Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλημερα παιδια.Πρωτες εντυπωσεις απο ICS ειναι οτι οντως η μπαταρια τελειωνει πιο γρηγορα τωρα το κινητο δειχνει πιο βαρυ δηλαδη καποια lags αναμεσα στην κυλιση αυτο που ειπε και ο FJ_12 με καποιες αναβαθμισεις στο μελλον θα γινει το τελειο λειτουργικο για το Galaxy S2

 

Πραγματικά μου κάνει εντύπωση αυτό και το ακούω από κάμποσους χρήστες για την ICS.Ti στο καλό άλλη ICS βάζω εγώ;:p

Καμία σχέση με αυτά που περιγράφεις.Ότι ICS και αν έχω βάλει είναι σαφώς γρηγορότερη από την καλύτερη ginger με έναν εξαιρετικό browser.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια μολις περασα και εγω την εκδοση της Κυπρου.Τα παντα δουλευουν τελεια!!!!!!Wifi,gps,internet και παντου Ελληνικα η θερμοκρασια της μπαταριας ειναι στους 23.

 

Το μονο σπαστικο ειναι που δεν κλεινουν μονες τους οι εφαρμογες και πρεπει να το κανεις manual.Παντως το καινουργιο android ειναι super!!!!

 

Ευχαριστω ολα τα παιδια που ποσταρουν και για τις πληροφοριες που δινουν.

στην αρχη του thread η LPQ 4.0.3 XEH ειναι Κυπριακή;

TCe
Link to comment
Share on other sites

Πρωτες εντυπωσεις απο ICS 4.0.3 (EUR):

 

Smooth αλλα με ψιλοlag και κανα δυο κολληματακια καποιες στιγμες. Για παραδειγμα ειχα ενα κολληματακι της οθονης κατα την συγγραφη sms. O Dialer οντως καποιες φορες μπορει να δειξει εναν στιγμιαιο δισταγμο. Μπαταρια, ακομα δεν ειμαι σε θεση να ξερω αν καταναλωνει περισσοτερο γιατι δεν του κανω τυπικη χρηση απο χθες μιας και το δουλευω πολυ. Η ICS ειναι σαφως καλυτερη σε ολους τους τομεις απο την Gingerbread αισθητικα ανωτερη και σιγουρα πιο πληρης σε διαφορα πραγματα. Επισης παρατηρησα βελτιωμενο ηχο στα ακουστικα.

 

Οσον αφορα αυτο που αναφερθηκε οτι δηλαδη καποιες εφαρμογες δεν κλεινουν απο το πληκτρο back και πρεπει να τις κλεινουμε απο τον task manager, πηγαινουμε Ρυθμισεις>Επιλογες προγραμματιστη>Εφαρμογες>Διαγραφη δραστηριοτητων>και τικάρουμε.

 

Φαινεται οτι ειναι μια ''βιαστικη'' πρωιμη εκδοση, αλλα σε καμια περιπτωση σε βαθμο που καποιος θα πρεπει να περιμενει στην 2.3...

Οπως εγραψα και πιο πανω, με 1-2 update θα ειναι ενα φανταστικο λειτουργικο!

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη του thread η LPQ 4.0.3 XEH ειναι Κυπριακή;

 

 

 

Nαι.Κανε factory reset πριν και μετα.

 

Η ιδια ασταθεια με το gingerbread πριν φτιαχτει.Χθες την μπαταρια την ξεσκισε το ειχα ολο το βραδυ στον φορτιστη.Σημερα το πρωι το ανοιξα στης 9 με σχετικα λιγη χρηση (κατι εφαρμογες να περαστουν και λιγο angry birds space:p) bluetooth ανοιχτο η μπαταρια εφτασε 96% μεχρι τωρα(14:11).Επισης ενα προβλημα που ειχα με το bluetooth headset (Jawbone Era) λυθηκε.Η ποιοτητα ηχου ειναι πολυ πιο καλη τωρα αν και μερικες στιγμες χαλαει αλλα σιγουρα ειναι πολυ καλυτερα απο πριν.Παρα πολυ ευχαριστημενος μεχρι τωρα.

Edited by athanasiosthess
Link to comment
Share on other sites

Πρωτες εντυπωσεις απο ICS 4.0.3 (EUR):

 

Smooth αλλα με ψιλοlag και κανα δυο κολληματακια καποιες στιγμες. Για παραδειγμα ειχα ενα κολληματακι της οθονης κατα την συγγραφη sms. O Dialer οντως καποιες φορες μπορει να δειξει εναν στιγμιαιο δισταγμο. Μπαταρια, ακομα δεν ειμαι σε θεση να ξερω αν καταναλωνει περισσοτερο γιατι δεν του κανω τυπικη χρηση απο χθες μιας και το δουλευω πολυ. Η ICS ειναι σαφως καλυτερη σε ολους τους τομεις απο την Gingerbread αισθητικα ανωτερη και σιγουρα πιο πληρης σε διαφορα πραγματα. Επισης παρατηρησα βελτιωμενο ηχο στα ακουστικα.

 

Οσον αφορα αυτο που αναφερθηκε οτι δηλαδη καποιες εφαρμογες δεν κλεινουν απο το πληκτρο back και πρεπει να τις κλεινουμε απο τον task manager, πηγαινουμε Ρυθμισεις>Επιλογες προγραμματιστη>Εφαρμογες>Διαγραφη δραστηριοτητων>και τικάρουμε.

 

Φαινεται οτι ειναι μια ''βιαστικη'' πρωιμη εκδοση, αλλα σε καμια περιπτωση σε βαθμο που καποιος θα πρεπει να περιμενει στην 2.3...

Οπως εγραψα και πιο πανω, με 1-2 update θα ειναι ενα φανταστικο λειτουργικο!

 

Συμφωνώ, αν και εγώ δεν είχα κολλήματα. Μία φορά αν θυμάμαι πάγωσε η οθόνη σε κάποια εφαρμογή άλλα έκλεισε με το home button.

Εκεί που διαφωνώ είναι στην ρύθμιση που προτείνεις. Τουλάχιστον στο Facebook που είναι μακρά η χειρότερων εφαρμογή σε διαχείριση ram και ενέργειας, δεν κάνει τίποτα.

Επίσης μου μπλόκαρε το 3g και χρειάστηκε να ξετικαρω την ρύθμιση και να κάνω επανεκκίνηση για να επανέλθουν τα data. Λογικά δεν έχει σχέση και ίσως ήταν σύμπτωση. Όμως από την στιγμή που δεν κλείνει εφαρμογές όπως το Facebook δεν ξέρω σε τι εξυπηρετεί.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

στην αρχη του thread η LPQ 4.0.3 XEH ειναι Κυπριακή;

 

Nαι είναι η ίδια που δόθηκε στην Κύπρο. Πρέπει να βάλεις csc CYO και όχι XEH.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που διαφωνώ είναι στην ρύθμιση που προτείνεις. Τουλάχιστον στο Facebook που είναι μακρά η χειρότερων εφαρμογή σε διαχείριση ram και ενέργειας, δεν κάνει τίποτα.

Xθες τη νυχτα ανοιξα για λιγο το facebook και το εκλεισα με buck μετα απο λιγο. Πηγα στην χρηση μπαταριας και μου εδειχνε 2%. Το πρωι, μου εδειχνε τα ιδια ακριβως. Για την ram δεν εχω τσεκαρει να δω τι κανει μιας και θεμα ram δεν αντιμετωπισουμε με το SII.

 

Kαι μια ερωτηση: Εχει καμια διαφορα η rom αν βαλουμε το EUR ή το CYO?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα από Σάμο!!

Πριν δυο μέρες απέκτησα την παραπάνω συσκευή, ύστερα από ατύχημα που είχα σε ένα iphone 4....

Εχω 2 υπολογιστές σπίτι μου ( Desktop και Laptop ) , οι οποίοι έχουν λειτουργικό WIN7 64bit ...

Τώρα το πρόβλημα...

Ξεκινώντας από τον Desktop ( είναι ο υπολογιστής με τον οποίο βασικά δουλεύω ), προσπάθησα να εγκαταστήσω σ΄αυτόν , την τελευταία έκδοση (12/03 τρ. έτους, αν θυμάμαι καλά) του Kies, προκειμένου να μπορέσω κύρια να μεταφέρω τις επαφές μου, από το outlook στο τηλέφωνο...

Παρόλες τις προσπάθειές μου ( προσφεύγωντας φυσικά και στην βοήθεια του internet ), εγκαθιστώντας και απεγκαθιστώντας πολλές φορές το πρόγραμμα, εν τούτοις δεν κατάφερα ποτέ να αναγνωρίσει αυτό το τηλέφωνο για τα περαιτέρω...

Μερικά από τα μηνύματα λάθους ήταν :

'' Επανασυνδέστε τη συσκευή σε λειτουργία SAMSUNG KIES ( PC Studio ). H τρέχουσα λειτουργία σύνδεσης δεν υποστηρίζεται από το Kies '' . ( Οταν είχα κάνει ελληνική εγκατάσταση )

'' Unable to connect to GT-I9100. Failed to retrieve device information ''

''Samsung Mobile Usb Composite Device ... failed ''...

''

 

Στην συνέχεια έκανα εγκατάσταση στο λαπτοπ και ΄΄ ω του θαύματος΄΄ με την πρώτη, πήγαν όλα καλά!!!. Σήμερα όμως προσπάθησα να δοκιμάσω πάλι εάν δουλεύει ( στο λαπτοπ )., έκανα την βλακεία όμως και το έβαλα σε άλλη θυρα usb. Εκτοτε και αυτό έχει ''μουλαρώσει ''!!!

 

Σημειώνω ότι στο τηλέφωνο ακόμα δεν έχει περαστεί κάρτα sim... ( Αναμένεται από Αθήνα ).

 

Αλλο ένα πρόβλημα που έχω είναι ότι οι επαφές ( περάστηκαν από gmail λογαριασμό ), στην αλφαβητική καταχώρισή τους, εμφανίζονται πρώτα τα μικρά ονόματα και μετά τα επίθετα... Και αυτό πως φτιάχνει?

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας, αναμένωντας με αγωνία τις οδηγίες σας....!!!

 

Φιλικά

 

Μανώλης

ΣΑΜΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο forum και συγχαρτηρια για την πολυ καλη δουλεια!ειμαι νεος χρηστης android (πρωην iphone) και το forum με βοηθησε παρα πολυ!

στο θεμα μας τωρα,περασα την ics απο την πρωτη σελιδα του post με επιτυχια εκανα και root με το odin-cf root.με τον 3ο τροπο που λεει δεν τα καταφερα και ας ειναι και ο πιο ευκολος θεωρητικα...δεν αναγνωριζε το external sd για να προχωρησω στο update οπως λεει το post.τα βηματα πιστευω τα ειχα κανει σωστα...για πιο λογο λοιπον εγινε αυτο?επισης πλεον που ειναι root η συσκευη δεν εχω σκοπο βεβαια προς το παρον να κανω τροποποιησεις κτλ με custom roms, αλλα να αφησω οπως εχει το κινητο με official firmware + root.χρειαζεσαι να κανω backup το αρχειο efs για να μην χαθει το imei ή δεν υπαρχει καποιος φοβος με την προυποθεση βεβαια που ανεφερα πριν.

Σας ευχαριστω!

Edited by silversaxo
Link to comment
Share on other sites

@msan

Τελευταια αναφερθηκε οτι το kies δεν υποστηριζει πλεον gingerbread. Δεν γνωριζω κατα ποσο ισχυει αφου μεσα στη βδομαδα εγω αναβαθμισα απο 2.3.3 σε 2.3.5.

Παντως να ξερεις οτι θα πρεπει να ξετικαρεις τον εντοπισμο σφαλματων στις Ρυθμισεις-Εφαρμογες-Αναπτυξη-Εντοπισμος Σφαλματων. Επισης πρωτα ανοιγουμε το kies και μετα συνδεουμε το usb καλωδιο στο pc.

 

@silversaxo

Ο φακελος efs κυνδυνευει αν αλλαζεις rom. Με σκετο root δεν εχεις προβλημα. Παντως δεν ειναι κακο ενα backup... δες εδω;)

Edited by Gringo
Smile...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε όλους, μία ερώτηση, περασα μεσω odin το ICS, με τις οδηγίες στην πρωτη σελίδα, όλα οκ, εκτός απο το γεγονός οτι σε κάποια πεδία δεν λειτουργεί η αναζήτηση επαφων πχ οταν παω να εισαγω παραλήπτη σε νεο μνμ, η οταν πάω να φτιάξω γρηγορη κλήση στην επιφάνεια....εχει τυχει σε κανεναν? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε όλους, μία ερώτηση, περασα μεσω odin το ICS, με τις οδηγίες στην πρωτη σελίδα, όλα οκ, εκτός απο το γεγονός οτι σε κάποια πεδία δεν λειτουργεί η αναζήτηση επαφων πχ οταν παω να εισαγω παραλήπτη σε νεο μνμ, η οταν πάω να φτιάξω γρηγορη κλήση στην επιφάνεια....εχει τυχει σε κανεναν? Ευχαριστώ

 

Με την ίδια ROM δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

Ούτε αυτά που περιγράφεις , ίσα ίσα που πολλά προβλήματα που είχα με προγενέστερες έχουν λυθεί και πλέον πραγματικά απολαμβάνω την συσκευή σε αυτές τις τρείς ημέρες που την φοράει.

 

Βέβαια με την χρήση θα δούμε τι μπορεί να βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε όλους, μία ερώτηση, περασα μεσω odin το ICS, με τις οδηγίες στην πρωτη σελίδα, όλα οκ, εκτός απο το γεγονός οτι σε κάποια πεδία δεν λειτουργεί η αναζήτηση επαφων πχ οταν παω να εισαγω παραλήπτη σε νεο μνμ, η οταν πάω να φτιάξω γρηγορη κλήση στην επιφάνεια....εχει τυχει σε κανεναν? Ευχαριστώ

Ποιο sales code επελεξες οταν εβαλες την ICS?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο sales code επελεξες οταν εβαλες την ICS?

 

Κανενα δεν επέλεξα! Γενικά εκανα όλη τη διαδικασία λίγο στα γρήγορα, και τωρα δυστυχως πρηζω αυτους που το κανανε πιό σχολαστικά.....

Link to comment
Share on other sites

Κανενα δεν επέλεξα!

Αρα θα εχεις λαθος sales code. Βρες σε προηγουμενα ποστ τον τροπο και επελεξε CYO και μαλλον μετα δεν θα εχεις προβλημα.

 

Κανε αυτο: *#272*IMEI# και επελεξε CYO - Install.

Edited by FJ_12
Link to comment
Share on other sites

Εχει ενδιαφέρον που ενώ περιμένουμε update από τη Samsung Hellas στην Πολωνία βγήκε δεύτερη φουρνιά ICS (XPS), θέλω να πιστεύω ότι η ελληνική αντιπροσωπεία περιμένει μια καλύτερη έκδοση την οποία και θα μας δώσει.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Αρα θα εχεις λαθος sales code. Βρες σε προηγουμενα ποστ τον τροπο και επελεξε CYO και μαλλον μετα δεν θα εχεις προβλημα.

 

Κανε αυτο: *#272*IMEI# και επελεξε CYO - Install.

 

Ευχαριστω για την βοήθεια, το εκανα αλλά πάλι τα ίδια.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοήθεια, το εκανα αλλά πάλι τα ίδια.....

Επισης στην αναζητηση παιζει ρολο να πληκτρολογεις οπως ειναι παρασμενα στις επαφες, αν ειναι κεφαλαια με κεφαλαια, αν ειναι με λατινικους χαρακτηρες με λατινικους, κλπ. Επαφες συγχρονιζεις απο gmail, ή τις μεταφερεις με αλλους τροπους;

Link to comment
Share on other sites

Νάτο! Πρεπει το πρωτο γραμμα να είναι κεφαλαίο όπως αναγραφεται στις επαφές...

Κουλό μου φαίνεται πάντως, πρεπει τωρα κάθε φορα να παταω κεφαλία και μετα αναζητηση επαφής (πάντα στα μηνυματα αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Εχει ενδιαφέρον που ενώ περιμένουμε update από τη Samsung Hellas στην Πολωνία βγήκε δεύτερη φουρνιά ICS (XPS), θέλω να πιστεύω ότι η ελληνική αντιπροσωπεία περιμένει μια καλύτερη έκδοση την οποία και θα μας δώσει.
Δεν ειναι αυτο,η ελληνικη samsung ηταν ανεκαθεν <υποδειγμα> καθυστερησης και αδιαφοριας..δυστυχως!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αυτο,η ελληνικη samsung ηταν ανεκαθεν καθυστερησης και αδιαφοριας..δυστυχως!!!

 

Για να ειμαι απολυτα ειλικρινης οτι κινητο κ αν ειχα τα τελευταια 10χρονια ολοι οι παροχοι αλλα και οι αναλογες ελληνικες εταιριες ειτε δεν εφερναν ενημερωσεις ειτε τις εφερναν αργα. Κ με Nokia με θυμαμαι να περναω μονος αναβαθμισεις μετα απο unbrand κ με ποσα αλλα. Θελω να πω στο συγκεκριμενο τομεα ειναι γενικο το κακο..

Link to comment
Share on other sites

 

@silversaxo

Ο φακελος efs κυνδυνευει αν αλλαζεις rom. Με σκετο root δεν εχεις προβλημα. Παντως δεν ειναι κακο ενα backup... δες εδω;)

σε ευχαριστω.απο ενα παρομοιο topic μου δημιουργηθηκε η απορια...οσο για το οτι δεν αναγνωριζει external sd απο recovery mode γιατι το κανει αυτο?μηπως θελει format?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αυτο,η ελληνικη samsung ηταν ανεκαθεν <υποδειγμα> καθυστερησης και αδιαφοριας..δυστυχως!!!

Εννοείτε ότι πήρα το S2 και όχι κάποιο άλλο επειδή μπορώ να του βάλω ότι rom θέλω όποια στιγμή θέλω, απλώς σχολίασα ότι τι rom θα δώσουν οι δικοί μας όταν και οι έξω δεν έχουν κατασταλάξει.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Είχα την KI4 και έκανα την αλλαγή χώρας από EUR σε XEH και έχω τώρα την 4,0,3 αν δώσουν την ελληνική έκδοση ICS και είναι πιο σταθερή και έχει κάποιες αλλαγές μπορώ να την περάσω?
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...