Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κανεις... :p

Nordic countries rom με ΝΕΕ csc ειναι η επισημη unbranded των σκανδιναβικων χωρων και η...επίσημη αγαπημενη αυτου του thread!

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιατι καθε φορα που ξεκιναω την τελευταια εκδοση του samsung kies μου βγαζει το παρακατω μυνημα

http://s16.postimg.org/430tknxlh/image.png

Link to comment
Share on other sites

Καθεσαι στα αυγα σου γιατι σε λιγες ωρες/μερες θα βγει καινουργια nordic nee.

 

ξερουμε κατι παραπανω για αυτο????

Link to comment
Share on other sites

Η λίστα των Firmwares ενημερώθηκε με το τελευταίο I9100XWLSD Firmware της Cosmote.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι καθε φορα που ξεκιναω την τελευταια εκδοση του samsung kies μου βγαζει το παρακατω μυνημα

http://s16.postimg.org/430tknxlh/image.png

 

Οσες φορες το Kies μου παρουσιαζει (οποιαδηποτε) προβληματα, το απεγκαθιστω και το ξαναεγκαθιστω... Μην το ψαχνεις περισσοτερο... ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Μετά από πολύ καιρό λόγω δουλειάς ξαναμπαίνω στην παρέα σας. Εν συντομία να αναφέρω τα εξής:

Εχω εγκατεστημένη την 4.0.4, σε stock (Cosmote), έχω το insane chip και δεν είμαι root. Αποφάσισα λοιπόν να αναβαθμίσω το S2 στην 4.1.2. αλλά να παρακάμψω την XWLSD της Cosmote που ανακοινώθηκε προχθές και να πάω στην XWLSS Nordic NEE γιατί όπως λέτε και εσείς οι ειδικοί είναι πολύ καλύτερη. Εχω τις εξής απορίες όμως:

1.Πριν ξεκινήσω την αναβάθμιση πρέπει να κάνω κάποιες ενέργειες για να προετοιμάσω το κινητό (δεν αναφέρομαι σε backup)?

2.Πρέπει να αλλάξω από πριν το CSC από COS σε ΝΕΕ ή μπορώ να κάνω και μετά αυτό? Πρέπει να είμαι root για να το κάνω?

3.Τις επαφές και τις φωτογραφίες που έχω αν τις κάνω εξαγωγή στην SD card θα μπορέσω να τις επαναφέρω?

4.Στις οδηγίες σας για την αναβάθμιση μέσω odin αναφέρετε ότι, μετά την ολοκλήρωση πρέπει να γίνει factory reset. Eχω όμως το insane chip. Να το κάνω μέσα από τις

ρυθμίσεις του κινητού ή να κάνω από recovery mode?

5.Πρέπει να κάνω wipe partition & wipe cache ή δεν χρειάζεται?

 

Αν μπορεί κάποιος να αφιερώσει λίγο χρόνο θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως..

Link to comment
Share on other sites

Με τις λιγες γνωσεις κ την βοηθεια των παιδιων μπορω να σου πω κ γω καποια πραγματα.Εχω κ γω insane chip.

1.απλα πηρα backup με το kies οσα πραγματα με ενδιεφεραν.εκανα wipe data/cache κ προχωρησα με το odin στην XLSS

2.csc δεν αλλαξα διοτι ουτως η αλλως ειχα την 4.0.4 nordic κ ειχε κρατημενο το ΝΕΕ.αλλαζει ομως μετα αν θελεις με root το οποιο ειναι πανευκολο.με βοηθησαν τα παιδια να το ρουταρω.

3.οτι υπαρχει στην sd(εξωτερικη καρτα ομως) παραμενει ετσι χωρις να χαθει.εγω καλου κακου τα περασα κ στο pc να ειμαι σιγουρος.

4.insane chip δεν μας απασχολει αποσο ειπαν τα παιδια στην 4.1.2.κανεις κανονικα factory reset απο το recovery ή κ μεσα απο τις ρυθμισεις του κινητου.

5.wipes προσωπικα κανω κ πριν κ μετα την εγκατασταση μιας νεας ρομ ωστε να κατσει σωστα χωρις υπολειματα αποσο μου εχουν πει τα παιδια εδω.

 

Περισσοτερα θα σου πουν κ τα παιδια κ αν εχω καπου λαθος ας με διορθωσουν.

Nokia:6120c,6500,N73,N81 / Toshiba G810 Portege WM6.5 / Apple iPhone 3GS 16GB / Samsung Galaxy S II / Samsung Galaxy S4 9505 stock
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οπως ειχα πει και σε προηγουμενα post εχω ενα προβλημα με το κινητο και θελω να το παω στο service απλα δεν ξερω αν εχω καταφερει να το ξαναβαλω στην εγγυηση... Του περασα με odin την 4,0,3 ΧWLP7 και αλλαξα μεσω του *#272*IMEI# το CSC σε EUR αλλα το kies δεν αναγνωριζει το κινητο και μου λεει: "Η συσκευη σας δεν υποστηριζει αναβαθμιση μεσω kies". Ειναι κατι αλλο που πρεπει να αλλαξω?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οπως ειχα πει και σε προηγουμενα post εχω ενα προβλημα με το κινητο και θελω να το παω στο service απλα δεν ξερω αν εχω καταφερει να το ξαναβαλω στην εγγυηση... Του περασα με odin την 4,0,3 ΧWLP7 και αλλαξα μεσω του *#272*IMEI# το CSC σε EUR αλλα το kies δεν αναγνωριζει το κινητο και μου λεει: "Η συσκευη σας δεν υποστηριζει αναβαθμιση μεσω kies". Ειναι κατι αλλο που πρεπει να αλλαξω?

Αλλο να μην το αναγνωριζει,και αλλο να μην υποστηριζει,αφου βγαζει αυτο το μηνυμα νομιζω οτι πρωτα στο αναγνωρισε.το κιες κανει αρκετα κουφα. η ρομ που εβαλες ειναι αυτη που εχω και εγω για παν ενδεχομενο,απλως ειναι για ελευθερες συσκευες,και οχι κοσμοτε κλπ.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οπως ειχα πει και σε προηγουμενα post εχω ενα προβλημα με το κινητο και θελω να το παω στο service απλα δεν ξερω αν εχω καταφερει να το ξαναβαλω στην εγγυηση... Του περασα με odin την 4,0,3 ΧWLP7 και αλλαξα μεσω του *#272*IMEI# το CSC σε EUR αλλα το kies δεν αναγνωριζει το κινητο και μου λεει: "Η συσκευη σας δεν υποστηριζει αναβαθμιση μεσω kies". Ειναι κατι αλλο που πρεπει να αλλαξω?

 

Εισαι βεβαιος οτι το κινητο σου ηταν unbranded εκδοση οταν το αγορασες? Αυτο που σου συμβαινει στο KIES με κανει να υποψιαζομαι οτι ηταν Vodafone ή cosmote εκδοση οποτε προφανως πρεπει να περασεις άλλη rom και άλλο csc...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδια unbranded εκδοση νομιζω ηταν και το ειχα παρει απο cosmote.. Παλια το υποστηριζε το kies κανονικα! Για να ειμαι 100% σιγουρος οτι ηταν unbranded και οχι COS μπορω να το δω απο το κουτι ή καπως αλλιως?
Link to comment
Share on other sites

παλια θα το βρισκαμε από το μενου του kies "firmware upgrade & initialization" λειτουργια που εδω και καιρο ομως στους περισσοτερους βγαζει το μηνυμα οτι δεν υποστηριζεται για το S2 :wacko:

Κανε μια δοκιμη μηπως σου δουλεψει με την 4.0.3 αλλιως, μια που το πηρες από Cosmote shop, νομιζω θα αξιζε τον κοπο να περασεις μια Cosmote rom με το Odin και να βαλεις COS csc γιατι αν δεν το θυμασαι σιγουρα, παιζει και να μην ηταν unbranded τελικα...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν COS θα επρεπε οταν ανοιγε να μου εδειγχνε το σημα της cosmote? Γιατι κατι τετοιο θυμαμαι οτι σιγουρα δεν συνεβαινε... Μηπως φταιει κατι αλλο που δεν το υποστηριζει το kies?
Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν COS θα επρεπε οταν ανοιγε να μου εδειγχνε το σημα της cosmote? Γιατι κατι τετοιο θυμαμαι οτι σιγουρα δεν συνεβαινε... Μηπως φταιει κατι αλλο που δεν το υποστηριζει το kies?

Πέρνα ξανά το firmware και δοκίμασε μετά .Πάντως αν το τηλέφωνο δεν είναι root με τον countrer να έχει γράψει και "τροποποιημένο σύστημα" δεν θα έχεις πρόβλημα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειπαν παιδα απο το forum οτι για να το δεχτουν στην εγγυηση πρεπει να εχει την τελευταια επισημη που ειχε παρει απο το kies και να εχει και το αντιστοιχο csc! Το τηλεφωνο δεν ειναι root και τον counter για το τροποποιημενο συστημα τον εχω μηδενισει...
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειπαν παιδα απο το forum οτι για να το δεχτουν στην εγγυηση πρεπει να εχει την τελευταια επισημη που ειχε παρει απο το kies και να εχει και το αντιστοιχο csc! Το τηλεφωνο δεν ειναι root και τον counter για το τροποποιημενο συστημα τον εχω μηδενισει...

 

Αν και δεν γνωρίζω να έχουν βγάλει εκτός εγγύησης τηλέφωνο με διαφορετικό firmware(ευρωπαϊκό) από αυτό που φορούσε ,εσύ είσαι εντάξει με αυτό το θέμα ,από την στιγμή που πέρασες την official rom και άλλαξες το csc .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν γνωρίζω να έχουν βγάλει εκτός εγγύησης τηλέφωνο με διαφορετικό firmware(ευρωπαϊκό) από αυτό που φορούσε ,εσύ είσαι εντάξει με αυτό το θέμα ,από την στιγμή που πέρασες την official rom και άλλαξες το csc .

 

Ναι απλα με ανησυχει οτι μου βγαζiε το μηνυμα οτι δεν υποστηριζεται αναβαθμιση λογισμικου μεσω του kies...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλή καιρό αναμονής (έχω EUR) αποφάσισα να κάνω update μέσω odin. Αλλά κολλάω στο σημείο που με λέει Can't open the serial(COM) port. Έβγαλα μπαταρία, έκλεισα το kiss απο το task manager τιποτα. Δεν θέλει τελικά να αναβαθμιστεί .

Καμιά βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλή καιρό αναμονής (έχω EUR) αποφάσισα να κάνω update μέσω odin. Αλλά κολλάω στο σημείο που με λέει Can't open the serial(COM) port. Έβγαλα μπαταρία, έκλεισα το kiss απο το task manager τιποτα. Δεν θέλει τελικά να αναβαθμιστεί .

Καμιά βοήθεια;

 

Αλλαξε usb, κανε restart το pc σου. Τρεξε το Kies ωστε να κατεβασει τους τελευταιους drivers και μετα κλειστο...

Επισης, ποιο odin χρησιμοποιεις? Το 1.87 ειναι ΟΚ για την συσκευη μας... Οι νεωτερες versions εχουν θεματακια...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε usb, κανε restart το pc σου. Τρεξε το Kies ωστε να κατεβασει τους τελευταιους drivers και μετα κλειστο...

Επισης, ποιο odin χρησιμοποιεις? Το 1.87 ειναι ΟΚ για την συσκευη μας... Οι νεωτερες versions εχουν θεματακια...

 

Ναι χρησιμοποιώ το 1.87 και πάω σύμφωνα με τις οδηγίες που μας δώσατε. Υπάρχει περίπτωση να φταίει και το καλώδιο;

 

Μετά από πολλή καιρό αναμονής (έχω EUR) αποφάσισα να κάνω update μέσω odin. Αλλά κολλάω στο σημείο που με λέει Can't open the serial(COM) port. Έβγαλα μπαταρία, έκλεισα το kiss απο το task manager τιποτα. Δεν θέλει τελικά να αναβαθμιστεί .

Καμιά βοήθεια;

 

Εχω κάνει τα πάντα, εχω αλλάξει usb ,επανεκκινήσεις τίποτα.Can't open the serial(COM) port.Στο kies υπο κανονικές συνθήκες βλέπει το samsung κανονικά ,αλλα και σε download mode οταν συνδέω το τηλεφωνο το pc το βλέπει κανονικά. Υπάρχει άλλος τρόπος εκτός το odin3;

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πλέον με jellybean και πολύ ευχαριστημένη :D Η αναβάθμιση έγινε ΟΤΑ, έκανα wipe/factory reset πριν και μετά και τώρα ποιος μας πιάνει :p

Το touchwiz επιτέλους έγινε λειτουργικό κατ' εμέ.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...