Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την περασα κι εγω το απογευμα και μεχρι τωρα η ρομ ανταποκρινεται αψογα και ειναι πολυ smooth!! Παρατηρησα αυξημενη καταναλωση ραμ σε σχεση με την lq2 4.0.4 που ημουν πριν καθως επισης και η θερμοκρασια φαινεται να ανεβαινει λιγο, δεν πειραζει ομως αφου ειναι πολυ hot update !!:)

Σε γενικες γραμμες μου αρεσουν πολυ τα νεα καλουδια απο το s3 που προστεθηκαν, η συσκευη εχει πλεον αλλον αερα!!

Ααα, που πηγε το polaris..;:rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά ΜΕΓΑ πρόβλημα!!! Ήθελα να περάσω την XWLP7 (4.0.3) και έκανα κανονικά τα βήματα του οδηγού. Αφού κιτρινίζει και πρασινίζει και κανει reboot το κινητο, κολλάει του θανατά! Δεν μπορείς καν να μπεις στο μενού. Βγάζει ότι το logsprovider δεν ανταποκρίνεται και κλείνει αναγκαστικά και το process.acore. Τι συμβαίνει ρε παιδιά; Φταίει ότι την πέρασα από πάνω από την προηγούμενη; Τι έπρεπε να κάνω; Καλά δεν υπάρχει ένα εργαλείο αντίστοιχο του SEUS για τα Sony να φλασάρουμε και να περνάει από μόνο του την τελευταία διαθέσιμη ρομ ενώ παράλληλα κάνει τη συσκυεή σαν να βγήκε μόλις από το κουτί;

Τώρα τι κάνω;

 

Πέρασα καπάκι και δεύτερη φορά τη ρομ μήπως πήγε κάτι στραβά την πρώτη και πάλι τα ίδια. Παρόλα αυτά λέει ότι φοράει την 4.0.3 τώρα.

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ΜΕΓΑ πρόβλημα!!! Ήθελα να περάσω την XWLP7 (4.0.3) και έκανα κανονικά τα βήματα του οδηγού. Αφού κιτρινίζει και πρασινίζει και κανει reboot το κινητο, κολλάει του θανατά! Δεν μπορείς καν να μπεις στο μενού. Βγάζει ότι το logsprovider δεν ανταποκρίνεται και κλείνει αναγκαστικά και το process.acore. Τι συμβαίνει ρε παιδιά; Φταίει ότι την πέρασα από πάνω από την προηγούμενη; Τι έπρεπε να κάνω; Καλά δεν υπάρχει ένα εργαλείο αντίστοιχο του SEUS για τα Sony να φλασάρουμε και να περνάει από μόνο του την τελευταία διαθέσιμη ρομ ενώ παράλληλα κάνει τη συσκυεή σαν να βγήκε μόλις από το κουτί;

Τώρα τι κάνω;

 

Factory reset μέσα από recovery

Link to comment
Share on other sites

Factory reset μέσα από recovery

 

ΟΚ.θυμησέ μου πώς μπαίνουμε recovery φίλτατε! power-home-vol up?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι Non-Wipe λέω να τη περάσω και δεν χρειάζεται re-partition. Να κάνω όμως μια ερώτηση, το brick bug έχει φτιαχτεί? Το Wipe μέσα από CWM είναι ασφαλές?

 

Edit: Το αρχείο που έχει το βάζω στο pda ή στο phone? :P

Edited by CrazyDoc
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι Non-Wipe λέω να τη περάσω και δεν χρειάζεται re-partition. Να κάνω όμως μια ερώτηση, το brick bug έχει φτιαχτεί? Το Wipe μέσα από CWM είναι ασφαλές?

 

Edit: Το αρχείο που έχει το βάζω στο pda ή στο phone? :P

 

Στο Pda το βαζεις.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Την περασα κι εγω το απογευμα και μεχρι τωρα η ρομ ανταποκρινεται αψογα και ειναι πολυ smooth!! Παρατηρησα αυξημενη καταναλωση ραμ σε σχεση με την lq2 4.0.4 που ημουν πριν καθως επισης και η θερμοκρασια φαινεται να ανεβαινει λιγο, δεν πειραζει ομως αφου ειναι πολυ hot update !!:)

Σε γενικες γραμμες μου αρεσουν πολυ τα νεα καλουδια απο το s3 που προστεθηκαν, η συσκευη εχει πλεον αλλον αερα!!

Ααα, που πηγε το polaris..;:rolleyes:

 

Στο Samsung apps δες :)

Link to comment
Share on other sites

Στο Samsung apps δες :)

 

Ναι μολις μπηκα απο περιεργεια στο s.apps και το εχει :)

Ευχαριστω Στρατο, πως σου φαινεται η ρομ εσενα; την δοκιμασες;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ναι μολις μπηκα απο περιεργεια στο s.apps και το εχει :)

Ευχαριστω Στρατο, πως σου φαινεται η ρομ εσενα; την δοκιμασες;

 

Το S2 έχει πετάξει εδώ και καιρό. :cool:

Αν λείπουν πάντως κάποιες εφαρμογές που υπήρχαν σε παλιότερες εκδόσεις, θα τις βρείτε στο Samsung apps δωρεάν.

Καλό αυτό για κάποιους που δε τις χρησιμοποιούσαν.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη παιδια συνοψιζοντας:

Εχω S2 με insane chip με 4.0.4 Σκανδιναβικη

Κανω format μεσα απο το το κινητο

μπαινω download mode

κανω wipe data

περναω την 4.2.1

μπαινω download mode

κανω factory reset και wipe data

ΤΕΛΟΣ

TCe
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι custom kernel.

Ο μαμά είναι με ροοτ.

Τα συγκεκριμένα προβλήματα ήταν της Samsung.

Αφου ηταν ο μαμα kernel οπως λες για ποιο λογο ειχε προβληματα με τη lock screen που δεν εχει ο τελικος της 4.1.2?

Μηπως γιατι ηταν κατι σαν beta kernel απο την leacked 4.1.2?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η επιμονή του με το "επίσημο = καλό"... λες και η 4.0.3 ήταν της Μοτορόλα..:lol:

Καμια εμμονη δεν εχω με το επισημο = και καλο απλα πως θα ξεχωρησουμε την επισιμη τελικη απο μια οποια custom?

Πως θα τη λεμε δηλαδη?

Γι' αυτο και λεω συνεχεια επισημη κ.τ.λ. για να καταλαβαινει ο οποιοσδηποτε ποια ρομ εννοω ακριβως.

 

Επισης τελος εννοειτε οτι ολες μα ολες οι μηχανες οποιασδηποτε μαρκας και ετους εχουν προβληματα απλα καποιες τα διορθωνουν αμεσως οι εκαστοτε εταιριες, καποιες αλλες αργοτερα και καποιες αλλες ποτε οποτε οι αποψεις δικες σας.

Link to comment
Share on other sites

Αφου ηταν ο μαμα kernel οπως λες για ποιο λογο ειχε προβληματα με τη lock screen που δεν εχει ο τελικος της 4.1.2?

Μηπως γιατι ηταν κατι σαν beta kernel απο την leacked 4.1.2?

 

Ο κέρνελ του Phil είναι ο μαμά κέρνελ με κάποιες προσθήκες (ροοτ, custom bootanimation, άλλο recovery κ.λ.π.)

Ότι bug έχει ο μαμά, υπάρχει και σε αυτόν.

Το bug της lockscreen στην leaked το είχε ο μαμά, οπότε και o αντίστοιχος του Phil.

Στην official δεν υπάρχει το bug, οπότε τώρα δεν υπάρχει ούτε στον αντίστοιχο του Phil.

Απλούστατο.

Link to comment
Share on other sites

Ο κέρνελ του Phil είναι ο μαμά κέρνελ με κάποιες προσθήκες (ροοτ, custom bootanimation, άλλο recovery κ.λ.π.)

Ότι bug έχει ο μαμά, υπάρχει και σε αυτόν.

Το bug της lockscreen στην leaked το είχε ο μαμά, οπότε και o αντίστοιχος του Phil.

Στην official δεν υπάρχει το bug, οπότε τώρα δεν υπάρχει ούτε στον αντίστοιχο του Phil.

Απλούστατο.

Απο τι στιγμη που εχει πειραχτει οσο και λιγο να εχει πειραχτει παυει να ειναι μαμα.

Πιστευω αυτο το καταλαβαινεις ετσι δεν ειναι. Ειναι σαν να μου λες οτι μια ferrari παραμενει ακομα ferrari με την μηχανη πειραγμενη.

Οχι δεν παραμεινει μαμα ferrari.

 

Επομενως ΔΕΝ ηταν μαμα kernel αλλα πειραγμενος μαμα kernel οποτε.....

 

Ολα αυτα δεν τα λεω για να θηξω/ειρωνευτω κανεναν απλα αναφερω κατα τα ελληνικα τι ειναι μαμα και τι οχι.

 

ΔΕΝ παιζει απολυτως κανενα ρολο αν εχει πειραχτει 1% ή 80% ο kernel απο τη στιγμη που αλλαχτηκε και στο ελαχιστο 1% παυει να λεγεται μαμα kernel και απλα λεγεται πειραγμενος μαμα kernel.

Link to comment
Share on other sites

Απο τι στιγμη που εχει πειραχτει οσο και λιγο να εχει πειραχτει παυει να ειναι μαμα.

Πιστευω αυτο το καταλαβαινεις ετσι δεν ειναι. Ειναι σαν να μου λες οτι μια ferrari παραμενει ακομα ferrari με την μηχανη πειραγμενη.

Οχι δεν παραμεινει μαμα ferrari.

 

Επομενως ΔΕΝ ηταν μαμα kernel αλλα πειραγμενος μαμα kernel οποτε.....

 

Πάλι τα ίδια.Έχεις την τάση να αμφισβητείς πράγματα που δε γνωρίζεις καν.

Οι αλλαγές που έχει κάνει ΔΕΝ είναι στον κερνελ.Είναι στο ramdisk.

Ο κέρνελ είναι αυτούσιος μέχρι τελείας.

Google τι εστί ramdisk.

Kαι αν πάρουμε το παράδειγμα σου δε πείραξε τη ferrari.

Είναι σα να τις έβαλε συναγερμό.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχω την αισθηση πως το google now δεν δουλευει σωστα? Οταν παταω το search δεν βλεπω καρτες κτλ.

 

Δοκίμασε να αλλάξεις την γλώσσα σε αγγλικά και μπες στο Google now. Αν σου εμφανίσει καρτέλες άλλαξε πάλι την γλώσσα σε ελληνικά και οι καρτέλες θα παραμείνουν.

 

Δοκίμασε το και πες μου αν δούλεψε. Εγώ με ωμέγα έτσι το έκανα να δουλέψει....

Edited by katagias
Link to comment
Share on other sites

κατι το οποιο δεν διευκρινιστηκε ή εγω δεν καταλαβα πληρως...στην 4.1.2 πως αλλαζει τελικα το CSC? ωστε να μας βλεπει κ το kies με καλο ματι..
Nokia:6120c,6500,N73,N81 / Toshiba G810 Portege WM6.5 / Apple iPhone 3GS 16GB / Samsung Galaxy S II / Samsung Galaxy S4 9505 stock
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αλλάξεις την γλώσσα σε αγγλικά και μπες στο Google now. Αν σου εμφανίσει καρτέλες άλλαξε πάλι την γλώσσα σε ελληνικά και οι καρτέλες θα παραμείνουν.

 

Δοκίμασε το και πες μου αν δούλεψε. Εγώ με ωμέγα έτσι το έκανα να δουλέψει....

 

Σωστός φιλε μου! Βεβαια μετά που το ξαναγυρισα στα ελληνικα δεν βγαινει η φωνουλα που δινει τις απαντησεις, αλλα τι να κανουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη παιδια συνοψιζοντας:

Εχω S2 με insane chip με 4.0.4 Σκανδιναβικη

Κανω format μεσα απο το το κινητο

μπαινω download mode

κανω wipe data

περναω την 4.2.1

μπαινω download mode

κανω factory reset και wipe data

ΤΕΛΟΣ

 

Και εγω ημουν σε lq2 4.0.4 με στοκ κερνελ εχοντας insane chip δεν εκανα wipes απο recovery αλλα εκανα επαν.εργ.ρυθμισεων απο τις ρυθμισεις για να εχω ησυχο το κεφαλι μου.Γνωριζεις φανταζομαι οτι υπαρχει κινδυνος για brick...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...