές, ρυθμίσεις κλπ. Οταν μετά από αυτή τη διαδικασία κουμπώσεις το τηλ στο pc σου θα δεις ότι το kies το αναγνωρίζει σαν vgr ή cos (με το σκέτο eur δεν ξέρω τί γίνεται) και σε ειδοποιεί για τυχόν updates που έχουν βγει.

 

Ολα τα παραπάνω τα κάνεις άν θέλεις να πουλήσεις το τηλ. Αν θέλεις να το *δουλέψεις*, περνάς μία 4.0.4 custom ή stock (δεν ξέρω πότε και άν θα βγει για την Ελλάδα) και *τότε* καταλαβαίνεις τί τηλ έχεις στα χέρια σου :cool:[/quote

 

 

 

οταν λες για την καρτα βαλε βγαλε εννοεις?:lol:πι καρτα:wacko:

Link to comment
Share on other sites

οταν λες για την καρτα βαλε βγαλε εννοεις?:lol:πι καρτα:wacko:

 

την sim

χωρίς sd παίζει το κινητό - χωρίς sim όμως το kies δεν μπορεί να αναγνωρίσει csc και να σου προτείνει updates

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

στα τελευταια ποστ παρατηρω οτι προτεινεται πλεον ( ? ) το factory reset στην 4.0.4.Aλλαξε κάτι σε σχέση με το πιθανό brick της συσκευης σε επισημες 4.0.4 roms?
Link to comment
Share on other sites

Λίγο έχω χάσει την μπαλλα ρε παιδια

 

Έχω s2 με την τελευταια offcial rom

Έχω insane chip

 

ΆΡΑ:

 

1) Με odin περνάω 4.0.4 nordic κανονικά (τσεκαρισμένο το f.reset time κλπ)

2) Βάζω speemod kernel για 4.0.4 και μετά κάνω full wipe κλπ?

 

ή

1) Βάζω τον 4.0.3 speemod kernel

2) Κάνω full wipe

3) update με odin κανονικά

Edited by Braveheart1980
Link to comment
Share on other sites

Λίγο έχω χάσει την μπαλλα ρε παιδια

 

Έχω s2 με την τελευταια offcial rom

Έχω insane chip

 

ΆΡΑ:

 

1) Με odin περνάω 4.0.4 nordic κανονικά (τσεκαρισμένο το f.reset time κλπ)

2) Βάζω speemod kernel για 4.0.4 και μετά κάνω full wipe κλπ?

 

ή

1) Βάζω τον 4.0.3 speemod kernel

2) Κάνω full wipe

3) update με odin κανονικά

 

Σχεδον ολοι οι custom kernel εχουν απενεργοποιημενο το chip που προκαλει το brick.. Ωστοσο, γθα να εισαι 100% καλλυμενος, οταν θες να κανεις factory reset (μιας και αυτη η λειτουργια το brickαρει), κανε την με οποιοδηποτε τροπο εκτος απο το Recovery.. ;)

Link to comment
Share on other sites

H nordic ειναι το Σκανδιναβικό firmware ?Πλεον προτεινεται αυτο σε σχεση με το αγγλικο?

 

Ναι, αν και δε θα βρεις καμία διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Είπα να αναβαθμιστώ κι εγώ από την 4.0.3 στην Nordic 4.0.4, όμως την πάτησα.Το κινητό ενώ bootαρει κανονικά κολλάει στο S.

Σε download mode μπαίνει κανονικά.Τι προτείνεται;;;:O

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Είπα να αναβαθμιστώ κι εγώ από την 4.0.3 στην Nordic 4.0.4, όμως την πάτησα.Το κινητό ενώ bootαρει κανονικά κολλάει στο S.

Σε download mode μπαίνει κανονικά.Τι προτείνεται;;;:O

 

Μπες σε recovery mode και κάνε factory reset

*Σωστός ο Giov87

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Είπα να αναβαθμιστώ κι εγώ από την 4.0.3 στην Nordic 4.0.4, όμως την πάτησα.Το κινητό ενώ bootαρει κανονικά κολλάει στο S.

Σε download mode μπαίνει κανονικά.Τι προτείνεται;;;:O

 

Μπες σε recovery και δοκιμασε wipe data/ factory reset.. Εχεις τσεκαρει ομως το chip σου αν εινσι insane?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω τσεκάρει αν το chip είναι insane.Γι' αυτό και δεν εκανα reset απο recovery!

 

Ξαναβάλε την 4.0.3, κάνε factory reset και μετά πέρνα πάλι την 4.0.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλα καλά.Με λίγη τύχη(το κινήτο δεν μπρίκαρε λόγω Chip) και τη συμβουλή του Μεγάλου Στράτου το κινητό ξύπνησε!!!

Ευχαριστώ!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...