Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Αν μπορει καποιος να βοηθησει,εκανα update το galaxy sII απο 2.3.3 σε 2.3.5. μεσο Kies και οποτε ανοιγω το bluetooth κανει επανεκινηση συνεχεια.Μπορω να γυρισω στη 2.3.3 η τι αλλο μπορω να κανω?

 

Κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

 

την εκανα και γραφει ακομα 2.3.5 ειναι οκ η πρεπει να κανω και κατι αλλο παντως το κινητο ξεκολησε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ok ειναι αφου ξεκολλησε!Και δεν χρειαζεται να αλλαξεις εκδοση...Μια χαρα εισαι σε αυτην και ειναι και πιο καινουργια...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις!Πηγαινε εδω και κανε οτι λενε οι οδηγιες!http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851

Απλα βρες ποιο firmware θες απο αυτα που εχει η σελιδα που δινει το λινκ που σου εδωσα!

 

για να βρω το firmware πρεπει να κανω εγγραφη στο site ,κανω και ακομα να μου στειλει email με το κωδικο για να μπορεσω να κατεβασω το αναλογο firmware

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει καποιος να βοηθησει,εκανα update το galaxy sII απο 2.3.3 σε 2.3.5. μεσο Kies και οποτε ανοιγω το bluetooth κανει επανεκινηση συνεχεια.Μπορω να γυρισω στη 2.3.3 η τι αλλο μπορω να κανω?

 

πως εκανες την αναβαθμηση σε 2.3.5 αφου δεν ειναι διαθεσιμη ακομα μεσω KIES. Εμενα μου λεει οτι η τελευταια εκδοση ειναι η 2.3.4 (PDA KI4 PHONE KI1 CSC KI2 (EUR))

???????????????????????????????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει καποιος να βοηθησει,εκανα update το galaxy sII απο 2.3.3 σε 2.3.5. μεσο Kies και οποτε ανοιγω το bluetooth κανει επανεκινηση συνεχεια.Μπορω να γυρισω στη 2.3.3 η τι αλλο μπορω να κανω?

Επειδή το kies δεν κάνει wipe, καλό είναι να πριν την εγκατάσταση να κάνουμε wipe cache και wipe rapartinion για να αποφεύγουμε κάποια κατάλοιπα της προηγούμενης rom, που θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε παρόμοια προβλήματα. Αν δεν έχουμε κάνει root όμως το τίμημα είναι ότι χάνουμε τα δεδομένα μας.

(Είναι όπως στους υπολογιστές, ο σωστός τρόπος είναι πάντα η καθαρή εγκατάσταση και όχι το updrade).

 

πως εκανες την αναβαθμηση σε 2.3.5 αφου δεν ειναι διαθεσιμη ακομα μεσω KIES. Εμενα μου λεει οτι η τελευταια εκδοση ειναι η 2.3.4 (PDA KI4 PHONE KI1 CSC KI2 (EUR))

???????????????????????????????????????????????????????

Νομίζω ότι δεν είναι η σωστή απάντηση σε κάποιον που έχει πρόβλημα με το κινητό του.

Η τελευταία αναβάθμιση που δόθηκε στην Ελλάδα είναι η 2.3.5. Έχει δοθεί σε συσκευές cosmote και vodafone μέχρι τώρα. Κάποια στιγμή θα δοθεί και για τη δική σου συσκευή (CSC EUR).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το kies δεν κάνει wipe, καλό είναι να πριν την εγκατάσταση να κάνουμε wipe cache και wipe rapartinion για να αποφεύγουμε κάποια κατάλοιπα της προηγούμενης rom, που θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε παρόμοια προβλήματα. Αν δεν έχουμε κάνει root όμως το τίμημα είναι ότι χάνουμε τα δεδομένα μας.

(Είναι όπως στους υπολογιστές, ο σωστός τρόπος είναι πάντα η καθαρή εγκατάσταση και όχι το updrade).

 

 

Νομίζω ότι δεν είναι η σωστή απάντηση σε κάποιον που έχει πρόβλημα με το κινητό του.

Η τελευταία αναβάθμιση που δόθηκε στην Ελλάδα είναι η 2.3.5. Έχει δοθεί σε συσκευές cosmote και vodafone μέχρι τώρα. Κάποια στιγμή θα δοθεί και για τη δική σου συσκευή (CSC EUR).

 

συμφωνω οτι δεν ειναι αλλα δεν προσπαθησα να δωσω απαντηση καθως δεν ειμαι σε θεση να κανω κατι τετοιο. Και εγω διαβαζω το forum και προσπαθω να μαθω απο εσας που το εχετε ψαξει. Απλα μου εκανε εντυπωση καθως το samsung μου το εχω αγορασει και εγω απο Cosmote και μεσω KIES οταν το συνδεω μου λεει οτι τελευταιο firmware διαθεσιμο ειναι αυτο που ηδη εχω εγκατεστημενο - 2.3.4 (PDA KI4 PHONE KI1 CSC KI2 (EUR)) δεν μου βγαζει το 2.3.5.

Link to comment
Share on other sites

KE2 2.3.3 Ελληνικό Firmware (sales code EUR).
KF3 2.3.3 Ελληνικό Firmware (sales code EUR).
KI4 2.3.4 Ελληνικό Firmware Κάνετε extract με κωδικό pan24@myphone.gr (sales code EUR)
KI8 2.3.5 Σκανδιναβικό Firmware. Κάνετε extract με κωδικό pan24@myphone.gr. Έχει Ελληνικά παντού.
ΚJ1 2.3.5 Σλοβάκικο firmware. Ελληνικά παντού. Κωδικός: samfirmware.com.
KK5 2.3.6 Firmware. Δεν είναι επίσημο ελληνικό, αλλά εχει Ελληνικά παντού, κάνετε extract με κωδικό samfirmware.com, και αλλάξτε το sales code σε EUR.

 

-credits στον pan24[/member] που μας προμηθεύσε με δύο Firmwares.

 

καλησπερα και Χρονια πολλα. διαβασα προσεχτηκα τις οδηγιες σου και κατεβασα απο το post σου το KF3 2.3.3 Ελληνικό Firmware (sales code EUR). ΕΙναι αυτο που θελω να βαλω. Οταν το κατεβαζω λοιπον ειναι στην μορφη GT-I9100_EUR.zip. Το κανω unzip και πλεον εχω ενα αρχειο που ειναι στην μορφη I9100XWKF3_I9100XXKE7_I9100OXXKF1_HOME.tar. Η ερωτηση ειναι απλη (για εσας)... Στο Odin βαζω το I9100XWKF3_I9100XXKE7_I9100OXXKF1_HOME.tar στο πεδιο PDA ή πρεπει να κανω unzip και αυτο??? ευχαριστω πολυ.

 

καλησπερα και Χρονια πολλα. διαβασα προσεχτηκα τις οδηγιες σου και κατεβασα απο το post σου το KF3 2.3.3 Ελληνικό Firmware (sales code EUR). ΕΙναι αυτο που θελω να βαλω. Οταν το κατεβαζω λοιπον ειναι στην μορφη GT-I9100_EUR.zip. Το κανω unzip και πλεον εχω ενα αρχειο που ειναι στην μορφη I9100XWKF3_I9100XXKE7_I9100OXXKF1_HOME.tar. Η ερωτηση ειναι απλη (για εσας)... Στο Odin βαζω το I9100XWKF3_I9100XXKE7_I9100OXXKF1_HOME.tar στο πεδιο PDA ή πρεπει να κανω unzip και αυτο??? ευχαριστω πολυ.

 

Όχι..tar το αφήνεις.

Edited by Sol_Ballads
Link to comment
Share on other sites

Όχι..tar το αφήνεις.

 

σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση φιλε μου. Στα υπολοιπα πεδια του Odin (PHONE και SCS) δεν βαζω τιποτα?? Να ειναι δηλαδη ετσι οπως στην φωτο (http://imageshack.us/photo/my-images/46/24341879.jpg/) ??

Ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση φιλε μου. Στα υπολοιπα πεδια του Odin (PHONE και SCS) δεν βαζω τιποτα?? Να ειναι δηλαδη ετσι οπως στην φωτο (http://imageshack.us/photo/my-images/46/24341879.jpg/) ??

Ευχαριστω πολυ!!

Ναι, πάντως αν δεν έχεις εμπειρία διάβασε τον οδηγό στο πρώτο post, θα σε βοηθήσει βήμα βήμα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851

Ποια rom έχεις τώρα και θέλεις να βάλεις την 2.3.3;

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Έκανα επίσημο update μέσω KIES σε 2.3.4 και το τηλέφωνο αργεί και κολλάει συνέχεια. Σε 2.3.3 που ήμουνα πριν το samsung μου πεταγε. Και επειδή δεν υπάρχουν σημαντικές αλλαγές μέχρι και το 2.3.6 λέω να βάλω πάλι το 2.3.3 με το οποίο ήμουνα ικανοποιημενος
Link to comment
Share on other sites

Έκανα επίσημο update μέσω KIES σε 2.3.4 και το τηλέφωνο αργεί και κολλάει συνέχεια. Σε 2.3.3 που ήμουνα πριν το samsung μου πεταγε. Και επειδή δεν υπάρχουν σημαντικές αλλαγές μέχρι και το 2.3.6 λέω να βάλω πάλι το 2.3.3 με το οποίο ήμουνα ικανοποιημενος

Αφού δεν βαριέσαι να φλασάρεις...κάνε μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων...Επίσης μπες στο recovery mode και κάνε wipe cache και wipe repartition. Κατά 99% το πρόβλημα σου θα λυθεί.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων έκανα αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Έκανα και wipe usb storage. Αυτό το wipe που λες είναι το ίδιο με αυτό που εκανα;;
Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων έκανα αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Έκανα και wipe usb storage. Αυτό το wipe που λες είναι το ίδιο με αυτό που εκανα;;

Με κλειστό το κινητό πατάς volume up + home button + power button. Τα κρατάς πατημένα ώσπου να μπει σε ένα μενού: το recovery της samsung. Με τα κουμπάκα της φωνής θα βρείς κ θα επιλέξεις να κάνεις (με το home button) διαδοχικά wipe cache και wipe repartition. Εναλλακτικά μπορείς να κάνεις hard reset. Πληκτρολογείς *2767*3855# και πάτας το κουμπί της κλήσης.

Link to comment
Share on other sites

Με κλειστό το κινητό πατάς volume up + home button + power button. Τα κρατάς πατημένα ώσπου να μπει σε ένα μενού: το recovery της samsung. Με τα κουμπάκα της φωνής θα βρείς κ θα επιλέξεις να κάνεις (με το home button) διαδοχικά wipe cache και wipe repartition. Εναλλακτικά μπορείς να κάνεις hard reset. Πληκτρολογείς *2767*3855# και πάτας το κουμπί της κλήσης.

 

αυτα τα wipes που προτεινεις σβηνουν τιποτα??

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα wipes όχι.

 

σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. Τελικα εκανα το hard reset (*2767*3855#). μου εσβησε ολα τα προγραμματα και τα ξαναπερασα απο backup. Το προβλημα δεν διορθωθηκε. Στις ενναλαγες των home screens εχω ακομα κολληματα και διαφορες εφαρμογες (πχ τηλ καταλογος, μυνηματα) αργουν λιγο να εκκινησουν και να κλεισουν οταν παταω το home button. Γενικα δεν ειναι τοσο γρηγορο οπως ηταν με το 2.3.3. Αραγε μονο εγω αντιμετωπιζω αυτο το προβλημα με το official 2.3.4??? Αν κανω τα δυο wipes ( wipe cache και wipe repartition) μεσω του recovery της samsung που προτεινεις λες να βοηθησει ή ειναι το ιδιο με το hard reset?? ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: Στο PDA θα βάλουμε το αρχειο του kernel? Ουσιαστικα δηλαδη χρησιμοποιούμε απο τα αποσυμπιεσμένα αρχεια μόνο τα modem, kernel (user low) και multi-csc (οχι το Home), καλα το'χω καταλάβει?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μια ερώτηση: Στο PDA θα βάλουμε το αρχειο του kernel? Ουσιαστικα δηλαδη χρησιμοποιούμε απο τα αποσυμπιεσμένα αρχεια μόνο τα modem, kernel (user low) και multi-csc (οχι το Home), καλα το'χω καταλάβει?

 

Στο πρώτο post αναφέρεται ξεκάθαρα και με φωτογραφία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θελω να βαλω την ΚΚ5 αλλα γραφετε διπλα οτι πρεπει να αλλαξουμε το sales code Μπορειτε να μου πειτε που και πως γινετε?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλησπερα θελω να βαλω την ΚΚ5 αλλα γραφετε διπλα οτι πρεπει να αλλαξουμε το sales code Μπορειτε να μου πειτε που και πως γινετε?

 

Γράφοντας στον dialer *#272*IMEI#

 

Όπου ΙΜΕΙ = Το ΙΜΕΙ της συσκευής σου που το βρίσκεις πληκτρολογώντας στον dialer *#06#.

 

Έχε υπόψιν ότι αυτή η αλλαγή θα σου κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στη συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γράφοντας στον dialer *#272*IMEI#

 

Όπου ΙΜΕΙ = Το ΙΜΕΙ της συσκευής σου που το βρίσκεις πληκτρολογώντας στον dialer *#06#.

 

Έχε υπόψιν ότι αυτή η αλλαγή θα σου κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στη συσκευή.

 

οκ το εκανα σε ευχαριστω πολυ

Edited by bettytsa
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, έχω διαβάσει τον οδηγό για αλλαγή firmware και θέλω να βάλω την έκδοση 2.3.6 (ΚΚ5). Αφού κατεβάσω το zip αρχείο και το κάνω extract, το ανοίγω και έχει μέσα 9 αρχεία (2.3.5 είχε μόνο 1 :worry:). Ποιο από όλα θα πρέπει να χρησιμοποιήσω στο πεδίο "PDA" του Odin? τα υπόλοιπα αρχεία δεν μου χρειάζονται? Επίσης για ποιο λόγω προτείνεται η αλλαγή στο "sales code"?

 

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια, σας ευχαριστώ..! :D

...Sign of Living Fast
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους!!

Εκανα αναβαθμιση το galaxy sII απο 2.3.3 σε 2.3.5 Μεσω Kies.ειχα προβλημα στο bluetooth οταν τ ανοιξα μου εκανε επαννεκινηση συνεχεια μονο του το εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και ηταν μια χαρα, ως που ανακαλυψα οτι το τηλ εσβηνε μονο του ανα 1-2 μερες.Τι μπορω να κανω γι αυτο; η πως μπορω να ξαναγυρισω στη 2.3.3;

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...