Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκιμασες μεσω ρεκοβερυ φακτορι ρεσετ

 

ok-του περασα παλι του cosmote 4.0.4 και μαλιστα τωρα εχει κανονικα Ελληνικη γραφη....!!

τι εγινε ρε παιδια?ειχε μπει στραβα την προηγουμενη φορα...?

 

2. Αν θελεις να δεις με ποια rom βγηκε το κινητο σου στην αγορα, υπάρχει μια επιλογη στο μενου του Kies (αρχικοποιηση η καπως ετσι στα ελληνικα) οπου εισαγεις το serial number, σου βγαζει την rom παραγωγης του κινητου (πχ 2.3.4 gingerbread Cosmote) και μαλιστα σου δινει μετα την δυνατοτητα να κανεις download και επαναφορα σε αυτη (πληρως εργοστασιακη κατασταση δηλαδη)

 

:)

 

συνδεθηκα με το kies μεσω usb,αλλα δεν βρισκω κατι τετοιο..

βεβαια απο κατω επισημαινει οτι η συσκευη δεν υποστηριζει αναβαθμιση λογισμικου μεσω kies.

κοσμοτε 4.0.4

 

ok-του περασα παλι του cosmote 4.0.4 και μαλιστα τωρα εχει κανονικα Ελληνικη γραφη....!!

τι εγινε ρε παιδια?ειχε μπει στραβα την προηγουμενη φορα...?

 

τωρα πρεπει να πηρε σωστα την 4.0.4 του cosmote,

γιατι εκτος της Ελληνικης γραφης,υπαρχει πια και το λογοτυπο cosmote σε καθε ανοιξε/κλεισε του τηλεφωνου.

τι μπορει να εγινε?(ετσι για να ξερουμε δηλαδη..)

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τωρα πρεπει να πηρε σωστα την 4.0.4 του cosmote,

γιατι εκτος της Ελληνικης γραφης,υπαρχει πια και το λογοτυπο cosmote σε καθε ανοιξε/κλεισε του τηλεφωνου.

τι μπορει να εγινε?(ετσι για να ξερουμε δηλαδη..)

 

Δες το csc που έχεις τώρα

Link to comment
Share on other sites

Δες το csc που έχεις τώρα

 

τωρα με το που μπαινω να δω το csc με το *272......,

μου βγαζει sales code COS.

τι ειχε γινει ρε συ Στρατο την προηγουμενη φορα με την 4.0.4 του cosmote?

γιατι τωρα δειχνει οτι το τηλεφωνο δουλευει οντως με cosmote firmware και απ`οτι φαινεται δουλευει σωστα..

Link to comment
Share on other sites

τωρα με το που μπαινω να δω το csc με το *272......,

μου βγαζει sales code COS.

τι ειχε γινει ρε συ Στρατο την προηγουμενη φορα με την 4.0.4 του cosmote?

γιατι τωρα δειχνει οτι το τηλεφωνο δουλευει οντως με cosmote firmware και απ`οτι φαινεται δουλευει σωστα..

 

Tώρα είναι σωστότατο, αλλά και περίεργο.

Μη σκας αφού δουλεύει.

Κι αφού έκανες και factory reset, τώρα θα ησυχάσεις :)

Link to comment
Share on other sites

ενημερωτικα για τα παιδια που παιδευονται με την μαμα 4.0.3,

να πω,οτι εαν περαστει σωστα η 4.0.4 του cosmote(το σωστα δεν μπορω να το προσδιορισω),

το τηλεφωνο αλλαζει...

επειδη ειδα οτι και αλλα παιδια ειχαν καποια θεματα με την 4.0.4(ειδικα με την Ελληνικη γραφη),πιθανον εχει να κανει με καποιο λαθος στο περασμα του firmware.

 

σημαδια σωστου περασματος,θα καταλαβετε οτι εχει περαστει σωστα απο τα εξης(τουλαχιστον ετσι τα ειδα εγω):

 

-ενεργ/ση/κλεισιμο τηλεφωνου θα πρεπει να βγαινει το λογοτυπο του cosmote με το γνωστο σλογκαν

-μεσα στο μενου,θα πρεπει να υπαρχουν διασπαρτες εφαρμογες του cosmote

-υπαρχει κανονικα Ελληνικη γραφη χωρις καμια απολυτως πατεντα.

 

σε εμενα την πρωτη φορα που την περασα,δεν υπηρχε τιποτε απο αυτα..

προφανως δεν ειχε περασει σωστα το firmware και καλο θα ηταν τα παιδια που ειναι γνωστες,να μας πουν γιατι μπορει να εγινε.

Edited by dp8
Link to comment
Share on other sites

είμαι με την 4.1.2 από τη μέρα που βγήκε και το μόνο bug που έχω δει στη δική μου συσκευή,

είναι ότι μερικές φορές πατώντας το κουμπί on/off για να ανοίξει η οθόνη, δεν δουλεύει το touch.

διορθώνεται μόλις σβήσω και ξανανάψω την οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

είμαι με την 4.1.2 από τη μέρα που βγήκε και το μόνο bug που έχω δει στη δική μου συσκευή,

είναι ότι μερικές φορές πατώντας το κουμπί on/off για να ανοίξει η οθόνη, δεν δουλεύει το touch.

διορθώνεται μόλις σβήσω και ξανανάψω την οθόνη.

 

Εννοεις το γνωστο bug του ξεκλειδωματος?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα επειδή είμαι άσχετος βγήκε 4.1.2? Εχω την 4.0.3 το πήρα καινούργιο πρόσφατα. Μου είπαν ότι η 4.04 δεν υπάρχει για το κινητό μου το άλλο πού εχω το πήρα μεταχειρισμένο του έκανα και πήρε την 4.04. Γιατί δεν έχει βγει η 4.04 για το καινούργιο και πότε θα βγει επίσημα η 4.1.2 ?
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ακομα και η leacked 4.1.2 εχει προβληματα?

 

Ας ελπισουμε στην τελικη της εκδοση να μην εχει τετοιου ειδους προβληματα.

Αντε να δουμε ποτε θα τη δουμε στο κινητο μας.

Link to comment
Share on other sites

δε γνωρίζω ποιό είναι το γνωστό Bug του ξεκλειδώματος:confused::lol:

 

Πολλοι φιλοι εχουν αναφερει "λαγκαρισμα" οταν ξεκλειδωνουν την συσκευη... Αυτο λεω...;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To ίδιο λέτε και οι 2 σας! :D

 

Αυτό είναι το γνωστό bug. Λύνεται με άλλον kernel... :)

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

εγώ δε λέω για λαγκάρισμα του touch ή την κίνηση των καρτελών.

δε δουλεύει καθόλου:!: το touch και μένει το τηλέφωνο παγωμένο στην οθόνη κλειδώματος.

Link to comment
Share on other sites

εγώ δε λέω για λαγκάρισμα του touch ή την κίνηση των καρτελών.

δε δουλεύει καθόλου:!: το touch και μένει το τηλέφωνο παγωμένο στην οθόνη κλειδώματος.

 

Bug της 4.1.2

Link to comment
Share on other sites

Αν ακολουθήσω την διαδικασία που περιγράφεται εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851 για αναβάθμιση σε official 4.0.4 :

 

1)Υπάρχει κάποιος κίνδυνος να brickαρει η συσκευή μου με την διαδικασία που περιγράφεται στον οδηγό;

 

2)Στο βήμα 9 του οδηγού γράφει για αλλαγή του sales code για συγκεκριμένη χώρα. Για την official 4.0.4 πρέπει να αλλάξω κάτι για την Ελλάδα;

 

3)Όταν βγει και στην Ελλάδα η 4.0.4, θα έχει κάτι διαφορετικό στο θέμα της εγκατάστασης και θα μου βγάζει το τηλέφωνο ότι υπάρχει νέα αναβάθμιση επειδή θα την έχω περάσει με άλλο τρόπο ή θα είναι όλα ίδια και θα την βλέπει κανονικά σαν επίσημη;

 

4)Αυτό που γράφει εδώ: http://www.myphone.gr/foru...d.php?t=350455 για το insane chip ισχύει και για το τρόπο αναβάθμισης που περιγράφει το link πιο πάνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και Καλή Χρονιά να έχουμε. Αγόρασα πρόσφατα το κινητό και αργότερα διαπίστωσα ότι δεν είχε την Official αλλά μια 4.1....κάτι. Το κινητό ήταν root και αφού έκανα factory reset πέρασα την official της Cosmote 4.0.4. Το τηλέφωνο δουλεύει πάρα πολύ καλά. Στο Kies το αναγνωρίζει αμέσως και στο Wi Fi Kies. Όμως δεν δέχεται μέσω Kies αναβάθμιση. To serial στη συσκευή λέει 00000000000. Μπορώ να το κάνω μαμίσιο και να δουλεύει όπως βγήκε (που δεν πρόλαβα να το δώ...χαχαχα). Σκέφτομαι να το αφήσω έτσι αλλά αν (χτυπα ξύλο) πάθει κάτι και πρέπει να πάει στην αντιπροσωπεία θα τρέχω και δεν θα φτάνω τότε. Ειλικρινά παρακαλώ όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

 

Υ.Γ. Αντε πάλι με το το αρχικό ξεζούμισμα με το πρώτο galaxy πάλι στα ίδια........ Μου αρέσει που έλεγα ποτε δεν ξανα ασχολούμε ...χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Σε παρένθεση είναι η ημερομηνία παραγωγής.

 

Ice cream sandwich firmwares:

  • BOLPM (24 Aυγούστου 2012) 4.0.4 Eλληνικό firmware. (κωδικός: samfirmware.com). Sales code COS.
  • BULPG (13 Σεπτεμβρίου 2012) 4.0.4 Eλληνικό firmware. (κωδικός: samfirmware.com). Sales code VGR.
  • XWLPU (30 Iουλίου 2012) 4.0.4 Κυπριακό firmware. Sales code CYV.
  • XWLPT (27 Ιουλίου 2012) 4.0.4 Aγγλικό firmware
  • XWLPY (19 Σεπτεμβρίου 2012) 4.0.4 Σκανδιναβικό firmware (κωδικός: samfirmware.com).
  • XWLQ2 (26 Οκτωβρίου 2012) 4.0.4 Βαλκανικό firmware (Βοσνία, Μαυροβούνιο - ίσως και Ελλάδα) (κωδικός: samfirmware.com).
    Όλα τα παραπάνω έχουν Ελληνικά.

 

Σημείωση: Μετά από κάθε αναβάθμιση συνιστάται επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (factory reset).

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Tα παραπάνω αρχεία ΔΕΝ είναι συμβατά με το I9100G. Σιγουρευτείτε ότι έχετε το απλό I9100.

 

Ποια από τις παραπάνω εκδόσεις της 4.0.4 πρέπει να περάσω; Το κινητό είναι αγορασμένο από multirama.

Link to comment
Share on other sites

Ποια από τις παραπάνω εκδόσεις της 4.0.4 πρέπει να περάσω; Το κινητό είναι αγορασμένο από multirama.

 

Οποια σου αρεσει.. ειναι ολες ιδιες και ολες μπορεις να τις περασεις στο κινητο. Προτιμησε αν ειμαι την LQ2, που ειναι και η πιο προσφατη.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Οποια σου αρεσει.. ειναι ολες ιδιες και ολες μπορεις να τις περασεις στο κινητο. Προτιμησε αν ειμαι την LQ2, που ειναι και η πιο προσφατη.. ;)

 

Ωραίος φίλε! αυτή θα περάσω. Ελπίζω ο οδηγός να είναι πλήρης και για τους εντελώς αρχάριους(όπως εγώ), γιατί δεν έχω ξανακάνει την διαδικασία και τώρα θα την δοκιμάσω σε ξένο τηλέφωνο!

 

Το sales code χρειάζεται αλλαγή στην έκδοση που μου προτείνεις ή δεν αλλάζει;

 

Επίσης το συγκεκριμένο firmware έχει όνομα: I9100XWLQ2_I9100OXXLPX_I9100XXLQ6_HOME.tar.md5

 

είναι σωστό ή θέλει και αυτό αποσυμπίεση; γιατί βλέπω ότι έχει .md5 μετά το .tar

Edited by gre
Link to comment
Share on other sites

To ίδιο λέτε και οι 2 σας! :D

 

Αυτό είναι το γνωστό bug. Λύνεται με άλλον kernel... :)

 

Θεστο καλυτερα bug της leacked 4.1.2 που δεν νομιζω να εχει η τελικη 4.1.2

 

Με ποιον kernel? Το εχει δοκιμασει κανενας? Δεν αναφερομαι σε custom roms που εχουν σαν βαση την leaked, εννοω αν υπαρχει "σκετος"...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με ποιον kernel? Το εχει δοκιμασει κανενας? Δεν αναφερομαι σε custom roms που εχουν σαν βαση την leaked, εννοω αν υπαρχει "σκετος"...

 

Υπάρχουν δύο kernel που εχουν ενσωματωμένο το fix για την lockscreen, ο Jeboo και ο μονταρισμενος απο μελος της Omega Siyah.. Υπάρχει βέβαια και ένα σκέτο fix , προκειμένου να μην αλλάξεις kernel.. Αυτό το δίνουν στο thread της Omega στο xda, αλλά δεν ξέρω εάν είναι και για άλλες ρομ εκτός Omega.. Εσύ επιλέγεις. . ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδία καλησπέρα σας.

 

Αν σε κινητό αγορασμένο από πλαίσιο με την επίσημη XWLP7 (4.0.3)

περάσουμε με odin την 4.0.4 της cosmote χάνεται η εγγύηση??

Samsung Galaxy S2

Rom: Omega v23

Link to comment
Share on other sites

Παιδία καλησπέρα σας.

 

Αν σε κινητό αγορασμένο από πλαίσιο με την επίσημη XWLP7 (4.0.3)

περάσουμε με odin την 4.0.4 της cosmote χάνεται η εγγύηση??

 

Ναι !!

Περνώντας όμως ξανά το ίδιο firmware (xwlp7)και εχεις πάλι κανονικά εγγύηση .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...