Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εγω περασα σημερα την επισημη ICSπου ειχε κυκλοφορησει (η Πολωνικη αν δεν κανω λαθως με κωδικο Ι9100ΧΧLPQ) αλλα εχει ενα σοβαρο bug.....

Oταν παω να αλλαξω φοντο στην κεντρικη οθονη, με το που διαλεγω την εικονα κανει force close η gallery....

Το εχει κανει και σε καποιον αλλον αυτο???

CURRENT DEVICES: ONEPLUS 3 64GB, Nexus 5X 32GB, iPad 2, Macbook Pro 13'' (Early 2015)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

λοιπον εχω

pda:I9100XWKI4

phone:I9100XXKI1

CSC:I9100OXXKI2

 

BUILD INFO?WED SEP 14 20:34:11 KST 2011

τι πρεπει να κανω για να βαλω μια μαμα ρομ?? οτι και να εχω δοκιμασει ολες τις ρομ απο το σαιτ τις περνω αλλα παλι το κιες μου γραφει οτι η συσκευη μου δεν υποστιριζει αναβαθμηση μεσω κιεσ!!!!

 

Πρέπει απλά να αλλάξεις τον csc κωδικό σε EUR, όπως γράφει στον οδηγό...

 

Tyxerakia την πέρασες;; Γιατί ακούω από πολλούς που την πέρασαν ότι επέστρεψαν σε 2.3.4 . Όποιος έχει προχωρήσει σε ICS ας μας πει τις εντυπώσεις του.

 

Όχι δεν ξέρω, όποιος θέλει μπορεί να τη δοκιμάσει να μας πει. Αν είχα το sgs2 θα τη δοκίμαζα ;)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει απλά να αλλάξεις τον csc κωδικό σε EUR, όπως γράφει στον οδηγό...

 

 

 

Όχι δεν ξέρω, όποιος θέλει μπορεί να τη δοκιμάσει να μας πει. Αν είχα το sgs2 θα τη δοκίμαζα ;)

 

Σε γενικές γραμμές είναι καλή.Πάντως εγώ προσωπικα δεν είδα καμία μεγάλη διαφορά σε θέμα μπαταρίας ή scrolling που να με κάνει να την κρατήσω!Αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι τους τηλεφωνικούς αριθμούς τους εμφανίζει με κενά και ότι το widget του καιρού στην οθόνη κλειδώματος έδειχνε συνέχεια 0 c!Γενικά έχει κάποια bugs αλλά όχι ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το τηλέφωνο για καθημερινή χρήση!Πιο πολύ την εγκατεστησα από περιέργεια!Πλέον περιμένω την επίσημη ελληνική μήπως κι έχει αλλάξει κάτι.Αν όχι τότε παω σε custom!

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την γνώμη μου για το ICS!

Η αναβάθμιση έγινε κανονικά μέσω KIES (έχω κανονικά τα Ελληνικά και το swype (κάποιος πιο πάνω είπε ότι δεν υπήρχε)).

Με το που κάνει restart το κινητό, αμέσως καταλαβαίνεις ότι κάτι άλλαξε λόγο των εικονιδίων (και από το lock screen με pattern όσοι το έχουν) !!!

Εκτός από το Task Manager και τα Settings που είναι αισθητά αλλαγμένα δεν παρατήρησα κάποια άλλη μεγάλη αλλαγή (ακόμη).

Ναι όντως το scrolling έγινε λίγο πιο αργό, αλλά εγώ το βρίσκω πάλι γρήγορο! (δεν ξέρω πως είναι και στα iphone για να κάνω μια σύγκριση).

Το πληκτρολόγιο στο swype είναι τώρα πιο καλά οργανωμένο, με τους αριθμούς να είναι όπως σε ένα κανονικό keyboard (σε μια ευθεία). Τα emoticons είναι ελαφρώς αλλαγμένα.

Στη φωτογραφική δεν πρόσεξα καμιά αλλαγή.

 

Αυτός όμως που πρόσεξα και δεν μου άρεσε είναι ότι παιχνίδια που έπαιζα πριν τώρα τρέχουν λίγο laggy! Και δεν είναι πολύ απαιτητικά παιχνίδια! (Stardunk, Rock The Vegas)

Επίσης παρατήρησα ότι η RAM είναι ελαφρώς ανεβασμένη σε σχέση με πριν. Πριν το update κυμαινόταν μεταξύ 350-400MB ενώ τώρα είναι συνεχώς πάνω από το 400MB με μέσω όρο τα 430MB.

 

Και μερικά στοιχεία:

Baseband: I9100XXLPQ

Kernel: 3.0.15-I9100XXLPQ-CL223505 se.infra@SEP-94 #3

Build #: IML74K.XXLPQ

Link to comment
Share on other sites

Την ξαναπερασα και την δοκιμαζω...Ειναι πραγματικα γρηγορη, πιστευω οτι εκει που πασχει και δημιουργουνται προβληματα στο scrolling ειναι στην υλοποιηση των launcher, ο μαμα launcher ειναι πολυ καλυτερος απο τους αλλους στο scrolling και στο ποσο smooth ειναι η αφη.

Εγω χρησιμοποιω τον apex γιατι εχει περισσοτερες δυνατοτητες, πιστευω οτι πολυ γρηγορα θα διορθωθουν πολλα πραγματα, κατι αλλο που προσεξα ειναι οτι δεν λειτουργει σε αυτη την εκδοση το αρχειακι .nomedia με αποτελεσμα να μην μπορω να κρυψω απο την συλλογη φωτο απο τα συστηματα πλοηγησης...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το άρθρο του GSMARENA http://m.gsmarena.com/samsung_galaxy_s_ii_ics_vs_gingerbread-review-737p3.php

Μ έκανε να αλλάξω γνώμη για το ICS.

Οπότε ξαναπέρασα την official ICS ROM ξανά και ασχοληθηκα περισσότερο με το στήσιμο της.

Τελικά νομίζω ότι αξίζει η αναβάθμιση από τώρα.

Μοναδικό πρόβλημα τα SMS όπου λαμβάνω ειδοποίηση ότι δεν στάλθηκε ενώ έχει φθάσει το μήνυμα.

Αργότερα θα ανεβάσω ένα βίντεο για να πάρετε Μία ιδέα.

Το scrolling στον browser είναι ok.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το άρθρο του GSMARENA http://m.gsmarena.com/samsung_galaxy_s_ii_ics_vs_gingerbread-review-737p3.php

Μ έκανε να αλλάξω γνώμη για το ICS.

Οπότε ξαναπέρασα την official ICS ROM ξανά και ασχοληθηκα περισσότερο με το στήσιμο της.

Τελικά νομίζω ότι αξίζει η αναβάθμιση από τώρα.

Μοναδικό πρόβλημα τα SMS όπου λαμβάνω ειδοποίηση ότι δεν στάλθηκε ενώ έχει φθάσει το μήνυμα.

Αργότερα θα ανεβάσω ένα βίντεο για να πάρετε Μία ιδέα.

Το scrolling στον browser είναι ok.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

εγώ βλέπω ότι παραμένει ακόμη το κορυφαίο τηλέφωνο :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ βλέπω ότι παραμένει ακόμη το κορυφαίο τηλέφωνο :)

 

Σαφώς και παραμένει. Σε σημείο που η αγορά του Siii να φαντάζει περιττό έξοδο.

Ήδη με το ICS βελτιώνονται πολλά σημεία.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την γνώμη μου για το ICS!

Η αναβάθμιση έγινε κανονικά μέσω KIES (έχω κανονικά τα Ελληνικά και το swype (κάποιος πιο πάνω είπε ότι δεν υπήρχε)).

Με το που κάνει restart το κινητό, αμέσως καταλαβαίνεις ότι κάτι άλλαξε λόγο των εικονιδίων (και από το lock screen με pattern όσοι το έχουν) !!!

Εκτός από το Task Manager και τα Settings που είναι αισθητά αλλαγμένα δεν παρατήρησα κάποια άλλη μεγάλη αλλαγή (ακόμη).

Ναι όντως το scrolling έγινε λίγο πιο αργό, αλλά εγώ το βρίσκω πάλι γρήγορο! (δεν ξέρω πως είναι και στα iphone για να κάνω μια σύγκριση).

Το πληκτρολόγιο στο swype είναι τώρα πιο καλά οργανωμένο, με τους αριθμούς να είναι όπως σε ένα κανονικό keyboard (σε μια ευθεία). Τα emoticons είναι ελαφρώς αλλαγμένα.

Στη φωτογραφική δεν πρόσεξα καμιά αλλαγή.

 

Αυτός όμως που πρόσεξα και δεν μου άρεσε είναι ότι παιχνίδια που έπαιζα πριν τώρα τρέχουν λίγο laggy! Και δεν είναι πολύ απαιτητικά παιχνίδια! (Stardunk, Rock The Vegas)

Επίσης παρατήρησα ότι η RAM είναι ελαφρώς ανεβασμένη σε σχέση με πριν. Πριν το update κυμαινόταν μεταξύ 350-400MB ενώ τώρα είναι συνεχώς πάνω από το 400MB με μέσω όρο τα 430MB.

 

Και μερικά στοιχεία:

Baseband: I9100XXLPQ

Kernel: 3.0.15-I9100XXLPQ-CL223505 se.infra@SEP-94 #3

Build #: IML74K.XXLPQ

 

Απλά δεν είναι ελληνικής προέλευσης το τηλέφωνο σου. Δεν έχει βγει ics στην Ελλάδα. Κοίτα στο kies αφού το χρησιμοποιείς, να δεις τι λέει στο firmware δίπλα στη γραμμή, το csc είναι σε παρένθεση. Στοιχηματίζω ότι το δικό σου γράφει ΧΕΗ (Ουγγαρία). Πολλά μαγαζιά κάνουν παραεισαγωγη... Δεν είναι ασυνήθιστο.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2 Beta-2

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν είναι ελληνικής προέλευσης το τηλέφωνο σου. Δεν έχει βγει ics στην Ελλάδα. Κοίτα στο kies αφού το χρησιμοποιείς, να δεις τι λέει στο firmware δίπλα στη γραμμή, το csc είναι σε παρένθεση. Στοιχηματίζω ότι το δικό σου γράφει ΧΕΗ (Ουγγαρία). Πολλά μαγαζιά κάνουν παραεισαγωγη... Δεν είναι ασυνήθιστο.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2 Beta-2

 

Το κοίταξα και αυτά είναι τα στοιχεία του firmware μου:

PDA:LPQ / PHONE:LPQ / CSC:LPD(CYO)

 

Έπρεπε να είναι XEH?

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια στο ποστ 379(εαν δεν το εχεις δει ήδη) :)

 

Το είδα φίλε μου. Γι αυτό πρότεινα να πουν και άλλα άτομα την άποψη τους. Δεν μπορούμε να βασιστούμε σε μία άποψη όμως. Ωραία ανάλυση πάντως στο συγκεκριμένο post.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να βασιστούμε σε μία άποψη όμως. Ωραία ανάλυση πάντως στο συγκεκριμένο post.

Συμφωνω. Και πιστευω οτι με 1-2 update θα εχουμε ενα σουπερ λειτουργικο στο SII.

Link to comment
Share on other sites

Να παραθέσω και εγώ την εμπειρία μου από το επίσημο firmware με ICS για το Galaxy S2.

Παρακολούθησα τα διάφορα threads και εδώ και στο xda και αλλού από την ημέρα που κυκλοφόρησε το update.

Τελικά εγκατέστησα την XXLPQ 4.0.3 SEB με odin και κατόπιν έκανα wipe επιλέγοντας και COS (cosmote) για CSC.

Έχω να παρατηρήσω οτι μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει τα προβλήματα που έχουν αναφερθεί, το scrolling είναι πολύ ομαλό, ο νεος task manager πολύ χρήσιμος, o stock browser είναι αρκετά αναβαθμισμένος σε ταχύτητα από τον παλαιό με Gingerbread, για τη μπαταρία δεν έχω διαμορφώσει ακόμη άποψη...

Επίσης εγκατέστησα και τον Chrome Browser για Android που είναι όντως πολύ καλός (αν και beta).

Η νεα γραμματοσειρά που χρησιμοποιεί η Google στο ICS είναι πολύ όμορφη (αυτό γίνεται αντιληπτό από τη πρώτη στιγμή)

Το face recognition δουλεύει αρκετά καλά και γρήγορα (1 φορά στις 5 δεν σε αναγνωρίζει αλλά αυτό έχει να κάνει και με το πως το κρατάς, το φωτισμό κ.α.).

To tab favorites στη κλήση έχει τωρα 6 μεγάλου μεγέθους φωτογραφίες από τις επαφές, νομίζω είναι πιο χρηστικό έτσι.

Γενικά αρκετές μικρές αλλαγές σε menus, interface κ.α. που μάλλον δεν έχω δει ακόμη όλα.

Σε γενικές γραμμές είναι ενα solid update και δεν μπορώ να πω οτι το μετάνοιωσα, ελπίζω και σε περαιτέρω update από τη Samsung για να λυθούν τα τυχόν προβλήματα που αναφέρονται μέχρι στιγμής.

Τέλος να παρατηρήσω ότι είναι από τα πρώτα κινητά που παίρνουν ICS επισήμως , είναι κάτι που έχει και τη σημασία του σχετικά με την υποστήριξη της Samsung

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικότατοι παιδιά όσοι έχετε βάλει το ICS! Ευχαριστούμε! Διάβασα και το άρθρο που πόσταρε ο φίλος Te_salat παραπάνω και περιμένω και εγώ την επίσημη για την Ελλάδα αναβάθμιση..

 

Κάτι που θέλω να πιστεύω ότι δεν το άλλαξαν (όπως στο bada 2.0), αλλά επειδή δεν το ανέφερε κανείς το ρωτάω: Στις επαφές ισχύει το slide δεξιά/αριστερά για SMS/κλίση έτσι?

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

Τέλος να παρατηρήσω ότι είναι από τα πρώτα κινητά που παίρνουν ICS επισήμως , είναι κάτι που έχει και τη σημασία του σχετικά με την υποστήριξη της Samsung

Ευχαριστουμε για ολες τις εντυπωσεις, αλλα πολυ σημαντικη και η παραπανω επισημανση...

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικότατοι παιδιά όσοι έχετε βάλει το ICS! Ευχαριστούμε! Διάβασα και το άρθρο που πόσταρε ο φίλος Te_salat παραπάνω και περιμένω και εγώ την επίσημη για την Ελλάδα αναβάθμιση..

 

Κάτι που θέλω να πιστεύω ότι δεν το άλλαξαν (όπως στο bada 2.0), αλλά επειδή δεν το ανέφερε κανείς το ρωτάω: Στις επαφές ισχύει το slide δεξιά/αριστερά για SMS/κλίση έτσι?

 

Ισχύει κανονικά όπως πριν

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δείτε ένα βίντεο που τράβηξα απο την συσκευη μου για όσους θέλουν να πάρουν μια γεύση απο ics.

Είναι official μόνο με root.

Η σύνδεση μου είναι αργή γι αυτο μην κρίνετε την ταχύτητα του Ίντερνετ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δείτε ένα βίντεο που τράβηξα απο την συσκευη μου για όσους θέλουν να πάρουν μια γεύση απο ics.

Είναι official μόνο με root.

Η σύνδεση μου είναι αργή γι αυτο μην κρίνετε την ταχύτητα του Ίντερνετ.

Χμ, εχει αρκετες διαφορες... Αρα σε καποιες περιπτωσεις εχει το πληκτρο home μεσα στην οθονη η εκδοση. Σε ποιες;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δείτε ένα βίντεο που τράβηξα απο την συσκευη μου για όσους θέλουν να πάρουν μια γεύση απο ics.

Είναι official μόνο με root.

Η σύνδεση μου είναι αργή γι αυτο μην κρίνετε την ταχύτητα του Ίντερνετ.

 

Ποια ρομ εχεις βαλει, η δικια μου δεν εχει αυτα τα εικονιδια στις επαφες και στο τηλ., επισης ποιον launcher χρησιμοποιεις?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο KIES μου βγάζει Current firmware version: PDA:KI4 / PHONE:KI1 / CSC:KI2 (EUR). Αν εγκαταστήσω το ICS απο την αρχή του thread θα αναγνωρίζει το KIES το κινητό μου; Η έκδοση αυτή είναι σταθερή; Γιατί διάβασα σε προηγουμενες σελίδες οτι είναι σταθερές και αλλες οτι εχουν lag, αλλά κάπου εχασα το λογαριασμό σχετικά με το πια είναι η σταθερή και πιά οχι.
Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δείτε ένα βίντεο που τράβηξα απο την συσκευη μου για όσους θέλουν να πάρουν μια γεύση απο ics.

Είναι official μόνο με root.

Η σύνδεση μου είναι αργή γι αυτο μην κρίνετε την ταχύτητα του Ίντερνετ.

 

Με το εορτολογιο σαν widget δεν σου καθυστερει στην εναλλαγη των οθονων?

Ωραιο βιντεο :-)

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...