Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια ποια επισημη 4,1 με συμβουλευεται να περασω στο τηλεφωνο? Εχω την ισπανικη τωρα αλλα θελω να κανω ενα reset και λεω με την ευκαιρια να αλλαξω και firmware μηπως είναι βελτιωμέν ααυτα που βγηκαν πιο μετα..

 

Xwlss Nee. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν και τα λέμε σε λάθος thread προσωπικά δεν αντιμετώπισα τέτοιο θέμα και πίστεψέ με, λειτουργώ αρκετά τον stock browser μέσα στη μέρα. Αν έχει να κάνει, χρησιμοποιώ το Swype για την πληκτρολόγηση.. δεν δοκιμάζεις καθαρίζοντας την cache του browser για αρχή..

 

Για δοκίμασε λοιπόν με τον στοκ browser να πας στη σελίδα http://insomnia. gr και άστο εκεί για ένα λεπτό και πες μου αν θα κολλήσει ή σε πετάξει έξω ο στοκ browser.

 

Ενταξει...το εκανα...ηθελε το factory του...εκανα κατι δοκιμασιες στο κινητο κτλ και ισως σαλταρε...βασικα μου το εκανε μολις εκανε συνδεση με τον λογαριασμο google. Επισης, αλλαξα και το csc μου απο eur σε nee, γιατι θελω να παιρνω και μεσω ota τα updates μιας και την ελληνικη δεν θα την βαλω.

 

Κάνουμε το αντίστροφο δεν πρέπει να κάνεις για να παίρνεις τα updates μέσω ota;

Δηλαδή από οποιοδήποτε sales code σε eur??

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε λοιπόν με τον στοκ browser να πας στη σελίδα http://insomnia. gr και άστο εκεί για ένα λεπτό και πες μου αν θα κολλήσει ή σε πετάξει έξω ο στοκ browser.

 

Το εφτιαξα το προβλημα μου, ευχαριστω. :)

 

Κάνουμε το αντίστροφο δεν πρέπει να κάνεις για να παίρνεις τα updates μέσω ota;

Δηλαδή από οποιοδήποτε sales code σε eur??

 

Συγνωμη, αλλα δεν σε καταλαβαινω. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είπα για εσένα απλά ανάφερα ότι ο στοκ browser Κολλάει στο παραπάνω σελίδα.

 

Αν θέλετε δοκιμάστε το να δείτε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είπα για εσένα απλά ανάφερα ότι ο στοκ browser Κολλάει στο παραπάνω σελίδα.

 

Αν θέλετε δοκιμάστε το να δείτε.

 

Εγω αναφερα οτι δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις για αυτο που εγραψες:

 

"Κάνουμε το αντίστροφο δεν πρέπει να κάνεις για να παίρνεις τα updates μέσω ota;

Δηλαδή από οποιοδήποτε sales code σε eur?? "

Link to comment
Share on other sites

Εγω αναφερα οτι δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις για αυτο που εγραψες:

 

"Κάνουμε το αντίστροφο δεν πρέπει να κάνεις για να παίρνεις τα updates μέσω ota;

Δηλαδή από οποιοδήποτε sales code σε eur?? "

Οσο αφορα το sales code εγω απ' οτι διαβαζω απο εδω πρεπει να το κανεις απο οτιδηποτε ειναι σε eur για να μπορεις να κανεις τα updates των ρομς αλλων χωρων και εσυ λες οτι εκανες το εντελως αντιστροφο δηλαδη απο eur το εκανες σε nee....

 

Τωρα οσο αφορα το θεμα με τον στοκ browser το δοκιμασε κανεις να μου πει αν του κολλαει ή αν τον πεταει εξω απο τη σελιδα σε 1 λεπτο ή και λιγοτερο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είπα για εσένα απλά ανάφερα ότι ο στοκ browser Κολλάει στο παραπάνω σελίδα.

Αν θέλετε δοκιμάστε το να δείτε.

 

Άσχετο με το thread βέβαια.. αλλά εμένα δουλεύει κανονικά, δοκίμασα την περιήγηση επί 3 λεπτά μέσα στη σελίδα και δεν κόλλησε κάπου. Ίσως είναι με τις ώρες της βέβαια, πάντως εκεί δεν έχω ξαναμπεί.

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα το sales code εγω απ' οτι διαβαζω απο εδω πρεπει να το κανεις απο οτιδηποτε ειναι σε eur για να μπορεις να κανεις τα updates των ρομς αλλων χωρων και εσυ λες οτι εκανες το εντελως αντιστροφο δηλαδη απο eur το εκανες σε nee....

 

Τωρα οσο αφορα το θεμα με τον στοκ browser το δοκιμασε κανεις να μου πει αν του κολλαει ή αν τον πεταει εξω απο τη σελιδα σε 1 λεπτο ή και λιγοτερο?

 

Το καθε csc πρεπει να ειναι ιδιο με την αναλογη ρομ που του παιρνας για να μπορεις και να κανεις OTA updates αλλα και για να το βλεπει το Kies. Τωρα αν εχεις nordic ρομ με ενα αλλο csc, δεν πειραζει, απλα δεν θα μπορεις να κανεις τα δυο παραπανω που αναφερω. :)

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με το thread βέβαια.. αλλά εμένα δουλεύει κανονικά, δοκίμασα την περιήγηση επί 3 λεπτά μέσα στη σελίδα και δεν κόλλησε κάπου. Ίσως είναι με τις ώρες της βέβαια, πάντως εκεί δεν έχω ξαναμπεί.

Εγω οποια ωρα και να μπω παντα κολλαει ή με πεταει εξω απο το στοκ browser της android 4.0.3 μα παντα....

 

Μονο οι chrome & opera δεν κολλανε ακομα και το boat lite κολλαει.

 

Ισως φταιει η android 4.0.3 δεν ξερω τι να πω αν καποιος εχει ακομα την 4.0.3 ας το δοκιμασει να μας πει....

 

Το καθε csc πρεπει να ειναι ιδιο με την αναλογη ρομ που του παιρνας για να μπορεις και να κανεις OTA updates αλλα και για να το βλεπει το Kies. Τωρα αν εχεις nordic ρομ με ενα αλλο csc, δεν πειραζει, απλα δεν θα μπορεις να κανεις τα δυο παραπανω που αναφερω. :)

O makis206 ειπε σε προηγουμενα ποστ οτι αν βαλεις μια ρομ αλλης χωρας τοτε πρεπει να τη γυρισεις σε eur sales code γιατι αλλιως δεν θα μπορεις να κανεις ota update.

 

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ γιατι με μπερδεψατε αφου αλλα λεει ο ενας και αλλα ο αλλος......

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Εγω οποια ωρα και να μπω παντα κολλαει ή με πεταει εξω απο το στοκ browser της android 4.0.3 μα παντα....

 

Μονο οι chrome & opera δεν κολλανε ακομα και το boat lite κολλαει.

 

Ισως φταιει η android 4.0.3 δεν ξερω τι να πω αν καποιος εχει ακομα την 4.0.3 ας το δοκιμασει να μας πει....

 

Να εισαι σιγουρος πως φταιει η 403, ειδηκα η eur.

Της 412, ειναι παρα πολυ καλως.

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι σιγουρος πως φταιει η 403, ειδηκα η eur.

Της 412, ειναι παρα πολυ καλως.

Γιατι αλλης χωρας η 4.0.3 ειναι καλυτερη απο της ελληνικης??? :!:

Link to comment
Share on other sites

O makis206 ειπε σε προηγουμενα ποστ οτι αν βαλεις μια ρομ αλλης χωρας τοτε πρεπει να τη γυρισεις σε eur sales code γιατι αλλιως δεν θα μπορεις να κανεις ota update.

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ γιατι με μπερδεψατε αφου αλλα λεει ο ενας και αλλα ο αλλος......

 

Αυτός θα μας τρελάνει παρέα όλους.. ποιος είπε αυτό το πράγμα και που; Σε πάνω από 3 πμ σου έγραψα ότι το csc πρέπει να ταιριάζει με τη rom για να δουλέψουν τα ota και το kies! Μόνο ο Φώτης έγραψε ότι του δούλεψαν με rom lss DNF και csc NEE!

 

Ρε'συ fits μη μας τρελάνεις στο τέλος, προσπαθούμε να βοηθήσουμε αλλά για κάποιο λόγο τα κάνεις κουλουβάχατα..

 

 

 

Edit: Και στην τελική τι ασχολείσαι τόσο; Αφού εσύ θα τα κάνεις στο τέλος όπως στα πει το kies και η μαμά Samsung! Ποιος ο λόγος να γεμίζεις το κεφάλι σου με τόσα;

Πρόσεξε, καθόλου ειρωνικό το σχόλιο. Απλά αναρωτιέμαι.;)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Γιατι αλλης χωρας η 4.0.3 ειναι καλυτερη απο της ελληνικης??? :!:

 

Ναι, η ελληνική 4.0.3 έχει διαφορές με των άλλων χωρών (όπως πχ η 4.1.2 σε άλλες χώρες έμεινε στην αρχική έκδοση με προβλήματα και σε άλλες πήρε πόσα updates με διορθώσεις). Αλλά και πάλι γενικά η 4.0.3 ήταν/είναι κακογραμμένο fw. Μια φορά παραπάνω η ελληνική.

 

Edit: Σε επόμενο ποστ σου με caps θα σε κάνω report. Δεν με ενδιαφέρει εάν θες να τονισεις κάτι, είναι ενοχλητικό.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Γιατι αλλης χωρας η 4.0.3 ειναι καλυτερη απο της ελληνικης??? :!:

 

Εδω εχει γερμανικες λεξεις μεσα σε Ελληνικο fw. Περιμενεις να εχει καλο broswer? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτός θα μας τρελάνει παρέα όλους.. ποιος είπε αυτό το πράγμα και που; Σε πάνω από 3 πμ σου έγραψα ότι το csc πρέπει να ταιριάζει με τη rom για να δουλέψουν τα ota και το kies! Μόνο ο Φώτης έγραψε ότι του δούλεψαν με rom lss DNF και csc NEE!

 

Ρε'συ fits μη μας τρελάνεις στο τέλος, προσπαθούμε να βοηθήσουμε αλλά για κάποιο λόγο τα κάνεις κουλουβάχατα..

 

 

 

Edit: Και στην τελική τι ασχολείσαι τόσο; Αφού εσύ θα τα κάνεις στο τέλος όπως στα πει το kies και η μαμά Samsung! Ποιος ο λόγος να γεμίζεις το κεφάλι σου με τόσα;

Πρόσεξε, καθόλου ειρωνικό το σχόλιο. Απλά αναρωτιέμαι.;)

Οκ για να τελειωνουμε το sales code πρεπει να ειναι ιδιο με αυτο της οποιας ρομ βαλεις στο κινητο σου σωστα?

 

Δηλαδη οταν περνας μια rom οποια και να ειναι αυτη δεν αλλαζει το sales code σωστα?

 

Να πω και ενα παραδειγμα για να δω αν το καταλαβα καλα

Αν περασω στο οποιο galaxy s2 i9100 την " I9100XEULS4" τοτε το sales code πρεπει να το κανω ls4 σωστα?

Ή αν περασω την " I9100OXXLS9" πρεπει να το κανω ls9 σωστα?

 

Ναι, η ελληνική 4.0.3 έχει διαφορές με των άλλων χωρών (όπως πχ η 4.1.2 σε άλλες χώρες έμεινε στην αρχική έκδοση με προβλήματα και σε άλλες πήρε πόσα updates με διορθώσεις). Αλλά και πάλι γενικά η 4.0.3 ήταν/είναι κακογραμμένο fw. Μια φορά παραπάνω η ελληνική.

 

Edit: Σε επόμενο ποστ σου με caps θα σε κάνω report. Δεν με ενδιαφέρει εάν θες να τονισεις κάτι, είναι ενοχλητικό.

Απο ποτε απαγορευονται τα κεφαλαια σε καποιες λεξεις?

 

Για δειξε μου τους ορους του φορουμ που λενε κατι τετοιο γιατι εγω δεν εχω δει κανεναν ορο που να λεει οτι απαγορευονται τα κεφαλαια γενικως και ειδικως σε καποιες λεξεις.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Οκ για να τελειωνουμε το sales code πρεπει να ειναι ιδιο με αυτο της οποιας ρομ βαλεις στο κινητο σου σωστα?

 

Δηλαδη οταν περνας μια rom οποια και να ειναι αυτη ΔΕΝ αλλαζει το sales code σωστα?

 

Να πω και ενα παραδειγμα για να δω αν το καταλαβα καλα

Αν περασω στο οποιο galaxy s2 i9100 την " I9100XEULS4" τοτε το sales code πρεπει να το κανω ls4 σωστα?

Ή αν περασω την " I9100OXXLS9" πρεπει να το κανω ls9 σωστα?

 

Μόνο το πρώτο, όλα τ'αλλά είναι λάθος.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι λαθος?

Εσυ δεν ειπες οτι το sales code πρεπει να ειναι ιδιο με τα τελευταια γραμματα της ρομ που περασες ωστε να ταιριαζει?

Link to comment
Share on other sites

Οκ για να τελειωνουμε το sales code πρεπει να ειναι ιδιο με αυτο της οποιας ρομ βαλεις στο κινητο σου σωστα?

 

Δηλαδη οταν περνας μια rom οποια και να ειναι αυτη δεν αλλαζει το sales code σωστα?

 

Να πω και ενα παραδειγμα για να δω αν το καταλαβα καλα

Αν περασω στο οποιο galaxy s2 i9100 την " I9100XEULS4" τοτε το sales code πρεπει να το κανω ls4 σωστα?

Ή αν περασω την " I9100OXXLS9" πρεπει να το κανω ls9 σωστα?

 

 

Απο ποτε απαγορευονται τα κεφαλαια σε καποιες λεξεις?

 

Για δειξε μου τους ορους του φορουμ που λενε κατι τετοιο γιατι εγω δεν εχω δει κανεναν ορο που να λεει οτι απαγορευονται τα κεφαλαια γενικως και ειδικως σε καποιες λεξεις.

 

Μεινε οπως εισαι με την 4.0.3 και οταν με το καλο βγει η 4.1.2 EUR, περνα την ειτε μεσω kies ειτε μεσω ota.

Μην ψαχνεσαι με οτιδηποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γιατι σας ειναι τοσο δυσκολο να εξηγησετε?

Και λογικο δεν ειναι να μπερδευτω αν μια λεει ο ενας οτι πρεπει να ταιριαζει το sales code με αυτο της ρομ που θα βαλεις και ο αλλος λεει οτι και να βαλεις αλλο sales code δεν πειραζει....

Για σκεφτειτε το λιγο....

 

Τοσο κακο ειναι που θελω να καταλαβω τι παιζει με το sales code?

Ποτε δεν ξερεις μπορει να μου την δωσει κι εμενα και να περασω καμια nordic 4.1.2 δεν το ξερεις....

 

Ευκαιρια να καταλαβουν και αλλοι νιουμπαδες σαν εμενα τι εστι περι sales code....

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι λαθος?

Εσυ δεν ειπες οτι το sales code πρεπει να ειναι ιδιο με τα τελευταια γραμματα της ρομ που περασες ωστε να ταιριαζει?

 

Δεν είπα ποτέ αυτό με τα τρία τελευταία γράμματα..;)

 

Κάθε Rom συνοδεύεται από μια "ταυτότητα" που αποτελείται από 5 γράμματα, τα τρία τελευταία δεν έχουν καμία σχέση με το csc.

 

Στο αρχείο που κατεβάζεις για να εγκαταστήσεις μια rom αναφέρονται και η "ταυτότητα" αλλά και το csc αυτής. Επειδή σε πολλές εγκαταστάσεις (όχι όμως σε όλες) το csc δεν αλλάζει και παραμένει αυτό της παλιάς Rom, τότε θα πρέπει να το αλλάξουμε χειροκίνητα ώστε να ταιριάζει με αυτό που έχει η Rom που μόλις εγκαταστήσαμε. Γιατί; Για να μπορούμε να λαμβάνουμε τα updates.

 

Αν δεν κατάλαβες και αυτό τι άλλο να πω, ξεμεινα από λέξεις..:p

Link to comment
Share on other sites

Οκ δεκτο.

Και πως καταλαβαινω ποιο sales code ταιριαζει με την ρομ που θα εγκαταστησω στο οποιο κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Οκ δεκτο.

Και πως καταλαβαινω ποιο sales code ταιριαζει με την ρομ που θα εγκαταστησω στο οποιο κινητο?

 

Σου ξαναείπα, το αρχείο της Rom αναφέρει και το csc. Ξέρεις λοιπόν ποιο csc έχει η Rom που μόλις έβαλες. Το αν άλλαξε και στη συσκευή σου ή όχι κατά την εγκατάσταση το τσεκάρεις με την εφαρμογή απ'το play (μην ξαναλέμε ότι στην jelly bean απαιτείται root..), αν άλλαξε έχει καλώς. Διαφορετικά, (αν δηλαδή παρέμεινε στη συσκευή το csc της παλιάς Rom) το αλλάζεις και το κάνεις ίδιο με της Rom με την ίδια την εφαρμογή του play.;)

 

 

(Βραβείο πρώτου αντρικού ρόλου στον makis206 :lol: )

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να δεις τι custom rom εχει μια οποιαδηποτε rom πρεπει να την εγκαταστησεις στο κινητο σου αλλιως δεν μπορεις να δεις απο καπου το sales code της ΠΡΙΝ την περασεις στο κινητο σου σωστα?

 

Ειπαμε νιουμπας οποτε πρεπει να δειξεις κατανοηση και υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να δεις τι custom rom εχει μια οποιαδηποτε rom πρεπει να την εγκαταστησεις στο κινητο σου αλλιως δεν μπορεις να δεις απο καπου το sales code της ΠΡΙΝ την περασεις στο κινητο σου σωστα?

 

Ειπαμε νιουμπας οποτε πρεπει να δειξεις κατανοηση και υπομονη.

 

Νομιζω πως σπαμαρεις...

Αφου ειπες θα περιμενεις την επισημη eur και δεν σε ενδιαφερουν οι αλλες ρομ, γιατι καθεσαι και το ψαχνεις τοσο? Αλλωστε, υπαρχουν και οδηγει για ολα αυτα που ρωτας. Εμεις εδω καθε μερα τα ιδια σου λεμε και παλι τουμπαλιν την επομενη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Να το πω ΑΚΟΜΑ μια φορα....

Ειναι κακο που θελω να μαθω γενικως τι παιζει ετσι?

 

Και οχι ο οδηγος δεν λεει πως μπορεις να μαθεις τι sales code εχει η καθε ρομ απλα πως το αλλαζεις.

 

Αν ΔΕΝ θελετε να πειτε ή να ενημερωσετε γενικοτερα απλα πειτε δεν θελουμε να σου απαντησουμε τοσο απλα.

 

Υποτιθεται οτι εδω ειναι φορουμ και βοηθατε τον κοσμο με το να τον ενημερωνετε κ.τ.λ. ασχετως τι θα κανει αυτος οταν μαθει πως εχουν ολα τα πραγματα.....

 

Οπως προειπα αν δεν θελετε μπορειτε ή να μην μου απαντατε ή απλα να μου πειτε ΔΕΝ θελουμε να σου απαντησουμε τοσο απλα δεν χρειαζεται ουτε να ειρωνευεσται, αλλα ουτε και να μειωνεται τον αλλο που ειναι νιουμπας γιατι κι εσεις ησασταν καποτε δεν γενιθηκατε ειδημων στο θεμα.

 

Νομιζω πως καταλαβα πως βλεπεις τι sales code εχει η καθε ρομ αφου το λεει στο τελος του αρχειου που κατεβαζεις για την καθε ρομ.

 

Π.χ.:

CSC -> SALES CODE

I9100XEULS4 -> xeu

I9100OXXLS9 -> nee

I9100TNLLSA -> tnl

 

σωστα?

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...