Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρα το csc δεν αλλάζει με την εγκατάσταση μιας custom ? το λέω αυτό γιατί σύμφωνα με το xda λέει αυτό στην omega 15.1 :

Based on firmware XWLPF Android 4.03 (Date: 18/05/2012)

Kernel CF-Root LPG

Modem XXLPX

Deodexed - Rooted - Zipaligned

CMW recovery v5.5.0.4

CWM Manager v3.15

Omegas multi csc LP7 (multi 56 entries)

csc set to EUR by default

 

Είναι πολύ λογικό αυτό που λες Στράτο εαν όντως η omega δεν αλλάζει τελικά το csc ... Με βλέπω να το κάνω έτσι

 

Υπό φυσιολογικές συνθήκες το αλλάζει.

Εμπειρικά όμως σε αρκετές περιπτώσεις ενώ περνάς τη ρομ, διαπιστώνεις ότι όλα έχουν εγκατασταθεί εκτός του CSC.

Αυτό νομίζω ότι συνέβηκε στην περίπτωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά νομίζω πως έχετε δίκιο ... Αρα τι κάνω?

Αλλάζω αρχικά το csc και κοπανάω την τελευταία KOR rom με odin και είμαι κομπλέ ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομίζω πως έχετε δίκιο ... Αρα τι κάνω?

Αλλάζω αρχικά το csc και κοπανάω την τελευταία KOR rom με odin και είμαι κομπλέ ?

 

Πέρνα όπως είσαι την KOR και ξανατσέκαρε.

Νομίζω ότι δε χρειάζεται κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα όπως είσαι την KOR και ξανατσέκαρε.

Νομίζω ότι δε χρειάζεται κάτι παραπάνω.

Μα αφού δεν έχω επίσημη περασμένη για KOR αλλά για EUR ... δεν πρέπει μετά την αλλαγή csc να αλλάξω και την ρομ ?Να βάλω αγγλική έκδοση δλδ ?

Συγνώμη αλλά έχω μπερδευτεί .. :O

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού δεν έχω επίσημη περασμένη για KOR αλλά για EUR ... δεν πρέπει μετά την αλλαγή csc να αλλάξω και την ρομ ?Να βάλω αγγλική έκδοση δλδ ?

Συγνώμη αλλά έχω μπερδευτεί .. :O

 

Πέρασε αρχικά την τελευταία KOR, διότι ίσως αλλάξει και το csc.. Αλλιώς, το αλλάζεις εσύ μετά..

Link to comment
Share on other sites

είναι οκ αν περάσω firmware απο την πρώτη σελίδα αυτού του thread ?

XWLPT 4.0.4 Aγγλικό firmware

 

Βέβαια είναι εντάξει.. Το myphone ενημερώνεται μόνο από το sammobile, που είναι η πιο έγκυρη πηγή, γύρω από τα Samsung.. :happy: Συνεχίζεις άφοβα..

Link to comment
Share on other sites

ok! Ευχαριστώ ρε παιδιά ...ευτυχώς έχω κι εσάς :)

 

Εγινε κανονικά αναβάθμιση και το άλλαξε σε XEU ... συνδεεται κανονικά για να βρει αναβαθμιση και δεν βρισκει εννοειται ... μηπως να το αφήσω έτσι ?

δεν έχει άλλο csc στην λίστα... με εγγύηση θα είμαι οκ λετε ?

Edited by SalonikateD
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

Το λοιπον το τηλ μου φοραει την ΝΕΕ 4.0.4■XWLPX και χτες μου εβγαλε αναβαθμιση XWLPY I9100XXLQ6

ξερει κανενας τιποτε περι του θεματος?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες ημέρες έκανα αναβάθμιση στην έκδοση 4.0.4 αλλά είχα πρόβλημα στο σήμα και αργή σύνδεση στο wifi. Με τη συμβουλή του makis206 έκανα factory reset και πραγματικά είδα βελτίωση και στο σήμα αλλά και στη σύνδεση wifi.

Ομως όταν ανοίγω την κάμερα, μου βγάζει μαύρη οθόνη, μπορώ να φωτογραφήσω κανονικά, μάλιστα δείχνει ότι κλειδώνει και αντικείμενο, και η φωτογραφία λαμβάνεται κανονικά, αλλά η οθόνη είναι μαύρη. Επανέρχεται για 1 δευτερόλεπτο την ώρα που κλείνω την εφαρμογή. Δοκίμασα και το βίντεο, το ίδιο. Ακόμα και με άλλη εφαρμογή για φωτογράφηση το ίδιο κάνει.

Bug ειναι αυτό; Μπορεί να επανέλθει;

Καμιά ιδέα φίλοι συμφορουμίτες;:(

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες ημέρες έκανα αναβάθμιση στην έκδοση 4.0.4 αλλά είχα πρόβλημα στο σήμα και αργή σύνδεση στο wifi. Με τη συμβουλή του makis206 έκανα factory reset και πραγματικά είδα βελτίωση και στο σήμα αλλά και στη σύνδεση wifi.

Ομως όταν ανοίγω την κάμερα, μου βγάζει μαύρη οθόνη, μπορώ να φωτογραφήσω κανονικά, μάλιστα δείχνει ότι κλειδώνει και αντικείμενο, και η φωτογραφία λαμβάνεται κανονικά, αλλά η οθόνη είναι μαύρη. Επανέρχεται για 1 δευτερόλεπτο την ώρα που κλείνω την εφαρμογή. Δοκίμασα και το βίντεο, το ίδιο. Ακόμα και με άλλη εφαρμογή για φωτογράφηση το ίδιο κάνει.

Bug ειναι αυτό; Μπορεί να επανέλθει;

Καμιά ιδέα φίλοι συμφορουμίτες;:(

Ευχαριστώ

 

Αυτό το βλέπω πρώτη φορά, τι θα έκανα στη θέση σου (πρόκειται για βήματα που δεν έχεις να χάσεις κάτι):

 

-Θα πήγαινα από recovery mode (με κλειστή τη συσκευή πατάς ταυτόχρονα vol UP/home/power)

-Mε το πλήκτρο volume θα επέλεγα το wipe cache και θα επιβεβαίωνα με το power

-Μόλις καθάριζε η cache θα επέλεγα και πάλι με το πλήκτρο volume το reboot

-Ανοίγοντας τη συσκευή θα έλεγχα και πάλι την κάμερα

-Αν δουλεύει όλα καλά, αν δεν δουλεύει θα ρώταγα ξανά στο φόρουμ μιας και η συμβουλή του makis206 δεν έπιασε :lol: (αφού όμως δεν έχεις να χάσεις κάτι.. ίσως απ'την άλλη να λύσει και το πρόβλημά σου)

 

Το wipe cache όμως καλό είναι να γίνεται μετά από κάθε factory reset έχοντας εγκαταστήσει νέα rom κι αφού υποθέτω ότι δεν έγινε..;)

 

Δοκίμασε και πες μας, αν κάποιος έχει προς το παρόν κάτι πιο σίγουρο για το θέμα του φίλου researcher..:)

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτήσω, παιζει 4.0.4 από την 4.0.3 μέσω του ΚΙΕS ?Γιατι εμε δε με βγαζει τιπτα?

 

Δεν έχει δωθεί ακόμα επίσημα για unbranded συσκευές, επίσημη 4.0.4 έχει δωθεί μόνο σε Cosmote και Vodafone συσκευές μέχρι στιγμής.

Σε εμάς (στις unbranded δηλαδή) ίσως και να μην δωθεί καν και να πάμε κατ'ευθείαν σε Jelly Bean 4.1.1, ακόμα δεν ξέρουμε με σιγουριά.;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

Το λοιπον το τηλ μου φοραει την ΝΕΕ 4.0.4■XWLPX και χτες μου εβγαλε αναβαθμιση XWLPY I9100XXLQ6

ξερει κανενας τιποτε περι του θεματος?:confused:

 

και εμενα μου εβγαλε το ιδιο μνμ αλλα αμα πατησω για ενημερωση λεει καμια διαθεσιμη ενημερωση.απο το sammobile που κοιταξα λεει αυτο GT-I9100 Nordic countries 2012 October Android 4.0.3 I9100XWLPY I9100NEELP6 οπως επισης και στην ελληνικη της vodafone λεει 4.0.3 . μηπως εχει γινει καποιο λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το βλέπω πρώτη φορά, τι θα έκανα στη θέση σου (πρόκειται για βήματα που δεν έχεις να χάσεις κάτι):

 

-Θα πήγαινα από recovery mode (με κλειστή τη συσκευή πατάς ταυτόχρονα vol UP/home/power)

-Mε το πλήκτρο volume θα επέλεγα το wipe cache και θα επιβεβαίωνα με το power

-Μόλις καθάριζε η cache θα επέλεγα και πάλι με το πλήκτρο volume το reboot

-Ανοίγοντας τη συσκευή θα έλεγχα και πάλι την κάμερα

-Αν δουλεύει όλα καλά, αν δεν δουλεύει θα ρώταγα ξανά στο φόρουμ μιας και η συμβουλή του makis206 δεν έπιασε :lol: (αφού όμως δεν έχεις να χάσεις κάτι.. ίσως απ'την άλλη να λύσει και το πρόβλημά σου)

 

Το wipe cache όμως καλό είναι να γίνεται μετά από κάθε factory reset έχοντας εγκαταστήσει νέα rom κι αφού υποθέτω ότι δεν έγινε..;)

 

Δοκίμασε και πες μας, αν κάποιος έχει προς το παρόν κάτι πιο σίγουρο για το θέμα του φίλου researcher..:)

.

 

 

Δοκίμασα την πρόταση σου mike206 αλλά τίποτα. Τελικά κατέβασα την 4.0.3 που είχα πρίν, την εγκατέστησα με τις απόλυτα σωστές οδηγίες του 1ου πόστ και όλα δουλεύουν ρολόι.

Επειδή όμως φαγουρίζονται τα δάχτυλα μου λέω να περάσω πάλι την 4.0.4 να δώ τι παίζει.

Επίσης, στο sammobile μόνο στο πιο πρόσφατο firmware είναι φωτεινή η ένδειξη ΚΙΕS που σημαίνει ότι μόνο αυτή μπορεί να αναβαθμιστεί μέσω KIES. Αλλωστε στην 4.0.3 δεν βρήκε κανένα update ούτε μέσω ΟΤΑ ούτε μέσω KIES.

Θα ποστάρω τα νεότερα.

 

Ευχαριστώ πάντως:cool:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όμως φαγουρίζονται τα δάχτυλα μου λέω να περάσω πάλι την 4.0.4 να δώ τι παίζει.

 

Πριν το κάνεις κατέβασε αυτό απ'το Play να τσεκάρεις αν έχεις τη συσκευή με το επικίνδυνο για brick τσιπ, μόλις τσεκάρεις διέγραψε την εφαρμογή, δεν σου χρειάζεται πια.

 

Σε περίπτωση που έχεις το ασφαλές τσιπ, κάνε factory reset και wipe cache μέσα απ'το recovery μόλις βάλεις ξανά την 4.0.4!

Σε περίπτωση που έχεις το "insane" τσιπ, απλώς μην κάνεις factory reset μέσα απ'το recovery (κίνδυνος για brick μόνο στην 4.0.4 ;)) αλλά μέσα από τις "Ρυθμίσεις" όπως έκανες νωρίτερα.

 

Να σου πάνε όλα καλά!:)

Link to comment
Share on other sites

Δυστχώς μόλις το αναβάθμισα και έκανα και factory reset αλλά από τις ρυθμίσεις.

Αν τρέξω τώρα την εφαρμογή πειράζει; ή πρέπει να πάω στην 4.0.3;

 

ΥΓ. Η κάμερα δουλεύει μια χαρά τώρα και με την 4.0.4!

Link to comment
Share on other sites

Δυστχώς μόλις το αναβάθμισα και έκανα και factory reset αλλά από τις ρυθμίσεις.

Αν τρέξω τώρα την εφαρμογή πειράζει; ή πρέπει να πάω στην 4.0.3;

ΥΓ. Η κάμερα δουλεύει μια χαρά τώρα και με την 4.0.4!

 

Όλα καλά λοιπόν! Εγώ θα έκανα κι ένα wipe cache και θα ήμουν κομπλέ.

 

Να το χαρείς!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια! Λοιπον εχω αυτην XWLPX 4.0.4 Σκανδιναβικό firmware και σημερα το πρωι εμφανισε αυτο :

[ATTACH]27784[/ATTACH]

 

πατωντας ομως δεν βγαζει καμια ενημερωση. :( ξερει κανεις τι παιζει;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια! Λοιπον εχω αυτην XWLPX 4.0.4 Σκανδιναβικό firmware και σημερα το πρωι εμφανισε αυτο :

[ATTACH]27784[/ATTACH]

πατωντας ομως δεν βγαζει καμια ενημερωση. :( ξερει κανεις τι παιζει;

 

Σύντεκνε και συντοπίτη έχω την ίδια rom εγκατεστημένη και μέχρι στιγμής τέτοιο πράγμα δεν είδα, απ'την άλλη δες τις αναφέρθηκε στην προηγούμενη σελίδα..

 

καλησπερα σε ολους.

Το λοιπον το τηλ μου φοραει την ΝΕΕ 4.0.4■XWLPX και χτες μου εβγαλε αναβαθμιση XWLPY I9100XXLQ6

ξερει κανενας τιποτε περι του θεματος?:confused:

 

..δεν κάνεις μια απόπειρα να το συνδέσεις με το KIES μήπως σου δώσει κάτι παραπάνω;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Σύντεκνε και συντοπίτη έχω την ίδια rom εγκατεστημένη και μέχρι στιγμής τέτοιο πράγμα δεν είδα, απ'την άλλη δες τις αναφέρθηκε στην προηγούμενη σελίδα..

 

ειδα μα δεν ειδα να λεει κανεις κατι συγκεκριμενο :(

Link to comment
Share on other sites

ειδα μα δεν ειδα να λεει κανεις κατι συγκεκριμενο :(

 

Λόγος στεναχώριας δεν είναι πάντως, φαντάζομαι ότι δουλεύεις εντελώς απροβλημάτιστα με την XWLPX οπότε.. σε λίγο καιρό βλέπω jelly bean εξάλλου, λίγη υπομονή.:p

 

Αν σ'ενοχλεί η ειδοποίηση στο widget διάγραψέ το να πάει στο καλό..:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Λόγος στεναχώριας δεν είναι πάντως, φαντάζομαι ότι δουλεύεις εντελώς απροβλημάτιστα με την XWLPX οπότε.. σε λίγο καιρό βλέπω jelly bean εξάλλου, λίγη υπομονή.:p

 

Αν σ'ενοχλεί η ειδοποίηση στο widget διάγραψέ το να πάει στο καλό..:shifty:

 

καλα σιγουρα για στεναχωρια δεν ειναι αλλα λεμε τωρα τι το βγαζεις για να μας βαζεις στη πριζα;; ναι μια χαρα δουλευω μεχρι στιγμης !

Link to comment
Share on other sites

...αλλα λεμε τωρα τι το βγαζεις για να μας βαζεις στη πριζα;;

 

Teaser της Jelly Bean θα είναι..!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπαίνουμε σε download mode..?????

Tώρα μου γραφει κάτω αριστερά "ασφαλής λειτουργία" ,αυτό σημαίνει ότι είναι σε download mode?!?!?

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...