Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

Please μην αρχίσουμε πάλι αυτή τη συζήτηση, έχει γίνει σε πολλά παλιότερα threads και έχουμε αποδείξει ότι δεν καταλήγει πουθενά. Τα περισσότερα service centres αρνούνται να το φτιάξουν αν δουν ότι είναι rooted. Το να αρχίσουμε νομικές διαδικασίες σε μια τέτοια περίπτωση δε νομίζω ότι είναι κάτι με το οποίο έχει όρεξη να ασχοληθεί ο κάθε μη δικηγόρος. Αν κάποιος έχει αποφασίσει να μην κάνει root, δε θα κάνει... :p

- Alex
Link to comment
Share on other sites

θελω να περασω την Nordic..

το ζιπακι εχει μεσα δυο αρχεια:

το I9100XWLSS_I9100OXXLS9_I9100XXMS2_HOME.tar.md5 που θα το εισαγω στο PDA,

και το SS_DL.dll .. αυτο το φορτωνω καπου;

 

 

το sales code πρεπει να το αλλαξω;;;;

εχω EUR τωρα..

Edited by MASTERX

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

Link to comment
Share on other sites

το dll είναι άχρηστο. απλά κάνε τη δουλειά σου με το md5.

 

εγώ δεν το άλλαξα το sales code. να σου πω την αλήθεια δεν έψαξα να μάθω πως γίνεται. οπότε οι πιο έμπειροι από πάνω θα σε καθοδηγήσουν. αν και πρέπει να το είδα κάπου γραμμένο πως γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

θελω να περασω την Nordic..

το ζιπακι εχει μεσα δυο αρχεια:

το I9100XWLSS_I9100OXXLS9_I9100XXMS2_HOME.tar.md5 που θα το εισαγω στο PDA,

και το SS_DL.dll .. αυτο το φορτωνω καπου;

 

 

το sales code πρεπει να το αλλαξω;;;;

εχω EUR τωρα..

 

"I9100XWLSS_I9100OXXLS9_I9100XXMS2_HOME.tar.md5" αυτό το βάζεις στο PDA, το SS_DL.dll δεν το βάζεις πουθενά.

Όσο για το csc σου, αν θέλεις να παίρνεις και updates μέσω OTA και KIES, πρέπει να το αλλάξεις στο αντίστοιχο csc της rom που θα περάσεις, αν παλι δεν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, όχι, άστο όπως ειναι και δεν πειράζει πουθενα στην λειτουργία του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε αραγε να βαλουμε ξενη ρομ και να κρατησουμε το ιδιο sales code?

και τοτε ποιες αναβαθμισεις θα παιρνουμε; του EUR?

 

οποτε η αλλαγη sales code εχει το σκεπτικο να φαινεται οτι το τηληφωνο ειναι Nordic και να παιρνει αυτες τις αναβαθμισεις που θα βγαινουν και πιο συντομα;

 

τι προτιματε οι περισσοτεροι;

 

 

ετσι αλλαζει απ'οτι βλεπω:

Τελευταίο βήμα, αν θέλετε να αλλάξετε το sales code για κάποια συγκεκριμένη χώρα, και το CSC το υποστηρίζει, πατήστε *#272*IMEI#, όπου IMEI είναι το ΙΜΕΙ της συσκευής σας, και επιλέξτε τoν κωδικό που επιθυμείτε (π.χ EUR για Ελλάδα). Kάθε firmware έχει τους δικούς του κωδικούς, ανάλογα με τις χώρες για τις οποίες προορίζεται. Με το παραπάνω βήμα γίνεται και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο τηλέφωνο.

Το ΙΜΕΙ είναι πάνω στο κουτί, ή μπορείτε να το βρείτε πληκτρολογώντας *#06# .

 

 

μπορουμε να το αλλαξουμε ανα πασα στιγμη; και οσες φορες θελουμε;

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

Link to comment
Share on other sites

θελω να περασω την Nordic..

το ζιπακι εχει μεσα δυο αρχεια:

το I9100XWLSS_I9100OXXLS9_I9100XXMS2_HOME.tar.md5 που θα το εισαγω στο PDA,

και το SS_DL.dll .. αυτο το φορτωνω καπου;

 

 

το sales code πρεπει να το αλλαξω;;;;

εχω EUR τωρα..

 

Το dll δεν το βλεπει το odin ετσι κι αλλιως, οχι δεν το βαζεις καπου, μονο το tar md5 φορτωνεις στο PDA και πατας start και εισαι ο.κ. Αν θελεις να παιρνεις update συχνα, γυρνας το sales code σε DNF. Για να αλλαξεις sales code πρεπει να εισαι root και κατεβαζεις το αναλογο προγραμμα απο το google play.!!

Edited by manoliskikis4
Link to comment
Share on other sites

μπορουμε αραγε να βαλουμε ξενη ρομ και να κρατησουμε το ιδιο sales code?

και τοτε ποιες αναβαθμισεις θα παιρνουμε; του EUR?

 

οποτε η αλλαγη sales code εχει το σκεπτικο να φαινεται οτι το τηληφωνο ειναι Nordic και να παιρνει αυτες τις αναβαθμισεις που θα βγαινουν και πιο συντομα;

 

Αν εχεις π.χ. ρομ eur και περασεις nee, δεν πρόκειται ποτε να παρεις updates από ota και kies.

η αλλαγη το sales code, ειναι καθαρα και μονο για να παιρνεις επισημα updates απο ota και kies.

Link to comment
Share on other sites

ποια χωρα ειναι το DNF ?

 

NEE ( Nordic countries) δεν πρεπει να το γυρισω αν βαλω Nordic ρομ;

 

ή ασχετα απο ρομ που εβαλα το γυριζω σε οτι sales code θελω; (και τοτε οι αναβαθμισεις που θα παιρνω δεν θα ειναι του Nordic αλλα του

sales code που εβαλα;)

 

Αν εχεις π.χ. ρομ eur και περασεις nee, δεν πρόκειται ποτε να παρεις updates από ota και kies.

η αλλαγη το sales code, ειναι καθαρα και μονο για να παιρνεις επισημα updates απο ota και kies.

 

Αν εχεις π.χ. ρομ eur και περασεις nee, δεν πρόκειται ποτε να παρεις updates από ota και kies.

σε αυτη τη περιπτωση, για να περασω update πρεπει να χρησιμοποιησω Odin παλι;

 

αλλιως περναω nee, γυριζω και sales code σε nee και θα παιρνει ολα τα update απο ota ?

(KIES δεν εχω βαλει και ουτε θελω να βαλω..δεν βλεπω να υπαρχει λογος)

αυτο ειναι το καλυτερο που προτεινετε να κανω; αυτο κανετε και εσεις;

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

Link to comment
Share on other sites

ποια χωρα ειναι το DNF ?

 

NEE ( Nordic countries) δεν πρεπει να το γυρισω αν βαλω Nordic ρομ;

 

ή ασχετα απο ρομ που εβαλα το γυριζω σε οτι sales code θελω; (και τοτε οι αναβαθμισεις που θα παιρνω δεν θα ειναι του Nordic αλλα του

sales code που εβαλα;)

 

Νομιζω οτι σου εχω απαντηση και παραπανω οτι το sales code πρεπει να ειναι το ιδιο με καθε ρομ που θα παιρνας για να παιρνεις updates μεσα ota και Kies απο την χωρα που εχει το κινητο σου περασμενο μεσα, πχ NEE που ειναι Finland.

 

Τωρα αν δεν σε ενδιαφερει τπτ απο αυτα και περνας μονο ρομς μεσω odin, μην κανεις τιποτα για αλλαγη.

Τελος και για να μην λεμε παλι τα ιδια, το sales code αλλαζει οσες φορες θελεις, με τον τροπο που ποσταρες, γινεται δυστυχως μονο στις εκδοσεις 4.0.3. Στην JB, θελει να εισαι ρουτ και γινεται ΜΟΝΟ με συγκεκριμενο προγραμμα απο το play store.

 

Αν εχεις π.χ. ρομ eur και περασεις nee, δεν πρόκειται ποτε να παρεις updates από ota και kies.

σε αυτη τη περιπτωση, για να περασω update πρεπει να χρησιμοποιησω Odin παλι;

 

αλλιως περναω nee, γυριζω και sales code σε nee και θα παιρνει ολα τα update απο ota ?

(KIES δεν εχω βαλει και ουτε θελω να βαλω..δεν βλεπω να υπαρχει λογος)

αυτο ειναι το καλυτερο που προτεινετε να κανω; αυτο κανετε και εσεις;

 

Το kies ετσι κι αλλιως πρεπει να το περασεις στο pc σου για να κανεις φλασαρισμα απο odin. :)

Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστω για τις απαντησεις και την υπομονη σου..

 

απο αυτο που ειπες στο τελος συμπεραινω οτι μολις περασω στο JB δεν θα μπορω να αλλαξω το sales code ευκολα με το τροπο που ανεφερα.. αρα ειναι καλυτερα να το αλλαξω πριν φλασαρω με odin το JB ?

Εχω συνδεσει ηδη το κινητο στο Οdin μονο που δεν εχω πατησει το start να ξεκινησω..λες να το ακυρωσω (να αποσυνδεσω το κινητο), να παω να αλλαξω το sales code τωρα που γινεται ευκολα και μετα να φλασαρω;

 

επισης, εχω σταματησει εδω γιατι στον οδηγο λεει:

6. Συνδεστε το καλώδιο usb στον υπολογιστη σας και περιμένετε μέχρι το κουτάκι ID:Com να γινει κιτρινο.

εμενα εγινε πρασινο και λεει 0:[COM12] ok ειναι; (Odin v3.07)

 

 

 

 

επισης εδω λεει:

Κατεβάζεις το KIES από εδώ. Μετά το εγκαθιστάς στον υπολογιστή και φροντίζεις να το κλείσεις. Σημείωση, το KIES δεν χρειάζεται, αυτό που θέλεις είναι τους Drivers για το κινητό. Οι οποίοι συμπεριλαμβάνονται στο πακέτο του KIES.

Edited by MASTERX

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

Link to comment
Share on other sites

ποια χωρα ειναι το DNF ?

 

NEE ( Nordic countries) δεν πρεπει να το γυρισω αν βαλω Nordic ρομ;

 

ή ασχετα απο ρομ που εβαλα το γυριζω σε οτι sales code θελω; (και τοτε οι αναβαθμισεις που θα παιρνω δεν θα ειναι του Nordic αλλα του

sales code που εβαλα;)

 

Αν εβαλες το XWLSS που ειναι στην πρωτη σελιδα βαζεις sales codes DNF. Αν εβαλες αλλη ROM του βαζεις και το αντοιστιχο. Η καθε ROM εχει και το αναλογο δικο της sales codes.

Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστω για τις απαντησεις και την υπομονη σου..

 

απο αυτο που ειπες στο τελος συμπεραινω οτι μολις περασω στο JB δεν θα μπορω να αλλαξω το sales code ευκολα με το τροπο που ανεφερα.. αρα ειναι καλυτερα να το αλλαξω πριν φλασαρω με odin το JB ?

Εχω συνδεσει ηδη το κινητο στο Οdin μονο που δεν εχω πατησει το start να ξεκινησω..λες να το ακυρωσω (να ποσυνδεσω το κινητο), να παω να αλλαξω το sales code τωρα που γινεται ευκολα και μετα να φλασαρω

 

επισης, εχω σταματησει εδω γιατι στον οδηγο λεει:

6. Συνδεστε το καλώδιο usb στον υπολογιστη σας και περιμένετε μέχρι το κουτάκι ID:Com να γινει κιτρινο.

εμενα εγινε πρασινο και λεει 0:[COM12] ok ειναι; (Odin v3.07)

 

 

 

 

επισης εδω λεει:

Κατεβάζεις το KIES από εδώ. Μετά το εγκαθιστάς στον υπολογιστή και φροντίζεις να το κλείσεις. Σημείωση, το KIES δεν χρειάζεται, αυτό που θέλεις είναι τους Drivers για το κινητό. Οι οποίοι συμπεριλαμβάνονται στο πακέτο του KIES.

 

Αν εχεις αποφασησει να παιρνεις updates απο αλλη χωρα, καλυτερα να το αλλαξεις πριν περασεις την JB που ειναι και πιο ευκολο.

Το kies χρειαζεται για να μπορει να βλεπει το κινητο σου το odin.

Οσο για το odin, να κατεβασεις την εκδοση 1.85, ειναι καλυτερη για περασμα ρομς s2.

Τελος, μην κανεις γρηγορες κινησεις και βηματα, αν θελεις να σου πω ακριβως τι πρεπει να κανεις, πες μου.

 

Αν εβαλες το XWLSS που ειναι στην πρωτη σελιδα βαζεις sales codes DNF. Αν εβαλες αλλη ROM του βαζεις και το αντοιστιχο. Η καθε ROM εχει και το αναλογο δικο της sales codes.

 

Στην συγκεκριμενη εκδοση, ειναι ακριβως ιδια με την NEE.

Κι εγω περασμενη DNF εχω με NEE και μια χαρα το βλεπει και κανει updates OTA-KIES.

Δεν εχουν καμια αλλαγη πουθενα, παρα μονο διαφορετικο csc.:)

Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστω για τις απαντησεις και την υπομονη σου..

 

απο αυτο που ειπες στο τελος συμπεραινω οτι μολις περασω στο JB δεν θα μπορω να αλλαξω το sales code ευκολα με το τροπο που ανεφερα.. αρα ειναι καλυτερα να το αλλαξω πριν φλασαρω με odin το JB ?

Εχω συνδεσει ηδη το κινητο στο Οdin μονο που δεν εχω πατησει το start να ξεκινησω..λες να το ακυρωσω (να αποσυνδεσω το κινητο), να παω να αλλαξω το sales code τωρα που γινεται ευκολα και μετα να φλασαρω;

 

επισης, εχω σταματησει εδω γιατι στον οδηγο λεει:

6. Συνδεστε το καλώδιο usb στον υπολογιστη σας και περιμένετε μέχρι το κουτάκι ID:Com να γινει κιτρινο.

εμενα εγινε πρασινο και λεει 0:[COM12] ok ειναι; (Odin v3.07)

 

 

 

 

επισης εδω λεει:

Κατεβάζεις το KIES από εδώ. Μετά το εγκαθιστάς στον υπολογιστή και φροντίζεις να το κλείσεις. Σημείωση, το KIES δεν χρειάζεται, αυτό που θέλεις είναι τους Drivers για το κινητό. Οι οποίοι συμπεριλαμβάνονται στο πακέτο του KIES.

 

Για να αλλαξεις στην jelly bean sales codes πρεπει να εισαι root. Γιατι δεν φλασαρεις με 1. 85 odin...? η 3.04. To 3.0 7 βγαζει προβληματα.!! Να υποθεσω εχεις μελετησει για το φλασαρισμα.!!

Edited by manoliskikis4
Link to comment
Share on other sites

οκ.. πρεπει να το ψαξω λιγο ακομα.. αφου λετε πρεπει να βαλω τo Odin 1.85..

 

θα περασω πρωτα sale code NEE και μετα θα φλασαρω την Nordic..

 

το απογευμα ομως καθως τωρα πρεπει να φυγω..

 

 

πως βγαινει απο download mode το κινητο;

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

Link to comment
Share on other sites

οκ.. πρεπει να το ψαξω λιγο ακομα.. αφου λετε πρεπει να βαλω τo Odin 1.85..

 

θα περασω πρωτα sale code NEE και μετα θα φλασαρω την Nordic..

 

το απογευμα ομως καθως τωρα πρεπει να φυγω..

 

 

πως βγαινει απο download mode το κινητο;

 

Πατημενο το power button. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω που θελω να βαλω την XWLSS να βαλω sale code NEE ή DNF που ειναι το κανονικο?

 

Καλυτερα NEE, δινει περισσοτερα updates και πιο συχνα απο DNF. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα NEE, δινει περισσοτερα updates και πιο συχνα απο DNF. :)

 

Ισχυει αυτο που λες παραπανω ετσι?Ακομη και με sale code NEE στην XWLSS παιρνω update OTA?

ΥΓ:Μεσα στο μυαλο μου!Για το λογο που αναφερεις παραπανω σκεφτομουν να βαλω NEE!!

Edited by giatrex
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο που λες παραπανω ετσι?Ακομη και με sale code NEE στην XWLSS παιρνω update OTA?

ΥΓ:Μεσα στο μυαλο μου!Για το λογο που αναφερεις παραπανω σκεφτομουν να βαλω NEE!!

 

Η τελευταιες XWLSS Nordic που εχουν βγει ειναι ιδιες με την μονη διαφορα στο csc.

Εγω εχω DNF xwlss nordic περασμενη γιατι αυτη βγηκε πρωτα και μετα αλλαξα το csc σε NEE και ολα ειναι οκ.

Και το kies και μεσω ota κανει κανονικα updates.

Link to comment
Share on other sites

μολις ανοιξα internet στο τηλεφωνο και μου ζητησε ενημερωση.

φοραω την Σκανδιναβικη.

τι ειναι αυτο?

 

σε κανεναν δεν ηρθε ενημερωση?

Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι με προβληματίζει κι ιδιαίτερα, αλλά έτσι χαζά πήρα τηλ. την Samsung να ρωτήσω πότε με το καλό θα έρθει στα κινητά μας (όχι branded) η Jelly Bean.

-Άγνωστο...

Link to comment
Share on other sites

σε κανεναν δεν ηρθε ενημερωση?

 

οι περισσοτεροι εχουν περασμενη την τελευταια εκδοση και γι'αυτο δεν τους εχει ερθει ενημερωση για updates. :)

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...